Izrael: Żydowscy osadnicy przejmują majątki kościelne

2 sierpnia 2017 18:10

Izraelski sąd wojskowy wydał wyrok pozwalający osadnikom żydowskim na zajęcie dwóch hoteli i dużego budynku usytuowanych na terenie jerozolimskiego Starego Miasta – donosi dziennik internetowy „Middle East Monitor”. Nieruchomości te należały do prawosławnego Patriarchatu Jerozolimskiego.

Według przedstawicieli Patriarchatu, sprawa dotyczy hoteli „Petra” i „Imperial”, a także Domu Mu’amadiyah – zlokalizowanych w dzielnicy Bramy Jaffy, stanowiącej część Starego Miasta. Sąsiaduje ona z dzielnicą chrześcijańską Starej Jerozolimy.

W oświadczeniu wydanym wczoraj, Patriarchat potępił decyzję sądu – dodając, że jego decyzja opiera się na „umowie zawartej nielegalnie z osobą koordynującą pracę departamentu finansowego [Patriarchatu] za czasów usuniętego ze stanowiska patriarchy Irenaiosa” w 2004 roku. Przypomnijmy, że został on odwołany w 2005 roku. Stało się to na skutek presji ze strony społeczności prawosławnej, której nie podobało się, że Patriarchat zgodził się na wynajem nieruchomości różnym organizacjom żydowskim.

Według przedstawicieli Patriarchatu, orzeczenie sądu daje grupom osadników żydowskich prawo do użytkowania wspomnianych nieruchomości przez 99 lat – dodając, że po skandalu wywołanym przez patriarchę Irenaiosa powzięto wszelkie kroki prawne, by unieważnić niekorzystne umowy z Żydami, zawarte za jego urzędowania. Patriarchat dodał także, iż obecny patriarcha (Theophilos III) zapewni „pełne wsparcie” dla dotychczasowych, chrześcijańskich mieszkańców tych nieruchomości – dodając, że obecnie majątki należące do palestyńskich wspólnot muzułmańskich są obecnie zajmowane w ten sam sposób.

Na chwilę obecną nie jest jeszcze pewne, czy Patriarchat spróbuje odwołać od wyroku w Sądzie Najwyższym. Obecnie zmaga się on ze sporymi trudnościami finansowymi – do tego stopnia, że faktycznie jest zmuszony wyprzedawać część swojego majątku.

(na podst. Middle East Monitor, Al-Monitor oprac. M.M.)

Komentarz Redakcji: Niedawno pisaliśmy o władzach Turcji (notabene państwa islamistycznego, utrzymującego dobre stosunki z Izraelem), odbierających wspólnotom chrześcijańskim ich świątynie. Obecne represje, stosowane przez władze tworu syjonistycznego przeciwko chrześcijanom palestyńskim, oraz nasilające się akty przemocy i wandalizmu przeciwko chrześcijanom mają wiele wspólnego z tym, że większość z nich coraz bardziej popiera swoich muzułmańskich sąsiadów w walce o podstawowe prawa. Również podczas ostatniej eskalacji starć wiązanych z meczetem Al-Aksa większość chrześcijan palestyńskich wzięła ich stronę – oprócz zadeklarowania wsparcia politycznego uczestniczyli także we wspólnych modlitwach z muzułmanami. Sytuacja jest rozwojowa, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że władze syjonistyczne, po spacyfikowaniu muzułmanów (stanowiących dla nich największy problem) będą jeszcze bardziej „dokręcać śrubę” chrześcijanom.

Jak widać z powyższych, zamiast słuchać bajek premiera Netanyahu (jak na ostatnim szczycie w Budapeszcie), władze krajów Grupy Wyszechradzkiej) powinny raczej wysłuchać tego, co mają do powiedzenia palestyńscy chrześcijanie. Oraz pozostali chrześcijanie Bliskiego Wschodu.

źródło: http://xportal.pl/?p=30128

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s