Morawiecki otworzył fabrykę Mercedesa w Jaworze. Tylko czemu podarował niemieckiej firmie nasze pieniądze?

Posted by Marucha w dniu 2017-06-19 (poniedziałek)

Niemiecki koncern Daimler AG rozpoczyna w Jaworze (Dolnośląskie) budowę fabryki Mercedes-Benz. Inwestycja warta jest ok. 500 mln euro. W fabryce będą produkowane czterocylindrowe silniki do aut osobowych. Tylko czemu polski podatnik dopłaca do tego prywatnego interesu 80 milionów złotych?


Zgodnie z planami budowa fabryki zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok.

Fabryka mercedesa w Jaworze ma zatrudnić około 500 osób. Około 20 procent z tej liczby to będą stanowić inżynierowie oraz pracownicy z wyższym wykształceniem, a pozostała część załogi będą tworzyć pracownicy produkcji.

Na pierwszy etap inwestycji niemiecki koncern Daimler AG chce przeznaczyć ok. 500 mln euro.

„Cieszę się, że budujemy razem tę polsko-niemiecką markę, polsko-niemiecką jakość i stąd wyjadą silniki Mercedesa, a może kiedyś całe mercedesy, ale od czegoś trzeba zacząć, zrobione w Polsce, made in Poland” – mówił Morawiecki podczas uroczystości. „Duże podziękowanie za to zaufanie, którym państwo nas obdarzyli” – dodał.

Fabryka powstanie na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor (DSAG-S3). To obszar, który jest częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”. Teren przeznaczony pod inwestycje liczy tu ponad 460 hektarów.

W zakładzie w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory – w warunkach laboratoryjnych.

Polska zachęciła niemiecki koncern specjalną ofertą ekonomiczną. W tym wypadku jest to kwota 18,7 mln euro (około 80 milionów złotych) dla Mercedesa. Skoro Daimler AG ma zamiar zainwestować około 500 mln euro to po co im jeszcze 18 mln z naszych kieszenie? To jedynie 3,7 proc. całej inwestycji. Nie chcemy się nawet domyślać za co można uznać tę kwotę… Mamy nadzieję, że CBA wszystko sprawdziło… [He he… – admin]

Będzie to pierwszy zakład produkcyjny Mercedesa w Polsce. W 2015 r. Daimler zatrudniał w Polsce 247 osób i osiągnął obroty rzędu 3,7 mld zł. W Polsce Daimler AG działa za pośrednictwem sześciu spółek, zlokalizowanych w Warszawie, Sosnowcu, Będzinie, Siedlcach i w Komornikach.

PAP/Rzeczpospolita/ Wolność24
http://wolnosc24.pl
za: http://marucha.wordpress.com/2017/06/19/morawiecki-otworzyl-fabryke-mercedesa-w-jaworze-tylko-czemu-podarowal-niemieckiej-firmie-nasze-pieniadze/

Advertisements

komentarze 2 to “Morawiecki otworzył fabrykę Mercedesa w Jaworze. Tylko czemu podarował niemieckiej firmie nasze pieniądze?”

 1. mgrabas Says:

  „19 cze, 14:47

  Wrocław: powstało największe w Europie centrum „bezpieczeństwa” w sieci IBM

  Wicepremier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia centrum we Wrocławiu
  Foto: Aleksander Koźmiński / PAP

  -Talenty informatyczne są naszym dobrem narodowym, chcemy to dobro narodowe włączyć w globalny krwioobieg gospodarczy, by cyberbezpieczeństwo stało się naszą narodową kompetencją, naszą specjalnością – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki we Wrocławiu.

  Wicepremier uczestniczył w stolicy Dolnego Śląska w otwarciu pierwszego w Polsce i największego w Europie centrum IBM X-Force Command Center. Jego głównym zadaniem jest ochrona danych i reagowanie na ataki hakerów w internecie.

  -Deklaruję w tym miejscu, że chcemy, by cyberbezpieczeństwo stało się naszą narodową kompetencją. Trzy polskie uniwersytety są w najściślejszej czołówce w programowaniu komputerowym, co pokazały akademickie mistrzostwa świata w tej dziedzinie – powiedział Morawiecki.

  -Talenty informatyczne są naszym dobrem narodowym, chcemy to dobro narodowe włączyć w globalny krwioobieg gospodarczy, by cyberbezpieczeństwo stało się naszą narodową kompetencją, naszą specjalnością – mówił wicepremier.

  Podkreślił, że w ramach planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju będzie budowany program dotyczący cyberbezpieczeństwa o nazwie „Enigma”.

  -Cyberbezpieczeństwo to taka dziedzina, w której słabszy może wygrać z silniejszym. I jeśli my na razie nie jesteśmy najsilniejsi, ale mamy znakomitych partnerów, takich jak IBM, amerykańskie i zachodnioeuropejskie firmy, to chcę to wyraźnie podkreślić, że jest to bardzo ważny kierunek naszego rozwoju – mówił Morawiecki.

  Dodał, że bezpieczeństwo informatyczne dla polskiego państwa w dobie rewolucji cyfrowej jest najważniejsze i rząd daje temu wyraz.

  -Podkreślamy to w ramach naszych strategii, wydatków, grantów oraz systemu kształcenia. Nie można się bez tego rozwijać, podbijać kolejnych rynków, budować spójnej polityki gospodarczej – powiedział Morawiecki.

  Wicepremier zapowiedział, że w ramach planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju edukacja informatyczna będzie również rozwijana na poziomie licealnym.

  Zaznaczył, że dotychczas naszą słabością było włączenie naszych umiejętności w świat biznesu i wykorzystanie ich gospodarczo.

  -W takich sprawach bardzo dobrze jest współpracować z takimi firmami jak IBM po to, żeby właśnie to przełożenie świata teorii, świata rozwiązań prototypowych na świat gospodarki realnej było jak najsprawniejsze, by udało się je również skomercjalizować – powiedział wicepremier.

  Otwarte we Wrocławiu centrum zatrudnia 140 osób i dołącza do globalnej sieci IBM X-Force Command Centers, które każdego miesiąca obsługują jeden trylion incydentów sieciowych, chroniąc 4,5 tys. klientów ze 133 państw. Ta globalna sieć zatrudnia ponad 1400 specjalistów z dziedziny „bezpieczeństwa” świadczących usługi w rotacyjnym systemie pracy w kolejnych strefach czasowych. Jak podano, IBM zainwestuje w sumie 200 mln dolarów w rozwój możliwości odpowiadania na incydenty bezpieczeństwa.

  (MK)

  Źródło: PAP”

  Komentarze

  „~michau 19 cze 18:16

  i na start band 3 z wyplata 2200 zaal :)

  „~ABC do ~michau 20 cze 09:07

  mobbing w pracy, band 3 i japa w kubel, zupelnie inne wynagrodzenie niz IBM Dublin i duzo by wymieniac, dobre miejsce ale na sam start tylko, wiekszosc zatrudnionych ludzi ma bardzo nedzne kompetencje

  na podstawie: http://wroclaw.onet.pl/wroclaw-powstalo-najwieksze-w-europie-centrum-bezpieczenstwa-w-sieci-ibm/6wf1t8l

 2. mgrabas Says:

  http://kekusz.pl/2016/02/rzady-zydow-w-polsce-mateusz-morawiecki-cham-li-tylko-czy-takze-agent-wsi-zwop-o-we-wroclawiu-czyli-czy-sie-zydzi-na-nas-szykuja/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s