(…) nakaz zakrywania nosa i ust „przez wiele tygodni, a nawet miesięcy”

Od czwartku, 16 kwietnia, zaczyna obowiązywać w Polsce nakaz zakrywania nosa i ust. Dotyczy dorosłych oraz dzieci powyżej 4. roku życia. Możliwe, że będziemy musieli nosić maski lub chusty na twarzy przez wiele tygodni, a może i miesięcy.

Rzecznik rządu Piotr Müller mówił przy okazji ogłaszania planów wprowadzenia takiego nakazu, że będziemy musieli się z tym liczyć.

Gdzie będziemy musieli zakrywać twarz?

Lista jest długa. W skrócie: wszędzie tam, gdzie możemy mieć styczność z ludźmi, czyli m.in. w sklepach, parkach, na poczcie i w kościołach. W miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.

Obowiązek [od mg: nie obowiązek tylko PRZYMUS i szantaż] zakrywania ust i nosa dotyczyć będzie:

  • zakładów pracy, w tym biur wszystkich oprócz osób tam zatrudnionych, chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym zakładzie obsługę klientów lub interesantów;
  • budynków użyteczności publicznej – z wyłączeniem pracowników, chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym budynku obsługę klientów lub interesantów
  • obiektów handlowych i usługowych
  • sytuacji poruszania się w komunikacji publicznej, rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą, pieszo oraz pojazdami samochodowymi (w tym w ramach komercyjnego przewozu osób) – w przypadku tego ostatniego, gdy jadą nim osoby sobie obce (inne niż wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące)
  • osób przebywających w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych.

Nakaz zakrywania ust nie dotyczy osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa i dzieci do lat czterech.

Policja może zażądać zdjęcia maseczki

W projekcie rozporządzenia zapisano, że jeśli „organy uprawnione”, czyli np. policja będzie chciała kogoś wylegitymować i zweryfikować czyjąś tożsamość, może żądać odkrycia ust i nosa.

„Jeszcze przez wiele tygodni, a może nawet miesięcy, będziemy musieli się liczyć z tym, że będziemy w takiej sytuacji, po to abyśmy mogli wrócić do nowej rzeczywistości gospodarczej, po to żebyśmy mogli lepiej funkcjonować, wrócić do pewnej normalności, to te rygory epidemiczne muszą mieć charakter powszechny” – mówił niedawno Piotr Müller o nakazie zakrywania ust i nosa.

Sens noszenia maseczek, zasłaniania ust jest wtedy, gdy ma on charakter powszechny w przestrzeni publicznej” – dodał rzecznik rządu.

za: http://businessinsider.com.pl/wiadomosci/zakrywanie-nosa-i-ust-obowiazek-noszenia-maseczek-chust-od-16-kwietnia-2020/v1cfwnc


od mg: polecam uwadze tę wypowiedź wybitnej lekarki o niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencjach długotrwałego oddychania przez maseczki https://7777777blog.wordpress.com/2020/04/15/dr-judy-mikovits-noszac-maski-zabijemy-wiecej-ludzi-niz-ten-caly-wirus/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s