Putin idzie w ślady Chin i blokuje internet !

Data utworzenia: 31 lipca 2017 12:07, data ostatniej zmiany: 31 lipca 2017 19:43

 

Kamil Turecki Dziennikarz ds. międzynarodowych Onet Wiadomości / wydawca i prezenter Onet24

  

 

Władimir Putin
Foto: PAP
Władimir Putin

(P)rezydent Władimir Putin podpisał ustawę zakazującą używania technologii, która zapewnia dostęp do stron internetowych zabronionych w Rosji. – To gwóźdź do trumny internetowej wolności w Rosji – mówi wprost Johan Bihr, szef biura organizacji „Reporterzy bez Granic” w Europie Wschodniej i Azji Środkowej.

– Zdaniem urzędników nowe prawo „nie nakłada ograniczeń na przestrzegających prawa obywateli”.

Działania Rosji zbiegają się z decyzją firmy Apple. Amerykanie usuwają z AppStore popularną w Chinach aplikację ExpressVPN, która umożliwia korzystanie z zakazanych w kraju serwisów.

To skutek nowego chińskiego „prawa”, które nakazuje operatorom komórkowym całkowite zablokowanie VPN.

Rosjanie wzięli pod lupę VPN (Virtual Private Network), czyli Wirtualną Sieć Prywatną oraz inne technologie zapewniające anonimowe surfowanie w internecie.

Zatwierdzona przez Dumę ustawa wchodzi w życie 1 listopada. Nowe prawo nie nakłada ograniczeń na przestrzegających prawa obywateli – przekonuje Leonid Levin, szef komisji ds. polityki informacyjnej Dumy. Celem jest zablokowanie dostępu do „nielegalnej treści” – cytuje polityka agencja prasowa RIA.

To będzie gwóźdź do trumny internetowej wolności w Rosji – mówi wprost Johan Bihr, szef biura organizacji „Reporterzy bez Granic” w Europie Wschodniej i Azji Środkowej.Ustawa udoskonala rosyjskie mechanizmy cyfrowej cenzury i nadzoru. Depcze wolności zagwarantowane przez Konstytucję i Europejską Konwencję o Prawach Człowieka.

Rosjanie jak Apple

Działania niższej izby rosyjskiego parlamentu zbiegają się z weekendową decyzją amerykańskiego koncernu Apple. Spółka usunęła ze swojego sklepu z aplikacjami usługę ExpressVPN, jednego z podstawowych dostawców VPN w Chinach. Decyzja ta, jak tłumaczą przedstawiciele Apple, podyktowana jest dostosowaniem się do wymogów nowego prawa.

Usługi VPN pozwalające na obchodzenie lokalnych zabezpieczeń sieci będą bowiem do początku lutego przyszłego roku zablokowane. Operatorzy komórkowi nie mają innego wyjścia. Tak niedawno postanowił chiński rząd.

Rozgoryczenia nie kryją również politycy. Michael Klaus, ambasador Niemiec w Chinach, zaapelował do władz w Pekinie o wycofanie się z wprowadzenia nowego prawa. W wywiadzie dla „South China Morning Post” mówił o „poważnym naruszeniu równowagi interesów cudzoziemców oraz zagranicznego kapitału w Chinach”. Klaus ostrzegał, że tego typu działania mogą zniechęcić do prowadzenia m.in. wymiany handlowej oraz zaszkodzić turystyce.

Apple nie dyskutuje z nowym chińskim prawem. Według nich usługa ExpressVPN „zawierała treści zakazane w Chinach, co jest niezgodne z wytycznymi sklepu AppStore” – czytamy w oświadczeniu Amerykanów. Spotkało się to z niezadowoleniem przedstawicieli aplikacji, którzy głośno mówią o zagrożeniu wolności wypowiedzi i wolności obywatelskich.

Chiny są znane z najbardziej wyrafinowanego mechanizmu cenzury online na świecie, znanego jako Great Firewall (Wielka Zapora). Korzystanie z sieci VPN stanowiło dotąd lukę wykorzystywaną do obejścia krajowego nadzoru i blokad poszczególnych witryn.

Popularne serwisy społecznościowe, takie jak Facebook, Twitter i YouTube są w Chinach zablokowane. Przez krótki czas w Szanghaju była wprawdzie utworzona tzw. strefa wolnego handlu, która umożliwiała dostęp do tych stron, ale wciąż był on mocno ograniczony. Teraz korzystanie z lubianych i znanych serwisów będzie całkowicie niemożliwe.

 

http://ecache8.m10r2.cdn.onet.pl/ceph/b99a5299-fa37-4ed1-b80d-9ce6f28b761c.1498649017.279956.mp4?co=onet_internal&ct=sm&st=V5aHdhhON9FffOjtzXJifw&e=1501580291

 

(KT)”

na podstawie: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/putin-chiny-vpn-rosja-blokuje-internet/qdrcze8

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Putin idzie w ślady Chin i blokuje internet !”

 1. mgrabas Says:

  „01 sierpnia 2017, 8:43

  Snowden: nowa rosyjska ustawa to pogwałcenie praw człowieka

  Snowden: nowa rosyjska ustawa to pogwałcenie praw człowieka

  [ Przeciwko cenzurze protestują nieliczni Rosjanie (nagranie z 23 lipca 2017 r.) ]

  Były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) Edward Snowden, który od 2013 roku korzysta z azylu w Rosji, ocenił, że nowa ustawa pozwalająca na blokowanie serwisów anonimizujących czyni Rosję „mniej bezpieczną i mniej wolną”.

  Na swoim Twitterze Snowden napisał w poniedziałek, że zabronienie „‚nieautoryzowanego’ używania podstawowych instrumentów bezpieczeństwa w internecie czyni Rosję zarówno mniej bezpieczną, jak i mniej wolną”. Dodał następnie: „to jest tragedia polityki”.

  Edward Snowden @Snowden

  Whether enacted by China, Russia, or anyone else, we must be clear this is not a reasonable „regulation,” but a violation of human rights. https://twitter.com/Snowden/status/891814398028902402

  2:45 AM – Jul 31, 2017

  <

  div>”Ktokolwiek – czy Rosja, czy też Chiny – uchwaliłby tę regulację, jasne powinno być, iż nie jest ona ‚rozsądna’, a stanowi pogwałcenie praw człowieka” – ocenił Snowden w następnym wpisie.

  Ograniczenia anonimowości w internecie

  (P)rezydent Rosji Władimir Putin podpisał 30 lipca ustawę, na mocy której państwowy regulator Roskomnadzor uzyskał prawo do zakazywania dostępu do serwisów anonimizujących i serwisów VPN (wirtualne sieci prywatne), za pośrednictwem których można omijać blokady i uzyskać dostęp do zabronionych stron internetowych. Regulacje te, które zdaniem wielu specjalistów są niemożliwe do wcielenia w życie, zaczną obowiązywać od 1 listopada.

  Międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Amnesty International nazwała ustawę „poważnym ciosem dla wolności internetu” i „najnowszym atakiem” na tę wolność ze strony władz Rosji.

  W 2013 roku Snowden, zatrudniony w firmie konsultingowej współpracującej z NSA, ujawnił informacje o prowadzonej przez NSA masowej inwigilacji, obejmującej m.in. rozmowy telefoniczne kilkudziesięciu światowych przywódców. Snowden przebywa od tego czasu w Rosji, która przyznała mu azyl. Za ujawnienie szczegółów programu inwigilacji w USA grozi mu do 30 lat więzienia. W styczniu tego roku Rosja przedłużyła mu prawo pobytu na kolejne dwa lata.

  Autor: tmw/adso/jb / Źródło: PAP”

  na podstawie: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/snowden-krytykuje-rosje-nowa-ustawa-to-pogwalcenie-praw-czlowieka,761250.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s