Kalifornia: Czwarty uczeń szkoły podstawowej chory na raka. Rodzice winią stację bazową.

Xebola / 2019/03/13

Kalifornijscy rodzice domagają się usunięcia stacji bazowej z terenu szkoły podstawowej. W ciągu zaledwie trzech lat zdiagnozowano nowotwory u czterech jej uczniów i trzech nauczycieli. Do placówki szkolno-przedszkolnej uczęszczało ponad 400 dzieci.

28422066498_222a97fc36_k

Jak donosi dziennik Sacramento Bee, część dzieci nie chodzi już do szkoły podstawowej w Ripon, w Kalifornii, po tym jak gwałtownie wzrosła tu zachorowalność na raka. Na początku tygodnia ponad 200 wzburzonych rodziców spotkało się z radą pedagogiczną szkoły, domagając się natychmiastowych działań w tej sprawie.

„Jest to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mi się przytrafiła” – mówi Joe Prime. Jego syn, Kyle, był pierwszym uczniem, u którego w 2016 wykryto raka nerki.
Syn Monici Ferrulli miał 10 lat, kiedy w 2017 dowiedział się o nowotworze mózgu. Do tego czasu codziennie mijał stację bazową w drodze do budynku szkoły.
„Nasz doktor powiedział nam, że w przypadku tego nowotworu na 100% winne jest otoczenie.” – powiedziała Ferrulli w wywiadzie dla CBS Sacramento.

„Nie można tego dłużej tłumaczyć zbiegiem okoliczności.” – dodaje Prim. W 2017 u kolejnego chłopca zdiagnozowano raka. A w 2018 u jeszcze jednego.

Inni rodzice również w przypadek nie wierzą. Twierdzą, że to stacja bazowa szkodzi ich dzieciom:
„Nasze dzieci nie mogą być królikami doświadczalnymi. Nikt nie powinien igrać z ich życiem.” – mówi Prim.

Pod naciskiem rodziców wydział oświaty zlecił wykonanie kilku pomiarów, które potwierdziły, że stacja bazowa na terenie szkoły „pracuje normalnie”, a emitowane przez nią promieniowanie „nie przekracza obowiązujących norm”. Jednak wielu to nie przekonało. Rodzice wynajęli własnego eksperta. Wykonany przez niego pomiar wykazał znacznie wyższe wartości niż te, na które powoływali się urzędnicy.

„Z pewnością nie posłałbym tam dzieci, to jest po prostu niebezpiecznie.” – stwierdził po jego przeprowadzeniu badania Erich Windheim, specjalista ds. promieniowania elektromagnetycznego: „Dzieci nadal się rozwijają, a ich komórki nadal się dzielą. To stanowczo nadmierna ekspozycja na ten etap ich rozwoju.”

Szkoła, która zarabia na lokalizacji stacji 2 000 dolarów miesięcznie, wydała „oświadczenie”, w którym „przekazuje wyrazy współczucia” rodzinom, jednak „nie ma możliwości wypowiedzenia zawartej na 25 lat umowy z firmą Spirit, właścicielem stacji„. Jej przeniesienie jest możliwe tylko za zgodą jej właściciela.

„Trudno uwierzyć, że matki chorych dzieci i ojcowie chorych dzieci muszą wyjść i protestować, by coś w końcu w tej sprawie zrobiono.” – mówi Prim.

Według rodziców, tu nie chodzi tylko o tych uczniów, którzy już zachorowali, i dlatego nie zamierzają odpuścić.
„Jest wiele dzieci, które kochamy, i które nadal chodzą do tej szkoły. Walczymy o nie wszystkie.” – dodaje Ferrulli.

Opracowano na podstawie:
http://sacramento.cbslocal.com/2019/03/12/school-cell-tower-causing-cancer/
http://www.rt.com/usa/453747-cancer-school-cell-tower/

na podstawie: http://xebola.wordpress.com/2019/03/13/czwarty-uczen-szkoly-podstawowej-chory-na-raka-rodzice-winia-stacje-bazowa/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s