Technologie wojskowe wykorzystujące EMF i pola skalarne są wdrożone i stosowane. W III RP – za zgodą najwyższych władz!

29/06/2019 — grypa666 @ 05:05

Zofia Filipiak, Prezes StopZET:

Pilna prośba o pomoc w ratowaniu życia Córki

On Friday, June 28, 2019, 1:09:30 AM PDT, Prezes STOPZET wrote:

APEL DO LEKARZY

i wszystkich osób które mogą i zechcą wskazać rady, co dalej w sytuacji tak bardzo zagrażającej życiu i zdrowiu młodej kobiety.

Zwracam się do Państwa z gorącą prośbą o pomoc, o jakieś wskazówki gdzie mam szukać pomocy(?), gdyż lekarze odmawiają mi umieszczenia Córki w normalnym szpitalu, nadal proponują tylko leczenie psychiatryczne, które to właśnie leczenie doprowadziło do takiej sytuacji jaka jest obecnie… a nawet jeśli był skierowanie do Szpitala Miejskiego to i tak Córka była wywieziona do psychiatryka. Ostatni wypis ze szpitala psychiatrycznego wykazał hipokalemię, anemię, generalnie pogorszenie wszystkich parametrów.

Od paru lat trwa moja walka o właściwe ustalenie stanu zdrowia mojej Córki Eweliny, gdyż absolutnie nie zgadzam się z diagnozą schizofrenii. Z dowodów jakie posiadam, wynika jednoznacznie, że jest to celowe wrabianie w nie istniejącą u Córki chorobę, gdyż były inne poważne objawy somatyczne, które kwalifikowały do zrobienia kompleksowych badań w szpitalu. Nigdy do tego nie dopuszczono!

Nasze problemy są wynikiem działania w Stowarzyszeniu STOPZET, które podnosi świadomość społeczną w kwestii zadawanych celowo torturach na bezbronnych cywilach energią skierowaną i innymi metodami niszczenia człowieka, proszę o pomoc wszystkie środowiska, które chcą i mogą nam w jakiś sposób pomóc. Urządzono nam elektroniczne więzienie w czterech ścianach, z elektroniczną opaska nie na nodze jak u więźniów ale na głowie mojej Córki, którą trzymają w letargu, praktycznie w jednym miejscu, w czterech ścianach mieszkania, To miejsce jest miejscem tortur.

Moja Córka od paru lat jest w domowym więzieniu, potwornie torturowana. Prawdopodobnie chodzi też o zastosowanie hipnozy, gdyż pewne zachowania właśnie na to wskazują. Od ponad roku czasu również ja jestem torturowana, kiedy jesteśmy razem. Moja Córka staje się wówczas moim terrorystą, nie może mnie wypuścić z mieszkania ale i praktycznie nie możemy obok siebie przebywać swobodnie, bo jest wywoływany u Córki ból, kiedy ja się zwyczajnie zaczynam się poruszać bez zgody Córki, czyli jej operatorów… Każdy nasz ruch jest pod kontrolą, łącznie z oddychaniem. Wszystko ograniczone jest do minimum. Szklanka herbaty raz na dzień, coś na ząb, aby przeżyć…

Po paru dniach, czasami nawet tygodniu czy dwóch bez wyjścia na zewnątrz , jesteśmy już obie ledwo żywe ,więc albo ktoś ze znajomych mnie uwalnia (ostatnio to już nie działa), lub policja czy ktoś z wezwanej karetki. Po wejściu kogoś zupełnie obcego z w/w służb, wszystko puszcza, Córka może swobodnie rozmawiać, nic ją nie boli a wszystkiemu jestem winna ja, gdyż nie możemy się dogadać. Jesteśmy w konflikcie, ot po prostu, mamy konflikt a Córce nic absolutnie nie jest. Jest spokojna,elokwentna i nie widać żadnego cierpienia ,więc i nie ma już nawet podstaw zawozić do szpitala psychiatrycznego. Na zupełnie co innego wskazuje stan fizyczny. Zaprogramowanie na to co ma mówić i w jakich okolicznościach wskazuje na dużą precyzję, i zarazem skuteczność tych programów zastosowanych raczej w hipnozie

Po wyjściu tych osób piekło powraca. Są to zdania wypowiadane przez Córkę z bardzo dużą wiarygodnością i ja jestem postawiona jako ta osoba która nie wiadomo po co wzywa karetkę, czy policję. Daje oczywiście informację o naszej stronie i takich czy podobnych zachowaniach osób [będących] pod kontrolą umysłu. Wszelkie blokady, także na ruch, mowę, brak łaknienia, picia są przywracane po jakimś czasie bez wspomagania farmakologicznego, a więc na tej podstawie należy sądzić, że jest to wywoływane sztucznie. Zatrzymanie nas na kilka godzin w jednym miejscu, w deszczu, słońcu, mrozie, miejscu publicznym, świadczy o wyjątkowo psychopatycznych działaniach, tych którzy są za to odpowiedzialni… Zamieszczone poniżej nagrania najlepiej pokazują nieludzkie tortury jakie przechodzimy każdego dnia będąc obok siebie. A Córka cały czas, gdyż z powodu tych wszystkich pozakładanych blokad boi się już wychodzić.

Mieszkanie w którym Córka przebywa tak naprawdę nie nadaje się do zamieszkania, ale z uwagi na horror jaki przeżywała w domu w Toruniu i powtórna groźba umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym pod okiem Wiktora Drożdża, zmusiła Córkę do takiej wegetacji.

Moje pisma do MZ, RPP, pokazują na wiele innych dolegliwości, która Córka miała wykazane i powinna być ustalona prawdziwa przyczyna jej stanu zdrowia w normalnym szpitalu!

Te pisma wskazują na źródło powstania tych problemów, chodzi o psychiatrię wojskową i jej przedstawicieli. Dlaczego nikt nam nie umożliwia normalnego funkcjonowania? To ewidentnie potwierdza wersję policjanta na służbie:

i całkowity brak odp. na konkretne pytania od PG, MS, PK, KGP, MON…

Wcześniej potwierdzenie Ministra MON:

Policja, wojsko i policja posiada ‘zabawki’ do pacyfikacji niewygodnych osób.

Na dwa dni przed zaplanowanym protestem przed MON, moja Córka została potwornie zaatakowana, co pokazano w tvp:

Dziwne zaburzenia A.Merkel, czy H.Clinton są bardzo podobne do tych, które doświadcza moja Córka.

Dla kogo są szpitale i normalna opieka medyczna? Dlaczego ktoś wydał na nas taki wyrok? Nigdy nie podpisaliśmy zgody na żaden eksperyment, czy to medyczny czy paramedyczny, więc mamy prawo żądać od naszych władz przestrzegania ustanowionych i zagwarantowanych w Konstytucji naszych Praw.

Moim zdaniem na mojej Córce i na mnie testowano programy sztucznej inteligencji, uczącej komputer jak ma naśladować zachowanie człowieka, stąd to nasze powtarzanie słów, gestów, emocji, różnych dźwięków z różnym np. akcentem wymuszanym na mnie poprzez Córkę, a na niej przez komputer, do którego jest podłączona. Tak było w początkowej fazie, teraz widzę to jako program destrukcyjny zarówno mnie jak Córki. Na pierwszym nagraniu ewidentnie jest też zastosowana hipnoza, gdyż poza w jakiej Córka stała przez bardzo długi czas, nie jest możliwa w naturalnym stanie świadomości. Na następnym także jest wprowadzana w taki ciągły trans hipnotyczny podczas którego nie jest w stanie nic zrobić… Jak jesteśmy obie te tortury są ewidentnie wzmacniane.

Ostatnio, po mojej wizycie w sejmie na konferencji w zw. 5G (26-04), znacznie pogorszono po raz kolejny stan mojej Córki, zwiększono stopień agresji ,co staje się niebezpieczne zarówno dla niej jak i dla mnie, zwiększono także ataki na osoby które odwiedzają Córkę, kiedy nie ma mnie ,przynosząc zakupy i przygotowujące posiłki. Dlatego coraz częściej i dłużej pozostaje zupełnie sama, gdyż ja ograniczam swoje wizyty z racji wzmożonych i bardzo niebezpiecznych doznań.

Dlaczego pozwalamy na takie bezprawie, na taki totalitaryzm w centrum Europy?

Moim obowiązkiem jest przestrzec wszystkich zwolenników sieci 5G jako rzekomego dobrodziejstwa dla Polaków, gdyż to ewidentnie będzie stanowić poważne zagrożenie życia, przede wszystkim dla najsłabszych, (dzieci i osób w podeszłym wieku) poza tym wszystkich trzeźwo myślących i nie ulegającym ślepo niesprawdzonym technologiom.

Niezależni naukowcy, lekarze, środowiska społeczne, stowarzyszenia, które się włączyły w akcje przeciwko 5G przedstawiają realne dowody na zaplanowane ludobójstwo na sporej części naszych obywateli, gdyż tak rozbudowana sieć 5G z modułami internetu rzeczy, telemedycyny jest elementem przemysłu militarno -wojskowego, gdyż to właśnie wojsko redefiniuje całość życia ostatnio jako ‘pole bitewne’. Jesteśmy w stanie wojny informacyjnej, poznawczej, psychologicznej a granica oddzielająca sektor wojskowy od cywilnego w tej elektromagnetycznej ‘erze’ szybko zanika.

Po zainstalowaniu tej sieci takich osób jak moja Córka, z takimi problemami znacznie przybędzie dlatego apeluje o pomoc w imieniu Córki ale pomoc w ujawnieniu tego procederu!

Na naszej stronie stopzet.org jest wystarczająco dużo wiarygodnych materiałów w temacie kontroli umysłu i elektronicznych tortur aby móc rzetelnie przyjrzeć się zagrażającemu ludzkości wdrażaniu innowacyjnych technologii do końca nie przebadanych i nie usankcjonowanych prawnie, aby chronić przed nimi tych, którzy zostali podstępnie zakwalifikowaniu jako podejrzani czy wręcz przestępcy, do nieludzkich eksperymentów.

Załączniki:

tortury, hipnoza.mp4

RPP-13-02-2017

MZ-K.Radziwilł-EwelinaFilipiak

RPP- ODP na Opinię pof.Araszkiewicza

na podstawie: http://piotrbein.wordpress.com/2019/06/29/zofia-filipiak-prezeska-stopzet-pilna-prosba-o-pomoc-w-ratowaniu-zycia-corki-alarm-do-lekarzy/


Użytkowanie broni mikrofalowej na ludziach objaśnione przez Barrie Trowera – napisy PL

Implantowanie nieświadomych obywateli, przykłady z Polski

źródło: http://stopzet.org/2016/09/10/implantowanie-nieswiadomych-obywateli/

Chipowanie noworodków – Halo Polonia 05.05.2016

źródło: http://halopolonia.tvp.pl/25221243/05052016-chipowanie-noworodkow


od mg: wdrożenie technologii 5G (z gęstą siecią satelitów i urządzeń naziemnych) ma całkowicie uniemożliwić ucieczkę ludzi przed ich namierzeniem w każdym miejscu naszej planety!

2 myśli w temacie “Technologie wojskowe wykorzystujące EMF i pola skalarne są wdrożone i stosowane. W III RP – za zgodą najwyższych władz!

 1. Health effects of TETRA

  In 2008 the BfS and the Federal Agency for Digital Radio of Security Authorities and Organisations (BDBOS) reached an agreement to pay adequate attention to basic requirements of radiation protection and to information and risk communication when setting up the new digital voice and data communication system for security authorities. The agreement ended in 2017. The terms of condition were that BDBOS financed research projects aiming at clarifying open scientific questions for risk evaluation of the electromagnetic fields used for TETRA. Two research projects and one literature study were carried out which are already completed.

  In 2008 the BfS and the Federal Agency for Digital Radio of Security Authorities and Organisations (BDBOS) reached an agreement to pay adequate attention to basic requirements of radiation protection and to information and risk communication when setting up the new digital voice and data communication system for security authorities. The agreement ended in 2017. The terms of condition were that BDBOS financed research projects aiming at clarifying open scientific questions for risk evaluation of the electromagnetic fields used for TETRA. Two research projects and one literature study were carried out which are already completed.

  Investigation of the effects of the TETRA radio signal on cognitive functions of volunteers

  Duration: 01. October 2009 – 30. September 2013

  Project Management: Charité – Universitätsmedizin Berlin

  Partners:

  • IMST GmbH Kamp Lintfort
  • Seibersdorf Laboratories GmbH

  Background

  Several international studies on the influence of electromagnetic fields from mobile communications on cognitive performance and brain function during wakefulness and sleep have been performed during the last years. No health relevant effects were found below the maximum exposure of 2 Watt per kilogram (W/kg), which applies for the use of mobile devices by the public.

  In Germany, the construction of a new digital radio communication network for security authorities and organisations based on the TETRA standard has been finished at the end of 2015. TETRA (Terrestrial Trunked Radio) uses a frequency band around 400 MHz and has been much less investigated than public mobile communications. The results of the German Mobile Telecommunications Research Programme showed a higher temperature increase of the exposed tissue at 400 MHz than at the frequencies used by mobile phones. For occupational groups using mobile TETRA devices (such as for example policemen and firemen), a local exposure up to 10 W/kg is permitted. Possible effects of electromagnetic fields of mobile TETRA devices on humans were investigated to further reduce scientific uncertainties concerning the impact of the digital radio for security authorities.

  Objective

  In the present study, possible effects of an exposure with TETRA signals (sham, SAR values of 1.5 W/kg and 6 W/kg) on the brain activity of humans were investigated. The volunteer study was performed on healthy young men, preferentially from the group of potential users who were likely to be occupationally exposed.

  • Tests were performed which allowed for conclusions on reaction speed and accuracy, processing of acoustic and visual information, the ability to concentrate, memory and mental state.
  • In parallel, the waking EEG (electroencephalogram, examination of brain activity) under different conditions (rest, processing of tests) was recorded and evaluated.
  • Furthermore, the influence of TETRA exposure on sleep quality and sleep EEG, as well as performance and well being on the following day were investigated.

  The results were evaluated in relation to their health relevance for occupationally exposed users.

  Study design

  For study participation, 32 male volunteers (policemen, police trainees, firefighters, emergency medical staff) at the age of 18 – 30 years were recruited, who were not active in night service, right-handed and non-smokers.

  Each of the 32 volunteers filled in a questionnaire and underwent a medical examination at the beginning of the study. Then, everybody spent one afternoon and one night in the test room to get adapted. During daytime, computer-based cognition tests were performed; during nighttime, sleep was investigated.

  After this starting period, all volunteers alternately spent nine afternoons and nine nights in the laboratory, with a rest period of one week in each case. Every volunteer was exposed three times to 1.5 and 6 W/kg and three times sham exposed (the antenna was worn on the head, but no exposure took place). The study duration was 20 weeks per person.

  Neither the volunteers nor the scientists who were examining the volunteers and evaluating the data were aware of the actual exposure (double-blind study design). The sequence of exposures for a particular person was randomized.

  After evaluating all the data, the results were merged with the relevant exposure. These measures serve quality assurance.

  Results

  Literature study: scientific knowledgeshow / hide

  In other European countries, security authorities have already been using TETRA radio networks for some time. Similar to Germany, other European countries are currently setting up their nationwide networks. In some of these countries, the introduction of the TETRA standard was accompanied by scientific research. Within the framework of the volunteer study to investigate the effects of the TETRA radio signal on cognitive functions, scientists of the Berlin Charité’s „Competence Center Sleep Medicine” performed a literature review on health effects of digital radio, bringing together data from publications and reports on the various national scientific results. Overall, there is much less data for TETRA than for public mobile communications.

  The few results published previously do not show any health-relevant effects of TETRA. In one study, a slight influence on memory was found. However, because of the high number of tests performed in the study, this observation might as well be purely coincidental. Therefore, this result has to be verified.

  Exposure setupshow / hide

  Testperson mit am Kopf aufgeklebten EEG-Elektroden und der am linken Ohr befestigten Flachantenne zur Exposition Volunteer with electrodesVolunteer with EEG-electrodes glued on the head and the flat exposure antenna mounted on the left ear. Source: Charité Berlin

  In this study, volunteers were exposed in the head region to a TETRA signal at SAR values of 1.5 W/kg and 6 W/kg.

  A corresponding exposure setup was constructed and characterised by IMST GmbH (Kamp Lintfort).

  It consisted of a flat antenna worn on the left side of the head, which was supposed to simulate the exposure to a TETRA mobile device.

  It can be worn comfortably for up to eight hours, even during sleep.

  The actual exposure of individual brain regions was calculated in detail by Seibersdorf Laboratories GmbH.

  Perception of warmingshow / hide

  At the highest level of radiated power, which leads to an exposure of 6 watt per kilogramme, the exposure setup causes the temperature on the head’s surface to increase by almost 1 °C. Since the study had to be performed in a blinded way (neither the volunteer nor the directly involved scientist knew the actual exposure situation), it was important to prove whether the volunteers were able to perceive this warming.

  Therefore, a pilot study was performed. It could be shown that the volunteers were not able to judge correctly the actual temperature increase. Therefore, there was no risk of unblinding (the volunteers were not able to discover the specific exposure situation).

  Results of sleep investigationshow / hide

  The exposure had no substantial effects on the sleep macrostructure (sleep latency, duration and structure of particular sleep stages). The same holds true for sleep spindles (characteristic signs of sleep in the EEG).

  The power spectra of the EEG changed under exposure, the power in the beta frequency range (13 – 22 Hz) was reduced. The observed effects occurred primarily after a longer exposure (at the end of the night) and did not show any dependence on the exposure intensity.

  Well-being and subjectively perceived sleep quality were not influenced by the exposure.

  Results of daytime testsshow / hide

  The power spectra of the waking EEG modulated under exposure as well. The power in the beta frequency range increased (not dose-dependent) during exposure at one location. Additionally, the theta frequency range (4.0 – 7.75 Hz) of the waking EEG modulated at three locations. The power of these slow waves was higher under exposure. These results did not reflect in behavior or well-being.

  Slow brain potentials evoked by acoustic and visual stimuli modulated only in one of several tests during exposure. Daytime tiredness or alertness, as measured by EEG as well as by the diameter of the pupil, were not influenced by the exposure.

  The results of visual and acoustic tests on attention (precision, reaction times) did not show any influence of the exposure. In memory tests with various degrees of difficulty, the tests with intermediate difficulty showed deviations in both directions under exposure – during an exposure of 1.5 Watt per kilogramme, the number of correct responses was higher and during an exposure of 6 Watt per kilogramme it was lower than during sham exposure. At the highest and the lowest degree of difficulty, there were no exposure-dependent differences. These results are probably coincidental.

  Well-being, anxiety, depression and the occurrence of symptoms were not influenced by exposure during the day.

  Evaluation of the results

  Exposure with TETRA up to 6 W/kg did not influence sleep quality and well-being in the morning after an 8-hour exposure. Alertness and cognitive performance, well-being and occurrence of various symptoms during the day were also independent from the exposure by a simulated signal of a TETRA mobile device.

  Concerning the extent, the slight variations in sleep and waking EEG are comparable to the known observations from public mobile phones (GSM, UMTS, 2 watt per kilogram). The effects were not pronounced more at 6 watt per kilogram than at 1.5 watt per kilogram. They were not subjectively perceived, a possible health relevance is not known.

  Altogether, it can be assumed that TETRA mobile devices do not pose health risks for the users. The degree of brain activity during wakefulness and sleep is age and sex dependent. Therefore, results obtained from young, healthy men are not representative for other population groups.

  The statistics performed here at group level can show only relatively strong effects. Individual analyses could deliver further information about possible effects at a personal level.

  Questions and Answers to the Study

  Many employees in security authorities and organizations are women; why were only men investigated?show / hide

  The study duration was 20 weeks per person. Among women, sleep as well as cognitive performance are strongly influenced by the menstrual cycle. During data collection, it would have been necessary to account for the phase of the menstrual cycle. This would have had to result in an even more comprehensive planning of the study design.

  Many members of security authorities and organizations are older; why were only young volunteers tested?show / hide

  In sleep research, the group of young men at the age of 18 – 30 years is an established homogeneous reference group which has already been investigated intensively.

  Sleep structure as well as cognitive performance depend strongly on age. Therefore, different age groups should not be mixed up within one investigation.

  Separate studies on older individuals of both sexes are desirable and planned by the BfS.

  Nobody makes phone calls while sleeping; why is the influence of the exposure to a mobile device on sleep investigated?show / hide

  Sleep is a very complex biological process controlled by the central nervous system. It is a very well defined biological state, which reacts sensitively to external influences. Therefore, sleep is a suitable model for the investigation of possible effects on the brain.

  Sleep EEG can be described very precisely and is much more suitable for the investigation of minor effects than the waking EEG, which is very variable and depends strongly on sensory perception and other factors like, for example, the degree of alertness (sleepiness).

  Furthermore, it is not clear whether an exposure immediately before falling asleep might influence the sleep. For this reason, exposure started before sleep began.

  Why are the limit values higher for occupationally exposed persons than for the general public?show / hide

  Limit values generally provide sufficient protection against known health impact due to electromagnetic fields. There is always a safety factor between thresholds for proven health consequences and limit values.

  For the general public this safety factor is higher in order to protect especially sensitive individuals (children, adolescents, old and sick persons) as well.

  Occupationally exposed persons normally are healthy adults, especially sensitive population groups do not need to be considered. Occupational exposure is not permanent, but restricted to working time. For these two reasons, a lower safety factor is used for occupationally exposed persons.

  State of 2019.01.24

  Modelling of the SAR-distribution within the whole body, in particular within the head region especially considering the eye, when exposed to electromagnetic fields from TETRA terminals deployed in Germany

  • The research project aimed at determining the exposure of users of radio transmitters applied in the digital BOS radio network in Germany.
  • The typical use of TETRA radio terminals in the German BOS digital radio network (only voice communication and no multi-timeslot allocation, 0,25 W average transmitted power) does not result in any exceeding of current exposure limits. This is generally also true for the less typical use cases that were examined where higher exposures were expected.
  • Questions to the study are answered.

  Project duration: 2010 to 2012

  Project management: German Federal Office for Radiation Protection (BfS)

  Background

  The nationwide digital communication system for security authorities and organisations (Behörden und Organisationen mit Sicherheitsaufgaben; BOS) changes the employees’ occupational exposure to electromagnetic fields. Powerful radio transmitters operated in contact with or very close to the human body at frequencies just below 400 megahertz (MHz), represent an exposure situation which has not been studied in detail up to now from a radiation protection point of view. The German Mobile Telecommunication Research Programme (DMF) mainly studied exposures at higher frequencies thus permitting a transfer of results to the expected exposure situations of BOS-employees only to a limited extent.

  Objective

  The research project aimed at determining the exposure of users of radio transmitters applied in the digital BOS radio network in Germany. Based on computer simulations, the distribution of the specific absorption rate (SAR, unit: watts per kilogram (W/kg)) in the body should be determined for different practice-oriented operating positions, scenarios and situations in order to provide both maximum and expected average values. Accessories such as special antennas or headsets should be taken into account. Finally, the resulting local temperature increases in specified, particularly sensitive target organs (including the eyes) should be investigated.

  Computer simulations were verified and calibrated on the basis of measurements of the specific absorption rate using measurement phantoms.

  Results

  Trunked Mode Operation (TMO)show / hide

  The radio terminals can be operated in different modes. The Trunked Mode Operation (TMO), i.e. using the base stations of the radio network, can be considered as typical. For this operation, there is currently no multi-timeslot allocation used and therefore the time averaged transmitting power equals 0,25 W. Under these conditions, the German occupational exposure limit (10 W/kg), as well as the limit recommended by ICNIRP (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection) for general public exposure (2 W/kg) is met for all considered scenarios. In most cases, the SAR is even well below this value. Only when using a handheld radio terminal inside a car in an untypical position close to the metallic coachwork, it is almost reached.

  Direct Mode Operation (DMO)show / hide

  In Direct Mode Operation (DMO) without using the radio network, multi-timeslot allocation is possible, although according to the Federal Agency for Digital Radio of Security Authorities and Organisations (Bundesanstalt für den Digitalfunk der Behörden und Organisationen mit Sicherheitsaufgaben, BDBOS) rather untypical in daily use. In this case, the average transmitting power increases to 1 W. For all considered scenarios in this operation mode, the German occupational exposure limit (10 W/kg) is still met. The recommendation for the general public is however partly exceeded. This is especially the case with the handheld radio terminal in touch with the pinna and the helix antenna very close to the head (tilt position). If the handheld radio terminal is additionally operated inside a car, in an untypical position, where the handheld radio terminal is in contact with the head touching the metallic coachwork for more than 4,5 minutes, and all four time slots allocated, exposure can reach up to 80% of the occupational limit.

  Mobile radio terminals in carsshow / hide

  The mobile radio terminals in cars can be operated in direct mode with a comparatively high transmitting power of up to 10 W. Exposure of a person directly beside a car close to an external vehicle antenna, is within the given exposure limits. A direct contact with the antenna would, however, lead to significantly higher SAR values.

  Temperature elevation in tissueshow / hide

  The maximum temperature rise in tissue due to the absorbed radiation energy in TMO-mode (0,25 W average transmitting power) is 0,25 K–Kelvin, which is below the 1 K–Kelvin temperature rise the ICNIRP guidelines are based on. This temperature rise is limited to the surface of the skin, namely on the pinna (typical phone use) and the tip of the nose (walkie-talkie scenario). Highest temperature increase in the eyes was found using the handheld radio terminals in front of the face, with a value of 0,075 K–Kelvin. Using the handheld radio terminal in cheek position results in a maximum temperature increase of 0,015 K–Kelvin in the nearer eye and only 0,001 K–Kelvin in the other.

  Resumé

  Overall it can be concluded that typical use of TETRA radio terminals in the German BOS digital radio network (only voice communication and no multi-timeslot allocation, 0,25 W average transmitted power) does not result in any exceeding of current exposure limits. This is generally also true for the less typical use cases that were examined where higher exposures were expected.

  Questions and Answers on the Study

  What are the results of the study needed for?show / hide

  Energy from high-frequency fields gives rise to tissue heating which might have detrimental effects on health. In order to exclude such detrimental effects, energy absorption is confined based on limits.

  For the frequency ranges applied in mobile communications, the distribution of energy absorbed in biological tissue and the resulting rise in temperature have been thoroughly investigated within the scope of different international studies. However, in the frequency range used for TETRA, the data base is clearly smaller. The present project is intended to close the knowledge gaps, thus delivering a broader data base for risk estimates in this particular frequency range.

  How is such a computer simulation performed?show / hide

  The radio sets actually applied are modelled using computer codes which allow for a realistic simulation of the time and space distribution of the resulting electromagnetic fields.

  Subsequently, the distribution of these fields within the human body is calculated using high-resolution „body models”. These body models include

  • the anatomical structure of the human body based on magnetic resonance tomography images, and
  • the dielectric properties of the different types of biological tissues.

  As a result, such simulations reveal the distribution of the electric and magnetic field within the body.

  The absorption rates (SAR values) are calculated using this distribution together with the material properties. Based on the result, a similar numerical procedure is applied to predict the rise in temperature due to the radiation energy absorbed.

  Which findings are obtained by means of computer simulations as compared with measurements?show / hide

  Measurements of radiation exposure are carried out on measurement phantoms within which values of field strength are measurable. These are then converted into SAR values by making reference to the electrical and physical material properties of the tissue simulating liquid within the phantom. However, such phantoms are filled with a homogeneous fluid which corresponds to the actual properties of human tissue only on average. The real anatomical structure of the human body with its various organs and tissues and different blood perfusion is not taken into consideration.

  Computer simulations provide very detailed information on the interior of the body, which is not directly accessible by means of measurement.

  • The exposure of, and temperature rise in individual organs are calculable allowing for different perfusion rates with high local resolution.
  • Specific usage scenarios can be emulated by simulations.

  The computer simulation is verified by reference to measurements and is adapted to reality.

  Which insights are provided by these measurements and calculations regarding health effects?show / hide

  The first step is to check compliance with occupational protection limits for the frequency range used by TETRA when applying the radio sets under realistic working conditions assuming a realistic body model, viewing both typical applications and situations expected to entail particularly high radiation exposures (so-called „worst-case-scenarios”).

  The second step involves checking whether compliance with the limits actually ensures prevention of a potentially detrimental rise in temperature in the tissue. It is of particular importance that computer simulation permits to assess the rise in temperature even for very small tissue volumes. This is most notably relevant to the eye which is poorly supplied with blood on the one hand and may be exposed to higher field intensities during a phone call on the other hand.

  Who ensures that the devices applied will observe the limits?show / hide

  The producers are obliged to assess the SAR values of the devices according to the European Standard „EN 62209-1” and to make sure that the radio sets used comply with the limits applicable for partial body exposure in the corresponding frequency range. (See also Specific Absorption Rates (SAR) for mobile phones.)

  Are there findings from other studies or countries as to the question of exposure of users?show / hide

  There are only a few studies dealing with the TETRA technology in the international literature. Comparable projects involving detailed studies of specific, realistic use cases based on computer simulation are not known to the BfS.

  Is exposure from base stations investigated as well?show / hide

  Terminals cause significantly higher exposures of users than base stations. Health-relevant effects, if any, are therefore expected from terminals. As a consequence, the present study will focus on the influence of terminals.

  The Federal Network Agency (Bundesnetzagentur, BnetzA) is responsible for base station checks. Like for all stationary base stations transmitting at equivalent isotropic radiated power (EIRP) levels exceeding ten watts, a site approval by the Federal Network Agency is required for transmitters of BOS digital radio, too. BNetzA performs regular checks as to whether the requirements for site approval are observed.

  State of 2019.02.18

  źródło: http://www.bfs.de/EN/bfs/science-research/results/tetra/tetra-d.html?view=render%5BPrint%5D

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s