Prawy amerykański policjant zwolniony z policji

Posted by Marucha w dniu 2020-05-12 (Wtorek)

5 maja Greg Anderson, amerykański policjant z Seattle w stanie Waszyngton, upublicznił film, w którym wzywał swoich kolegów po fachu, by trzymali się konstytucji i nie łamali konstytucyjnych praw obywateli.

Jego apel widziały miliony ludzi i otrzymał bardzo, bardzo wiele wsparcia (po obu stronach: policji i zwykłych obywateli). Streszczenie tego apelu znalazło się na naszej stronie. Wczoraj ten policjant poinformował w kolejnym filmie o tym, że dyscyplinarnie zostaje usunięty z policji.

Anderson nie spodziewał się, że jego apel tak się rozniesie po internecie. Początkowo było to tylko kilka tysięcy wyświetleń. Na drugi czy trzeci dzień któryś z jego przełożonych nawet go pochwalił i wyraził zgodę z przesłaniem.

Jednak trzy godziny później, gdy było już 400 tysięcy wejść, znowu telefon od przełożonych: trzeba ten film usunąć. Anderson uznał to za coś bardzo dziwnego. Skoro była zgoda z przesłaniem, to dlaczego teraz już coś jest nie tak? Przełożony powiedział mu przez telefon, że kazano mu zainterweniować w tej sprawie. Anderson ma zdjąć wideo, a przełożony musi wiedzieć, czy je zdejmie.

Anderson powiedział nie. Wyjaśnił, że na podstawie tego, co tam sam powiedział, nie może zdjąć tego filmu.

Kilka godzin później kolejny telefon. Wyraźna eskalacja i ultimatum: albo zdejmujesz wideo i przyjmujesz list karcący albo przyjmiemy zupełnie inne podejście do tej sprawy. Powiedziano Andersonowi, że wideo jest łamaniem zasad (violation of policy). Podano dziwne powody, które to zasady złamał.

Dlaczego to przesłanie było w porządku o 5 rano, a trzy godziny później już nie? – pyta się Anderson.

Następnie skontaktował się z nim komendant policji (wobec którego Anderson żywi wiele szacunku, przyznaje.). Powiedział mu, że jeśli otwarcie sprzeciwia się swojemu gubernatorowi, nie może być policjantem w Stanie Waszyngtonu.

Dalej Anderson mówi, że konstytucja stoi nad innymi prawami (co potwierdzają wyroki sądu) i że cała ta sprawa to gra polityczna, wyżej, w różnych agencjach. Jest więc obecnie na zwolnieniu administracyjnym, w oczekiwaniu na zwolnienie.

Powiedział swym przełożonym, że ma dzieci i dwa domy, ale jeśli macie mi odebrać możliwość zarabiania na rodzinę, to róbcie to. Walczyłem w Iraku w 2004 i 2005 r. Wiem, że moje przekonania mogą mnie kosztować wszystko, włącznie z życiem.

Anderson będzie teraz szukał pracy, więc jeśli ktoś zbiera CV, to niech mu da znać. Stoi przed nim nowe wyzwanie, niewiadoma. Nowy zawód. Zawsze np. chciał przepłynąć kulę ziemską na jachcie, może tędy droga. I oczywiście dziękuje za wsparcie, którego wiele otrzymał (o czym wspomniał też na początku tego drugiego filmu).

Przy okazji: wart odnotowania, przetłumaczony na blogu RAM apel włoskich policjantów.

http://covid1984pl.wordpress.com

za: http://marucha.wordpress.com/2020/05/12/prawy-amerykanski-policjant-zwolniony-z-policji/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s