Rolnicy przeciwni IMPORTOWI

5 maja 2017 20:44

Polska: Rolnicy przeciwni importowi zboża z Ukrainy

Bruksela chce szerzej otworzyć polski i unijny rynek na produkty rolne z Ukrainy. Rolnicy i producenci żywności protestowali już przy poprzednich decyzjach lekko te drzwi uchylających. Teraz zapowiadają bardziej zdecydowane działania. – Zabije to naszych producentów pszenicy, rzepaku i kukurydzy. Jeśli nasz rząd tego nie powstrzyma, to znów dojdzie do najgorszego. Pójdziemy na granice i będziemy wysypywać pszenicę z wagonów – przestrzega Sławomir Izdebski przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

Komisja handlu międzynarodowego przy Parlamencie Europejskim opowiedziała się w czwartek za zdecydowanie szerszym otwarciem rynku Wspólnoty na produkty rolne z Ukrainy. To co z całą pewnością odebrano z radością w Kijowie, mocno zaniepokoiło polskich producentów i rolników.

Obecne stanowisko komisji handlu PE ma zmienić zasady obowiązującej od 2016 r. unijno-ukraińskiej umowy DCFTA, która częściowo już otworzyła rynek UE na produkty z tego kraju. Częściowo, bo to porozumienie zawiera znaczące ograniczenia, które mają chronić producentów z UE przed zalewem tańszych towarów ze wschodu. Najbardziej chronionym obszarem jest rolnictwo.

Dlatego w DCFTA wprowadzono kontyngenty na bezcłowy eksport ukraińskiego zboża, wieprzowiny, wołowiny czy drobiu. Jednak już we wrześniu zeszłego roku KE zaproponowała zwiększenie tego importu, teraz komisja handlu zaopiniowała je pozytywnie. Dotyczyć to ma miedzy innymi: pszenicy, kukurydzy, jęczmienia i przetworów z pomidorów.

(Na podst. Money.pl)

źródło: http://xportal.pl/?p=29210

od mg: oczywiście, że GMO

Reklamy

Komentarze 2 to “Rolnicy przeciwni IMPORTOWI”

 1. mgrabas Says:

  od mg: dziś rano przejeżdżając pociągiem przez miejscowość Radymno (woj. podkarpackie) widziałem bardzo długi pociąg towarowy z ziarnem z Ukrainy zajmujący całą długość peronu!

  http:/mgrabas.republika.pl/images/Radymno_2017-05-10_1.jpg
  ziarno z Ukrainy w Polsce - Radymno zdjecie 1

  http:/mgrabas.republika.pl/images/Radymno_2017-05-10_2.jpg
  ziarno z Ukrainy w Polsce - Radymno zdjecie 2

  http:/mgrabas.republika.pl/images/Radymno_2017-05-10_3.jpg
  ziarno z Ukrainy w Polsce - Radymno zdjecie 3

  • mgrabas Says:

   „1 czerwca 2017

   UKRAIŃSKA PRODUKCJA ROLNA ZALEJE POLSKĘ – TEGO CHCE BRUKSELA

   Unia „Europejska” wspiera Ukrainę kosztem polskiego rolnictwa” – cytuje portal RMF24.pl. Parlament Europejski wypracował bardzo korzystne preferencje handlowe dla Ukrainy.

   Preferencje handlowe wypracowane w Brukseli i zatwierdzone przez Parlament Europejski rozciągają bezcłowe kontyngenty importowe na wszystkie produkty z Ukrainy „oprócz pszenicy, pomidorów przetworzonych i mocznika”. „Pomoc dla Ukrainy jest niekorzystna dla rolników z Europy Środkowo-Wschodniej i trafia do wąskiej grupy ukraińskich oligarchów” – komentuje eurodeputowany z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, Czesław Siekierski.

   W ramach Unii „Europejskiej” funkcjonuje wspólny rynek co oznacza, że polityka celna względem państw trzecich pozostaje kompetencją organów Unii „Europejskiej”. Generalnie Bruksela stara się chronić swoich producentów rolnych także z wykorzystaniem polityki celnej. Przed Ukraińcami jednak szeroko otworzyła rynek.

   Jak dowiedziała się dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon na ustalenie wysokich limitów bezcłowego importu z Ukrainy najbardziej naciskały Niemcy – „Berlin naciskał na solidarność z Ukrainą, bo w lipcu jest szczyt Kijów-Bruksela i trzeba było pokazać, że coś dajemy” – portal cytuje anonimowego dyplomatę. „Niemcy wspierają Ukrainę kosztem polskich rolników, sami tracą niewiele, bo w skali UE import z Ukrainy jest znikomy, jednak dla polskich rolników – zwłaszcza ze wschodniej części kraju – to będzie katastrofa” – ostrzegał z kolei anonimowy urzędnik Parlamentu „Europejskiego”.

   Z opinią tą zgadza się podsekretarz stanu w Ministerstwie „Rozwoju” Tadeusz Kościński – „istnieje niebezpieczeństwo, że znaczna część tego importu przyjdzie do Polski”. Na fatalne konsekwencje proukraińskiej polityki dla polskiego rolnictwa wskazywał deputowany Siekierski – „Rolnicy z Europy Środkowej i Wschodniej już i tak ucierpieli z powodu „rosyjskiego” embarga. Nie są w stanie sprostać dodatkowemu tańszemu importowi z Ukrainy, szczególnie w obszarze zbóż. Inny poseł do Parlamentu „Europejskiego” Zbigniew Kuźmiuk z „Prawa” i „Sprawiedliwości” stwierdził – „robiliśmy, co się dało”, ale nie widzi już szans ograniczenia bezcłowego importu ukraińskich produktów rolnych. Jednak jak podkreśla RMF FM Kuźmiuk i inna deputowana PiS, Urszula Krupa jedynie wstrzymali się od głosowania, gdy PE decydował o handlowych preferencjach dla Ukrainy. Jedynymi deputowanymi głosującymi przeciw byli Czesław Siekierski i Jarosław Kalinowski z PSL.

   Ukraina dysponuje największą powierzchnią upraw rolnych w Europie po Rosji. W latach 2005-2012 eksport produktów rolnych z Ukrainy wzrósł o 315%.  Produkty rolne są drugim co do wielkości segmentem eksportu Ukrainy.

   rmf24.pl/kresy.pl ”

   na podstawie: http://kresy.pl/wydarzenia/gospodarka/ukrainska-produkcja-rolna-zaleje-polske-tego-chce-bruksela/http://kresy.pl/wydarzenia/gospodarka/ukrainska-produkcja-rolna-zaleje-polske-tego-chce-bruksela/

   „Beresteczko1651 2 czerwca 2017 07:34

   Jest na to prosty sposób – bojkot ukraińskich towarów i pracowników. Bruksela nie jest w stanie zmusić Polaków do kupowania produktów importowanych z ukrainy i zatrudniania ukraińców – wystarczy tylko przezwyciężyć własną chciwość i brak solidarności. Zacznijmy być Narodem!

   źródło: http://kresy.pl/wydarzenia/gospodarka/ukrainska-produkcja-rolna-zaleje-polske-tego-chce-bruksela/#comment-224603

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s