Odzyskać wzrok

Dodano

Źródło: fot. Śląski Uniwersytet Medyczny

Po wybuchu petardy czy oparzeniu oka wapnem można stracić wzrok w jednej chwili. Dzięki nowatorskim zabiegom przeszczepiania komórek macierzystych jest szansa na odzyskanie wzroku. To niemal cud.

Drugim cudem jest to, że najwięcej tego typu nowatorskich operacji, opartych na technologii namnażania komórek macierzystych, czyli żywej tkanki, wykonali polscy okuliści. Katedra i Oddział Kliniczny Okulistyki Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, kierowana przez prof. Edwarda Wylęgałę, była o krok od tego, by nowatorską technologię wdrożyć jako pierwszy ośrodek na świecie. Ubiegli ją o włos (a raczej o miliony dolarów, które trzeba wydać na badania kliniczne i rejestrację nowej terapii jako leku) naukowcy z Włoch. Polski zespół może się jednak pochwalić świetną współpracą z włoskim ośrodkiem oraz największą liczbą wykonanych operacji zarówno w Europie, jak i na świecie. (…)”

źródło: http://dorzeczy.pl/kraj/59448/Odzyskac-wzrok.html

Reklamy

Komentarze 3 to “Odzyskać wzrok”

 1. mgrabas Says:

  „Chanuka 21 marca 2018, 09:42

  Większość Polaków po dwóch latach rządów PiS już wzrok odzyskała.

  źródło: http://dorzeczy.pl/kraj/59448/Odzyskac-wzrok.html

  • mgrabas Says:

   „31/03/2018 — Wolna Palestyna @ 11:08

   Masakra w Strefie Gazy: 16 zabitych, ponad 1400 rannych

   Izraelskie wojsko strzelało (…) do tłumu bezbronnych Palestyńczyków z wież strażniczych w otoczoną murem i drutem kolczastym Strefę Gazy, gdzie odbywała się manifestacja przeciw okupacji Palestyny. Piątek 30 marca to dla Palestyńczyków Dzień Ziemi, czas upamiętnienia zabitych w 1976 r. palestyńskich rolników z Galilei, którym żydowscy kolonizatorzy zabrali ziemię. Wczorajszy dzień miał być też początkiem Marszu Powrotu, cyklu protestów na rzecz zwrotu przejętych przez Izrael domów i ziemi w okupowanej Palestynie.

   W pobliże granicy z Izraelem przyszły dziesiątki tysięcy mieszkańców Gazy, mężczyzn, kobiet i dzieci. Ok. 700 m od bariery granicznej rozbito kilka wielkich namiotów, podobnych do tych, w których w 1948 r. musiały mieszkać palestyńskie ofiary żydowskiej czystki etnicznej, która doprowadziła do powstania państwa Izrael. Ci, którzy nie zostali wtedy zabici, musieli uciekać do Stefy Gazy. Dziś na tym zamkniętym skrawku ziemi żyją 2 miliony uchodźców i ich potomków. W wielu rodzinach przechowuje się klucze do utraconych domów.

   Z początku wczorajsza manifestacja przypominała olbrzymi piknik, ludzie jedli, śpiewali, rozmawiali, ale wkrótce nad nimi pojawiły się izraelskie drony zrzucające granaty z gazem łzawiącym. Według izraelskich władz wojskowych, wystąpiła obawa „infiltracji”, tzn., że tłum zechce przełamać barierę graniczną, choć właściwie nie da się tego zrobić gołymi rękami. Część młodych zaczęła wtedy rzucać kamieniami, próbując dosięgnąć izraelskich żołnierzy rozlokowanych na granicy. Izraelczycy otworzyli wówczas ogień do tłumu. Wśród zabitych jest m.in. znany palestyński artysta Mohammed Abu Amro, autor poetyckich kaligrafii.

   Rzeź przy granicy trwała kilka godzin. Izraelski minister „obrony” Avigdor Liberman ostrzegał wcześniej, że na granicy zostaną rozlokowane „setki snajperów”, by reagować w razie „prowokacji”.

   Palestyńscy uchodźcy, zgodnie z rezolucjami ONZ, domagają się prawa do powrotu do swego kraju, podczas gdy dla Izraela warunkiem pokoju ma być palestyńska akceptacja wyników czystek etnicznych i okupacji. „Nieproporcjonalne użycie siły przeciw manifestantom” potępiło wczoraj wiele państw. Komitet organizacyjny Marszu Powrotu nazwał działanie izraelskie „zbrodnią przeciw ludzkości”.

   http://strajk.eu/masakra-w-strefie-gazy-16-zabitych-ponad-1400-rannych/

   15 Shot dead in Gaza on Good Friday – Ryan Dawson

   Israel is just disgusting!


   MASSACRE IN GAZA (caution: highly disturbing footage)

   Podziel się

   (…)”

   na podstawie: http://palestyna.wordpress.com/2018/03/31/masakra-w-strefie-gazy-16-zabitych-ponad-1400-rannych/

 2. mgrabas Says:

  „Rodzicu! Od dzisiaj nie musisz chodzić do urzędu, aby zarejestrować urodzenie dziecka”

  Opublikowany 2 cze 2018

  „BELLISIMAW6

  Kobiety powinny rodzić w domu. Nie rejestrujcie dzieci bo za chwilę poprzez akt własności / tzw. akt urodzenia/ korporacje upomną się o swoją własność! Od momentu nadania certyfikatu-aktu urodzenia – dziecko nie jest już Wasze !!! Tak ja my wszyscy , potencjalni dawcy narządów. Tylko Polacy muszą zastrzec, że nie chcą być dawcami. W innych krajach jest odwrotnie. Kto chce być dawcą podpisuje – jego wolna wola. Czy rozumiecie różnicę?! Nie dziwmy się, że po urodzeniu pobierają noworodkom krew …a gdzie wysyłają wyniki???? Do naszego okupanta!!! Wszystko możecie sprawdzić sami. Zacznijcie myśleć i edukujcie się, nie ufajcie nikomu. Wyłączcie tv i nie słuchajcie propagandy z innych mediów. Wtedy macie szansę na pobudkę. Polacy, proszę Was, spróbujcie chociaż…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s