Krótkie „informacyjne podsumowanie” wydarzeń na Ukrainie, od 3 marca do godz. 17:00 4 marca 2022 r.

Przygotowane przez „Związek Oficerów” i Ruch Słowiański

W wyniku rosyjsko-ukraińskich negocjacji 3 marca br. na Białorusi było zdecydowane:

– Ukraina i Federacja Rosyjska doszły do porozumienia w sprawie wspólnego zapewnienie korytarzy humanitarnych do ewakuacji obywateli, dostawa żywności i leków (my już to robimy – a oni??? – PZ).
– Rosja i Ukraina wkrótce stworzą kanały komunikacji i interakcji na rzecz organizacji korytarzy humanitarnych.
– Delegacja ukraińska nie otrzymała wyników, jakich oczekiwała, ale będzie kontynuowała dialog w trzeciej rundzie negocjacji.

Front południowy i południowo-wschodni.

Na froncie południowym w rejonie Mikołajewa nie zaszły znaczące zmiany. W pobliżu samego miasta – drobne potyczki. Ukronaziści wysadzili mosty na południowym Bugu. Do Chersonia dostarczono 140 ton pomocy humanitarnej. Wysunięte jednostki Sił Zbrojnych RF działają  w rejonie Wozniesienka.

ŁNR

Przez dwa dni na froncie ŁNR kontynuowano rozszerzanie frontu wyzwolenia regionu. 3 marca NM ŁNR od południa, a rosyjskie jednostki zaawansowane od północy spotkali się na terenie miejscowości Nowoajdar. Po przejściu do wspólne działanie przeciwko Siłom Zbrojnym Ukrainy 3 marca rosyjska grupa pancerna wkroczyła do Starobielska, na północ od regionu Ługańska. Walki trwały na północy ŁNR pod Siewierodonieckiem.

W ciągu dnia w połowie 3 marca zostało wyzwolonych jeszcze 7 miejscowości regionu. Podobnie podczas walk z przeciwstawiającymi się NM ŁNR – Ukraińskim Siłom Zbrojnym ze składu 79 samodzielnej brygada szturmowej zostało zabitych 14 żołnierzy a 26 zostało rannych, w 57 samodzielnej brygadzie zmotoryzowanej – zginęło 19 żołnierzy, a 31 zostało rannych. Zniszczono 52 jednostki sprzętu wojskowego obu brygad.

Do godziny 12.00 4 marca NM ŁNR [Milicja Ludowa ŁNR – PZ] dotarła do linii Krasny Liman -Jampol – Prywolie. Do godziny 17:00 uwolniła i odzyskała: Szandrigołowo, Aleksandrowka, Deriłowo, Srednieje, Łozowoje.

Stan na wieczór 4 marca, od początku Specjalnej Operacji Wojskowej – łącznie wyzwolonych zostało 55 miejscowości ŁNR. Maksymalny postęp osiągnięto w kierunku miejscowości Troickoje na 75 km.

DNR

Przez dwa dni toczyły się bitwy na linii frontu DNR z różną intensywnością. Pokonywaniu oporu Ukraińskich Sił Zbrojnych, towarzyszył ciągły powolny postęp i wyzwolenie terytorium DNR. Przy zajęciu pozycji w miejscowości Andrejewka 4 czołgi stały się trofeami NM DNR. 4 kolejne czołgi zostały zdobyte w Obwodzie Wołnowacha (południe DNR). 4 marca walki w obwodzie Wołnowacha ciągle trwały, w tym rejonie one trwają już czwarty dzień.

W zablokowanym Mariupolu toczyły się walki, pierścień się zacieśnia wokół obrony ukronazistów.
Tylko jednej rodzinie udało się przypadkowo uciec z miasta. Reszta ludności jest przetrzymywana jako zakładnicy przez ukronazistów, którzy według zbiegłej rodziny nikogo nie wypuszczają. Dowództwo batalionu narodowego „Azow” zostało trafione przez ukraińską rakietę „Punkt – U”. Śmierć poniosło 20 bojowników i zniszczono sprzęt. Powodem ataku jest rozdźwięk między dowództwem Sił Zbrojnych Ukrainy a dowództwem batalionów narodowych.

Od początku Specjalnej Operacji Wojskowej, do wieczora 3 marca, działające przeciwko DNR jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy straciły: 54 Samodzielna Brygada Zmechanizowana- 41 zabitych, 77 zostało rannych, 53 Samodzielna Brygada Zmechanizowana 127 zabitych, m.in. dowódca brygady, 72 rannych, 35 Samodzielna Brygada Zmechanizowana – 103 zabitych, 129 żołnierzy zostało rannych. W 53 i 36 brygadach zniszczono 76 jednostek techniki wojskowej. Ze składu brygad – 73 żołnierzy złożyło broń.

Oddziały przednie w połowie 3 marca wyszły na linię Krasny Liman, w pobliżu słynnego bohaterskiego miasta Słowiańsk. Do godziny 12:00 4 marca NM DNR przesunęła się o 8 km. wzięto pod kontrolę miejscowości Nazarówka, Kujbyszewo, Kalinówka, Nowogrigojewo. Do godziny 17.00 przejęto kontrolę nad miejscowościami: Rozowka, Trużienka, Znamienówka, Puzatoje.

Na 3 marca przez ostatnie 2 tygodnie w wyniku barbarzyńskiego ostrzeliwania przez Siły Zbrojne Ukrainy terytorium DNR i sektora mieszkaniowego w Doniecku i innych miejscowości, zginęły: – 26 osoby, a rannych zostało 105 cywilów. Wynika to ze wzmocnienia ostrzału przed rozpoczęciem Specjalnej Operacji Wojskowej( SOW) A po rozpoczęciu SWO pragnienie, aby przynosić jeszcze większe cierpienie cywilom, podkopać ich morale, bezkarność za swoje czyny, biorąc pod uwagę że linia frontu przebiega, w pobliżu Doniecka i zamieszkałych miejscowości. A zasięg ognia systemów artyleryjskich sięga 20 i więcej km. a z WWR (wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa – PZ) i więcej. Przy odwrocie wojsko strzela pozostałą amunicją w cywilów, porzucając sprzęt. Również instalacje artyleryjskie i WWR, zajmując i maskując nowe pozycje, po krótkiej art. ataku, po wykryciu miejsca otwarcia ognia, szybko zmieniają pozycję. Wskutek rozmiaru ofensywy NM DNR, problem ostrzału zniknie, jak zostało to osiągnięte w LNR.

W rejonie Zatoki (koło Odessy), na obiekty wojskowych Sił Zbrojnych Ukrainy, został przeprowadzony nalot przez Rosyjskie Siły Powietrzne.

Kierunek Zaporoże

Do 4 marca, po krótkich walkach w okolicy i oczyszczeniu miasta w ostatnich dniach, zostało opanowane miasto Energodar, w pobliżu elektrowni jądrowej Zaporoże. Sama elektrownia jądrowa została już przejęta i jest kontrolowana i strzeżona przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej.
Jednak w celu sabotażu Dywersyjno-Zwiadowcza Grupa Sił Zbrojnych Ukrainy podjęła próbę włamania się do elektrowni jądrowej. Atak został odparty przez Gwardię Narodową. Pożar w budynku kompleksu szkoleniowego wygaszono. ELEKTROWNIA JĄDROWEJ – działa sprawie.

Front Charków-Czernihów.

W Charkowie dokonano ataku na budynek SBU, gdzie znajdowali się obrońcy miasta. W mieście trwały walki. Coraz bardziej szykuje się katastrofa humanitarna wśród ludności cywilnej, którą naziści używają jako tarczy. Sklepy splądrowane, szpitale bez leków. Przybył do miasta Siergiej Awakow za w celu kierowania obronną miasta.

Na terenie miejscowości Berezówka toczyły się nocne bitwy. W rejonie Bałakleja ogółem porzuconej i zniszczonej techniki wojskowej Sił Zbrojnych Ukrainy naliczono: 45 pojazdów opancerzonych, artylerii i moździerzy 135 szt., środków transportu ok. 250 jednostek w tym 12 ambulansów sanitarnych.

Przez jeden dzień, w 7 miejscowościach Obwodu Charkowskiego i Chersońskiego, przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zostało dostarczone dla ludności cywilnej – 52 tony pomocy humanitarnej, planowane jest przekazanie pomocy regionom, w tym Sumom do 5 marca ok. 315 ton.

Kijów i pobliskie regiony.

3 marca trwały walki w północno-zachodniej części Kijowa. (Irpina Bucza) 3 marca Ukraińskie Siły Zbrojne w drodze kontrataku próbowały odbić miejscowość. Bucza, ataki zostały odparte. Na prawym brzegu toczyły się walki taktyczne o znaczeniu lokalnym. Czernihów, Priluk, Meny są zablokowane. Kijowskie media podsyciły kolejną falsyfikację o rzekomym sukcesie, odparciu ataku słynnej rosyjskiej „Alfy” na – Wasilkow. (Ciekawe po co całej „Alfie” jakiś Wasilków ???, już most strategiczny jest lepszy – PZ) Wszystko się skończyło banalnie prosto. Po otrzymaniu rozdanej broni, lekkomyślni wolontariusze obrony terytorialnej i indywidualni mieszkańcy urządzili ze sobą kolejną strzelaninę – biorąc swoich za dywersantów, wciągając do niej żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. W rezultacie kilku strzelanin popełniło samobójstwo. Liczba zabitych osób i ciężko ranni doszła do około 37 osób.

W ciągu dwóch dni, natarciu i manewrowi rosyjskich wojska i republiki Donbasu, przeszkodziła zła pogoda w wielu regionach kraju. Padał deszcz ze śniegiem, pola były grząskie, wszystko sprzęt ugrzązł i usiadł na „brzuchu” w błocie, pogoda utrudniła wsparcie lotnicze.

Do godziny 12:00 4 marca Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej ustanowiły kontrolę: nad Górną Krinicą, Komsomolskiem, Czystopolem, Nowopołtawką, Kamysz-Zarią, Trużnym. 17.00 – Piatichatkami Szewczenkowem, Pałogi, Husarka, Nowodaniłowka, Szczerbaki.

Wyczyny personelu wojskowego Federacji Rosyjskiej są naszymi bohaterami!

Jednostka kapitana A. Lewkina została zniszczona: BMP i 5 czołgi, żołnierze pułkownika A. Berngarda w rejonie Wołnowacha przedarł się przez głęboką obronę Sił Zbrojnych Ukrainy. Porucznik W. Sokolnik zniszczył 5 czołgów. Przeciwlotniczy dywizjon kpt. A. Pankratowa, osłaniająca oddziały, zestrzelił Su-25 i 5 dronów, odparł atak wrogiego DRG. Major Wiktor Dudin zestrzelił 3 samoloty w powietrzu, zniszczył systemy obrony przeciwlotniczej „BUK-M1”na ziemi .

Siły Zbrojne Ukrainy według Ministerstwa Obrony FR” Straciły:

ok. 10 000 zabitych, rannych i wziętych do niewoli (do końca 3 marca)

od 24 lutego do 4 marca poniosły straty:

Zniszczone: 49 samolotów na ziemi i 13 w powietrzu, 54 drony na ziemi i w powietrzu. 1812 obiektów wojskowej infrastruktury Ukrainy, w tym 65 punktów kontrolnych i centrów łączności Sił Zbrojnych Ukrainy, 67 zestawów przeciwlotniczych S-300, Buk M-1, Osa, 59 stacji radarowych. 635 czołgów i inne wojskowego sprzętu samochodowego, 252 sztuki artylerii polowej i moździerze, 62 WWR.

Ukraińcy nie stronią od pokazywania zdjęć z morderstwa mera miasta Kriemiennaja – Władimira Struka, który przyjął postawę prorosyjską. Porwawszy go, a następnie po torturach zabijając, oni – próbują zastraszyć innych szefów miast opowiadających się za współpracą z dowództwem armii rosyjskiej.

Po stronie Sił Zbrojnych Ukrainy walczy już około 200 ochotników z Chorwacji. OK. 400 Szwedów zgłosiło się na ochotnika do wysłania na Ukrainę (widać, że każdy chce zostać pod Połtawą…) Pierwszy Białorusin spośród młodzieży oszukanej, przez zachodnią i ukraińską propagandę, zginął tuż po przybyciu do batalionu „Azow”, do strefy bitwy. Zełensky ogłosił o chęci przybycia z różnych krajów 16 000 ochotników, by walczyć u boku Ukrainy. (Zobaczmy, ilu przyjdzie, a ilu powróci…)

Według danych na 3 marca z Ukrainy wyjechało od początku Specjalnej Operacji Wojskowej
– 875 000 osób.
W tym:
do Polski – 454 tys.,
na Węgry – 116 tys.,
na Słowację – 67 tys.,
do Rumunii 45 tys.,
do Mołdawii – 79 tys.

Władimir Sadkow.


na podstawie: https://wiernipolsce1.wordpress.com/2022/03/06/krotkie-informacyjne-podsumowanie-wydarzen-na-ukrainie-od-3-marca-do-godz-1700-4-marca-2022-r/

Podobne

Krótkie „informacyjne podsumowanie ” wydarzeń na Ukrainie na 27.02.2022 i na środek dnia 28.02.2022 r.1 marca 2022

Krótkie „ informacyjne podsumowanie ” wydarzeń na Ukrainie, od godzin nocnych 28 lutego do godz.21:00, 1 marca 2022 r.2 marca 2022

Krótkie „ informacyjne podsumowanie ” wydarzeń na Ukrainie, od godzin nocnych 28 lutego do godz.21:00, 1 marca 2022 r.2 marca 2022

Krótkie „ informacyjne podsumowanie” wydarzeń na Ukrainie, na dzień 2 marca 2022 r.3 marca 2022

„paziem 6 marca 2022 o 04:01

Kijów, 6 marca /TASS/. Denis Kiriejew, członek ukraińskiej delegacji na rozmowy z Rosją, zginął podczas wykonywania specjalnego zadania. Poinformowała o tym w sobotę Główna Dyrekcja Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
„Podczas wykonywania zadań specjalnych zginęło trzech wywiadowców – pracowników Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy: Ołeksij Iwanowicz Dolia, Walerij Wiktorowicz Chibinejew, Denis Borysowicz Kiriejew” – czytamy w raporcie.

Jak zauważa departament, „zginęli w obronie Ukrainy”.

Tymczasem wcześniej w sobotę poseł ukraińskiego parlamentu Ołeksandr Dubinski twierdził, że Kirejew został zabity podczas zatrzymania przez członków Służby Bezpieczeństwa Ukrainy pod zarzutem zdrady stanu. Z kolei gazeta Strana opublikowała fotografię ciała mężczyzny, rzekomo zrobioną w miejscu zabójstwa Kiriejewa.

za: https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/13983533
adres komentarza

6 myśli w temacie “Krótkie „informacyjne podsumowanie” wydarzeń na Ukrainie, od 3 marca do godz. 17:00 4 marca 2022 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s