Mózg – trzy w jednym – rola każdego z nich

Aby coś w swoim życiu zmienić i aby te zmiany były trwałe – trzeba najpierw dojść do porozumienia ze swoim mózgiem a właściwie z jego najstarszą, najbardziej pierwotną, niepodlegającą świadomym decyzjom częścią – mózgiem gadzim.

Mózg gadzi

Najstarszą częścią układu nerwowego jest rdzeń kręgowy. Na nim u nasady szyi, osadzona jest najstarsza część mózgu zwana mózgiem gadzim, podobnie zbudowana jak mózgi gadów. Składa się z podwzgórza z gruczołami przysadki i szyszynki, rdzenia przedłużonego i móżdżkuNadrzędnym zadaniem tej części mózgu jest zapewnienie organizmowi przeżycia. Ta część mózgu reguluje podstawowe czynności życiowe, takie jak oddychanie, pracę serca i ciśnienie krwi, temperaturę, metabolizm oraz uczucie głodu i pragnienia,  a także integrację bodźców słuchowych i czuciowych.
Mózg gadzi to część rządząca się własnymi prawami, w dużym stopniu niezależna od świadomości i poza jej kontrolą, najsilniej aktywna i dominująca w chwilach stresu, zagrożenia życia. Stale kontroluje stan pobudzenia umysłu, snu, czuwania i przytomności,  oraz motywacji do działania i organizowania codziennych czynności. Część mózgu najsilniej pracująca i aktywowana w procesie wewnętrznej transformacji.

Tak więc za motywację i zarządzanie czasem odpowiada część mózgu będąca poza kontrolą świadomości. Część mózgu posiadająca cały arsenał broni chemicznej, sposobów i sztuczek, które są w stanie unicestwić najlepszy nawet plan. Jakie sztuczki? Ból głowy, brzuszka i paluszka, rozstrój żołądka, senność, pragnienie, swędzenie, rozdrażnienie, rozleniwienie, zmęczenie, brak koncentracji i zapomnienie… . :-)

Mózg ssaczy

Nad mózgiem gadzim znajduje się układ limbiczny, znany także jako mózg ssaczy. Ta część mózgu reguluje m.in. reakcje emocjonalne i jest odpowiedzialna za uczenie się i pamięć długotrwałą.

Składa się z hipokampa, jąder migdałowatych i podwzgórza. Hipokamp jest kluczową strukturą dla orientacji przestrzennej i pamięci długotrwałej. Pamięć ta obejmuje zarówno świeżo przyswojone fakty, jak i wspomnienia o wydarzeniach odległych w czasie. Hipokamp sortuje informacje i przypisuje im określone cechy, dzięki czemu możliwe jest ich późniejsze odnalezienie. Część hipokampa nazywana podporą związana jest prawdopodobnie z mechanizmem oczekiwania i odkrywania nowości.

Jądra migdałowate (amygdala) służą do wywoływania agresji, zachowań seksualnych i strachu oraz blokowania ciekawości, umożliwiają zapamiętywanie emocji towarzyszących zdarzeniom. Ciała migdałowate podejmują decyzję o „walce lub ucieczce”. Pełnią one rolę strażnika, który kontroluje docierające do mózgu sygnały i jeśli któryś uzna za zagrożenie, uruchomi szereg procesów mających na celu obronę organizmu. Należą do nich: wydzielanie odpowiednich hormonów, mobilizacja ośrodków ruchowych, pobudzanie układu sercowo-naczyniowego, a zwłaszcza zablokowanie dopływu tlenu i glukozy do kory mózgowej przez co następuje zatrzymanie racjonalnego i twórczego myślenia. W tym czasie organizm opiera się na instynktownych zachowaniach w celu skrócenia czasu reakcji. Ciało migdałowate lubi to, co znane i bezpieczne, więc może wszczynać alarm nawet z błahych powodów,  gdy uzna bodziec za nieprzyjemny np. myśl, że musimy wystąpić publicznie albo nauczyć się czegoś nowego.

Podwzgórze zawierające przysadkę mózgową odpowiedzialne jest za sprzężenie z układem hormonalnym, wpływa też na wzbudzanie i ekspresję sygnałów stresu i przyjemnych emocji (oksytocyna, endorfiny).

Kora mózgowa

Zewnętrzna, górna część mózgu, składająca się z sześciu różnych warstw grubości 30 mm stanowi najmłodszą część mózgu ukształtowaną ok. 100 milionów lat temu. Kora zawiera ośrodki gromadzące i interpretujące wszystkie informacje, które docierają do mózgu przez narządy zmysłów. Odpowiada za szereg czynności typowo ludzkich, takich jak abstrakcyjne myślenie, planowanie, posługiwanie się gramatyczną mową i pismem, pisanie i rozumienie znaków, rozwiązywanie problemów, sztukę i kulturę.

źródło: http://art-coaching.pl/o-mnie/mozg-trzy-w-jednym

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Mózg – trzy w jednym – rola każdego z nich”

 1. mgrabas Says:

  METAPROGRAMY

  (…)

  Metaprogramy to nawykowe i systematycznie stosowane filtry, które umożliwiają nam utrzymanie spójnego obrazu świata. Dzięki nim wybieramy i porządkujemy informacje „pasujące” a inne „automatycznie” odrzucamy. Ponieważ nie jesteśmy w stanie przeanalizować ogromniej ilości informacji napływających z otoczenia – stosujemy uproszczenia i wzorce – zgodne z naszymi przekonaniami, które pomagają nam zorganizować wiedzę oraz ukierunkować potrzeby i działania.

  Metaprogramy mogą pomóc w zrozumieniu siebie i innych ludzi: wartości, motywacji, przekonań i zachowań.

  Koncepcja metaprogramów stworzona została przez Richarda Bandlera i Johna Grindera w latach 70-tych XX w. Koncepcję tę rozwinął Tad James.

  Wyróżnić można kilkanaście najbardziej charakterystycznych metaprogramów np.:

  OD problemu —————————————————————————————- DO celu

  autorytet wewnętrzny ——————————————————— autorytet zewnętrzny

  JA ———————————————————————————————————– INNI

  ogół ————————————————————————————————— szczegół

  podobieństwa —————————————————————————————- różnice

  relacje ————————————————————————————————- zadania

  opcje ———————————————————————————————— procedury

  proaktywność ——————————————————————————— reaktywność

  Ile razy? 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

  wygoda ————————————————————————————————— koszt

  żart ——————————————————————————————————powaga

  wyjątek ————————————————————————————————– reguła

  nadzieja ——————————————————————————————– gwarancja

  zgoda ————————————————————————————————–sprzeciw

  przygoda ————————————————————————————-bezpieczeństwo

  i inne

  (…)”

  więcej: http://art-coaching.pl/o-mnie/metaprogramy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s