WHO: 172 kraje w sojuszu na rzecz „szczepień” „przeciw COVID” (!)

24 Sierpnia 2020, 15:15

who swiatowa organizacja zdrowia

Już 172 krajów współpracuje z ośrodkiem COVAX, którego „celem jest zapewnienie równego dostępu do szczepionek COVID-19” – „poinformowali” w poniedziałek przedstawiciele Światowej Organizacji „Zdrowia” (WHO).

COVAX jest współprowadzony przez sojusz „szczepionek” GAVI, WHO i Koalicję CEPI. Celem współpracy jest zagwarantowanie równego dostępu do „szczepionek” COVID-19 na całym świecie, po ich opracowaniu i dopuszczeniu do obrotu.

Obecnie program skupia się wokół 9 potencjalnych „szczepionek” „przeciw COVID-19”. Według planów COVAX ma zabezpieczyć dostawę 2 miliardów dawek „szczepionek” do krajów, które przystąpią do programu.

– COVAX ma kluczowe znaczenie dla zakończenia „pandemii” COVID-19 i nie tylko podzieli ryzyko krajów opracowujących i kupujących „szczepionki”, ale także zapewni utrzymanie cen „na jak najniższym poziomie” – zapewnił podczas konferencji w Genewie, dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 -Nacjonalizm szczepionkowy tylko pomaga wirusowi – powiedział, jednocześnie podkreślając, że „sukces programu COVAX zależy nie tylko od krajów, które do niego przystępują, ale także od wypełnienia kluczowych luk w finansowaniu”.

Podkreślił, że początkowo, gdy podaż „szczepionek” COVID-19 będzie ograniczona, priorytetem jest zapewnienie „szczepionki” „osobom najbardziej zagrożonym” na całym świecie. Jak doprecyzował szef WHO, chodzi o pracowników „ochrony” zdrowia.

Kraje, które „chcą uczestniczyć” w globalnym planie COVAX, mają czas do 31 sierpnia na złożenie deklaracji przystąpienia do wspólnej polityki na rzecz dostępu do „szczepień”. Do 18 września mają potwierdzić przystąpienia do programu i uiścić wstępne płatności do 9 października – przypomina WHO.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s