„Amerykański” Senat chce wymusić od Polski odszkodowania dla „Żydów”!

dodano dnia:

Zdecydowana większość polityków zasiadających w Senacie Stanów Zjednoczonych podpisała się pod listem do szefa amerykańskiej dyplomacji, w którym domagają się od niego wymuszenia od Polski tak zwanej „restytucji mienia żydowskiego”. Sama treść dokumentu pełna jest patetycznych sformułowań dotyczących polsko-amerykańskiej współpracy, stąd amerykańscy senatorowie chcą „pomóc Polsce w rozwiązaniu tego problemu”.

Treść listu podpisanego przez 88 ze 100 amerykańskich senatorów opublikował wczoraj wieczorem portal Onet.pl. Inicjatorami tego dokumentu są natomiast Marco Rubio z Partii Republikańskiej oraz Tammy Baldwin z Partii Demokratycznej, tak więc w sprawie „restytucji mienia żydowskiego” można mówić o ponadpartyjnym sojuszu. Jednocześnie sygnatariusze listu na samym jego początku podkreślają, że pomiędzy USA a Polską istnieje „silny sojusz”, który „oparty jest nie tylko na wspólnych interesach ale także na głębokim pokrewieństwie naszych narodów, które aspirują do wspólnych ideałów”.

Parlamentarzyści przypomnieli więc, że w lutym bieżącego roku, podczas konferencji bliskowschodniej w Warszawie, amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo zwrócił uwagę polskiemu rządowi na kwestię „zadośćuczynienia” żydowskim roszczeniom majątkowym. Członkowie Senatu USA są jednak rozczarowani odpowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, który miał stwierdzić, że problem ten został już rozwiązany, gdy tymczasem „problem ten nie został rozwiązany i nie zniknie”.

Z tego powodu senatorowie stwierdzili, że „teraz nadszedł czas, gdy ostatni ocaleni z Holokaustu wciąż żyją, by poprzeć nasze słowa sensownym działaniem. Zachęcamy do podejmowania śmiałych inicjatyw, które pomogą Polsce w rozwiązaniu tego problemu tak szybko, jak to możliwe”. W dalszej części listu jego autorzy wyliczają straty jakie poniosła Polska w trakcie II wojny światowej, lecz ich zdaniem za przejęcie mienia żydowskiego odpowiadał już rząd komunistyczny, natomiast nasz kraj jako jedyny po 1989 roku nie uchwalił całościowego prawa w zakresie rekompensaty za przejętą własność prywatną.

Ponadto w liście do Pompeo przypominają oni, że w ubiegłym roku przyjęta została tzw. ustawa 447, nakładająca na Departament Stanu USA konieczność monitorowania i raportowania parlamentowi na temat postępów w zakresie zadośćuczynienia żydowskim roszczeniom. W zakończeniu dokumentu senatorowie ponaglają szefa amerykańskiej dyplomacji, aby „śmiało i szybko pomógł Polsce rozwiązać tę sprawę całościowo”.

Na podstawie: tvp.info, jpost.com, bloomberg.com.

na podstawie: http://www.autonom.pl/?p=27573

Jedna myśl w temacie “„Amerykański” Senat chce wymusić od Polski odszkodowania dla „Żydów”!

  1. Czyżby jakieś plany? Tylko czyje?

    Janusz Gniewny
    Opublikowany 13 sie 2019

    Ta „instalacja artystyczna” została sfilmowana w kwietniu 2019 w pobliżu sejmu.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: