PODAJ DALEJ – Jerzy Zięba live z soboty 20.04.2019 22:00

Pol Lechicki

Opublikowany 20 kwi 2019

Jerzy Zięba prowadził transmisję na żywo – na kanale Pol Lechicki

JUTRO DZIEŃ BEZ FACEBOOKA ;P

➡️ ZAPRASZAM NA KANAŁ: http://bit.ly/JerzyZieba

✅tematy:

1. MICHALKIEWICZ O ZDRADZIE SZABAS GOJÓW

2. Ukartowane przejęcie Polski

3. Aby Polska była Polską Polaków

4. WŁADZA NALEŻY DO NARODU POLSKIEGO!

5. „WYBORY”

6. Czas na ZRYW NARODOWY!!!!

7. NIECH POWSTANIE ŚWIĘTY RÓD SŁAWIAN!!!

od mg: Dlaczego tzw. „Konfederacja” jest kolejną ściemą przeciwko Polsce i Polakom? – Leszek Bubel wyjaśnia!

Stanisław Michalkiewicz stworzył projekt ustawy, która uchroni Polskę od skutków 447 just!

Stanisław Michalkiewicz

Opublikowany 18 kwi 2019

Stanisław Michalkiewicz przedstawia projekt ustawy, która zablokuje rządowi możliwości prowadzenia dalszych rokowań z amerykanami w sprawie zwrotu mienia Żydom i uchroni Polskę od skutków ustawy 447. Jest szansa, że projekt ustawy zostanie wniesiony do Sejmu. Jeśli tak się stanie, będzie to znakomity test dla posłów przed wyborami parlamentarnymi.

Wypowiada się także na temat wywiadu z Witoldem Waszczykowskim, który bagatelizuje groźbę, jaki zawisła nad Polską w kontekście ustawy 447.

Stanisław Michalkiewicz wypowiada się na temat notatki z rozmowy przedstawiciela polskiego MSZ Jacka Chodorowicza z przedstawicielem Departamentu Stanu USA Thomasem Yazdgerdim na temat ustawy 447 JUST, którą ujawnił. 11 maja odbędzie się demonstracja środowisk patriotycznych, narodowych i wolnościowych. Tego samego dnia odbędą się demonstrację środowisk polonijnych w USA. Demonstracja musi wspierać polityczny cel – Stanisław Michalkiewicz proponuje, by było nim zablokowanie rządowi możliwości prowadzenia dalszych rokowań w sprawie zwrotu mienia Żydom.

Wypowiada się także na temat wywiadu z Witoldem Waszczykowskim, który bagatelizuje spotkanie i groźbę, jaki zawisła nad Polską w kontekście ustawy 447.

 

S. Michalkiewicz: Przygotowania do rabunku Polski są bardzo zaawansowane.

Media Narodowe

Opublikowany 19 kwi 2019

#ustawa447 #RoszczeniaBezspadkowe

11 maja 2019 odbędzie się w Warszawie demonstracja:

#STOP447

Media Narodowe

Opublikowany 4 kwi 2019

Obnażanie Matrixa – Prosto z mostu

Pol Lechicki
Opublikowany 21 kwi 2019

Roman Kijanka•10 kwietnia 2009•Zaktualizowano 10 kwietnia 2009, ‎10‎:‎05 – Dzisiaj w Pruchniku sąd na Judaszem

Ubiegłoroczne sądzenie Judasza.

Fot. Roman Kijanka

Za 30 srebrników, które wziął Judasz za zdradzenie Chrystusa, kukła zdrajcy otrzymuje 30 uderzeń. Tak rozpoczyna się widowiskowa część sądu nad Judaszem w Pruchniku, jedynej takiej ceremonii na Podkarpaciu.

Wypchana słomą kukła symbolizująca Judasza już wisi obok pruchnickiego Rynku. Zawieszona ją w nocy. Sąd rozpocznie się dzisiaj o 14.

Ceremonia ukarania Judasza rozpoczyna się od zawleczenia kukły pod schody kościelne. Potem chłopcy wleką ją do rzeki i okładają kijami na skrzyżowaniach.
Na moście zapalają kukłę, wcześniej obcinając jej głowę, która zostanie wykorzystana w przyszłym roku. Płonące resztki wrzucają do rzeki. Mistrz ceremonii wraca do domu z głową pod pachą. Na tym kończy się sąd nad Judaszem.

Sąd nad Judaszem W Pruchniku, po kilkuletniej przerwie, odbyło się tradycyjne wielkopiątkowe sądzenie Judasza.

Fot. Roman Kijanka

Pomimo tego, że nie wszystkim się podoba, tradycja palenia Judasza jest nieodłącznym elementem obrzędowości Wielkiego Tygodnia w Pruchniku. Organizują ją sami mieszkańcy nic sobie nie robiąc z pojawiających się czasami nieprzychylnych komentarzy i doszukiwania się podtekstów antyżydowskich w ludowej ceremonii.

źródło: http://nowiny24.pl/dzisiaj-w-pruchniku-sad-na-judaszem/ar/6037877

18 myśli w temacie “PODAJ DALEJ – Jerzy Zięba live z soboty 20.04.2019 22:00

 1. B. redaktor „Słowa Żydowskiego” z okazji Wielkanocy…

  W Polsce to my jesteśmy gospodarzami!

  Dużym echem odbiły się życzenia składane przez amerykańską ambasador. Georgette Mosbacher życzyła po polsku bowiem raczej Dobrej Paschy (czyli święta żydowskiego), czym oburzyła wielu komentatorów a nawet niektórych polityków.

  W jej obronę włączył się na Twitterze dr hab. Michał Bilewicz – psycholog społeczny, członek zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Politycznej. Jest on współredaktorem książek „The Psychology of Conspiracy”, „Poza stereotypy. Dehumanizacja i esencjalizm w postrzeganiu grup społecznych”, „Uprzedzenia w Polsce”, oraz „Trudne pytania w dialogu polsko-żydowskim”. W latach 2000–2001 był redaktorem naczelnym pisma „Jidełe”, później przez kilka lat redaktorem „Słowa Żydowskiego” oraz członkiem zespołu „Krytyki Politycznej”. Bilewicz stoi na czele Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

  – Niewolnikami to byliśmy w Egipcie. W Polsce to my jesteśmy gospodarzami – odpowiedział, gdy dyskusja dotknęła kwestii tzw. niewoli egipskiej starotestamentowych Hebrajczyków.

  Piotr Świtecki @PSwitecki

  Jak bym przyszedł do Pana Profesora do domu i się rozgościł, ostentacyjnie ignorując Osobę Szanownego Gospodarza, to też by było cymes i gites? Tak?.. To gdzie Pan Profesor mieszka?

  Michał Bilewicz @Michal_Bilewicz

  Niewolnikami to byliśmy w Egipcie. W Polsce to my jesteśmy gospodarzami.

  Centrum Badań nad Uprzedzeniami to jednostka naukowa, działająca przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Centrum było m.in. współorganizatorem pamiętnej konferencji organizowanej na początku grudnia 2017 tr. w Warszawie przez American Jewish Committee „Zjawisko antysemityzmu w Polsce: Diagnoza – Konsekwencje – Metody Przeciwdziałania”, na której wiceminister Gawin powiedziała, iż “delegalizacja ONR w jakiejś perspektywie czasowej jest absolutnie niezbędna, potrzebna”.

  W kwietniu zeszłego roku Michał Bilewicz wezwał, by “skończyć z wychowaniem martyrologicznym, z wieczną traumatyzacją, z uczeniem o Ince, Pileckim, Anielewiczu, obozach, katowniach…”.

  ===============

  źródło: http://dzienniknarodowy.pl/b-redaktor-slowa-zydowskiego-okazji-wielkanocy-polsce-jestesmy-gospodarzami/

  za: http://justice4poland.com/2019/04/22/b-redaktor-slowa-zydowskiego-z-okazji-wielkanocy/

  Polubienie

  1. „21 kwietnia 2019

   Fala oburzenia w Izraelu na pruchnicką tradycję wieszania Judasza

   W Izraelu zwrócono uwagę na kultywowany z dawien dawna w Pruchniku zwyczaj wieszania Judasza. Co więcej, dostrzeżono w tym… antysemityzm. Trudno wszak zaprzeczyć, że Judasz był Żydem, a niechęć do niego jest niczym innym, jak uosobieniem polskiego antysemityzmu.

   Głos w sprawie postanowił zabrać Jonny Daniels, który stwierdził, że zwyczaj ten winien zostać zakazany…

   Symptomatyczny też jest wpis na twitterze dziennikarki Jewish Telegraphic Agency i portalu Jewish.pl:

   https://platform.twitter.com/widgets.js

   Głos w tej sprawie zabrało też Forum Żydów Polskich, który wyraziło solidarność z Judaszem…

   źródło: http://www.magnapolonia.org/fala-oburzenia-w-izraelu-na-pruchnicka-tradycje-wieszania-judasza/

   Polubienie

   1. „Norbert Ziętal•23 kwietnia

    W Wielkim Tygodniu nie tylko w Pruchniku zawisła kukła. Było ich więcej w Podkarpackiem [ZDJĘCIA]

    W co najmniej kilku innych miejscowościach Podkarpackiego w Wielkim Tygodniu zawisły kukły. Jednak w żadnej nie doszło do „sądu nad Judaszem”, jak w Pruchniku.

    Nie tylko w Pruchniku, w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek zawisły kukły. Otrzymaliśmy informacje, że tylko w okolicach Pruchnika takich było co najmniej trzy.

    Jedna wisiała na drzewie w Tyniowicach, w gminie Roźwienica. Dwie w Tuligłowach w gm. Rokietnica.

    — Te kukły również zawisły w nocy z czwartku na piątek. Nie miały jednak żadnej symboliki czy napisów. W piątek po południu zostały zrzucone i spalone. Nie było widowiskowego bicia pałami czy kijami, jak to miało miejsce w Pruchniku — mówi nam mieszkaniec powiatu jarosławskiego.

    Od wielu lat, rokrocznie zwyczaj wieszania kukieł obchodzony jest w Tarnogórze w gminie Nowa Sarzyna w powiecie leżajskim. Nie ma podtekstu antysemickiego. Judasz ma odniesienie do kogoś złego.

    — Zawsze zbierze się kilku mężczyzn. Biorą stare ubrania, buty, jakieś szmaty i wypełniają je słomą. Tak robi się takiego menela i wiesza na słupie. W tym regionie kukły symbolizują kapusia, donosiciela, kogoś znienawidzonego — opowiada mieszkaniec gminy Nowa Sarzyna.

    Kukła zawsze ma w ręce worek ze srebrnikami. To symbol wynagrodzenia albo korzyści, które odnosi osoba donosząca na innych. Niektóre kukły dodatkowo mają w ręku butelkę po wódce.

    — Butelka wódki nie symbolizuje tego, że jest postać, którą symbolizuje kukła, jest pijakiem, ale to, że przy pomocy wódki stara się wyciągać od kogoś informacje, aby go potem dokładniej podkablować. To wyjątkowo ohydne i dlatego w ten sposób piętnuje się takie osoby — twierdzi nasz rozmówca.

    Kukła zawieszona w Tarnogórze w gm. Nowa Sarzyna.

    Facebook/Grupa Tatarland

    Kukła zawieszona w Tarnogórze w gm. Nowa Sarzyna.

    Facebook/Grupa Tatarland

    Kukła zawieszona w Tarnogórze w gm. Nowa Sarzyna.

    Facebook/Grupa Tatarland

    Kukła zawieszona w Tarnogórze w gm. Nowa Sarzyna.

    Facebook/Grupa Tatarland

    Kukła zawieszona w Tyniowicach w gm. Roźwienica.

    Roman Kijanka/Gazeta Jarosławska

    Kukła zawieszona w Pruchniku.

    Roman Kijanka/Gazeta Jarosławska

    Kukła zawieszona w Pruchniku.

    Roman Kijanka/Gazeta Jarosławska

    W tym roku w Tarnogórze zawisły dwie kukły. W Wielki Piątek zostały zrzucone i spalone. Na Facebooku odnotowała to grupa Tatarland Nowa Sarzyna. Zdjęcia zamieszczamy za zgodą administratora grupy.

    „Może wygląda nieco strasznie, ale cytując za wikipedią, to obyczaj ten, zanotowany w źródłach po raz pierwszy w XVIII w., nawiązuje do historii zmartwychwstania Chrystusa, przypominając o zdradzie Judasza. Swoje korzenie ma w pogańskim obrzędzie topienia Marzanny, który zwalczany przez duchowieństwo, został gdzieniegdzie schrystianizowany. Widowisko rozpoczynało się w Wielki Czwartek nocą (w niektórych regionach już w Wielką Środę), kończąc się następnego dnia po południu. Kukła przedstawiająca Judasza była sądzona, a następnie wieszana na wieży kościelnej” – piszą na Tatarlandzie.”

    źródło: http://nowiny24.pl/w-wielkim-tygodniu-nie-tylko-w-pruchniku-zawisla-kukla-bylo-ich-wiecej-w-podkarpackiem-zdjecia/ar/c1-14073365

    Polubienie

  2. PROKURATURA NA ŁOPATKACH

   Fundacja Paragraf
   Opublikowany 23 kwi 2019

   FUNDACJA PARAGRAF POMOŻE W BEZNADZIEJNYCH SPRAWACH!

   Zajmujemy się z pasją aresztem wydobywczym, czyli wyciąganiem z aresztu tam niesłusznie tkwiących – na naciąganych dowodach lub niewinnych, których trzymaniem za kratkami prokuratura chce skłonić nawet do fikcyjnych zeznań wobec innych osób lub samoobciążenia! Tak jak za Stalina! Generalnie zajmujemy się nie drobnymi sprawami, TYLKO beznadziejnymi i najtrudniejszymi przypadkami. W zamian za wsparcie i to adekwatne do zadania na statutową działalność. Mamy prawo prowadzić komercyjną działalność interwencyjną jako fundacja bez dotacji i wsparcia ze strony różnych funduszy. Nie bierzemy do łapy ani bokiem, bo szkoda na to zachodu. Wszystko legalnie. Nasze metody operacyjne – choć niespotykane – są dlatego skuteczne i zgodne z prawem, bo jako dziennikarze śledczy mamy większe możliwości od adwokatów czy radców prawnych.

   UWAGA! Solidnych, skutecznych i działających ofensywnie możemy polecić! Bo wiadomo, że przytłaczająca większość z nich to naciągacze, lenie i opowiadacze farmazonów. To naprawdę duuuuuuża pomoc zaoszczędzająca pieniądze, ilość problemów ze strony sądów, prokuratur i różnych odmian prawników, z których największymi naciągaczami są byli sędziowie, prokuratorzy i członkowie władz samorządów prawniczych np. adwokackich itd.

   Najpierw kontakt mailowy na adres: LB1957@o2.pl. Proszę nie zapomnieć zostawić numer telefonu, bo to najszybsza droga kontaktu.

   Polubienie

 2. @Pigula_88 21 kwi 2019

  zwyczaj znany od lat. Ale teraz komuś to zaczęło przeszkadzać i zrobił z tego antysemicka tradycje

  Polubienie

  1. od mg: chazarzy udający Żydów robią wielkie ajwaj biorąc w obronę martwe kukły przedstawiające zdrajcę, a nie przeszkadza im to co sami robią żywym dzieciom obrzezując je i nie przeszkadza im to co robią żywym zwierzętom podcinając im gardła i czekając jak te powoli w agonii i przerażeniu wykrwawiają się!

   ci obłudnicy sami w święto Purim wieszają kukły symbolizujące ich wrogów w Nowym Jorku i w Polsce też!


   źródło: http://www.kontrowersje.net/kr_tka_historyjka_o_wieszaniu


   źródło: http://www.radio.bialystok.pl/galerie/index/id/32918

   źródło: YouTube – Haman and His Son’s in Borough Park

   Polubienie

   1. „Administrator . Sancta Ecclesia . 22 April 2019

    Episkopat rehabilituje Judasza.

    Żydowski pachołek Markowski nie ma żadnego prawa do wypowiadania się w imieniu Kościoła.

    Judasz jest rehabilitowany, a nadchodzi taki czas, kiedy Pan Jezus będzie oskarżany o zbrodnie.

    Red Gazeta Warszawska

    +

    Bp Markowski: Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka

    (komunikat)

    „W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego” – czytamy w komunikacie bp. Rafała Markowskiego, Przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego i Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

    Biskup Markowski podkreśla: „W okresie wielkanocnym wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka”.

    BP KEP

    Publikujemy pełną treść komunikatu:

    Komunikat

    W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego.

    W okresie wielkanocnym wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka.

    Bp Rafał Markowski
    Przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego
    Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem

    http://episkopat.pl/bp-markowski-kosciol-jednoznacznie-wyraza-dezaprobate-wobec-praktyk-ktore-godza-w-godnosc-czlowieka-komunikat/

    źródło: http://gazetawarszawska.com/index.php/sancta-ecclesia/3393-episkopat-rehabilituje-judasza

    Polubienie

    1. „dodano: 14.04.2019, 9:15

     Zabójcy i prześladowcy Jezusa mają stać się świętymi w nowym układzie dziejów

     (…)

     Rehabilitacja faryzeuszy jest częścią projektu rehabilitacji judaizmu i stworzenia nowej tożsamości Kościoła i chrześcijaństwa. Chodzi o to, by bez żadnych podstaw Kościół nagle uczynił ze swoich dawnych wrogów i prześladowców, z faryzeuszy – bohaterów, partnerów dialogu, nauczycieli, bo w ten sposób skutecznie zwalczy rzekomo wrodzony, stały, zakorzeniony antysemityzm – mówi Paweł Lisicki.

     Jak w ogóle coś takiego jest możliwe? Dlaczego coraz częściej Kościół de facto rezygnuje z tego, czego nauczał od początku swego istnienia na rzecz… no właśnie czego. Polityki? Politycznej poprawności? Wpływów i uznania? Skąd tego typu pomysły? Po co ta przedziwna potrzeba zrehabilitowania faryzeuszy?

     W Wiedniu, około tysiąca osób, profesorów różnych wydziałów humanistyki, intelektualistów, publicystów, pisarzy, polityków i działaczy społecznych zebrało się razem, żeby radzić, jak walczyć z antysemityzmem. Podsumowaniem debaty jest wydany dokument: „An end to antisemitism”.

     Źródło: http://www.pch24.pl/kto-chce-zrehabilitowac-faryzeuszy–rozmowa-z-pawlem-lisickim,67522,i.html

     O dokumencie: „An end to antisemitism” – w oddzielnym wątku. A tu fragment:

     ,,Trzeba przeprowadzić reedukację wszystkich księży, kontrolować ich kazania, pilnować, żeby odpowiednie zmiany znalazły się w liturgii, żeby Kościół i kościoły za każdym razem potępiały antysemityzm i ściśle stosowały się do wytycznych swoich nowych żydowskich nauczycieli. Należy też, piszą to wprost autorzy tego niebywałego dokumentu, prawdziwej magna charta holokaustianizmu, doprowadzić do sytuacji, w której osoby podejrzewane o antysemityzm (tak, właśnie tak) nie będą mogły zajmować żadnych istotnych stanowisk i mieć wpływu na życie religijne, kulturalne, polityczne i społeczne. Znowu, jest tu wprost wyrażone wezwanie do prześladowań inaczej myślących i gloryfikacja nowej formy imperializmu, imperializmu holokaustiańskiego”.

     Read more: http://www.pch24.pl/kto-chce-zrehabilitowac-faryzeuszy–rozmowa-z-pawlem-lisickim,67522,i.html

     za: http://www.fronda.pl/forum/zabojcy-i-przesladowcy-jezusa-maja-stac-sie-swietymi-w-nowym-ukladzie-dziejow,93697.html

     Polubienie

 3. „24 kwietnia 2019

  Skandal! Mieszkańcom Pruchnika grożą 3 lata więzienia za „sąd na Judaszem”.

  Winnicki: „Dosyć! Ile można znosić te połajanki od „Żydów”?

  Prokuratura bierze się za głośne wydarzenia, które miały miejsce w Wielki Piątek na Podkarpaciu, czyli tzw. Sąd nad Judaszem. Prokuratura w Jarosławiu (Podkarpackie) zleciła policji zgromadzenie dowodów w związku z wydarzeniami w Pruchniku.

  Przypomnijmy, że media głównego ścieku w Wielką Sobotę rozpętały aferę związaną z tym, co miało dziać się w piątek w Pruchniku. W małej podkarpackiej miejscowości doszło do „sądu nad Judaszem”.

  O czym mowa? O starej tradycji „sądu nad Judaszem”, czyli biciu kukły Judasza, która obecnie praktykowana jest w małej miejscowości w Polsce. Choć praktykowana to dużo powiedziane – w tym roku odbyła się po raz pierwszy od 10 lat.

  Co ciekawe media polskojęzyczne nie piszą o tym, że jest to sąd na zdrajcą, ale że chodzi o bicie Żyda. W podobnym tonie utrzymane są artykuły w prasie izraelskiej.Polski tłum bije i wypala kukłę Judasza w kapeluszu, ultraortodoksyjnego Żyda z pejsami – pisze „Times of Israel”.

  Teraz do sprawy włączyła się prokuratura. Jak poinformował we wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu Marta Pętkowska, prokurator rejonowy w Jarosławiu z urzędu podjął działania zmierzające do zebrania dowodów w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z artykułu 257 kk.

  Artykuł 257 kk dotyczy znieważania grupy lub osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości. Za tego typu przestępstwo grozi do 3 lat więzienia. Po tej informacji głos zabrał Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego.

  Dosyć! Ile można znosić te połajanki od Żydów? Czy każde zmarszczenie brwi izraelskiego dziennikarza musi budzić panikę polskich ministrów, nadgorliwe reakcje Episkopatu czy akcję prokuratury? – pisze Winnicki.

  Działacze Ruch Narodowy Podkarpacie jadą do Pruchnika, będziemy wspierać mieszkańców – informuje kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego z ramienia Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy.

  Źródło: PAP/NCzas

  ===============

  Skandal! Mieszkańcom Pruchnika grożą 3 lata więzienia za „sąd na Judaszem”. Winnicki: „Dosyć! Ile można znosić te połajanki od Żydów?”

  =============

  A tak świętują Purim Żydzi

  Zydowskie Swieto Purim

  I tak postępują z Palestyńczykami

  Mimo, że zatrzymany przez izraelskie wojsko młody Palestyńczyk miał skute ręce i zawiązane oczy, żołnierze strzelili mu w krocze.

  http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/izraelscy-zolnierze-strzelili-do-skutego-palestynczyka-video/?fbclid=IwAR29YIxadzIPoQ5HRw8SaO6_9EHDdjpCQGsFdswZaQApSDevOJOdeONB1Bw

  Uwaga! Drastyczne zdjęcia!
  ==================

  Poseł Kukiz’15 ostro do Brudzińskiego. „Debilizm w czystej postaci (…) Sięgnął dna poniżej mułu”

  Bartosz Jóźwiak w ostrych słowach odniósł się do wpisu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego. Wszystko w związku z piątkowymi wydarzeniami w Pruchniku.

  Mowa o starej tradycji „sądu nad Judaszem”, czyli biciu kukły Judasza, która obecnie praktykowana jest w małej miejscowości w Polsce. Choć praktykowana to dużo powiedziane – w tym roku odbyła się po raz pierwszy od 10 lat.

  Oczywiście rozpętała się awantura o antysemityzm, i nikt z mediów głównego ścieku nie podkreślał, że chodzi o kukłę konkretnie Judasza, a nie dowolnego Żyda. Głos w sprawie zabrał przyjaciel rządu warszawskiego Jonny Daniels, który powiedział, że staropolski zwyczaj powinien być zakazany.

  Wczoraj wieczorem skandaliczny wpis zamieścił także szef MSWiA Joachim Brudziński. – Pytanie, jacy „szatani” byli w Pruchniku czynni, że po latach przerwy i wezwań miejscowego proboszcza, ktoś reaktywował idiotyczną, pseudoreligijna hucpę? Koszta wizerunkowe dla Kościoła, Polski i Polaków olbrzymie – napisał na Twitterze.

  Z kolei dziś rano Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie wydarzeń z Wielkiego Piątku w Pruchniku. Na miejscu pojawili się już policjanci, którzy podejmują pierwsze czynności na polecenie Prokuratury. Do sprawy odniósł się poseł Kukiz’15 Bartosz Jóźwiak.

  Debilizm w czystej postaci. Ale tak się skompromitować jak Joachim Brudziński to sztuka wyjątkowa. Sięgnął dna poniżej mułu. I ktoś taki jest Ministrem Spraw Wewnętrznych. Boże miej nas w opiece. Za rok osobiście wraz z córkami będę okładał kukłę zdrajcy-Judasza i co Pan mi zrobi– napisał ostro na Twitterze.

  Źródło: http://nczas.com/2019/04/23/posel-kukiz15-ostro-do-brudzinskiego-debilizm-w-czystej-postaci-siegnal-dna-ponizej-mulu/?fbclid=IwAR3-UyHPaGjMyXgd7r3PW3iYxpagVnky3crT5wLKJQ6zhIGAjJL3iXfR4iE

  na podstawie: http://justice4poland.com/2019/04/24/skandal-mieszkancom-pruchnika-groza-3-lata-wiezienia-za-sad-na-judaszem/

  Polubienie

  1. „2018-04-04 12:46

   Wojsko Izraela nadal będzie strzelało do Palestyńczyków ostrą amunicją – zapowiada minister

   Awigdor Lieberman zapowiedział, że izraelskie wojsko nie zmieni taktyki i będzie strzelało do protestujących Palestyńczyków ostrą amunicją. Minister obrony oskarżył ponadto demonstrantów o działania terrorystyczne.

   Polityk z nacjonalistycznej żydowskiej partii Nasz Dom Izrael pełniący w rządzie Binjamina Netanjahu funkcję ministra obrony ostrzegł Palestyńczyków żyjących w Strefie Gazy przed zbliżaniem się do płotu oddzielającego enklawę od Izraela. W myśl prawa, strefa przy płocie to obszar wojskowy i przebywanie w nim jest zabronione. Lieberman zapowiedział, że wojsko nadal będzie używać ostrej amunicji wobec osób, które naruszą zakaz.

   W piątek izraelskie siły zastrzeliły 16 osób protestujących na granicy Strefy Gazy i Izraela. Z kolei we wtorek w wyniku działań wojska zginęła kolejna osoba.

   Kolejny film z protestów Palestyńczyków w Strefie Gazy.
   Jak widać opona i flaga Palestyny strasznie źle oddziaływają na izraelskich „żołnierzy” [mg]

   Siły Izraela są krytykowane i oskarżane o użycie nieproporcjonalnych sił w walce z niepokojami. Państwo żydowskie przekonuje jednak, że Palestyńczycy próbowali sforsować płot graniczny i wkroczyć na tereny Izraela. Tel Awiw twierdzi ponadto, że Hamas rządzący w Gazie prowokuje i chce wywołać wojnę.

   Palestyńczycy twierdzą z kolei, że w protestach od piątku zginęło 17 osób, zaś 800 zostało rannych. Śledztwa w sprawie domaga się jednak nie tylko Autonomia Palestyńska, ale również ONZ i żydowska lewica. Rząd Netanjahu odmawia.

   Protesty związane są ze zbliżającą się rocznicą powstania państwa Izrael. Wydarzenie dla Palestyńczyków wiązało się z wywłaszczeniami. Dziś protestują, gdyż domagają się zwrotu ziemi. Protesty mają trwać od połowy maja. Wtedy Żydzi świętować będą założenie swojego państwa, a Amerykanie przeniosą ambasadę do Jerozolimy.

   Źródło: tvp.info

   MWł”

   za: http://www.pch24.pl/wojsko-izraela-nadal-bedzie-strzelalo-do-palestynczykow-ostra-amunicja—zapowiada-minister,59345,i.html

   Polubienie

  2. „Administrator . Okupacja żydowska w Polsce . 28 April 2019

   Żydzi grozą mieszkańcom Pruchnika napadem zbrojnym (IDF)

   Listy Larry’ego: List otwarty do Pruchnika, który obchodził Wielkanoc, paląc i bijąc wizerunek Żyda charediego

   Mayor and City Council

   Pruchnik, Rzeszow Province

   Advertisement

   Poland

   Dear Mayor and City Council Members,

   We were interested in learning that your city beat and burned an effigy of a religious Jew to celebrate Easter. I guess you couldn’t help yourself from blaming Jews for killing Christ.

   Regrettably there are no more Jews living in your city, otherwise you might have rounded up a few, locked them in a barn and burned it and them to the ground.

   But the Jews who disappeared from Pruchnik are not forgotten, and the few who escaped from their neighbor’s wrath have been recounting their experiences.

   They have appointed us to come to your city to repossess the homes, furniture and jewelry that Pruchnikians stole from them.

   Our repo-brigades will be supported by F35 stealth fighter- bombers that have all of Pruchnik’s Jew hating targets programmed.

   We sincerely hope that our visit will be peaceful and you will return all the stolen property like the pious Poles you are.

   Respectfully yours,

   Yigal Z. Cohen

   Brigadier General, IDF Polish Expeditionary Force

   Jerusalem Israel

   Burmistrz i Rada Miasta

   Pruchnik, Rzeszów

   Polska

   Drodzy burmistrz i członkowie rady miejskiej,

   Byliśmy zainteresowani poznaniem, że twoje miasto pobiło i spaliło wizerunek religijnego Żyda, aby świętować Wielkanoc. Sądzę, że nie mógłbyś pomóc sobie obwiniać Żydów za zabicie Chrystusa.

   Niestety, w twoim mieście nie ma już Żydów, w przeciwnym razie mógłbyś zaokrąglić kilka, zamknąć je w stodole i spalić je i na ziemię.

   Ale Żydzi, którzy zniknęli z Pruchnika, nie są zapomniani, a nieliczni, którzy uciekli przed gniewem bliźniego, opowiadali o swoich doświadczeniach.

   Wyznaczyli nas, abyśmy przyjechali do twojego miasta, aby odzyskać domy, meble i biżuterię, którą ukradli im Pruchnikianie.

   Nasze brygady będą wspierane przez niewidzialne bombowce myśliwskie F35, które mają zaprogramowane wszystkie cele nienawiści Żydów do Pruchnika.

   Mamy szczerą nadzieję, że nasza wizyta będzie spokojna i zwrócisz całą skradzioną własność jak pobożni Polacy, którymi jesteś.

   Z poważaniem,

   Yigal Z. Cohen

   Generał brygady, polski oddział ekspedycyjny IDF

   Jeruzalem, Izrael

   http://www.jewishpress.com/blogs/larrys-letters/larrys-letters-open-letter-to-pruchnik-that-celebrated-easter-by-burning-and-beating-an-effigy-of-a-haredi-jew/2019/04/24/

   źródło: http://gazetawarszawska.com/index.php/okupacja-zydowska-w-polsce/3421-zydzi-groza-mieszkancom-pruchnika-napadem-zbrojnym

   Polubienie

 4. Purim obchodzone przez Żydów, jak sami twierdzą, nie jest to święto religijne, a obchodzone jest w dniu masowej eksterminacji Persów przez Żydów. Według biblijnej księgi „Esther” 75,800 tys. Persów zostało zabitych, liczba ta obejmuje tylko mężczyzn, ponieważ nie liczy się kobiet i dzieci – traktując jako materjał. Tak więc całkowita liczba ofiar przekroczyła 200 tysięcy osób w całym królestwie perskim. W historii świata jest wiele przykładów masakry przedstawicieli tego narodu, ale tylko ten lud-krwiopijca może uczynić ten dzień jednym z najbardziej szanowanych świąt…

  Polubienie

 5. „ADMINISTRATOR OKUPACJA ŻYDOWSKA W POLSCE 26 APRIL 2019

  ŚWIATOWA ŻYDOWSKA ORGANIZACJA NAWOŁUJE DO ROZBOJU NA POLSCE

  Podkreślamy: żydzi nigdy nie mieli żadnego majątku w Polsce, bo wszystkie nieruchomości, złoto, majątki miejskie i wiejskie etc. zostały przez nich zdobyte drogą przestępstw i jako takie podlegają konfiskacie.
  Jakiekolwiek obecne roszczenia żydowskie są przestępstwem i podlegają surowym karom.

  W Polsce żydzi mają jedynie gigantyczne długi – tytułem zaległych podatków do Korony, oraz agresywnych zadłużeń ich obciążających, plus odsetki – oraz wyroki sądów karnych, które muszą spaść na żydów jako zbiorowość i odpowiedzialność indywidualną każdego żyda za przynależność do żydostwa jako zbiorowiska zbrodniczego (ludobójcy), a co podlega karze.

  Red. Gazeta Warszawska

  +

  WORLD JEWISH RESTITUTION ORGANIZATION LAUNCHES SOCIAL MEDIA CAMPAIGN– #MYPROPERTYSTORY – BEHIND EVERY PROPERTY THERE IS A STORY

  Survivors and their families share stories about their lives before the Holocaust to show how their homes, land, business, or personal possessions are important and powerful links to their pasts.

  In preparation for Holocaust Memorial Day (Yom HaShoah), the World Jewish Restitution Organization (WJRO) is launching a month-long social media campaign –  #MyPropertyStory – to focus on survivors’ lives before the Holocaust and show how their homes, land, businesses, or personal possessions are important and powerful links to their past.

  The campaign is launching in the beginning of April and continuing throughout the month until Holocaust Memorial Day (Yom HaShoah), on Thursday May 2.

  During this time, WJRO is asking Holocaust survivors, their children, grandchildren, extended families, and others to share and post their unique stories on social media about life before the Holocaust to shine a light on the injustice suffered by millions as a result of what was wrongfully taken from them during the Shoah and its aftermath.

  The campaign will culminate on Yom HaShoah with a gallery of photos, videos, and postings on the WJRO website wjro.org.il/mypropertystory.

  WJRO is asking participants to post their stories through videos, photos, statements, or drawings – via Facebook, Twitter, and/or Instagram and include – #MyPropertyStory and tag @WJRORestitution.

  During the Holocaust, the Nazis and their allies systematically robbed millions of Jews of every possession from their homes and businesses as well as property belonging to the Jewish community.

  Each item represented a cherished memory, a loved one, a childhood cut short, a lifetime of labor – generations of history – people’s lives that were taken.  The #MyPropertyStory social media campaign focuses on survivors and their descendants and their connection to their family history before and after the Shoah.

  “#MyPropertyStory is a unique social media campaign in which Holocaust survivors and their families can share their cherished memories of lives that were forever changed,” said Gideon Taylor, Chair of Operations, WJRO.

  “Behind every property there is a story.  It is a link, a connection, a bond to the history of Jewish families and communities torn apart by the Holocaust.”

  WJRO has created customized videos (in Hebrew and English) with interviews of Holocaust survivors who share their own journey of what has connected them to their family history. These videos can be used by anyone for reposting through this link.

  The #MyPropertyStory interviews feature:

  • Holocaust survivor Greta Mares, who speaks about her happy childhood in Czechoslovakia, her close call with almost being murdered in Auschwitz, and then upon her return home, the memory of seeing the stolen rings of her dead sister on another woman’s hand in a café. “I looked across the room and she was wearing my sister’s two rings,” said Greta.
  • In another video, Holocaust survivor Lea Evron recounts her young life in Poland.  She describes her father’s successful business, the family’s exile, and her lifelong battle for her family’s property. Lea says: “Since 1988, when Poland became a democratic country, I have been trying to recover my father’s factory and building.  Although I have received numerous promises from Polish Presidents, until today these properties have not been returned.  I will not give up.”
  • The video of Polish-born Holocaust survivor Yoram Sztykgold highlights his journey from his current home in Israel back to his native Warsaw to find his family’s lost property.  He recounts how when Germany invaded Poland, his life changed almost immediately.  He is not necessarily looking for compensation for himself.  He says that at 82, he is too old to benefit. “My children suffered through me,” said Yoram. “Compensation is a binding chain that ties the story together.”

  Almost 75 years after the Holocaust, there are an estimated 400,000 Holocaust survivors still alive around the world. However, most have not received any restitution or compensation or acknowledgment for the wrongful taking of their every possession.

  As survivors continue to age, the #MyPropertyStory social media campaign efforts will raise awareness to help ensure that they see a measure of justice in their lifetime and help them secure what is rightfully theirs.

  For more information about the #MyPropertyStory campaign, please visit:  wjro.org.il/mypropertystory.  The website includes, links to WJRO’s social media platforms, links to videos and photos for reposting, and sample tweets and postings.

  http://1.org.nz/world-jewish-restitution-organization-launches-social-media-campaign-mypropertystory-behind-every-property-there-is-a-story/

  źródło: http://gazetawarszawska.com/index.php/okupacja-zydowska-w-polsce/3413-swiatowa-zydowska-organizacja-nawojuje-do-rozboju-na-polsce

  Polubienie

 6. władze Próchnika z burmistrzem i proboszczem! – pojechały do Izraela tłumaczyć się z tradycyjnego obrzędu

   
  Topienie Judasza jest przedmiotem śledztwa prokuratury… Żydzi grożą napadem zbrojnym IDF w Polsce zobacz: Żydzi grozą mieszkańcom Pruchnika napadem zbrojnym (IDF)  – a władze Próchnika z burmistrzem i szabesgojem – a jakże! – proboszczem! – pojechały do Izraela tłumaczyć się z tradycyjnego obrzędu. Tutaj chyba nawet medycyna jest bezsilna…                                                                                           Bananowa republika…

  Państwo Polin w praktyce! Burmistrz Pruchnika tłumaczy się z Judaszek… w Izraelu. „Tego jeszcze nie grali”

  Tomasz Kalinowski poinformował na Twitterze o szokującej decyzji burmistrza i proboszcza Pruchnika, którzy zdecydowali wytłumaczyć się z palenia kukły Judasza w Izraelu.

  Media Narodowe robią reportaż o Judaszkach w Pruchniku. Redaktorzy chcieli komentarz od burmistrza Wacława Szkoły (PiS) i lokalnego proboszcza. Nie zastali ich w mieście. Wiecie gdzie się podziewają? W Izraelu – informuje Kalinowski.

  Przypominamy, że że od kilku dni trwa nagonka medialna na mieszkańców Pruchnika za sąd nad Judaszem, czyli tzw. Judaszkami. W Wielki Piątek w Pruchniku (południowo-wschodnia Polska) kukłę z pejsami, jarmułką i długim nosem włóczono po ulicach, bito kijami, a na końcu obcięto głowę, spalono i wrzucono do rzeki. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci. Rytuałem nazywanym „sądem nad Judaszem” zainteresowała się prokuratura.

  „Histeria, jaką wokół tego rozpętała izraelska prasa, spowodowała reakcję ministra Brudzińskiego, który zaczął wyzywać uczestników tej żartobliwej tradycji od idiotów i rasistów.” – komentował Robert Winnicki.

  Tymczasem tradycja związana z sądem nad Judaszem, która w Polsce wywołała ostatnio burzę, w Czechach jest wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

  W Polsce topienie Judasza jest przedmiotem śledztwa prokuratury, a władze na czele z proboszczem wyjeżdżają do Izraela tłumaczyć się z tradycyjnego obrzędu. Mieszkańcy Pruchnika są przesłuchiwani, wzywani na policję, a teraz mają być stawiane zarzuty.

  • Polska dotąd nie wydostanie się z niewoli żydowskiej, dopóki na straży tej niewoli będzie stał współczesny Kościół Katolicki, na czele ze zdradziecką hierarchią w Polsce. m.j

  za: http://medianarodowe.com/burmistrz-pruchnika-tlumaczy-judaszek/ ”

  za: http://forumemjot.wordpress.com/2019/04/30/wladze-prochnika-z-burmistrzem-i-proboszczem-pojechaly-do-izraela-tlumaczyc-sie-z-tradycyjnego-obrzedu/

  „30/04/2019 o 12:33 Karol pisze:

  cyrk i hańba dla ludzi bez twarzy czyli bez honoru i patriotyzmu, oto oni -„władze Próchnika z burmistrzem i proboszczem! – pojechały do Izraela tłumaczyć się z tradycyjnego obrzędu”

  źródło: http://forumemjot.wordpress.com/2019/04/30/wladze-prochnika-z-burmistrzem-i-proboszczem-pojechaly-do-izraela-tlumaczyc-sie-z-tradycyjnego-obrzedu/#comment-25108


  od mg:
  tylko Bóg zna ich serca i motywy
  a co jeśli pojechali nie „tłumaczyć się” tylko wziąć „winę” na siebie – próbując tak ochronić bliskich przed pejsatymi fanatykami gotowymi skrzywdzić mieszkańców Pruchnika?

  Polubienie

 7. „25.04.2019 06:06 „Orzeł” – Pismo Obozu Narodowo Demokratycznego, … w budowie

  Można palić Judasza, … aż się pierze będzie sypać (:

  Świąteczne „tępienie” zdrajcy Judasza na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO – NO! – I tak powinno być. / Nie wiem tylko czy można go też palić na wrocławskim ryneczku (:

  W 2010 roku na wniosek Narodowego Instytutu Dziedzictwa w czeskich Pardubicach zwyczaj topienia Judasza, praktykowany w 29 okolicznych miejscowościach, został oficjalnie wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO – donosi wPolityce.pl

  -Świąteczne „tępienie” zdrajcy Judasza jest więc nawet jak najbardziej wskazane – No i tak powinno być. / Tradycja to tradycja.

  A TAK JEST TO OPISANE NAUKOWO

  Wielkotygodniowy obrzęd palenia Judasza w Polsce południowej

  Dodano: 29 marca 2018

  Tekst: dr Urszula Janicka-Krzywda

  Zanim zdrajca spłonął w ogniu śpiewano też obrzędo­we pieśni mające głównie formę dialogu, co mogłoby wskazywać na ich rodowód w dawnych misteriach pasyj­nych. Przykładem może tu być następujący tekst zapisany przeze mnie w Zawoi w 1982 roku:

  „Sed Pon Jezus na góro z apostołami,
  spotkali Judosa ze zołnirzami.
  jo się zołnirze o tego Pona,
  co Go majo wiysać jutro z rana.
  Nikogo tu ni ma pomiodzy nami,
  nikogo tu ni ma jono my sami.
  Na to sie Judos łozwoł w te słowa:
  Teraz Cie Ponie bedom całował”.
  [11]

  Podobne pieśni musiały towarzyszyć obrzędowi także w innych regionach, ale niewiele tych tekstów przetrwało do czasów, kiedy to zostały zapisane przez badaczy kultu­ry ludowej, jak zachowany we fragmentach tekst z Wróblowic pod Krakowem zanotowany jeszcze w 1971 roku:

  „Za coś to Judasie złota tyle dostał?
  Zapłacił mi złotem żydowski starosta!
  Za co ci zapłacił, za jakie staranie?
  Za Jezusa Pana haniebne wydanie!
  Judasie, Judasie, zdrajco Pana mego,
  sprzedałeś Go, sprzedał dla grosza marnego!
  Gdybyś był Go sprzedał Najświętszej Panience,
  dała by ci, dała, i talarów więcej!
  Gdybyś był Go sprzedał apostołom świętym,
  wziąłbyś troje tyle Judasie przeklęty!”.
  [12]

  Obok tekstów poważnych, zbliżonych nierzadko do kościelnych pieśni pasyjnych, podczas egzekucji Judasza śpiewano też humorystyczne, wykpiwające zdrajcę przy­śpiewki. Przykładem może tu być znowu tekst zachowany pod Babią Górą:

  „Hej, kaj ześ to Judosie, kaj ześ to bywowoł?
  Hej, w tom świotom łogrodzie Jezusak całowoł.
  Hej, coś dostoł Judosie za to całowanie?
  Hej, worecek piniozków, śnurek na wiysanie.
  Hej, kaj ześ się powiesił chłopie bezkurcyjo?
  Hej, stary babie w chlywie śnureckiem za syjo!”.
  [13]

  Gdy płomienie objęły kukłę Judasza, obecni z krzy­kiem uciekali do domów. Nie wolno się było obejrzeć za siebie, groziło to bowiem pomieszaniem zmysłów.

  I TO SIĘ CHYBA PRZYTRAFIŁO „NASZYM JEWREJOM” i POLITYKOM (:

  • Nie wiem tylko jak się teraz Jewreje wytłumaczą ze swojego wieszania Hamana? (:

  źródło: http://ziut.neon24.pl/post/148624,mozna-palic-judasza-az-sie-pierze-bedzie-sypac

  Ziut Obóz Narodowo Demokratyczny 25.04.2019 06:12:34

  Grecy, Hiszpanie i Wenezuelczycy też palą kukły Judasza. WIDEO

  Burning Judas @ Stemnitsa (Easter 2013)

  .http://www.youtube.com/watch?time_continue=223&v=S3-Tjor9ar0

  Town Burns Judas Statue to Mark Centuries-Old Holiday Tradition

  .http://www.youtube.com/watch?time_continue=39&v=FsxLQy11BCU

  Shooting of Judas

  .http://www.youtube.com/watch?time_continue=100&v=tIOJYkyNxVI

  Źródło: http://wpolityce.pl/swiat/443906-grecy-hiszpanie-i-wenezuelczycy-tez-pala-kukly-judasza

  Topienie Judasza na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO >> http://wpolityce.pl/polityka/443977-topienie-judasza-na-liscie-unesco

  -Ciekawe co na to Jonny „Dyzma” Daniels (:

  Ziut Obóz Narodowo Demokratyczny 25.04.2019 06:20:00

  WIELKANOCNE OBRZĘDY – SPALENIE KUKŁY JUDASZA W SKOCZOWIE

  Pochód z Judoszem – kukła przedstawiająca jednego z 12 apostołów Judasza, tradycyjnie wodzona po Skoczowie w Wielki Piątek i Sobotę każdego roku na znak potępienia zdrady i wydania Jezusa na śmierć w czasie ostatniej wieczerzy.

  Początkowo był to zwyczaj mieszkańców Śląska Cieszyńskiego; do dzisiejszych czasów zachował się jedynie w Skoczowie. Pierwsze wzmianki o uroczystości spalenia Judosza w Skoczowie pochodzą z przełomu XVI-XVII w.

  http://bbfan.pl/wielkanocne-obrzedy-spalenie-kukly-judasza-w-skoczowie/

  Ziut Obóz Narodowo Demokratyczny 25.04.2019 06:25:27

  OBYČEJ VODĚNÍ JIDÁŠE

  http://www.google.com/search?q=OBY%C4%8CEJ+VOD%C4%9AN%C3%8D+JID%C3%81%C5%A0E&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjz2qrisurhAhUEKKwKHUWSASIQ_AUIDygC&biw=1094&bih=474

  Ziut Obóz Narodowo Demokratyczny 25.04.2019 06:39:52

  obrzęd palenia Judasza w Polsce południowej /// Tekst: dr Urszula Janicka-Krzywda

  Wielkotygodniowy zwyczaj palenia Judasza w ubiegłym wieku odnotowali prawie wszyscy pamiętnikarze i ludo­znawcy. Kronikarz polskiego zwyczaju, Zygmunt Gloger pisał między innymi: „W niektórych okolicach w Wielki Czwartek (zwany także cierniowym) gromada chłopców (…) zrobiwszy sobie Judasza ze słomy (…) szła do ko­ścioła na »ciemną jutrznię«, Judasza z sobą niosąc. W kościele pod chórem wśród ludu stali uszykowani jako wojsko pod przywództwem jednego. Po skończonej jutrz­ni,na cmentarzu, chłostano Judasza kijami i siekano drew­nianymi pałaszami wśród wrzawy i śmiechu zebranego ludu. Potem włożywszy go na taczki wieziono na pleba­nię i do dworu, gdzie powtarzano to samo widowisko. Z dworu udawano się z Judaszem do gospody, a wreszcie albo topiono go w rzece lub stawie, albo gdy się ściemni­ło, palono na wzgórzu nad wioską”.[3] Podobną relację za­mieścił u schyłku XIX stulecia Łukasz Gołębiowski.[4] W tym czasie Judasza palono powszechnie jeszcze we wsiach podkrakowskich, co z kolei odnotował Oskar Kolberg. [5]

  Niekiedy egzekucję zdrajcy rozpoczynało zrzucenie jego podobizny z kościelnej wieży lub dzwonnicy. Już w XVIII wieku Jędrzej Kitowicz relacjonował: „(…) chłop­cy zrobiwszy bałwana z jakich starych gałganków, wy­pchawszy słomą na znak Judasza, wyprawiali z nim na wieżę kościelną jednego lub dwóch spomiędzy siebie, a drudzy z kijami w pogotowiu przed kościołem stanęli. Skoro Judasz został zrzucony z wieży, natychmiast jeden porwawszy za postronek wiszący u szyi tego Judasza, włó­czyli go po ulicy”.[6] W okolicach Jarosławia w nocy z czwartku na piątek wieszano kukłę Judasza na drzewie w pobliżu świątyni, a po południu odbywał się sąd nad wi­nowajcą. Strącano ją kijami na ziemię, wleczono pod ko­ściół i tutaj na dziedzińcu ogłaszano wyrok: 30 kijów za 30 srebrników, które otrzymał Judasz wydając Zbawicie­la. Głównym sędzią, i równocześnie wykonawcą egzekucji, był zawsze, na większą hańbę sądzonego, ułomny, niedo­rozwinięty mężczyzna. Judasza wleczono potem przez wieś nad staw lub rzekę, gdzie podpalano go i płonącego wrzu­cano do wody. W Rzeszowskiem zdrajcę wieszano przed domem osoby nielubianej we wsi potępianej przez miej­scową społeczność.

  http://kulturaludowa.pl/artykuly/wielkotygodniowy-obrzed-palenia-judasza-w-polsce-poludniowej/

  Polubienie

  1. „Opublikowano 16/05/2019 by emjot

   Nie będzie postępowania w sprawie „sądu nad Judaszem”. Prokuratura: To zwyczaj ludowy o podłożu religijnym


   Sąd nad Judaszem w Pruchniku / autor: screen youtube.com

   Prokuratura Okręgowa w Przemyślu (Podkarpackie) postanowiła odmówić wszczęcia dochodzenia w sprawie zdarzeń z 19 kwietnia br. w Pruchniku – poinformowała PAP w czwartek rzecznik prasowy prokuratury Marta Pętkowska. Chodzi o tzw. sąd nad Judaszem.

   W Pruchniku w Wielki Piątek (19 kwietnia br.) odnowiono tradycję z XVIII w. tzw. sądu nad Judaszem za zdradę Jezusa. Kukła, która miała wyobrażać Judasza, otrzymała wyrok 30 uderzeń kijami – równą liczbie otrzymanych srebrników. Kukłę biły uczestniczące w „sądzie” dzieci, zachęcane do tego przez dorosłych. Następnie kukłę Judasza wleczono ulicami miasta, na moście obcięto jej głowę, a tułów podpalono i wrzucono do rzeki.

   Czynności wyjaśniające dotyczące tej inscenizacji prowadziła Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu.

   Prokurator Pętkowska podkreśliła, że decyzja została podjęta po analizie całego zebranego materiału.

   Były to m.in. materiały wideo, które zarejestrowały przebieg inscenizacji. Pod uwagę brane były również historyczne aspekty, tradycja i zwyczaj ludowy. Prokuratura nie ustaliła, że zamiarem osób biorących w inscenizacji było nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Skoro zatem w zachowaniu uczestników nie ustalono znamion przestępstwa, postanowiono nie wszczynać dochodzenia w tej sprawie — wyjaśniła Pętkowska.

   Zdarzenie miało miejsce w Wielki Piątek w Pruchniku na Podkarpaciu. Na początku śledztwo miało dotyczyć badania sprawy pod kątem nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym. Śledczy uznali jednak, że inscenizacja dotyczyła jedynie zwyczaju ludowego o podłożu religijnym, a nie narodowościowym.

   Praktykowana w Pruchniku tradycja sądu Judasza za zdradę Jezusa Chrystusa pochodzi z XVIII wieku. Kukła wyobrażająca Judasza otrzymuje na pamiątkę zdrady Chrystusa 30 uderzeń kijami.

   Sąd nad Judaszem obchodzony w Pruchniku spotkał się z ostrą krytyką środowisk żydowskich. Pod adresem kilkusetletniej tradycji ludowej pojawiły się zarzut „antysemityzmu”.


   CZYTAJ WIĘCEJ: Światowy Kongres Żydów potępia „sąd nad Judaszem” w Pruchniku. „Żydzi są głęboko zaniepokojeni upiornym odradzaniem się średniowiecznego antysemityzmu”

   Tradycja była krytykowana również przez polskich polityków.

   CZYTAJ WIĘCEJ: „Jacy ‘szatani’ byli w Pruchniku czynni?” Brudziński krytycznie o „sądzie nad Judaszem”: Koszta wizerunkowe dla Kościoła i Polski olbrzymie

   Cimoszewicz wpisuje się w antypolską narrację! „Sąd nad Judaszem w Pruchniku to było odrażające wydarzenie antysemickie”


   ems/PAP

   16.09.2019

   http://wpolityce.pl/polityka/446866-nie-bedzie-postepowania-w-sprawie-sadu-nad-judaszem

   za: http://forumemjot.wordpress.com/2019/05/16/nie-bedzie-postepowania-w-sprawie-sadu-nad-judaszem-prokuratura-to-zwyczaj-ludowy-o-podlozu-religijnym/

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: