Pierwsze lokalne referendum w sprawie GMO

by paziem | 4 maja 2017 · 22:05

My, mieszkańcy gminy Świdwin, zdecydowaliśmy się być inicjatorem lokalnego referendum sprzeciwiającego się uprawie lub hodowli GMO. Jesteśmy świadomi zagrożeń wypływających z GMO, dlatego pragniemy zapewnić ochronę nam, naszym dzieciom i przyszłym pokoleniom.

Referendum zostało zgłoszone i od dzisiaj rozpoczynamy zbiórkę podpisów od mieszkańców uprawnionych do głosowania w naszej gminie. Pozostawieni bez wyboru, zdecydowaliśmy się zapoczątkować działania – prareferendum, którego wynikiem będzie program przekazywany innym zainteresowanym gminom na terenie całej Polski.

Źródło: Zachodniopomorski Oddział Stowarzyszenia EKOLAND

Wyjaśniając nowe pojęcie – prareferendum – ma ono określać pierwsze i wzorcowe referendum w ogólnokrajowym procesie referendum kroczącego. Musimy zrobić referenda lokalne, ponieważ władza centralna (a przecież to ponoć nasi przedstawiciele) albo uniemożliwia przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego, albo tworzy na chybcika referenda, które mają się odbyć tak, by nie było wymaganej frekwencji. I do tego potrzebne jest nam prareferendum, które tworzy wzór do powielenia dla innych chętnych do zrobienia referendum u siebie w gminie. Stąd pytanie referendalne, którego treść jest uniwersalna i może być łatwo powielona w każdej gminie. Gdy wszystkie gminy zadadzą to pytanie:

Czy zgadzasz się,
by GMO było uprawiane lub hodowane
w naszej gminie?

– niech któryś mądry lub lepiej przemądrzały prawnik odpowie na pytanie: Czy wypowiedział się cały Naród? Zwracając się zatem do gminy Świdwin, zwracamy się w istocie do całego Narodu Polskiego, bo liczymy, że inne gminy w całej Polsce podejmą się u siebie organizacji swoich referendów dokładnie z tym samym pytaniem co nasze prareferendum. To warunek sukcesu, by Naród miał prawo wypowiedzieć swoje zdanie, skoro jest władzą zwierzchnią, czyli Suwerenem w Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej.

za: http://www.bezatomu.pl/01_05_2017.html

zródło: http://wiernipolsce1.wordpress.com/2017/05/04/pierwsze-lokalne-referendum-w-sprawie-gmo/

Reklamy

Komentarzy 5 to “Pierwsze lokalne referendum w sprawie GMO”

 1. mgrabas Says:

  Dołącz do kampanii Dlaczego Nie Kupuję w Supermarkecie – zachęcają Józefina Bąk i Edyta Jaroszewska

  Data emisji: 08-04-2017
  Audycja: Weekend Radia TOK FM
  Prowadzący: Ewa Podolska
  Goście: Edyta Jaroszewska, Józefina Bąk

  (47:54)

  http://audycje.tokfm.pl/podcast/Dolacz-do-kampanii-Dlaczego-Nie-Kupuje-w-Supermarkecie-zachecaja-Jozefina-Bak-i-Edyta-Jaroszewska/48273

   

  Kampania Ruchu Suwerenności Żywnościowej Nyeleni Polska

  z okazji Międzynarodowego Dnia Rolnika i Walk Chłopskich 17 kwietnia 2017, na rzecz prawa dostępu rolników do rynku

  więcej: http://niekupujewsupermarkecie.wordpress.com/

   

 2. mgrabas Says:

  czwartek, 04 maja 2017 07:30

  Spotkanie w sprawie organizacji i przeprowadzenia referendum dotyczącego stosowania i uprawy GMO

  http://ug.swidwin.ibip.pl/public/get_file_contents.php?id=305958

  źródło: http://www.swidwin.gmina.pl/aktualnosci/1545-spotkanie-w-sprawie-organizacji-i-przeprowadzenia-referendum-dotyczcego-stosowania-i-uprawy-gmo.html

 3. mgrabas Says:

  22.06.2017 SKŁADANIE PODPISÓW w Urzędzie Gminy Świdwin

  Dnia 22.06.2017 roku w słoneczny poranek nasza ekipa inicjatorów referendum odwiedziła Urząd Gminy Świdwin w celu przekazania podpisów zebranych od mieszkańców Gminy Świdwin popierających inicjatywę zorganizowania referendum. Towarzyszyła nam przy tym Pani redaktor Renata Pacholczyk z radia Koszalin.

  Pan Wójt Kazimierz Lechocki przyjął nas w swym gabinecie gdzie omówiliśmy kwestie formalne związane z referendum oraz przekazaliśmy 962 podpisy na 102 kartach. Pan Wójt pochwalił kwestię edukacji społeczeństwa deklarując się jako przeciwnik GMO, niestety nie pochwala i nie rozumie potrzeby organizacji naszego referendum, patrząc tylko przez pryzmat związanych z tym wydatków. Zgadzam się z faktem, że organizacja referendum będzie związana z nakładem finansowym, nie wspominając o ciężkiej pracy naszej ekipy ale dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na zdobycie środków od sponsorów zewnętrznych a także na obsadzenie komisji wyborczych w 8 obwodach wolontariuszami, którzy zrzekną się otrzymanego wynagrodzenia tzw. diet na poczet Gminy Świdwin, tj. w efekcie Urząd Gminy wzbogaci się o dodatkowe pieniądze w wyniku przeprowadzonego referendum (!) Uwaga: wolontariusze mogą zaznaczyć przy tym na jaki cel pieniążki maja być zużytkowane. Osobiście uważam, że wydatek ten jest niczym w obliczu innych, dużo większych wydatków, które nie mają przełożenia na zdrowie i życie mieszkańców, uważam, że wydatek ten jest niczym w obliczu konsekwencji środowiskowych i zdrowotnych jakie czekają nas w przypadku wprowadzenia upraw GMO do każdej gminy i to właśnie próbowałam wytłumaczyć Panu Wójtowi.

  Lista zagrożeń ze strony GMO jest na tyle ogromna i poważna, że walka o kraj wolny od GMO jest warta każdych pieniędzy…

  Po pierwsze: udowodniono naukowo, w niezależnych badaniach francuskiego naukowca prof. Gillesa-Erica Seraliniego, że szczury karmione kukurydzą GMO, GMO plus Roundup i samym Roundup’em chorowały na poważne nowotwory.

  Po drugie: potwierdzono licznymi, niezależnymi naukowymi badaniami ze glifosat zawarty w Roundup’ie nie jest biodegradowalny, a uprawy organizmów genetycznie modyfikowanych są opryskiwane wielokrotnie podczas wzrostu herbicydami zawierającymi glifosat co niesie za sobą nieodwracalne konsekwencje:

  • opryski zabijają całe roje pszczół a bez pszczół nie ma zapylania roślin nie ma wiec plonów, nie ma plonów nie ma żywności, nie ma tlenu, nie ma ludzkości,
  • zwierzęta poczynając od owadów, poprzez gryzonie po leśne ssaki jak dziki czy sarny chorują i zdychają po spożyciu roślinności GMO opryskiwanej Roundup’em,
  • glifosat przedostaje się do wód gruntowych zanieczyszczając je, krąży w środowisku, żadne filtry nie są w stanie go usunąć z wody, w konsekwencji czy mieszkamy w mieście, w bloku czy w szczerym lesie, mając własną studnię będziemy spożywać glifosat wraz z wodą co doprowadzi do plagi chorób nowotworowych…

  Po wprowadzeniu GMO do Polski nie będzie już odwrotu… Procesu degradacji środowiska już nikt nie cofnie… Nikt nam też nie zwróci zdrowia… Będziemy patrzeć jak cierpią i umierają nasze dzieci i wnuki… o ile tego dożyjemy…

  Nie powielajmy zatem historii Stanów Zjednoczonych i Argentyny… Weźmy przykład z innych, mądrzejszych krajów Europy, które już powiedziały NIE dla GMO: Francji, Niemiec, Włoch, Luksemburgu, Austrii, Węgier a nawet Bułgarii czy Grecji, które wprowadziły zakaz upraw GMO na terenie swoich krajów!!!

  Brońmy się przed zagładą jaką przynosi nam producent nasion GMO i Raundupu tj. firma Monsanto z USA, dla której to korporacji liczy się tylko własny zysk a nie zdrowie i życie ludzi (gromadząc przy tym zapas normalnej żywności i zdrowej wody w prywatnych „bunkrach” na czarną godzinę zdając sobie sprawę co nas czeka).

  Mam głęboką nadzieje, że Pan Wójt Kazimierz Lechocki jak i cala rada gminy, której MY mieszkańcy daliśmy władzę, znając konsekwencje upraw i spożywania GMO, obudzi się i zacznie patrzeć na całą sprawę przychylnym okiem, udzielając nam poparcia i zaangażuje się w sprawę WALKI O NASZĄ WSPÓLNĄ ZIEMIĘ OJCZYSTĄ doprowadzając do realizacji woli społeczeństwa…

  Kolejne gminy już zgłaszają się do nas po materiały i wsparcie. Rozpoczyna się wielki proces otwierania umysłów, rozpoczyna się prawdziwa walka, walka o naszą przyszłość! Czy ją wygramy zależy od mobilizacji społeczeństwa. Apeluję nie pozostawajcie bierni! Przekazujcie informacje dalej i przybądźcie na referendum aby Polak był mądry przed szkodą a nie po szkodzie. POWIEDZCIE NIE GMO!!!

  O terminie referendum oraz lokalach do głosowania będziemy informować po oficjalnej weryfikacji podpisów i ustaleniach z Urzędem Gminy Świdwin.

  W załączeniu pismo jakie złożyliśmy na ręce Pana Wójta wraz z podpisami.

  Martyna Szyszka

  przedsiębiorca, mieszkanka gminy Świdwin,

  prywatnie eko-mama dwuletniego Filipa

  źródło: http://www.referendumgmo.org/2017/07/16/25-lat-gminy-swidwin/

 4. mgrabas Says:

  Pierwsze w Polsce referendum GMO – Świdwin

  Opublikowany 29 wrz 2017

  Rozmowa z Edytą Jaroszewską na temat pierwszego w Polsce referendum gminnego na temat GMO, które odbędzie się 1 pazdziernika 2017 roku w gminie Świdwin.

  • mgrabas Says:

   To sukces – pierwsze w Polsce referendum na temat GMO – frekwencja 10.6 procenta

   Opublikowany 3 paź 2017

   Edyta Jaroszewska-Nowak komentuje wynik niedzielnego referendum w sprawie GMO w gminie Świdwin. Frekwencja ponad 10 procent i ponad 90 kilka procent głosów przeciw GMO – to duży sukces dla przeciwników GMO.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s