Paszporty covidowe: Za kilka dni Polska podłączy się do systemu KE

17 maja 2021, 19:14

Adam Niedzielski
Adam Niedzielski / Agencja Gazeta Fot. Dawid Zuchowicz

Za kilka dni chcemy podłączyć się do systemu przygotowanego przez Komisję Europejską – poinformował szef resortu „zdrowia” Adam Niedzielski, odnosząc się do kwestii tzw. paszportów covidowych. Ma to nastąpić – według jego zapowiedzi – 20 maja.

Minister „zdrowia” Adam Niedzielski w poniedziałek w Radiu Zet był pytany m.in. o tzw. paszporty covidowe i ich testowanie w Polsce. „Mieliśmy deklarację z KE, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu, który został zaproponowany przez Komisję Europejską” – poinformował.

„Mam nadzieję, że po tych pierwszych testach, po 20 maja, będziemy wiedzieli, jak wygląda sytuacja” – dodał. Jak jednak zastrzegł, najpierw musi pojawić się odpowiednie rozporządzenie Komisji zanim decyzje ws. tzw. paszportów covidowych zostaną podjęte w Polsce.

Niedzielski mówił również o tym, że projekty związane z Polskim Ładem będą dyskutowane na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów. „Zaczynamy od zdrowia, profilaktyki dla osób powyżej 40. roku życia i zniesienia limitów dostępu do świadczeń do specjalistów” – przekazał.

Odniósł się także do pytania, czy nie obawia się, że liczba chętnych na szczepienia będzie topnieć. „W pewnym momencie dojdziemy do sytuacji, że to raczej szczepienia będą szukały chętnych. Najprawdopodobniej stanie się to w czerwcu” – skomentował. Przekazał przy tym, że według jego informacji wśród 16 i 17-latków zapisało się już 60 tys. osób. Od dzisiaj są zapisy właśnie dla tej grupy wiekowej. Szef MS podkreślił przy tym, że rząd stara się przekonywać Polaków do szczepień i nie ma dyskusji o tym, żeby były one obowiązkowe.

Niedzielski poinformował też, że do wakacji zostanie przygotowana ustawa o jakości w polskim systemie „opieki” „zdrowotnej” – jak są leczeni pacjenci, jak są obsługiwane dane jednostki medyczne, jak są zarządzane poszczególne jednostki. „Taki zaczątek jest już w onkologii” – przekazał. Dzięki temu – jak wyjaśnił – pacjent będzie mógł sprawdzić, gdzie dane zabiegi wykonywane są najlepiej.

https://videotarget.pl/player/v2/stream/eyJzaXRlIjoxMDMzLCJwbGFjZW1lbnQiOjEwNDcsInRlbXBsYXRlIjo1LCJjb250ZXh0Ijo4NiwidHlwZSI6InN0cmVhbSJ9?type=streamŹródło: PAP

ma podstawie: http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8165376,paszporty-covidowe-za-kilka-dni-polska-podlaczy-sie-do-systemu-ke.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s