Trump chce oddać Izraelowi resztę nie swojej Palestyny

05/02/2020 Wolna Palestyna @ 12:48

Palestinian demonstrators chant slogans while holding portraits of US President Donald Trump and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, during a protest against Trump’s expected announcement of a peace plan, in Rafah in the southern Gaza strip on January 28, 2020. (Photo by SAID KHATIB / AFP) (C) AFP or licensors

Amerykański prezydent ze skrajnie prawicowym premierem Izraela u boku ogłosił wczoraj w Waszyngtonie „Deal Wieku” – „plan pokojowy”, który polega na izraelskiej aneksji okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu z całością Jerozolimy. W zamian Palestyńczycy, jeśli się całkiem rozbroją, mieliby dać się zamknąć w ogrodzonym bantustanie położonym między żydowskimi koloniami. Będą mogli ogłosić tam swe państwo ze stolicą w Abu Dis, wsią na wschód od Jerozolimy.

Trump poinformował Benjamina Netanjahu, że wysłał list do szefa Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, w którym informuje, że jest to propozycja nie do odrzucenia: amerykański plan nazwał „ostatnią, historyczną szansą” na palestyńskie państwo. Robert Malley, przewodniczący International Crisis Group, nazwał plan Trumpa „wiadomością dla Palestyńczyków”: „Przegraliście, musicie się przyzwyczaić.” W Waszyngtonie nie było zresztą żadnego Palestyńczyka.

Plan był przygotowywany przez ostatnie dwa lata – zajmował się nim żydowski zięć Trumpa, Jared Kushner. Przewiduje on, że Izrael dostanie prawie wszystko, a Palestyńczycy prawie nic. Zdaniem Trumpa to jedyne „realistyczne” rozwiązanie, z którego Palestyńczycy powinni się cieszyć. Izrael weźmie sobie na początek dolinę Jordanu (ok. 30 proc. okupowanego Zachodniego Brzegu), a co do aneksji wszystkich nielegalnych kolonii żydowskich, to ambasador USA w Izraelu David Friedman ogłosił, że właściwie też może być ogłoszona „natychmiast”.

Trump wytknął przy okazji Palestyńczykom, że „byli mistrzami w sztuce marnowania szans”, więc z tej powinni skorzystać. Oczywiście amerykańsko-izraelski plan jest całkowicie sprzeczny z prawem międzynarodowym i aspiracjami okupowanych, lecz USA liczą na milczenie świata w tej sprawie, co nie powinno być wielkim problemem. Netanjahu prosto z Waszyngtonu leci do Moskwy, by uzyskać błogosławieństwo Rosji. Wszystkie partie palestyńskie odrzucają ten „plan pokojowy”. Zdaniem palestyńskiego premiera Mohameda Sztajjeha, ten „ponury żart” służy jedynie chronieniu Trumpa przed impiczmentem, a Netanjahu przed więzieniem za korupcję.

29/01/2020

za: http://palestyna.wordpress.com/2020/02/05/trump-chce-oddac-izraelowi-reszte-nie-swojej-palestyny/

Jedna myśl w temacie “Trump chce oddać Izraelowi resztę nie swojej Palestyny

 1. „5 lutego (22:15) Aktualizacja: 6 lutego (06:11)

  USA: SENAT ZDECYDOWAŁ W SPRAWIE IMPEACHMENTU. PREZYDENT DONALD TRUMP UNIEWINNIONY

  Senat uniewinnił Donalda Trumpa w procesie impeachmentu. To oznacza, że prezydent zachowa swój urząd. Jak zapowiedział, w czwartek o godz. 12 czasu lokalnego (16 czasu polskiego) wygłosi oświadczenie w tej sprawie.


  „Prezydent Donald Trump /PAP/EPA”

  Trump skomentuje też zarzuty, jakie postawiła mu kontrolowana przez demokratów Izba Reprezentantów.

  Do usunięcia Trumpa z urzędu potrzeba było w Senacie większości dwóch trzecich, czyli 67 głosów. Z uwagi na przewagę republikanów w tej izbie Kongresu było niemal pewne, że prezydent zostanie uniewinniony. Tak się stało.

  Najpierw Senat odrzucił pierwszy z dwóch artykułów impeachmentu Trumpa, uznając, że prezydent nie jest winny nadużycia władzy. 52 senatorów zagłosowało przeciw oskarżeniu. Pozostałych 48 było za.

  Wcześniej Mitt Romney jako jedyny republikański senator zapowiedział, że zagłosuje za impeachmentem Trumpa. I tak też zrobił.

  Romney, senator ze stanu Utah, który startował w wyborach prezydenckich w 2012 roku, był od dawna bardzo krytyczny wobec Trumpa. Spodziewając się retorsji ze strony swej partii, która zwarła szeregi, by bronić prezydenta podczas procedury impeachmentu, senator powiedział telewizji Fox News, że „zniesie konsekwencje”.

  W drugim artykule senatorowie odrzucili oskarżenie, że prezydent utrudniał Kongresowi dochodzenie w tej sprawie. Tym razem było 53 głosów za tym, żeby uniewinnić Trumpa.


  „Senat USA uniewinnił Trumpa /PAP/EPA”

  Decyzja Senatu kończy procedurę

  Wraz ze środową decyzją Senatu skończyła się trwająca w USA od miesięcy procedura impeachmentu Trumpa. Jej podstawą było postępowanie prezydenta w tzw. aferze ukraińskiej.

  Przypomnijmy, kontrolowana przez demokratów Izba Reprezentantów w grudniu przegłosowała dwa artykuły impeachmentu Trumpa, stawiając go tym samym w stan oskarżenia. Jeden z artykułów zawierał zarzut nadużycia władzy poprzez wywieranie nacisku na Ukrainę, by wszczęła śledztwo wobec firmy Burisma. Drugi stwierdzał, że Trump utrudniał Kongresowi dochodzenie w tej sprawie.

  Media odnotowują, że demokratom nie udało się przeciągnąć na swoją stronę innych uznawanych za umiarkowanych parlamentarzystów republikanów.

  W pierwszych komentarzach „New York Times” ocenia, że rezultat głosowania to „doniosłe zwycięstwo Trumpa po pięciu miesiącach głośnego skandalu z Ukrainą”. Serwis The Hill na gorąco pisze o „kończącej się sadze”. Demokraci nie dają jednak za wygraną. Nie wykluczają wezwania do zeznań pod rygorem odpowiedzialności karnej (subpoena) byłego doradcy Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona, co mogą przegłosować w Izbie Reprezentantów, w której mają przewagę.

  Bolton przestał pracować w Białym Domu we wrześniu ubiegłego roku. Powodem – jak spekulują media i zdają się potwierdzać wycieki z nieopublikowanej jeszcze jego książki – był konflikt z Trumpem dotyczący polityki wobec Ukrainy.

  Trump: Polowanie na czarownice

  Bolton uznawany jest za głównego świadka w sprawie nazwanej aferą ukraińską. Republikański polityk odmówił jednak złożenia zeznań w ubiegłorocznym śledztwie w Izbie Reprezentantów.

  W piątek Senat zadecydował głosami republikanów, że w parlamentarnym procesie Trumpa w tej izbie nie ma potrzeby wzywania świadków, w tym Boltona. Uznano to kluczowy moment całego procesu, torujący drogę do szybkiego uniewinnienia prezydenta.

  Trump na wiecach oraz Twitterze regularnie odnosi się do impeachmentu, zarzucając demokratom „polowanie na czarownice”. We wtorkowym orędziu o stanie państwa, którego w Kongresie wysłuchali również demokraci, nie wspomniał jednak o impeachmencie ani słowem.

  Raport sygnalisty

  Impulsem do wszczęcia śledztwa w sprawie ewentualnego odsunięcia Trumpa od władzy była afera ukraińska, którą uruchomił raport sygnalisty, najprawdopodobniej pracownika amerykańskiego wywiadu. W piśmie do swoich przełożonych poinformował on o próbach wywierania presji na Kijów przez Trumpa, który chciał, by ukraińskie władze wszczęły śledztwa w sprawie Huntera Bidena, syna Joe Bidena oraz rzekomej ingerencji Ukrainy w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Środkiem nacisku miało być m.in. zamrożenie pomocy wojskowej dla Ukrainy, przyznanej jej przez Kongres i wartej blisko 400 mln dol.

  Prezydent uważa, że jest niewinny, śledztwo w swojej sprawie uznaje za motywowane politycznie i nie przyznaje się do żadnych nadużyć w polityce wobec Ukrainy.

  Jest reakcja Nancy Pelosi

  „Prezydent Donald Trump pozostaje zagrożeniem dla amerykańskiej demokracji” – powiedziała w środę przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, krytykując uniewinnienie Trumpa przez Senat w procesie jego impeachmentu.

  Nancy Pelosi ostro skrytykowała republikańskich senatorów za brak szacunku dla prawa i porządku konstytucyjnego. „Nadal istnieje niebezpieczeństwo, że prezydent może manipulować wyborami” – stwierdziła czołowa polityk Partii Demokratycznej.

  Jej zdaniem uniewinnienie Trumpa nie ma żadnej wartości, ponieważ kontrolowany przez republikanów Senat nie pozwolił na przeprowadzenie uczciwego procesu, m.in. nie dopuszczając do przesłuchania kolejnych świadków.

  INTERIA.PL/PAP”

  za: http://fakty.interia.pl/swiat/news-usa-senat-zdecydowal-w-sprawie-impeachmentu-prezydent-donald,nId,4309939

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s