Wiadomości z Polski

Tobiasz Żuchewicz
Opublikowany 10 mar 2020

Dariusz Budziszewski i Tobiasz Żuchewicz

5 myśli w temacie “Wiadomości z Polski

 1. 16.04.2020, 18:27 (SJ, KOAL)

  Premier: Od 20 kwietnia stopniowo zdejmujemy obostrzenia – lasy, handel, rolnicy i kościoły

  „(…) Premier mówił o zasadzie „Trzech I”, na które składają się: Izolacja, Identyfikacja, Informatyzacja.

  Izolacja to np. konieczność noszenia maseczek, zachowywania dystansu. – Identyfikacja – będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę badania, kto z kim miał kontakty – mówił premier. Jak dodał wdrażana jest aplikacja dla osób przebywających w kwarantannach. – Dzięki temu będziemy mogli coraz więcej wiedzieć kto mógł potencjalnie być zakażony – powiedział.

  Z kolei informatyzacja to założenie, że jak najwięcej pracy musi być wykonywane zdalnie – potrzeba jak najwięcej pracy, która nie wymaga bezpośredniego kontaktu. (…)

  – Od 20 kwietnia przystępujemy do stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń – stwierdził Morawiecki.

  Po pierwsze, będzie to otwarcie lasów i parków, przy czym nie należy tego traktować jako zaproszenia do rekreacji. Po drugie, złagodzone przepisy w handlu. W sklepach do 100 m2 możliwość obsługi do 4 klientów na jedną kasę. Z kolei w sklepach większych – osoba na 15 m2. Podobnie w kościołach – również w nich będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 m2. Jednocześnie wszelkie środki dezynfekcji będą utrzymane. Jak dodał premier, z obowiązku noszenia maseczek ochronnych zwolnieni są rolnicy. (…)

  – Teraz będziemy w kolejnych etapach otwierać rzemiosło, następnie handel, choć już i dzisiaj przecież w tym, co powiedziałem jest złagodzenie przepisów dotyczących handlu, a na końcu usługi. Na samym końcu usługi typu salony tatuażu, piercingu czy rehabilitacji – tam, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem i ta możliwość transmisji jest bardzo wysoka – powiedział Morawiecki. (…)

  Zapytany o to, kiedy rząd przewiduje zakaz organizowania imprez masowych, stwierdził, że są one zakazane do odwołania. Ich przywrócenia nie przewiduje się nawet na ostatnim etapie luzowania obostrzeń.

  Premier dodał też, że granice Polski pozostaną zamknięte. Zostały one tymczasowo zamknięte 15 w marca w związku z epidemią koronawirusa. Szef rządu powiedział, że będzie tak co najmniej do 3 maja. (…)

  źródło: http://www.tvp.info/47600425/premier-od-20-kwietnia-stopniowo-zdejmujemy-obostrzenia-lasy-handel-rolnicy-i-koscioly

  Polubienie

  1. 16.04.2020, 22:55 (MG)

   Premier Morawiecki: W walce z koronawirusem chcemy zwyciężyć, nie możemy zboczyć ze słusznie obranej drogi

   „(…) Chcemy stopniowego powrotu do normalności – społecznej i gospodarczej” – dodał. Jak wskazał, luzowanie obostrzeń zostało podzielone na cztery etapy. Pierwszy z nich wejdzie w życie w najbliższy poniedziałek. (…)

   Od poniedziałku złagodzone zostaną obostrzenia w handlu i zostają zwiększone limity osób przebywających w obiektach handlowych. Zwiększone będą też limity osób przebywających w kościołach – 1 osoba na 15 mkw. Przywracana zostaje też możliwość swobodnego przemieszczania się w celach rekreacyjnych, ale z obowiązkiem zachowania odpowiedniego dystansu i zasłaniania twarzy. Ponadto osoby powyżej 13 roku życia mogą ponownie przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej.”

   źródło: http://www.tvp.info/47604169/premier-morawiecki-w-walce-z-koronawirusem-chcemy-zwyciezyc-nie-mozemy-zboczyc-ze-slusznie-obranej-drogi

   Polubienie

   1. 2020-04-16 18:24 (Medexpress)

    Premier i minister zdrowia przedstawili plan łagodzenia obostrzeń

    „(…) Premier Mateusz Morawiecki:

    W ramach nowej rzeczywistości gospodarczej chcemy zaproponować nowe reguły. Będzie obowiązywać zasada trzech I – Izolacja, Identyfikacja i Informatyzacja:

    Izolacja – dystans i maseczki
    Identyfikacja – badanie kto z kim miał kontakty
    Informatyzacja – jak najwięcej pracy zdalnej, jak najwięcej cyfrowych procesów
    Od 20 kwietnia stopniowe zdejmowanie obostrzeń.

    Pierwszy etap znoszenia ograniczeń:

    Otwarcie lasów, parków, skwerów i bulwarów – nie jest to zaproszenie do niekontrolowanej rekreacji.
    Złagodzone zasady w handlu i usługach: w sklepach do 100 mkw. – 4 osoby na stanowisko kasowe, w sklepach powyżej 100 mkw. – 1 osoba na powierzchni 15 mkw.
    Zasada 1 osoba na 15 metrów będzie obowiązywała w także w kościołach i dot. pogrzebów.
    Z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13 roku życia.
    W kolejnych etapach złagodzone zostaną przepisy w rzemiośle, usługach i rehabilitacji.

    Zniesienie ograniczenia organizowania imprez masowych nie jest planowane nawet w IV etapie.

    Kryzys gospodarczy dopiero się rozwija. Nawet jeśli szczyt zachorowań będzie w maju/czerwcu, to z konsekwencjami gospodarczymi będziemy się zmagać bardzo długo.

    Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski:

    Przełomem będzie pojawienie się szczepionki.

    Nie wrócimy do czasu sprzed epidemii bez szczepionki.

    Wszystkie restrykcje nie będą mogły być zniesione na czas wakacji.

    Musimy zasłaniać twarz, stosować higienę osobistą, trzymać dystans, przestrzegać kwarantanny, dbać o starszych i słabszych oraz pracować zdalnie. To są zasady czasu epidemii.

    Maseczki będziemy nosić tak długo, aż będzie szczepionka.

    Zakłady fryzjerskie zostaną uruchomione prawdopodobnie w III etapie.

    Zniesienie zakazu dot. organizowania imprez prywatnych takich jak wesela planowane jest w późniejszych etapach.”

    źródło: http://www.medexpress.pl/premier-i-minister-zdrowia-przedstawili-plan-lagodzenia-obostrzen/77328

    Polubienie

    1. Medexpress 2020-04-19 18:36

     Nowe „zasady”, jeszcze nowsze „wyjątki”: od 20 kwietnia przestają „obowiązywać” niektóre ograniczenia

     Zasadniczo projektowane rozporządzenie powiela rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów.

     Zmiany dotyczą w szczególności kwestii przemieszczania się na terytorium kraju, korzystania z terenów zielonych, w tym lasów, kwestii sprawowania kultu religijnego oraz pogrzebów, a także handlu i usług, wyłączeń z obowiązku zakrywania ust i nosa, funkcjonowania urzędów administracji publicznej, zapewnienia sprawnego przeprowadzania testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 oraz wywozu poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej zwłok i szczątków ludzkich.

     Pierwszy etap znoszenia ograniczeń:

     • Otwarcie lasów, parków, skwerów i bulwarów – zamknięte pozostają place zabaw, ogrody zoologiczne, ogródki jordanowskie czy biwaki.
     • Złagodzone zasady w handlu i usługach: w sklepach do 100 mkw. – 4 osoby na stanowisko kasowe, w sklepach powyżej 100 mkw. – 1 osoba na powierzchni 15 mkw.
     • Godziny dla seniorów tylko w dni robocze.
     • Zasada 1 osoba na 15 metrów będzie obowiązywała w także w kościołach i dot. pogrzebów (w pogrzebach może uczestniczyć do 50 osób).
     • Z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13. roku życia.
     • Doprecyzowano także przepisy dotyczące zakrywania nosa i ust. Jest ono obowiązkowe w miejscach ogólnodostępnych (i tylko w tych), a takim nie jest np.: gospodarstwo rolne lub rodzinne ogródki działkowe.

     Uznano za konieczne m.in.:

     1) wskazanie, że nie dotyczy ono przebywania stale lub czasowo w budynkach użyteczności pu””blicznej (przez osoby inne niż tam zatrudnione), które to przebywanie de facto zastępuje zamieszkiwanie we własnym miejscu zamieszkania (chodzi m.in. o domy dziecka, szpitale, zakłady opiekuńczo-lecznicze, jednostki organizacyjnej pomocy społecznej itp.).;

     2) objęcie wyłączeniem zakrywania ust i nosa nie tylko duchownych (pojęcie to odnosi się do duchownych wszystkich kościołów i związków wyznaniowych), gdyż część kościołów zgłasza brak duchownych

     3) wskazanie, że obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy przebywania na terenie lasów;

     4) określenie, że w celu kontaktu z osobą głuchą lub głuchoniemą jest możliwe odkrycie ust i nosa;

     5) że funkcję zakrycia ust i nosa może pełnić kask ochronny.

     Jednocześnie z uwagi na obowiązujące przepisy dotyczące funkcjonowania takich służb jak Policja czy Straż Graniczna, uznano że nie ma konieczności regulowania wpisywania obowiązku okrycia twarzy i ust na poziomie projektowanego rozporządzenia, gdyż każdy ma obowiązek współpracy z tymi służbami m.in. w związku z legitymowaniem w celu ustalenia tożsamości danej osoby.

     • Ponadto rozluźniono kwestie zakazu sprowadzania z zagranicy i wywozu poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwłok i szczątków ludzkich, z wyłączeniem szczątków powstałych ze spopielenia zwłok, w przypadku wydania przez Głównego Inspektora Sanitarnego lub działającego z jego upoważnienia państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego zezwolenia na wywóz poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej zwłok i szczątków ludzkich.

     Rozporządzenie: TU

     Źródło: Dz.U.RP”

     na podstawie: http://www.medexpress.pl/nowe-zasady-jeszcze-nowsze-wyjatki-od-20-kwietnia-przestaja-obowiazywac-niektore-ograniczenia/77356

     Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s