Indywidualnie nie wystartujesz do Sejmu! Poseł ujawnia patologię ustroju

Opublikowano: 12.06.2019

A jednak! W Polsce mamy tylko pozory demokracji, co udowodnił jeden z posłów, który postanowił kandydować do Sejmu. Okazało się, że indywidualny start obywatela w wyborach do Sejmu jest… niemożliwy.

– Dysponuję jednoznaczną opinią Państwowej Komisji Wyborczej, z której wynika, że Kodeks wyborczy nie przewiduje indywidualnego ubiegania się o mandat posła – mówi Janusz Sanocki, poseł niezrzeszony.

W konsekwencji tej opinii PKW, skierowany został wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności Kodeksu wyborczego z Konstytucją.

– Jest to drastyczne odebranie mi biernego prawa wyborczego i uważam, że jest to sprzeczne z Konstytucją – podsumowuje poseł Sanocki.

Po raz kolejny okazuje się, że aktualny ustrój panujący w Polsce jest tylko z pozoru demokratyczny, bo w istocie w całości sprzyja partiom politycznym, czyli grupom, które swoje korzenie, także finansowe, bardzo często mają jeszcze w PRL.

W ten sposób można także tłumaczyć swoisty fenomen polegający na tym, że w Sejmie od dziesięcioleci zasiadają ci sami ludzie, a nowym, spoza politycznych układów bardzo trudno jest zostać parlamentarzystą. Nawet, gdy mówimy o ludziach wartościowych, aktywnych działaczach społecznych, autorytetach, osobach z niewątpliwym dorobkiem w różnych dziedzinach.

Obecny ustrój zmusza takich ludzi do podporządkowania się partiom politycznym i ich liderom, którzy w zamian za lojalność, a często wręcz służalczość, mogą takiego obywatela wpisać na odpowiednie miejsce partyjnej listy wyborczej, co jest niemal jednoznaczne z uzyskaniem mandatu posła. Liderzy partyjni bezwzględnie wykorzystują tę możliwość, od lat budując swoje polityczne „dwory”.

Autor: Michał Zagłoba

źródło: Gazeta Bałtycka (12.06.2019)

2 myśli w temacie “Indywidualnie nie wystartujesz do Sejmu! Poseł ujawnia patologię ustroju

  1. Robią nas w konia: HIT Dlaczego NIE PARTIA?! (wydanie specjalne, inicjatywa 1Polska)

   podziemnaTV
   Opublikowany 5 sie 2019

   Jest to fragment warsztatów 1Polska, które odbyły się 27 lipca 2019r. w Toruniu – wszystkie nagrania z warsztatów w całości dostępne są na kanale 1Polska, tu: http://www.youtube.com/channel/UCb5mIKEv944_VLTOcdwH_MA
   Inicjatywa Społeczna 1Polska (m.in. wszystkie linki kontaktowe do grup okręgowych): http://1polska.pl/kontakt

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s