Największy Superksiężyc pojawi się w Paschę 2020.

admin 7 kwietnia 2020

 

W środę wieczorem Żydzi na całym świecie zgromadzą się w domu, aby świętować w pierwszy wieczór sederowy  Paschy 2020.

Jedna część ceremonii wymaga otwarcia drzwi wejściowych i zaproszenia wszystkich głodnych do wejścia. Kiedy to nastąpi, spojrzenie w niebo ujawni astronomiczny spektakl: największy super księżyc roku .

Supermoon ma miejsce, gdy księżyc w pełni zbiega się z perygeum – najbliższym, że Księżyc przybywa na Ziemię na swojej orbicie eliptycznej – co powoduje większy niż zwykle pozorny rozmiar dysku księżycowego widzianego z Ziemi. Księżyc w pełni w perygeum ma średnicę o około 14% większą niż w apogeum i wydaje się nawet o 30 procent jaśniejszy. Super księżyce  pojawiają się zwykle 3-4 razy w roku.

Będzie to drugi miesiąc z rzędu z superksiężycem . W zeszłym miesiącu w święto Purim pojawił się superksiężyc . Nie jest to nieoczekiwane, ponieważ zarówno Purim, jak i Pascha występują w połowie miesiąca hebrajskiego, Purim 14 Adar i Pascha 14 Nisan. Kalendarz hebrajski jest księżycowy, a miesiąc rozpoczyna się wraz z pojawieniem się nowiu. Dlatego księżyc w pełni zawsze będzie pojawiał się w środku miesiąca.

Księżyc ten jest również czasami określany jako pełnia paschalna, od greckiego słowa “Pascha”, czyli katolicka Wielkanoc.

źródło: http://detektywprawdy.pl/2020/04/07/najwiekszy-superksiezyc-pojawi-sie-w-pasche-2020/

2 myśli w temacie “Największy Superksiężyc pojawi się w Paschę 2020.

 1. Kometa C/2019 Y4 (ATLAS). Ruch i położenie od 01.03 do 31.05.2020 r.

  Polski AstroBloger
  Opublikowany 2 mar 2020

  Wiosną 2020 roku odkryta w grudniu 2019 r. kometa C/2019 Y4 (ATLAS) może stać się obiektem widocznym gołym okiem – prognozowana jasność w maksimum może dojść do około -1 mag. W marcu i kwietniu obiekt będzie doskonale widoczny z Polski, kiedy to powinien być obserwowalny w lornetkach poza regionami miejskimi, z kolei w maju gdy jasność ma się zbliżać do najwyższej, kometa będzie widoczna na coraz jaśniejszym tle nieba wieczornego lub porannego. Peryhelium osiągnie ona 30 maja zanurzając się wgłąb orbity Merkurego i przechodząc jedynie 0,25 AU od Słońca. Czy przetrwa do tego czasu? Czy przetrwa spotkanie ze Słońcem? Jak atrakcyjnym obiektem wiosennego nieba stanie się dla obserwatorów? Bieżący status, relacje z obserwacji i wskazówki dla miłośników astronomii w specjalnym tekście na łamach Polskiego AstroBlogera, który będzie uzupełniany na bieżąco w miarę rozwoju sytuacji – http://www.polskiastrobloger.pl/2020/03/czym-nas-zaskoczy-kometa-c2019-y4-atlas-kiedy-gdzie-widoczna-jak-obserwowac.html

  Aktualizacje i inne informacje na bieżąco także na:
  Fanpage: http://www.facebook.com/polskiastrobloger/
  Twitter: http://twitter.com/AstroBlogerPL

  Wizualizacja wygenerowana dzięki Stellarium.
  Muzyka: Ambiental Lounge wyk. makesound – wykorzystanie na zasadach licencji Creative Commons CC-BY-NC

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s