Wyciek danych z GUS. Ujawniono dane setek osób, które brały udział w „Narodowym” Spisie „Powszechnym”

miziaforum
2021/09/30

GUS zaliczył trywialną wpadkę i to zaledwie kilkanaście godzin przed końcem Narodowego Spisu Powszechnego. Odpowiadając na pytania dotyczące spisu, pracowniczka urzędu ujawniła 500 adresów mailowych należących do obywateli. W taki sam sposób wyciekły też adresy e-mail niektórych rachmistrzów.

Narodowy Spis Powszechny - GUS zaliczył wpadkę

Na ostatniej prostej przed zakończeniem Narodowego Spisu Powszechnego GUS strzelił sobie w kolano. Przynajmniej wizerunkowo, bo – choć wyciek danych nie jest duży – przypadkiem ujawniono kilkaset adresów e-mail należących do osób, które próbowały skorzystać z aplikacji do samospisu. O sprawie doniósł właśnie branżowy portal Niebezpiecznik.pl.

Wyciek danych w GUS. 500 adresów e-mail trafiło do 500 osób

Wpadkę zaliczyła pracowniczka GUS-u (pani Marta – jak wynika z e-maila), która postanowiła odpowiedzieć na pytania dotyczące wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym przy użyciu aplikacji. Pytań było sporo, dlatego – by usprawnić pracę – odpowiedzi wysłała jednocześnie do 500 pytających obywateli.

Niestety adresy mailowe zamiast w polu UWD (ukryte do wiadomości – adresaci nie widzą „siebie” nawzajem) znalazły się w rubryczce „do”, a wiec każdy z 500 odbiorców e-maila otrzymał listę wszystkich pozostałych adresów. Wyciek co prawda to niewielki, jednak wizerunkowo (wiele osób obawiało się, że przy okazji spisu GUS może gdzieś „zgubić” ich dane) dla urzędu niezbyt korzystny.

GUS ujawnił e-maile Polaków, którzy brali udział w spisie powszechnym: https://t.co/AqZHaVj4BF

No kto by się spodziewał, że jak zwykle zawini człowiek…

PS. Oliwa sprawiedliwa i w innym incydencie e-maile rachmistrzów GUS też pociekły (patrz foto) 

— Niebezpiecznik (@niebezpiecznik) September 30, 2021

Jak tłumaczy dalej Niebezpiecznik, pracowniczka GUS-u szybko zdała sobie sprawę z pomyłki i próbowała ją naprawić. Niestety zrobiła to w dość nieudolny sposób – wybierając opcję „Odwołaj wiadomość”. Efekt? Do 500 osób trafiła nowa wiadomość zawierająca prośbę o odwołanie poprzedniej wiadomości. Ten e-mail również zawierał ujawnioną listę wszystkich adresatów, a więc mamy ponowny wyciek danych.

GUS wysłał e-maila zawierającego listę 500 adresów mailowych
GUS wysłał e-maila zawierającego listę 500 adresów mailowych fot. Niebezpiecznik.pl / dzięki uprzejmości serwisu Niebezpiecznik.pl

https://next.gazeta.pl/next/7,151243,27632126,ktos-z-gus-u-zapomnial-ukryc-odbiorcow-wiadomosci-wyciekly.html#s=BoxOpMT

na podstawie: http://miziaforum.com/2021/09/30/wyciek-danych-z-gus-ujawniono-dane-setek-osob-ktore-braly-udzial-w-narodowym-spisie-powszechnym/


od mg: ten wyciek to drobiazg, o wiele znaczącym faktem jest to, że WSZYSTKIE dane z poprzedniego spisu powszechnego zostały przekazane do Izraela

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s