Omicron nie jest normalny.

Omicron

Wszystko wskazuje na to, że ten wariant wyciekł z laboratorium zajmującego się badaniami nad wzmocnieniem funkcji.

Omicron nie jest normalny. Nie są znani bezpośredni przodkowie; jego najbliższymi krewnymi są wirusy ostatnio widziane na początku do połowy 2020 roku. Ortodoksyjnym wyjaśnieniem tego niezręcznego faktu jest to, że spędził ostatnie 18 miesięcy czając się „w geografii o słabym nadzorze genomowym … lub … w przewlekle zakażonej osobie”. Prostszym wyjaśnieniem jest to, że wyciekł z laboratorium.

Jak wykazali el gato malo i inni, istnieją mocne dowody na to, że Omicron krąży preferencyjnie wśród osób zaszczepionych. Najprawdopodobniej jest to wynik badań nad nabywaniem funkcji, w których SARS-2 był wielokrotnie przepuszczany przez rekonwalescencyjne lub zaszczepione osocze, w nadziei na pomoc wirusowi w unikaniu nabytej odporności. Celem tych badań byłoby przewidzenie przyszłych wariantów ucieczki immunologicznej, na które mogą być skierowane szczepionki.

Omicron zawiera szereg wysoce nieprawdopodobnych i podejrzanych mutacji w swoim białku kolczastym. Trudno sobie wyobrazić, że te mutacje mogły powstać w wyniku naturalnych procesów, ponieważ wszystkie z wyjątkiem jednej nie są synonimami – to znaczy kodują różne sekwencje aminokwasów. Silnie zmutowane warianty faworyzowane przez dobór naturalny powinny również mieć wiele bezsensownych mutacji synonimicznych.

Przodkowie Omicrona mogli poświęcić znaczną ilość czasu na przystosowanie się do komórek mysich, zanim ponownie wkroczyli do organizmu człowieka. Wydaje się, że Omicron został wybrany do replikacji głównie w przewodzie oskrzelowym. Głębiej w ludzkim płucu działa znacznie mniej wydajnie niż Delta czy pierwsze szczepy z Wuhan. Prawdopodobnie dlatego powoduje głównie łagodną chorobę i przypomina techniki stosowane w celu uczynienia żywych atenuowanych szczepionek przeciw grypie bezpieczniejszymi do stosowania u ludzi. Takie szczepionki są przystosowane do zimna, to znaczy wybierane tak, aby krążyły głównie w chłodniejszych górnych drogach oddechowych, a nie w cieplejszych, bardziej wrażliwych płucach.

Bilans dowodów jest taki, że Omicron wyciekł z laboratorium zajmującego się badaniami nad szczepionkami SARS-2. Możliwości jest wiele: może reprezentować szczepionkę zawierającą żywe, atenuowane wirusy używane nieformalnie przez badaczy, które zmutowały z powrotem do zjadliwości i uciekły; mógł zostać zwolniony przypadkowo; może to być nawet próba opracowania samorozsiewającej się szczepionki do immunizacji zwierząt lub populacji trzeciego świata.

AKTUALIZACJA: Igor Chudov wskazuje na swoją podobną analizę z 2 grudnia.

_____

Tłum. M. Jasińska

za: https://eugyppius.substack.com/p/omicron-is-not-normal

Najnowsze wpisy

Najbardziej popularne pozycje & Strony

źródło: https://forumdlazycia.wordpress.com/2021/12/22/omicron-nie-jest-normalny/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s