Czy rządzą nami bakterie? – Wykład dr Pawła Grzesiowskiego

Opublikowany 10 gru 2015

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele jest w nas drobnoustrojów. Bez nich byśmy nie żyli – mówił podczas wykładu w Kawiarnii Naukowej Festiwalu Nauki dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog, ekspert ds. szczepień, prezes Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń. Tematem wystąpienia lekarza były bakterie egzystujące w ludzkim organizmie, ich rola w prawidłowym jego funkcjowaniu oraz choroby do jakich mogą prowadzić zaburzenia flory bakteryjnej.

Bakterie żyjące w ciele człowieka są odpowiedzialne za wiele istotnych procesów w organizmie. Wspierają układ odpornościowy, wytwarzają witaminy, regulują gospodarkę hormonalną i wspomagają proces trawienia. Dlatego musimy dbać o zachowanie właściwej flory bakteryjnej w organizmie, podkreślił Paweł Grzesiowski.

Negatywny wpływ na istniejącą w ciele człowieka florę bakteryjną mają antybiotyki, ostrzegał lekarz. Chodzi tu nie tylko o leki stosowane w medycynie, ale też antybiotyki używane przy uprawie roślin i hodowli zwierząt. Ujemnie na florę bakteryjną działają też popularne leki przeciwbólowe i zwalczające zgagę. Należy się się też wystrzegać cukrów prostych i tłuszczy. Warto zadbać natomiast, aby w naszej diecie nie brakowało pokarmów o dużej zawartości błonnika.

Współczesna medycyna daje nadzieję ludziom cierpiącym na choroby powodowane złym stanem flory bakteryjnej. Paweł Grzesiowski przypomniał, że pionierskiego jej przeszczepu do układu pokarmowego człowieka dokonano w 1958 roku. W Polsce po raz pierwszy wykonano taki zabieg w 2012 roku w Wejherowie. Obecnie stosuje się go już w ponad 20 szpitalach. Cały czas prowadzone są też badania nad nowymi metodami terapii.

Więcej na http://wszechnica.org.pl/ oraz na naszych serwisach na Facebooku http://on.fb.me/1lWMGf4, Twitterze http://bit.ly/1MVQru4 i oraz kanale na YouTube http://bit.ly/1N3epBq

od mg: więcej – w wątku: https://7777777blog.wordpress.com/2016/06/03/back-to-eden-czyli-malo-pracy-duze-plony-bez-opryskow-bez-nawozow/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s