Dwa wilki, jeden biały i jeden czarny.

20.07.2015

Podczas sesji coachingowych, warsztatów i szkoleń, coachowie często posługują się metaforą bądź bajką, aby przedstawić dane zagadnienie. Opowieść, którą poniżej przedstawię, obiegła cały świat. Mówi ona o mądrości i umiejętności opanowania w sobie emocji – o inteligencji emocjonalnej nad który tym sam powinieneś popracować.

Które emocje karmisz każdego dnia – te przeważają w Twojej głowie. Stąd już blisko do ich urealnienia i przekształcenia się w Twoją rzeczywistość.

Czy karmisz w swojej głowie czarnego, czy białego wilka?

Oto opowieść o nawykach i ich kształtowaniu i problemach, jakie ma każdy z nas i o prostym sposobie na ich skuteczne rozwiązywanie.

 

dziadek-wnuk-zabawa„Mały wnuczek często przychodził wieczorami posiedzieć na kolanach dziadka. Lubił zadawać różne pytań, tak jak to dzieci mają w zwyczaju. Pewnego dnia wnuczek przyszedł do dziadka. Był wielce zagniewany i niósł w sobie złość.  Dziadek zapytał z odzwierciedlającym uczucia chłopca zrozumieniem: „opowiedz mi o tym, co się dzisiaj stało?
Chłopiec usiadł i oparł głowę na kolanie dziadka. Gdy patrzył na pełną zmarszczek, ogorzałą twarz i miłe ciemne oczy, jego gniew szybko topniał i zamienił się w ciche łzy. Chłopiec zaczął opowiadać swoja historię: ”Poszedłem dzisiaj z tatą do miasta, sprzedać futra które udało nam się zdobyć przez ostatnie parę miesięcy. Cieszyłem się, że idę, bo tata powiedział, że skoro mu pomagam to będę mógł kupić coś dla siebie. Coś czego bardzo chciałem. Byłem bardzo podekscytowany atmosferą panującą na targu atmosferą bo jeszcze nigdy tam nie byłem. Przeglądałem wiele rzeczy i w końcu znalazłem wspaniały nóż z nierdzewnej stali! Był mały, ale w sam raz dla mnie więc tata mi go kupił”.

W pewnym momencie chłopiec zamilkł. Dziadek położył rękę na jego głowie i miękkim głosem zapytał: „i co się wtedy stało?”
„Wyszedłem na dwór, żeby nacieszyć się moim nowym nożem w promieniach słońca. Paru chłopaków z miasta podeszło do mnie i otoczyli mnie kołem. Zaczęli mnie wyzywać od najgorszych i mówić, że jestem brudny i głupi i że nie powinienem mieć takiego fajnego noża. Największy z nich popchnął mnie do tyłu i przewróciłem się przez innego chłopaka który kucnął za mną. Wypuściłem nóż i jeden z nich go zabrał, po czym wszyscy uciekli, śmiejąc się ze mnie.  – kontynuował wnuczek. W tym momencie wróciły emocje i gniew znowu ogarnął chłopca:  „Nienawidzę ich, nienawidzę ich wszystkich!” — wykrzyknął.

Dziadek, którego oczy widziały już tak wiele, spojrzał w oczy chłopca i powiedział:  „ pozwól, że opowiem Ci historię. Ja też, czasami czułem wielka nienawiść do tych, którzy zabrali mi tak wiele, bez żadnej skruchy za to co mi uczynili.
Jednak nienawiść wykańcza Cię, nie czyniąc żadnej szkody Twojemu wrogowi. To jest tak jakbyś zażywał truciznę, i pragnął aby Twój przeciwnik od niej umarł. Walczyłem z tymi uczuciami wiele razy. Mam wrażenie jakby we mnie siedziały dwa wilki, jeden biały i jeden czarny.
dwa-wilki-kontrastBiały Wilk jest dobry i nie czyni nikomu krzywdy. żyje w harmonii ze wszystkimi wokół niego i nie gryzie tych którzy nie chcieli mu zaszkodzić. Jeśli przyjdzie mu walczyć, to robi to we właściwy sposób i zgodnie z zasadami.
Czarny Wilk, natomiast, jest przepełniony gniewem. Najmniejsza nawet rzecz może rozbudzić w nim największą wściekłość. Walczy ze wszystkimi, bez przerwy i często bez przyczyny.
Czarny Wilk nie może myśleć ponieważ gniew i nienawiść są w nim tak wielkie. Jego gniew jest bezsilny, ponieważ niczego nie zmieni. Czasem ciężko jest żyć z dwoma wilkami wewnątrz mnie, ponieważ obydwa próbują zdominować moją duszę.”

Chłopiec spojrzał w oczy dziadka i zapytał: „Który z nich wygrywa dziadku?”
Dziadek uśmiechnął się i odpowiedział: „Ten którego karmię”.

A jakie jest Twoje życie?
Czy masz szczęśliwą rodzinę?
Czy masz dobre relacje z w pracy?
Czy masz wielu prawdziwych przyjaciół?
A Ty, którego wilka karmisz podczas uwodzenia klienta produktem bądź swoją usługą i po jego odmowie zakupu?
Gdy dostajesz kolejnego flake’a bądź zostajesz odrzucony, któremu wilkowi dajesz pierwszeństwo?

Są dwa rodzaje bólu: fizyczny i psychiczny. Ten drugi jest znacznie gorszy. Jest uczuciem, do którego nie da się niczego porównać. Ból fizyczny, to tylko doznanie, które po pewnym czasie, w końcu minie. Ciało pozostaje bez szwanku, ale dusza przeżywa niekończące się katorgi.

 

Którego wilka częściej karmisz?
Któremu wilkowi dajesz pierwszeństwo w swoim życiu?

Abraham Lincoln kiedyś powiedział: „Niezależnie od tego jak wysoki był Twój dziadek, wciąż sam będziesz musiał dorosnąć.”
Myślę, że już czas wziąć na siebie odpowiedzialność za swoje dojrzewanie, emocje oraz czyny.

Ja moich klientów często proszę, aby po sesji codziennie „odrabiali zadanie dobowe”. Ta praca owocuje niezwykle w ich umysłach. Ich zadaniem jest szukanie tego co nam się dobrego przydarzyło i zapisywanie tego w specjalnym pamiętniku każdego dnia. Te pozytywne chwile, reakcje ludzi, zdarzenia i to co dobrego dla kogoś zrobiliśmy jest umiejętnością dostrzeżenia pozytywnej strony życia. Wtedy te wszystkie negatywne sytuacje, na które ludzi z reguły bardziej zwracają uwagę i wyolbrzymiają je – te negatywne sytuacje zmniejszają się – tracą swoją rangę – swoje znaczenie.

Tym
czasem w naszej głowie kształtujemy nawyk cieszenia się życiem, chwilą, nawyk pozytywnego patrzenia na ludzi oczami miłości i tolerancji bez krzyków i awantur, nawyk dziękowania za wspaniały dzień każdego dnia i okazywania poczucia wdzięczności za te wszystkie cuda, jakie zdążają nam się codziennie. Przecież każdego dnia więcej jest tych dobrych sytuacji niż złych i przede wszystkim na nich powinniśmy skupiać swój umysł, aby karmić go pozytywnymi emocjami i energią, sprzyjającą naszemu szczęściu, zdrowiu, radości i miłości do świata. W ten sposób buduje się wiele nowych połączeń neurologicznych w naszym mózgu, które pozwolą na zacieranie się tych negatywnych, wyrytych w naszym mózgu ścieżek. Niektórzy z pewnością będą mieli trudne zadanie jeśli przez wiele lat „karmili czarnego wilka” i „szukali w swoim środowisku „dziury w całym”. jednak myślę, że zawsze warto pracować nad sobą, zmieniać przekonania z nieużytecznych na użyteczne i myśleć pozytywnie. Taka praca nad sobą to prawdziwe cuda, gdyż …„CUD TO ZMIANA SPOSOBU PATRZENIA”. (…)

źródło: http://renatazarzycka.pl/2015/07/dwa-wilki-jeden-bialy-i-jeden-czarny/

5 myśli w temacie “Dwa wilki, jeden biały i jeden czarny.

 1. „Renata Zarzycka, 2014-12-31 04:18:01

  (…) cud na rok 2015 czyli zmiana sposobu patrzenia na różne sprawy i rzeczy…

  „CUD TO ZMIANA SPOSOBU PATRZENIA”. Świat jest pełen cudów i każdy, kto przestaje traktować dobre rzeczy i to co inni dla nas robią, jako zwykłe i oczywiste sprawy, od razu może dostrzec, iż wszystko co nam się przydarza dobrego to cuda, za które warto okazywać wdzięczność i dziękować każdego dnia…

  (…)

  Myślę, że pod koniec starego i na początku nowego roku, warto zadać sobie kilka pytań:

  • Czy pracujesz po to żeby żyć, czy żyjesz tylko po to, aby pracować?
  • Czy rzeczy z pozoru ważne (praca, firma itp..) nie przesłaniają Ci najważniejszych spraw, takich jak np. czas dla rodziny, czas na relaks, hobby lub prywatne życie?
  • Czy to co robisz zawodowo i to w jaki sposób pracujesz, pozwoli Ci wkrótce lub kiedykolwiek poświęcać więcej czasu na najważniejsze wartości w życiu (rodzina i miłość)?
  • Czy kolejne święta spędzisz z bliskimi i z rodziną, czy z obcymi ludźmi? Czy spędzisz ten czas pracując, relaksując się, czy zamartwiając się jakimiś sprawami? I na koniec:
  • Co powinienem/powinnam zmienić już od stycznia 2015, aby za rok odpowiedzi były znacznie lepsze?

  (…)

  Renata Zarzycka

  Z okazji Nowego Roku 2015 życzę wszystkim (…) aby odpowiedzi na pytania postawione na początku tego wpisu, były jak najlepsze już za kolejny rok. Życzę również Państwu dużo zdrowia, spełnienia marzeń i nadziei oraz realizacji swoich pragnień i celów, a osobom, które postanowiły się zmienić bądź rzucić swoje nałogi, życzę dużo wytrwałości i siły woli w dążeniu do celu i tego, aby skutecznie spełniły się ich życiowe postanowienia.

  Renata Zarzycka, golden palm manager w CaliVita International, członek elitarnego Klubu TOP Liderów MLM.”

  źródło: http://www.networkmagazyn.pl/network_marketingowy_cud_na_rok_2015_czyli_zmiana_sposobu_patrzenia_na_rozne_sprawy_i_rzeczy

  Polubienie

 2. Odejść czy pozostać? Seperacja i rozwód, konflikt czy porozumienie?

  Renata Zarzycka-Bienias
  Opublikowany 30 wrz 2018

  Fragment audiobooka: „Odejść czy pozostać w związku partnerskim? Konflikty w relacjach międzyludzkich i skuteczne sposoby ich rozwiązywania (audiobook)” – autor Renata Zarzycka-Bienias.
  Link: http://sensus.pl/search?qa=&wsprzed=1&wprzyg=1&serwisyall=1&szukaj=renata+zarzycka

  „mgrabas

  moda na „związki partnerskie” wypiera małżeństwo, które jest nierozerwalne i wymaga 100% zaangażowania!
  adres komentarza

  Polubienie

  1. Idealny Związek Rozwiązywanie Kłótni

   Sebastian Szaman 21 Wieku
   Opublikowany 5 sty 2020

   „mgrabas

   moda na „związki partnerskie” wypiera małżeństwo, które jest nierozerwalne i wymaga 100% zaangażowania!”
   adres komentarza

   JAK SCHUDŁEM 35 KG Bez ĆWICZEŃ bez GŁODZENIA się? :-)

   Sebastian Szaman 21 Wieku
   Opublikowany 25 mar 2018

   Uzupełnienie co jedliśmy gdy ubywało nam kilogramów? ??

   Sebastian Szaman 21 Wieku
   Opublikowany 25 mar 2018

   Jak pozbyłem się nadmiaru wody z organizmu?

   Sebastian Szaman 21 Wieku
   Opublikowany 11 wrz 2018

   Jak Poprawiłam Mój Wzrok + Ćwiczenia Oczu!

   Sebastian Szaman 21 Wieku
   Opublikowany 3 sty 2020

   „mgrabas

   macie rację, narząd nie używany zanika… a ten, który ćwiczymy rozwija się!”
   adres komentarza

   Czy Farbujecie Włosy????

   Sebastian Szaman 21 Wieku
   Opublikowany 8 gru 2019

   Jak Cofnęliśmy Nasze Siwe Włosy???

   Sebastian Szaman 21 Wieku
   Opublikowany 6 gru 2019

   Jak pozbyliśmy się alergii? ??

   Sebastian Szaman 21 Wieku
   Opublikowany 27 kwi 2018

   Dlaczego Mycie Stóp Przed Snem Może Zmienić Twoje Życie??? Oczyszczanie Energetyczne

   Sebastian Szaman 21 Wieku
   Opublikowany 29 gru 2019

   UWAGA !!! Częste Mycie Skraca Życie????

   Sebastian Szaman 21 Wieku
   Opublikowany 2 sty 2020

   Jesteś Wychudzona Chora Kościotrup!!!!

   Sebastian Szaman 21 Wieku
   Opublikowany 29 lis 2019

   Nasza Historia Miłości 25000 subów Odcinek Specjalny

   Sebastian Szaman 21 Wieku
   Opublikowany 9 sie 2018

   10-ta rocznica ślubu jak daliśmy my radę szczęśliwi być ze Sobą?? :-)

   Sebastian Szaman 21 Wieku
   Opublikowany 17 kwi 2019

   Polubienie

 3. „Alicja 26 lutego 2020

  Errata do znanej historii o dwóch wilkach

  null

  (…) Dziadek doradził wnuczkowi, aby nie dążył do tego, by któryś z wilków wygrał. Wskazał na to, że gdy biały jest zbytnio nażarty, to wygłodzony czarny poluje nań w różnych zakamarkach duszy, tym zajadlej wydzierając kąski dla siebie. Warto też zauważyć, że nie należy deprecjonować wartości gniewu (siła do działania, obrony siebie i bliskich), smutku (wezwanie do odpoczynku i refleksji nad życiem) czy strachu (ten to w ogóle od wieków ratował ludzkości tyłek). Biały anielski wilczek kojarzony jest li tylko z radością i spokojem, a wiemy przecież (…), że nie samą radością człowiek żyje. Jako ludzie potrzebujemy kryzysu, on nas pcha do działania, do zmiany, która jest podstawową właściwością życia. Potrzebujemy napięcia, by przyszło odprężenie. Muzycznie – potrzebujemy dominanty, by pojawiła się tonika. Potrzebujemy odchowanych obu wilków, by być nie tyle radosnymi, co głębiej – szczęśliwymi ludźmi. (…)”

  źródło: http://malybialydomek.com/2020/02/26/errata-do-znanej-historii-o-dwoch-wilkach/

  Polubienie

 4. „Opublikowano 04/02/2020 przez Conradino Beb

  Międzykulturowe badanie dylematu wagonika sugeruje, że wybory etyczne są uwarunkowane przez coś więcej niż kulturę

  Nowe badanie międzykulturowe, przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Princeton, zostało oparte na znanym eksperymencie myślowym znanym jako dylemat wagonika, który zmusza jednostkę do wyboru pomiędzy dwoma skrajnymi opcjami o różnych konsekwencjach. Na podstawie badania naukowcy wnioskują, że źródłem naszej etyki jest nie tylko kultura, ale także mobilność relacyjna.

  W badaniu, opublikowanym w Proceedings of the National Academy of Sciences, wzięło udział 70 tys. uczestników z 42 krajów, co oznacza iż mamy do czynienia z największym jak do tej pory studium dylematów etycznych na świecie.

  Dylemat wagonika został po raz pierwszy sformułowany przez amerykańską filozofkę, etyczkę, Philippę Foot w 1967 i brzmi następująco: Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Możesz jednak przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co powinieneś zrobić?

  Przy pierwszym czytaniu problem ten może się wprawdzie wydać abstrakcyjny, niemal śmieszny, ale jest to jeden z poważniejszych dylematów, nad którym głowią się od kilku dekad filozofowie i psychologowie. W praktyce mamy do czynienia z dwoma obozami: absolutystami i konsekwencjonalistami.

  Ci pierwsi postulują, że normy moralne istnieją niezależnie od ich praktycznych konsekwencji i że są uniwersalne, czyli niezależne od uwarunkowań społeczno-kulturowych. Ci drudzy twierdzą zaś, że normy zależą od wartości rzeczywistych, czy też oczekiwanych skutków przynoszących jednostce takie lub inne korzyści.

  Osoby, które wzięły udział w badaniu, musiały zmierzyć się z trzema wersjami dylematu wagonika (Switch, Loop, Footbridge), które wprowadzały delikatne wariacje scenariusza. Badacze stwierdzili w raporcie, że Azjaci (głównie Chińczycy i Japończycy) mieli mniejszą tendencję do poświęcania kogoś na rzecz “mniejszego zła”, czyli dokonywania zmiany zwrotnicy, od Europejczyków czy Amerykanów.

  Ale główny wniosek jest taki, że w rozstrzygnięciu zadanego problemu główną rolę gra nie kultura, ale mobilność relacyjna, czyli łatwość, z jaką ludzie w danym społeczeństwie nawiązują nowe stosunki osobiste, która okazała się najważniejszym czynnikiem, nawet po uwzględnieniu religijności, indywidualizmu i PKB danego kraju.

  Niektóre miejsca na ziemi, jak np. USA, posiadają wysoki stopień relacyjnej mobilności, co oznacza iż jednostki mają sporo możliwości zawierania nowych znajomości. Problem ich utraty nie stanowi więc specjalnego problemu. Ale jeśli mieszkasz w miejscu, w którym poznawanie nowych ludzi jest mocno ograniczone, będziesz bardzo uważał, by nie stracić swoich dotychczasowych znajomości.

  Jak stwierdził Edmond Awad, współtwórca badania: Ludzie w społeczeństwach o niskiej mobilności relacyjnej mogą mieć mniejsze tendencje do wysyłania negatywnych sygnałów społecznych. A poświęcenie kogoś w dylemacie wagonika jest takim właśnie sygnałem.

  Badanie potwierdza wprawdzie, że nasza etyka pozostaje w dużym stopniu produktem kontekstu kulturowego, ale wskazuje również na pewne uniwersalne wartości (wybór scenariusza Switch przez większość badanych), co oznacza iż prawda w sporze pomiędzy absolutystami i konsekwencjonalistami leży gdzieś pośrodku. Badacze wskazują, że na rozumowania etyczne największy wpływ mają “podstawowe procesy kognitywne”.

  Kulturowa etyka może jednak wciąż grać ważną rolę, jak podkreśla Philip Ivanhoe, dyrektor Instytutu Sungkyun Studiów Konfucjańskich i Filozofii Wschodniej Azji:

  Dylemat wagonika jest skutkiem stosowania abstrakcyjnych reguł do praktycznego wnioskowania i wymaga dystansowania się od potencjalnych ofiar. Zarówno buddyzm, jak i konfucjanizm, stawiają nacisk na uprzejmość i współczucie jako główne wartości, a w problemie wagonika uprzejmość nie ma żadnego zastosowania.

  Kwestią pierwszoplanową okazuje się również w badaniu zaufanie. W kulturze azjatyckiej członkowie społeczności znajdują się np. pod ciągłą presją utrzymywania statusu osoby zaufanej, co łączy się z dokonywaniem wyborów, które nie faworyzują jednych nad drugich. A niska mobilność relacyjna tylko wzmacnia tę zależność.

  Jak potwierdzają ponadto autorzy badania, zastosowana metodologia ma swoje ograniczenia. Próbka nie została zbilansowana pod względem wieku, płci czy wykształcenia. Nie został również szczegółowo oszacowany czynnik relacyjnej mobilności, gdyż odpowiedzi na ten temat w wielu krajach były niewystarczające do stworzenia znaczącej statystycznie próbki. Ale wyniki same w sobie są niezwykle ciekawe.

  Conradino Beb

  Źródło: PNAS

  za: http://magivanga.com/2020/02/04/miedzykulturowe-badanie-dylematu-wagonika-sugeruje-ze-wybory-etyczne-sa-uwarunkowane-przez-cos-wiecej-niz-kulture/

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s