Rząd zbierze nowe dane o domach Polaków. Fachowiec przyjdzie i posprawdza (od mg: tylko u tych, którzy go wpuszczą)

2 sierpnia 2022, 9:43.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie rozwijana. Po danych o źródłach ogrzewania, rząd chce mieć informacje o grubościach ścian czy dachu oraz rocznym zużyciu paliwa.

Inwentaryzacja ma objąć m.in. sprawdzenie grubości dachu
Inwentaryzacja ma objąć m.in. sprawdzenie grubości dachu | Foto: Piotr Dziurman/REPORTER / East News
  • Po zebraniu danych o źródłach ogrzewania w domach Polaków rząd chce się dowiedzieć, jak grube są w nich ściany, dachy i ile paliwa potrzebne jest do ich ogrzania
  • Tym razem nie będzie prowadzony samospis, a każdy będzie mógł zamówić inwentaryzację przeprowadzoną przez fachowca
  • Na razie nie ma mowy o karach za brak danych o ścianach czy dachach. Dokument pokontrolny będzie jednak niezbędny we wnioskowaniu o przyznanie dofinansowania na termomodernizację swojej nieruchomości
  • Uruchomienie kolejnego etapu zbierania danych o domach Polaków planowane jest na 2023 r.

Właściciele domów i zarządcy budynków złożyli 7,3 mln deklaracji o źródle ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). To raptem ok. 60 proc. zobowiązanych do tego podmiotów. Pozostałym grożą kary.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to jednak dopiero jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstał w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego.

Jeden spis więc w zasadzie się nie zakończył, a rząd już szykuje zbieranie kolejnych danych. – W ramach kolejnego etapu CEEB chcielibyśmy przeprowadzić audyt termoenergetyczny budynków, który dałby realny obraz obecnego ich stanu i pozwoliłby sprawnie zdefiniować potrzeby remontowe i termomodernizacyjne – poinformował minister Waldemar Buda.

„Kolejnym etapem budowy Systemu ZONE będzie moduł inwentaryzacji budynków, który zapewni możliwość zbierania dodatkowych danych dot. budynków oraz ich stanu technicznego, w tym m.in. grubości ścian, dachu czy też rocznego zużycia paliw. Dzięki temu obywatele zyskają możliwość zamówienia inwentaryzacji budynku online bez konieczności wizyty w urzędzie, wraz z pełną funkcjonalnością do zarządzania swoim zamówieniem” – czytamy na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

„Nowa funkcjonalność pozwoli również zamówić online przegląd kominiarski. E-usługa przyczyni się zatem do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa – obywatel zyska możliwość zamówienia online przeglądu kominiarskiego. Dodatkowo dostępny będzie jednolity protokół przeglądu, z ustandaryzowanymi danymi – zwiększy on bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości i zapewni regularność przeprowadzania przeglądów” – informuje dalej GUNB.

Skąd masz wiedzieć, jaka jest grubość ścian w twoim budynku? Spokojnie. Pomiarami zajmą się eksperci. Joanna Niedźwiecka, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, uspokaja w rozmowie z prawo.pl, że tym razem samospisu nie będzie.

Inwentaryzacja budynków ma odbywać się przez uprawnione do tego osoby tzn. osoby wpisane do wykazu osób uprawnionych zgodnie z art. 27b ust 1 z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. To np. kominiarze, upoważnieni pracownicy gmin, inspektorzy ochrony środowiska, kontrolujący wykorzystanie premii termomodernizacyjnych i premii remontowych. Osoby z uprawnieniami budowlanymi” — czytamy w portalu.

Tym razem to nie kary mają być motywacją do przeprowadzania inwentaryzacji. „Na podstawie przeprowadzonych inwentaryzacji budynków i przeglądów kominiarskich obywatel będzie mógł bowiem wygenerować i pobrać dokument uproszczonego audytu energetycznego, który będzie niezbędny we wnioskowaniu o przyznanie dofinansowania na termomodernizację swojej nieruchomości” — wyjaśnia prawo.pl.

Uruchomienie kolejnego etapu zbierania danych o domach Polaków planowane jest na 2023 r.


źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/rzad-zbierze-nowe-dane-o-domach-polakow-fachowiec-przyjdzie-i-posprawdza/hkhz455


od mg: poniżej wcześniejszy artykuł, również mający na celu zastraszenie rdzennej ludności i skłonienie jej do uległości wobec bezprawnych działań chazarskiego okupanta trzymającego władzę w tym obszarze powierniczym

1 lipca 2022, 7:58.

Nie dopełniłeś formalności przed 1 lipca? Wizyta kominiarza może Cię drogo kosztować

Do końca czerwca właściciele i zarządcy nieruchomości mieli obowiązek zadeklarowania, czym je ogrzewają. Zdecydowana większość to zrobiła. Ci, którzy o tym zapomnieli, lepiej żeby pospieszyli się z nadrabianiem zaległości.

Kominiarze będą weryfikować wspisy do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
Kominiarze będą weryfikować wspisy do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków | Foto: Marek BAZAK/East News / East News

Nadzór budowlany szacował, że w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w sumie powinno znaleźć się ok. 6 mln deklaracji. Ich składanie długo szło opornie, ale w ostatnim czasie nastąpił prawdziwy szturm. Na 30 czerwca złożono w systemie CEEB dokładnie 6 mln 345 tys. 529 deklaracji.

Zapominalskich jest więc niewielu, ale lepiej, żeby szybko złożyli deklarację, nawet po terminie. Według statystyk Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w gminie Moszczenica w Małopolsce deklaracje złożyło jedynie 21 proc. właścicieli lub zarządców budynków. Co ich czeka, jeśli tego nie naprawią?

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” tłumaczyła to szefowa Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. „Weryfikacja deklaracji będzie następowała w drugim etapie, przez osoby do tego uprawnione. Będzie mógł to zrobić kominiarz w trakcie przeglądu kominiarskiego, ale również strażnik miejski bądź pracownik gminy. Pierwszym etapem jest zebranie deklaracji do CEEB, a w drugim zostaną uruchomione funkcjonalności dla podmiotów uprawnionych, które będą weryfikowały i aktualizowały te dane” — wyjaśniła.

Jeśli deklarację się złoży, nie ma się co obawiać wizyty. Jak czytamy, za błędy nie grożą żadne sankcje. Inaczej jest w przypadku braku wpisu. Wówczas grozi grzywna do 500 zł lub sądowa kara do nawet 5 tys. zł.


źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/nie-dopelniles-formalnosci-przed-1-lipca-wizyta-kominiarza-moze-cie-drogo-kosztowac/g2yfqld

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s