Kolejny groźny globalny atak: ransomware Petya. Ofiary także w Polsce. Dotyczy również zaktualizowanych Windowsów!

27/6/2017 16:50

szczegóły: http://niebezpiecznik.pl/post/kolejny-grozny-globalny-atak-tym-razem-ransomware-petya-ofiary-sa-takze-w-polsce/?more

Komentarze 3 to “Kolejny groźny globalny atak: ransomware Petya. Ofiary także w Polsce. Dotyczy również zaktualizowanych Windowsów!”

 1. mgrabas Says:

  czy masz i jak aktualną kopię swoich plików?
  i czy – w razie nieszczęścia – jesteś w stanie je odzyskać z tej kopii?

 2. mgrabas Says:

  Karolina Skrzypczyk 01-07-2017, 09:15

  Atak na Ukrainę – rzecz w globalnej polityce

   

   

  Według Antona Cherepanova z firmy antywirusowej ESET, ostatni cyberatak na Ukrainę był jednym z serii złośliwych działań, precyzyjnie wymierzonych w instytucje i firmy na Ukrainie.

  Za atakiem stoi tajemnicza grupa hakerów, o której nie wiadomo z jakiego kraju pochodzi i kto wydaje jej polecenia. To na co zwraca wyjątkowo mocno uwagę Cherepanov jest fakt, że działania cyberprzestępców nie są motywowane finansowo. Ich głównym celem jest bowiem całkowita destrukcja obranych celów na Ukrainie!

  Prawidłowość serii ataków, których głównym celem jest Ukraina wskazał jako pierwszy Anton Cherepanov, analityk zagrożeń z firmy ESET. Swoją tezę oparł na analizie cyberincydentów z ostatnich dwóch lat. Według eksperta pierwszy atak z tej serii miał miejsce w 2015 roku, kiedy to na cel wzięto ukraińskie przedsiębiorstwo energetyczne. W efekcie tego ataku niemal milion mieszkańców obwodu iwanofrankiwskiego na Ukrainie zostało pozbawionych prądu na kilka godzin. Niemal na pewno ta sama grupa hakerów zaatakowała ponownie w grudniu 2016 roku. Celem ataku była również Ukraina, a dokładniej tamtejsze instytucje finansowe i infrastruktura krytyczna tego państwa. Chodziło o zniszczenie lub uniemożliwienie dostępu do wybranych przez hakerów plików w tych lokalizacjach. Misja zakończyła się powodzeniem. O dokładnych stratach nikt nie informował.

  Kolejnym atakiem tej samej grupy hakerów według Antona Cherepanova był incydent z początku 2017 roku. Hakerzy uderzyli wtedy ponownie i ponownie wybrali za cel Ukrainę. Tym razem była to firma programistyczna. Za pośrednictwem aplikacji tej firmy cyberprzestępcy uzyskali dostęp do wewnętrznych sieci informatycznych kilkunastu instytucji finansowych, a następnie zaszyfrowali wszystkie istniejące w tych sieciach pliki. Oficjalny bilans strat nie został podany.

  W maju tego roku cyberprzestępcy uderzyli ponownie. Tym razem hakerzy znaleźli sposób na wykorzystanie do ataku legalnego i popularnego na Ukrainie program M.E.Doc, służącego do wymiany dokumentów przez działy księgowe. Nowa metoda dała cyberprzestępcom możliwość dotarcia do szerokiej grupy firm, by podobnie jak poprzednio, zaszyfrować ich pliki. Jak zaznacza Cherepanov z ESET ten atak najprawdopodobniej posłużył hakerom wyłącznie do sprawdzenia możliwości szykowanego dopiero uderzenia właściwego. Przemawia za tym fakt, że przestępcy krótko po ataku udostępnili klucz, dzięki któremu poszkodowane w ataku firmy odzyskały dostęp do zaszyfrowanych wcześniej danych.

  Finalny atak miał miejsce kilka dni temu. Ta sama grupa hakerów i ten sam cel. O incydencie mówiły media na całym świecie – hakerzy doprowadzili do paraliżu ukraińskich firm i instytucji. W ataku cyberprzestępcy wykorzystali sprawdzoną metodę i program M.E.Doc. Dzięki temu błyskawicznie i dyskretnie dotarli do olbrzymiej grupy ukraińskich celów. Twórcy zaprogramowali zagrożenia tak, by automatycznie wyszukiwało ukraińskie cele. Zadanie wykonali tak skutecznie, że efekt działania zaskoczył ich samych. Zagrożenie niszczyło dane nie tylko firm na Ukrainie. Zaatakowało także firmy w innych krajach, które miały połączenie ze swoimi biurami, oddziałami lub partnerami biznesowymi właśnie na Ukrainie. Stąd dotkliwe skutki ostatniego ataku odczuwane były również w Polsce.”

  źródło: http://di.com.pl/atak-na-ukraine-rzecz-w-globalnej-polityce-57756

 3. mgrabas Says:

  Jak zabezpieczyć komputer przed atakami? – 5 aplikacji

  Opublikowany 21 sie 2017

  Jak zabezpieczyć komputer bez anti malware i antywirusa? Oto kilka darmowych aplikacji zapewniających lepsze bezpieczeństwo w sieci.
  Facebook: http://www.facebook.com/HakerEduPl
  CZYTAJ DALEJ…

  Nasze serwisy społecznościowe:
  Twitter: http://twitter.com/hakeredupl
  Google+: http://plus.google.com/+PatrykAgafrazHakerEduPL?pageId=111163943063245578052
  Pinterest: http://pl.pinterest.com/hakeredupl

  KOSZULKI :
  http://koszulkiinformatyczne.cupsell.pl/

  BLOG :
  https://haker.edu.pl/

  Opis filmu:
  Jeśli zastanawiasz się jaki program anti malware lub jaki antywirus darmowy wybrać to ten poradnik jest również dla Ciebie. Pokazujemy Jak zabezpieczyć komputer domowy za pomocą 5 użytecznych i darmowych programów ochronny. Jak się okazuje powstaje coraz więcej malware i sam darmowy antywirus to nie wszystko. Bezpieczeństwie w sieci jest bardzo ważne więc przedstawiamy kilka programów służących do ochrony prywatności, pilnujących aktualność Twojego oprogramowania lub zmieniających adres IP.

  W filmie zostały zademonstrowane następujące aplikacje:
  1. Sandboxie,
  2. Kaspersky Free Software Updater i AVAST Software Update,
  3. ESET SysInspector i msconfig.exe,
  4. Eraser, AVG Shredder i DBAN,
  5. CyberGhost VPN i Opera VPN.

  Pierwsza aplikacja Sandboxie jest piaskownicą umożliwiającą uruchamianie niebezpiecznych aplikacji w miarę wyizolowanym środowisku testowym. Wszelkie złośliwe zmiany malware można cofnąć a nawet nadać specjalne uprawnienia aplikacją zewnętrznym. Dzięki Kaspersky Free Software Updater zadbasz o aktualizacje zainstalowanych na komputerze aplikacji firm trzecich. Dzięki temu możesz uniknąć ataków ze strony hakerów za pomocą znanych exploitów. Trzecia aplikacja od firmy ESET umożliwia audyt uruchamianych w systemie aplikacji i usług. Jeżeli chcesz trwale wymazać dane to użyj darmowej aplikacji Eraser. W celu ochrony swojego internetu i zmiany IP użyj aplikacji tworzącej wirtualne bezpieczne i szyfrowane tunele VPN (virtual private network). Aplikacja zaprezentowania w firmie to CyberGhost VPN i wbudowana w przeglądarkę Opera usługa VPN. Dzięki tym aplikacją możesz również zmienić kraj z którego jesteś widziany (zmiana IP kraju).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s