Uprawianie sportów oprócz szachów i brydża powoduje kalectwo, choroby głębokiego oddychania

Opublikowany 4 sty 2017

Fragment filmu: Co o nowotworach każdy wiedzieć powiniendr Jan Pokrywka z Porozmawiajmy TV

Głębokie oddychanie przyczyną chronicznych chorób – Podstawy metody Butejki

Opublikowany 21 sty 2017

Ukryte terapie globalnie Oddychanie dr K. Butejki cz. 01 Wstęp

Opublikowany 19 sty 2016

Na razie dla głuchych sióstr i braci. Jak Bozia pomoże to zrobię resztę.

Ukryte terapie globalnie cz. 02 Rola CO² w organizmie efekt Bohra

Opublikowany 4 lut 2016

Ukryte terapie globalnie cz 03 jakość oddychania dr K Buteyko

Opublikowany 24 sty 2016

Ukryte terapie globalnie cz 04 Nos oddychanie i odblokowywanie

Opublikowany 24 sty 2016

Sposób na: zatkany nos, zatwardzenie, ADHD i wiele innych problemów, które jak zawsze są ze sobą wzajemnie powiązane i na razie nie wiemy, która nitka jest zaplątana.

Ukryte terapie globalnie cz 5 ćwiczenia poprawiające oddychanie wg dr Butejko

Opublikowany 26 sty 2016

Ćwiczenia oddechu oparte nie tylko na odkryciu dr. K. Butejki i duńskiego fizjologa Bohr’a. Po wytrwałym stosowaniu (przestawieniu się na „Dietę powietrzną”) skutki gwarantowane w przeciwieństwie do metod farmaceutycznych. Jednak bez wytrwałości i systematycznej pracy z tymi ćwiczeniami, nie będzie efektów.
Jeszcze raz dzięki fundacji „WIMED” i jej założycielowi Panu Zdzisławowi za udostępnienie tych filmów w sieci.

Ukryte terapie globalnie cz 06 Oddychanie podczas snu

Opublikowany 27 sty 2016

Niestety ja sam chrapię, więc zacząłem zaklejać usta.

Ukryte terapie globalnie cz. 07 Oddychanie w spoczynku i przy wysiłku.

Opublikowany 29 sty 2016

Następny cytat z książki Franciszka Kokota „Gospodarka wodno- elektrolitowa i kwasowo-zasadowa w stanach fizjologi i patologii”.
„Wraz z nieprzeciętnym stanem ekscytacji układu nerwowego, ten efekt mięśniowy może powodować stany napięcia i drażliwości. Drobna prowokacja może stworzyć wiele problemów hiperwentylującej się osobie (i wszystkich wokół niej!) bowiem mięśnie SĄ drażliwe a komórki mózgowe nadmiernie podekscytowane.

e) CO2 jest naturalnym rozciągaczem oskrzeli i małych kanalików powietrznych w płucach. Normalne stężenie CO2 sprawia, że te kanaliki są szeroko otwarte. Kiedy poziom CO2 w płucach jest niski powoduje to ciasność klatki piersiowej, uczucie bezdechu, duszenia i zawroty głowy. Te skutki są szczególnie ważne dla astmatyków.

f) Rozpuszczony we krwi CO2 w stanie lotnym należy do drugiej największej grupy jonów ujemnych w osoczu krwi. Stąd też oddychanie bezpośrednio wpływa na pH krwi. W swym obrocie, pH krwi jest dokładnie obserwowane w bardzo wąskim przedziale (od około 7.3 do 7.5), aby zapewnić normalną biochemie ciała. Zatem oddychanie wpływa na stężenie innych jonów we krwi.

g) CO2 bierze udział w rekcjach chemicznych obejmujących różne witaminy, minerały, aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe i inne substancje.
Oprócz tych efektów, to prawdopodobne, że metabolizm protein, tłuszczów tłuszczy i węglowodanów, wydajność układu odpornościowego, praca hormonów, poziom cukru we krwi i wiele innych substancji chemicznych ma związek z oddychaniem. Z ogólnej obserwacji fizjologicznej wynika, że od wieków wiadomo, iż układ oddechowy jest ściśle związany z innymi fizjologicznymi systemami systemami organami ciała.

W rzeczy samej, wszystkie żyjące komórki, tkanki i organy pochłaniają O2 i wytwarzają CO2. Oddychają – ten proces nazywa się „oddychaniem wewnętrznym”. Zewnętrzne oddychanie to zwyczajny proces oddychania przez płuca. Można logicznie założyć, że nasz sposób oddychania powinien wpływać na wewnętrzne oddychanie czy wymianie gazu w komórkach. Szczegółowe mechanizmy tych interakcji są wciąż nieznane i tu bierzemy pod uwagę tylko te najbardziej ogólne obrazy i mechanizmy. Co więcej, niedobór CO2 jest tylko najbardziej oczywistym i prostym efektem hiperwentylacji. Jest jeszcze wiele innych zakłóconych systemów procesów w ludzkim ciele. Ten model, jednakże, jest jednym z początkowych kroków na drodze do zrozumienia procesu ludzkiego oddychania i jego zasad.”
Kochani zacznijcie wiedzieć a przestańcie wierzyć. Lecz wiedzę trzeba zastosować!

Ukryte terapie globalnie cz. 08 Stres a oddychanie oddychanie przeponą

Opublikowany 24 lut 2016

Najważniejsza część o odprężeniu – prawie medytacji, Na tym bazują prawie wszystkie mentalne metody samoleczenia np.: dwupunktowa, Józefa Silwy i inne.
Pierwszy film musiałem usunąć z powodu paru błędów w tekscie – zamiast wzdychanie wsadziłem oddychanie i mniejsze.
Panie i Panowie ćwiczyć – „Ćwiczenia robią mistrza”. To ćwiczenie na pewno pomoże Wam utrzymać a może i odzyskać zdrowie. Co do odzyskiwania zdrowia, to trzeba to robić kompleksowo. Samo oddychanie może pomóc, lecz nie musi. Oddychanie i picie odpowiedniej Wody (napisane dużą literą), odtrucie, pozbycie się patogenów i całościowe podejście do organizmu (w tym czystość psychiczna), zwiększa Nasze szanse na drodze do zdrowia (jak mówi Jerzy Zięba).
Uczmy się razem dbać o nasze doczesne organizmy co najmniej jak o nowe samochody i tu potrzebna jest nie tylko WIEDZA. Lecz szczególnie jej zastosowanie. Czego Wam i sobie życzę.

Ukryte terapie globalnie cz. 09 Oddychanie, koncentracja a ataki paniki

Opublikowany 30 sty 2016

Wreszcie koniec napisów dla „głuchych” i nie tylko. Jeśli ktoś chce przetłumaczyć te filmiki na inne języki, to mogę mu posłać moje teksty, które może przeyłumaczyć na język mu znany (oszczędza pisanie czasu dialogu).
Po polsku jest jeszcze Pani Jennifer Stark z Australii w dwu filmikach (plus 3 bez tekstu) z załączanym polskim tekstem. Link: http://www.youtube.com/watch?v=L-yDHqREGIw

Dominik Waszek o leczeniu zaburzeń lękowych

Opublikowany 30 sie 2012

Terapeuta, coach i trener Dominik Waszek opowiada o technikach, jakich używa podczas leczenia zaburzeń lękowych w swojej londyńskiej praktyce.

Lęk to nie Twoja wina.

Opublikowany 27 lut 2017

Jedna z tych rzeczy, bez których nie poradzisz sobie z zaburzeniami lękowymi. Skąd się bierze lęk i jakie to ma implikacje na Ciebie i Twoich bliskich?
Dominik Waszek GQHP

Prosty sposób na atak lęku.

Opublikowany 23 lut 2017

Prosty sposób na lęk. Londyński terapeuta Dominik Waszek pokazuje ćwiczenie, którego możesz nauczyć się w kilka minut, aby efektywnie sobie pomóc, gdy dopada Cię lęk, atak paniki lub gdy męczy cię długotrwały niepokój.

Reklamy

Komentarzy 8 to “Uprawianie sportów oprócz szachów i brydża powoduje kalectwo, choroby głębokiego oddychania”

 1. mgrabas Says:

  Dominik Waszek o terapii dla samotnych

  Opublikowany 30 sie 2012

  Dominik Waszek o związkach na obczyźnie, tym jak ułożyć sobie życie, podświadomych wyborach, myślach, które stoją nam na drodze do szczęścia i innych aspektach terapii dla singli, jaką prowadzi w Londynie.

  Dominik Waszek o terapii par i małżeństw w Londynie

  Opublikowany 30 sie 2012

  Dominik Waszek opowiada o najczęstszych błędach w relacjach, z jakimi przychodzą do niego klienci, o „pudrowaniu pryszcza”, przeszkadzajkach i innych elementach terapii par, jaką prowadzi w Londynie.

  Klienci o terapii Dominika Waszka – Artur

  Opublikowany 2 sie 2012

  Artur, 41 lat, właściciel firmy budowlanej z Londynu opowiada o swoich przezyciach związanych z kilkoma sesjami hipnoterapii zrealizowanymi przez Dominika Waszka.

  Klienci o terapii Dominika Waszka – Ania

  Opublikowany 8 sie 2012

  Klientka Ania opowiada o swoich wrażeniach związanych z sesjami hipnoterapii połączonej z elementami terapii prowokatywnej realizowanymi przez Dominika Waszka.

  Klienci o terapii Dominika Waszka – Emilia

  Opublikowany 10 sty 2013

  Emilia, właścicielka firmy z Londynu. Lekarze dali jej wybór: tabletki, albo hospitalizacja, ona sama myślała nawet o elektrowstrząsach. Film nagrany po 5 sesji hipnoterapii z londyńskim terapeutą Dominikiem Waszkiem.

  Warsztat FLOW! – Jak wrzucić na luz?

  Opublikowany 26 sty 2016

  Trening FLOW! Dominik Waszek opowiada o warsztatcie oferującym konkretne techniki i narzędzia służące uzyskiwaniu i utrzymywaniu stanów FLOW! Jak wrzucić na luz, przestać się oceniać i zacząć normalnie żyć.

 2. mgrabas Says:

  Slow jogging, czyli metoda biegania dla każdego

  Opublikowany 17 sie 2015

  Partnerem filmików jest serwis fit.pl

  Więcej o slow joggingu: http://trenerbiegania.pl/blog/slow-jogging-czyli-bieganie-dla-kazdego
  Lajkuj: https://www.facebook.com/MateuszJasin
  Obserwuj: https://www.instagram.com/trenerbiegania
  Czytaj: https://www.TrenerBiegania.pl
  Dołącz do mojej drużyny i biegaj świadomie! http://bit.ly/TrenerBieganiaTEAM

  Jak sugeruje nazwa, Slow Jogging to bieganie w trybie bardzo wolnym. To właściwie truchtanie w tempie znacznie wolniejszym niż większość z nas to sobie wyobraża. Slow jogging jest zerwaniem z dotychczasowym podejściem do biegania, czyli ściganiem się i rywalizacją. W Slow Joggingu chodzi przede wszystkim o to, aby czerpać radość z ruchu. Nie patrzymy na czas, nie patrzymy na tempo. Slow Jogging to swobodny i luźny bieg, bez napięcia, bez rywalizacji, bez myślenia o czasie i dystansie.

  Należy zapamiętać kilka podstawowych zasad i już jesteśmy gotowi do startu!

  Pytania?
  trenuj@trenerbiegania.pl

  ROZGRZEWKA PRZED BIEGANIEM:
  .http://youtu.be/DW3n8HZa65I

  JAK POPRAWIĆ TECHNIKĘ BIEGU?
  .http://www.youtube.com/watch?v=sLg_O

  ROZCIĄGANIE DYNAMICZNE PRZED BIEGANIEM:
  .http://www.youtube.com/watch?v=w-Os8

  KALORIE I BIEGANIE
  .http://youtu.be/UrypNbywnDk

  Jak zacząć biegać? Podstawy | Codziennie Fit

  Opublikowany 7 wrz 2016

  Więcej ćwiczeń & zdrowych przepisów: http://codzienniefit.pl
  Zasubskrybuj mój kanał: http://bit.ly/1NETB6n
  Polubmy się: https://www.facebook.com/codzienniefit
  Instagram: http://instagram.com/codziennie_fit
  Ask.fm: http://www.ask.fm/martapisze
  Snap: codzienniefit

  Opublikowany 30 kwi 2015

  Jak wybrać buty do biegania? Czym kierować się dokonując wyboru? W dzisiejszym odcinku opowiem o tym, na co należy zwrócić uwagę wybierając się na zakupy obuwia przeznaczonego do biegania.

  Jak dobrać buty do biegania?

  Opublikowany 16 wrz 2014

  http://hurtowniasportowa.net/

  Prawidłowy dobór obuwia jest bardzo istotny, nie tylko ze względów komfortowego biegania, ale i ze względu na zdrowie (uniknięcie kontuzji i urazów).

  Na początku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: jaki mamy typ stopy: supinujący, pronujący, neutralny?

  Istnieje prosta metoda, aby sprawdzić jak ustawia się nasza stopa przy zetknięciu z podłożem. Wystarczy kartka papieru i pojemnik z wodą (najlepiej lekko zabarwioną, może być to np. herbata). Zamocz stopę w wodzie po czym stań na kartce. W ten sposób na papierze powstanie odcisk stopy. Pamiętaj żeby zawsze „badać” obie stopy bo mogą się one różnić. Przyrównując swój odcisk do obrazka (obrazek do wglądu na filmie) dowiesz się jaki jest typ twojej stopy (stóp). Mając już taką informację sprawdź w opisie obuwia dla jakiego typu stopy są one przeznaczone.

  Kolejne pytanie jakie powinniśmy sobie zadać przy doborze butów biegowych to na jakim terenie zwykle robisz treningi?: po utwardzonej nawierzchni, nawierzchni miękkiej, w mocno zróżnicowanym crossowym terenie czy jak to najczęściej bywa na
  różnych nawierzchniach?

  Jeśli biegasz głównie po lesie możesz sobie pozwolić na buty o podeszwie „agresywnej”. Zazwyczaj jest ona szersza, bardziej miękka z wypustkami gwarantującymi lepszą przyczepność. Takie buty dobrze sprawdzą się na nierównych leśnych i pagórkowatych ścieżkach. Do treningu odbywającego się w parkach, gdzie nawierzchnia jest zwykle dość równa, czasem przechodzi w utwardzoną, bądź do treningów na różnych nawierzchniach (ulica, park, las) najlepiej wybrać buty
  uniwersalne, co prawda nie będą się tak dobrze spisywać przy dużych nierównościach, ale i w takim terenie dadzą sobie radę. Takie obuwie nadadzą się również do startów. Dla osób biegających głównie po twardych nawierzchniach (asfalt, chodnik, szuter) polecam buty z podeszwą o twardszym bieżniku, nie zetrze się za szybko. Warto żeby takie buty miały odpowiednią
  amortyzację, gdyż twardy teren mocniej obciąża stawy.

  Kolejna ważna kwestia to jak często biegasz. Zwykle w opisie obuwia możemy wyczytać czy są to buty przeznaczone dla osób rekreacyjnie biegających (2-3 razy w tyg, po np., godzinie) czy dla biegaczy już bardziej zaawansowanych biegających częściej i dłużej. Takie buty będą się od siebie różniły trwałością.

  Gdybyś po obejrzeniu filmu miał/a dalsze wątpliwości przy doborze obuwia biegowego, napisz do nas! Nasz ekspert dobierze buty idealne dla Ciebie!

  Kontakt mailowy: beata@hurtowniasportowa.net

  Dobór butów do biegania z wykorzystaniem videoanalizy biegu

  Opublikowany 10 sie 2014

  Wracam do biegania więc dobrałem buty idealne do moich nóg. Zobaczcie jak powinna wyglądać profesjonalna videoanaliza biegu. Wielkie dzięki dla Artura Chyły ze sklepu Sport Guru! :)

  Jak wybrać buty na trening Fitnessu? | Codziennie Fit

  Opublikowany 1 wrz 2016

  Czy buty z Lidla nadają się do biegania? – Test Faktu

  Opublikowany 26 sie 2015

  Dyskonty i hipermarkety kuszą biegaczy butami za kilkadziesiąt złotych. To ceny nawet dziesięć razy niższe niż za markowe obuwie. Fakt.pl przetestował buty biegowe Crivit z Lidla, Tex Sport z Carrefoura i Kalenji Ekiden One z Decathlonu. Zobacz, które buty wypadły najlepiej.

  Buty na maraton – Kalenji Kiprun LD Test / Review

  Opublikowany 28 kwi 2016

  Buty na maraton w sezonie 2016 ? Zobaczcie co ma do zaoferowania najnowszy model Kalenji

  Jak się zmotywować? | Codziennie Fit

  Opublikowany 7 maj 2016

  Jak się zmotywować? Jak znaleźć motywację do treningów i diety?

  Więcej ćwiczeń & zdrowych przepisów: http://codzienniefit.pl
  Zasubskrybuj mój kanał: http://bit.ly/1NETB6n
  Polubmy się: https://www.facebook.com/codzienniefit
  Instagram: http://instagram.com/martapisze
  Ask.fm: http://www.ask.fm/martapisze

 3. mgrabas Says:

  Co o nowotworach każdy wiedzieć powinien? – dr Jan Pokrywka

  Opublikowany 26 maj 2016

  -masło nie jest tym czym się być wydaje
  -chlorek magnezu jest dobrym suplementem magnezu
  -o zaparciach
  -tarczyca bajkalska
  -medycyna akademicka dba o podtrzymywanie choroby
  -pomieszczenie hiperbaryczne
  -szczęście jest narzędziem utrzymania zdrowia
  -potraktowanie nowotworu chemioterapią zamienia go w raka złośliwego
  -usuwanie pasożytów
  -suplementacja witaminą D3
  -liposomalna witamina C
  -slow jogging
  -o spaniu przy otwartym oknie
  -oddychanie jogiczne unicestwia raka

  Cały film zobaczysz na:
  http://porozmawiajmy.tv/co-o-nowotworach-kazdy-wiedziec-powinien-dr-jan-pokrywka

  fragmenty

  cały film

  Filmiki prezentowane przez dr Pokrywkę podczas tego wykładu:

  minuta 25:40 – Vimeo.com/163592481
  minuta 26:07 – Vimeo.com/136326577
  minuta 37:40 – Vimeo.com/73535724
  minuta 38:46 – Vimeo.com/42504496
  minuta 47:50 – Vimeo.com/113702944
  minuta 53:09 – Vimeo.com/120059233
  minuta 55:56 – Vimeo.com/102061941
  minuta 59:26 – Youtu.be/1HRV28fOxuk
  czas 1:03:39 – Vimeo.com/116095450

  Strona dr Jana Pokrywki: http://www.Longevitas.pl

  źródło: http://porozmawiajmy.tv/co-o-nowotworach-kazdy-wiedziec-powinien-dr-jan-pokrywka/

  • mgrabas Says:

   Chemioterapia: pomaga czy zabija? – lek. med. Jan Pokrywka – 21.10.2014

   Opublikowany 21 paź 2014

   Niezmiernie ważna i ciekawa rozmowa z lek. med. Janem Pokrywką na temat ostatnich badań i doniesień naukowych opublikowanych w renomowanym czasopiśmie „Nature” stawiających chemioterapię, a zwłaszcza drugą chemię po której następuje rozrost komórek nowotworowych, pod dużym znakiem zapytania.

  • mgrabas Says:

   „16 SIERPNIA 2017

   5 PROSTYCH ZABEZPIECZEŃ PRZED RAKIEM

   Obserwując krytycznie to, co się dzieje w medycynie akademickiej – w sposobie wykładania, podziale na specjalizacje, a szczególnie nastawieniu całego leczenia na szybkie zmniejszenie dolegliwości bez względu na efekty uboczne – trudno oprzeć się wrażeniu, że tu zdecydowanie chodzi o biznes, a nie o wyleczenie chorego człowieka.

   Jeżeli ktoś w to nie wierzy, niech spojrzy na liczbę lekarzy corocznie opuszczających uczelnie medyczne i na kolejki w przychodniach (które powinny się zmniejszać w związku ze zwiększającą się liczba lekarzy); jeśli nadal nie skojarzy tych dwóch faktów, to nie wiem, czym jeszcze można mu otworzyć oczy.

   Sformułowanie „walka z rakiem” jest zresztą idiotyzmem i świadczy o braku zrozumienia istoty terapii – nie należy bowiem walczyć, tylko trzeba wyeliminować przyczyny, dzięki którym nowotwór potrafi się rozwinąć, czyli trzeba działać przyczynowo. Chociaż medycyna konwencjonalna przypisuje sobie leczenie przyczynowe, to jedynie w niewielkim stopniu go dotyka.

   Zasady podejścia przyczynowego mogą być proste i zrozumiałe dla każdego. Oto kilka pomocnych przykładów – przestrzeganie tych zaleceń w bardzo wysokim stopniu zapobiega nowotworom:
   1.Zbalansować poziom omega-3 w stosunku do omega-6.
   2.Wręcz unikać przetworzonych węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym.
   3.Dbać o właściwy poziom mikroelementów.
   4.Całkowicie wyeliminować substancje chemiczne ze swego otoczenia.
   5.Unikać promieniowania elektromagnetycznego oraz geopatycznego i na bieżąco je eliminować.

   Wyobraź sobie, że wdrożenie w życie tych 5 zasad praktycznie zabezpiecza cię przed nowotworami.

   Idealnie jest spożywać kwasy omega-3 i omega-6 w stosunku około 1:1; w dzisiejszej diecie spożywamy natomiast od 20 do nawet 50 razy prozapalnego omega-6. Chronicznie utrzymujący się w organizmie stan zapalny spowodowany np. prozapalnym omega-6 jest wystarczającym powodem do powstania raka. Jeden z lekarzy brytyjskich badający przyczyny czerniaka mocno nagłaśnia powiązanie pomiędzy omega-6 i promieniami słonecznymi a tym nowotworem. Chodzi o to, że duża ilość tego kwasu w naszym organizmie wystawiona na działanie promieni słonecznych jełczeje, co w wielu przypadkach może doprowadzić do raka skóry. Oczywiście wszystkowiedzący „fachowcy” niszczą tego badacza, jak mogą, bo jasne jest, że zmniejsza im zyski z nieskutecznych terapii stosowanych przy czerniaku.
   Istnieje sporo badań, które wykazały, że wysoko glikemiczna dieta znacząco podnosi ryzyko raka. Ta dieta zwiększa w organizmie poziom cukru, który jest głównym pokarmem komórek nowotworowych. Jednocześnie zwiększa to poziom insuliny, która dostarcza paliwo, czyli cukier, do komórek rakowych. Należy wiedzieć, że komórki rakowe mają od 6–10 razy więcej receptorów insuliny aniżeli zdrowe komórki. W 1931 roku Otto Warburg otrzymał Nagrodę Nobla, gdyż odkrył, że komórki rakowe mają całkowicie inny metabolizm energii aniżeli zdrowe. Każda komórka wymaga glukozy, ale komórki rakowe potrzebują 4–5 razy więcej niż zdrowe. Na dodatek komórki rakowe nie metabolizują tłuszczów, dlatego dieta wysokotłuszczowa, oczywiście chodzi o zdrowe tłuszcze, jest dietą wysoce antyrakową.
   Mikroelementów potrzebujemy do naszego – ogólnie rzecz biorąc – metabolizmu, w tym do wytwarzania energii i bieżących napraw w organizmie. Podczas ciężkich chorób prawie zawsze występuje niedobór tych związków. Pamiętać też trzeba o słonecznej witaminie – zwłaszcza w lecie należy korzystać z opalania, oczywiście bez używania kremów przeciwsłonecznych, z których 4 na 10 przebadanych zawiera rakotwórczą substancję BPA.
   Wydaje się, że skoro chemiczna substancja została dopuszczona do obrotu, musi być bezpieczna, jednak nic dalszego od prawdy. Badania wykonane przez EWG nie pozostawiają wątpliwości, że w naszym otoczeniu, czyli w chemii domowej, kosmetykach, farbach, meblach, żywności itd., mamy dosłownie tysiące substancji rakotwórczych. Dla swego dobra bez problemu możesz zmienić chemię domową i kosmetyki na środki w 100% naturalne i to już będzie wielki krok do przodu.
   Nasz groźny, bo niewidoczny wróg niekorzystnie wpływa na napięcia potencjałów elektrycznych wewnątrz- i zewnątrzkomórkowych, przez co po cichu przyczynia się do zaburzonej pracy komórek. Wyłącz wszelkie Wi-Fi, odłóż telefon z kieszeni daleko na półkę, nie trzymaj laptopa na kolanach i chodź boso po ziemi, by tym prostym sposobem gleba wchłonęła z ciebie nadmiar chorobotwórczych dodatnich ładunków elektrycznych. Ustaw też inaczej swoje meble, jeżeli łóżko lub biurko znajdują się na skrzyżowaniu żył wodnych.
   Wystarczy, że zastosujesz się do tych zaleceń, a ryzyko raka spada do kilku procent 🙂

   źródło: http://www.naturopathopinion.com/2017/08/16/5-prostych-zabezpieczen-przed-rakiem/

 4. mgrabas Says:

  Głębokie oddychanie to choroba! Kilka zaskakujących faktów na temat oddychania według Konstantyna Butejko

  Głębokie oddychanie to choroba! Kilka zaskakujących faktów na temat oddychania według Konstantyna Butejko

  Głębokie oddychanie wg Butejko jest głównym sprawcą chorób i dolegliwości. Super wytrzymałość, zdrowie i tężyzna fizyczna jest możliwa wyłącznie, gdy oddychamy płytko i powoli. Podobnie jak odwieczne nauczanie mistrzów jogi w tym zakresie, postulujące zdecydowane spowalnianie wydechu.

  Poniżej krótka lekcja, która zmieni Wasze poglądy na temat prawidłowego oddychania. Obecnie wiele jest informacji pochodzących z różnych źródeł jak prawidłowo oddychać. Znaczna ich większość zaleca, aby oddychać głęboko, ponieważ wtedy „organizm odpowiednio się dotlenia”. Czy rzeczywiście jest to prawdą?

  Według Konstantyna Butejko (naukowiec, rosyjski lekarz fizjolog) „zwycięstwo nadejdzie, gdy cała cywilizacja zda sobie sprawę, że propaganda głębokiego oddychania to wielka pomyłka ludzkości. Głębokie oddychanie jest głównym sprawcą chorób i dolegliwości. Super wytrzymałość, zdrowie i tężyzna fizyczna jest możliwa wyłącznie, gdy oddychamy płytko i powoli.” Podobnie jak odwieczne nauczanie mistrzów jogi w tym zakresie, postulujące zdecydowane spowalnianie wydechu.

  Butejko w trakcie studiów otrzymał zadanie, by obserwować częstość oddechu pacjentów w związku z nasileniem ich stanów chorobowych. Szybko doszedł do wniosku, że istnieje związek pomiędzy tymi dwoma czynnikami – im poważniejszy stan pacjenta, tym ciężej on oddychał. Wpadł wówczas na pomysł, że być może to nie choroba jest przyczyną problemów z oddychaniem, ale to ciężki oddech i hiperwentylacja wywołują chorobę, więc możliwa jest poprawa stanu zdrowia poprzez świadomą i celową kontrolę oddechu.

  Butejko interesował się również jogą i znał techniki oddechowe praktykowane w tej sztuce. Zaczął ją wykorzystywać, aby spłycić swój własny oddech. W ciągu kilkunastu minut poczuł, że jego symptomy chorobowe takie jak ból głowy, ból w okolicy serca, bóle nerek i mięśni znacznie ustępowały. W ten sposób sam wyleczył się z nadciśnienia i stworzył podwaliny metody Butejki.

  Według Butejki główną przyczyną bardzo wielu chorób jest hipokapnia, czyli stan obniżonego ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla (pCO2) we krwi poniżej normy, który może prowadzić do okresowego bezdechu, odruchowego niedokrwienia mózgu oraz do alkalozy oddechowej (zasadowicy). Ponadto zbyt mała zawartość dwutlenku węgla w ustroju jest przyczyną skurczu naczyń krwionośnych mózgu, prowadząc do niedotlenienia tego narządu.

  Hipokapnia wywołana jest podczas hiperwentylacji czyli zaburzenia oddychania (zbyt szybkie i głębokie oddychanie) przy zwiększonym wydalaniu dwutlenku węgla przez płuca. Stan ten powoduje tzw. mroczki przed oczyma, występują zawroty głowy, szum w uszach, osłabienie mięśniowe. Takie zaburzenie oddychania, Butejko nazwał „Chorobą Głębokiego Oddychania”. Nieprawidłowe oddychanie prowadzi do nadmiernej wentylacji płuc, a to z kolei, wywołuje przewlekłe ogólnoustrojowe zaburzenia metaboliczne, zmniejsza odporność, powoduje powstawanie alergii, zwyrodnień, itd.

  Może spotkałeś się już z taką sytuacją, gdy np. ratownicy medyczni pomagają osobie będącej pod wpływem stresu czy szoku, opanować hiperwentylacje i zatrzymać dwutlenek węgla w organizmie. Zalecają wówczas oddychanie do papierowej torebki co powoduje oddychanie powietrzem zubożałym w tlen, ale z dużą zawartością dwutlenku węgla.

  Głębokie oddychanie nie dotlenia krwi tętniczej. Głębokie oddychanie usuwa z organizmu biologicznie kluczowy dwutlenek węgla (CO2). A jego nadmierna utrata jest groźna, ponieważ, CO2 jest katalizatorem chemicznego uwolnienia tlenu od komórek hemoglobiny, dzięki któremu tlen jest w stanie dotrzeć do komórek organizmu, dając energię, witalność i wysoką odporność. Zjawisko to znane jest pod nazwą efektu Bohra. To stan, w trakcie którego zwiększona ilość powietrza wnika do pęcherzyków płucnych (pobudzona wentylacja pęcherzykowa), powodując zmniejszenie pCO2 (hipokapnia) i prowadząc do rozwoju zasadowicy (alkalozy) oddechowej. Przewentylowany organizm, wypłukane CO2 i w efekcie niedotlenienie organizmu.
  Hiperwentylacja to coraz powszechniejsza przypadłość, dorównująca do miana choroby cywilizacyjnej. Może ujawnić się u wszystkich, bez względu na wiek i jest ściśle zależna od naszej „wewnętrznej równowagi” kiedy krew tętnicza dociera do tkanek, potrzebna ilość tlenu (O2) zostaje uwolniona od tzn. komórek hemoglobiny (czerwonych krwinek). Bez dwutlenku węgla (CO2), uwolnienie tlenu jest utrudnione, a w najgorszych wypadkach skrajnie utrudnione, co prowadzi do hipoksji – niedoboru tlenu w tkankach czyli prościej niedotlenienia organów ciała.
  Metoda Butejki opiera się na ogromnej roli dwutlenku węgla w ciele człowieka. Leczy choroby wynikające z hiperwentylacji, m.in. astmę, nadciśnienie tętnicze, migreny, choroby układu oddechowego, nerwowego i krwionośnego. Polega ona na stopniowym zmniejszeniu głębokości oddychania poprzez rozluźnienie mięśni oddechowych (membrany), do pojawienia się odczucia braku powietrza i ciągłego zachowywania tego odczucia podczas całego treningu.
  Według Butejki człowiek musi głęboko oddychać, bo brakuje mu tlenu w komórkach ciała. To głębokie oddychanie powoduje równocześnie nadmierne wydalanie CO2. Głębokie oddychanie usuwa z organizmu dwutlenek węgla, a tym samym tworzy niedobór CO2 w organizmie. Organizm broni się przed nadmiernym usuwania CO2 zwężając, zmniejszając prześwit kanałów, poprzez które CO2 uwalnia się z organizmu, a ponieważ po tych samych kanałach również podawany jest tlen, powoduje to zwężenie i tym samym zmniejsza dopływ tlenu do komórek (mózgu, serca, itp.).

  Niedobór tlenu, ustrój kompensuje zwiększoną produkcją hemoglobiny i erytrocytów, to wiedzie jednak do zagęszczenia krwi oraz zwiększenia jej lepkości i tendencji do zakrzepów, a przez to do utrudnienia doprowadzania składników odżywczych do tkanek, jak również do utrudnienia odprowadzania metabolitów komórkowych.

  photo credit: Asthma via photopin (license)

  Może zatem warto nauczyć się tej metody na podstawie zaleceń, które są przedstawione w książce P. McKeown pt. „Zamknij usta”?

  Warto jeszcze dodać, że Metoda Butejki wyszła poza granicę Rosji pod koniec lat 80. XX w., kiedy to australijski biznesmen trafił do szpitala w Rosji z powodu ataku anginy. Tam poznał metodę Butejki i uznał ją za bardzo pomocną. Australijczyk ten zasponsorował dwóch rosyjskich instruktorów metody Butejki, by zaczęli nauczać metody w Australii. W krótkim czasie jeden z instruktorów, Aleksander Stalmatski zaczął kształcić innych nauczycieli. Od tamtej pory metoda Butejki jest nauczana w wielu krajach. O oddychaniu zgodnym z tą metodą mówił podczas wykładów również Jerzy Zięba.

  Źródła:

  http://www.wikipedia.pl
  http://www.buteyko.pl
  http://www.longevitas.pl
  http://www.aplimedica.pl

  źródło: http://www.wikirose.pl/2015/02/1-kilka-zaskakujacych-faktow-na-temat-oddychania-Butejko-Buteyko.html

 5. mgrabas Says:

  27 lipca 2016

  MITY NA TEMAT ODDYCHANIA

  źródło: http://butejko.pl/mity-na-temat-oddychania/
  więcej: http://butejko.pl/
  jeszcze więcej: http://plus.google.com/u/0/b/111163943063245578052/+ButejkoPl

 6. mgrabas Says:

  22 marca 2014

  Podstawy metody Butejki/Buteyko

  Jeśli potrafisz kontrolować i korygować swój oddech, da ci to ogromne korzyści. Jeśli popełnisz błędy, będzie to jak Czarnobyl dla twojego ciała. Oddychanie jest porównywalne do energii atomowej.

  K.P. Butejko/ Buteyko

  Prof. Konstantin Pavlovich Buteyko

  Prof. Konstantyn Pawłowicz Butejko/ Buteyko był cenionym, rosyjskim lekarzem. Opisał on nową jednostkę chorobową, którą nazwał chorobą głębokiego oddychania. Odkrył on, iż główną przyczyną wielu schorzeń jest nadmierne oddychanie, czyli hiperwentylacja. Prof. Butejko/ Buteyko wysunął tezę, że większość ludzi oddycha większa objętością oddechową niż nakazują parametry fizjologiczne, czyli ponad 3-5 litrów na minutę. U jednych zjawisko hiperwentylacji jest bardzo widoczne (przy braniu od 10-20 litrów powietrza na minutę), u innych choroba nadmiernego oddychania ma postać ukrytej hiperwentylacji. Oddychają oni wówczas objętością od 5-10 litrów na minutę. W obu przypadkach hiperwentylacja może prowadzić do szeregu stanów chorobowych, tylko u osób z ukryta hiperwentylacją  choroby rozwijają się powoli przez wiele lat.

  Zdrowy oddech

  Zdrowy oddech jest niesłyszalny, niewidoczny, przeponowy, spokojny, regularny, ZAWSZE przez nos. Jeśli zauważysz u siebie jedną lub więcej z poniższych cech, prawdopodobnie oddychasz nadmiernie:

   • oddychanie przez usta
   • głośny oddech w trakcie odpoczynku
   • regularne wzdychanie – częste pociąganie nosem
   • nieregularny oddech
   • bezdech
   • branie dużych oddechów podczas rozmawiania
   • ziewanie z nabieraniem głębokich oddechów
   • widoczne ruchy górnej części klatki piersiowej podczas oddychania
   • wytężone oddychanie
   • ciężki oddech w nocy

  Przyjrzyj się poniższej tabeli by zrozumieć czym ciężki oddech różni się od zdrowego:

  Ciężki oddech

  Zdrowy oddech

  przez usta wdech i wydech przez nos
  szybki powolny
  nieregularny regularny
  głośny niesłyszalny
  wyraźne ruchy oddechowe niewidoczny, delikatny
  duże ruchy klatki piersiowej przeponowy
  częste wzdychanie nie występuje
  częste ziewanie ziewanie z zamkniętymi ustami
  duże oddechy podczas rozmowy spokojny oddech podczas rozmowy
  bezdech nocny łagodny oddech w nocy
  częste pociąganie nosem nie występuje
  Skąd bierze się hiperwentylacja?
   1. Przekonanie, że głębokie oddychanie jest zdrowe
   2. Stres wywołany zarówno przez pozytywne jak i negatywne emocje
   3. Przejadanie się
   4. Brak regularnych ćwiczeń
   5. Nadmiar snu
   6. Przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach
   7. Skażenie środowiska
  Co się dzieje, gdy nadmiernie oddychamy?

  Ludzki organizm by optymalnie funkcjonować musi mieć odpowiedni poziom CO2 w pęcherzykach płucnych. Poprzez nadmierne oddychanie, tracimy ten cenny gaz. Kiedy poziom dwutlenku węgla znajduje się poniżej normy następuje w organizmie chemiczna reakcja (efekt Bohra), której rezultatem jest utrudnione przenikanie tlenu z krwi do tkanek. W rezultacie tkanki cierpią na głód tlenowy. Organizm próbując bronić przed utratą CO2 bronić, włącza do akcji takie systemy obronne jak:

   1. Skurcz pęcherzyków płucnych i dróg oddechowych
   2. Zwiększone wydzielanie śluzu i flegmy
   3. Obrzęk tkanki śluzowej i przewodów płucnych
   4. Wzrost produkcji cholesterolu w wątrobie

  Ponadto niedobór CO2 w organizmie człowieka wpływa na nadmierne pobudzenie układu nerwowego, przyczyniając się do odczuwania ciągłego napięcia, drażliwości, bezsenności, bezpodstawnej podejrzliwość, strachu, podwyższonego stresu, napadów paniki i chorób psychicznych.  Niski poziom CO2 (hipokapnia) może też powodować między innymi: skurcze serca, wysokie lub zbyt niskie ciśnienie krwi, omdlenia z drgawkami, astmę, chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, padaczkę oraz szereg powikłań jak na przykład zawał serca, udar mózgu. Stąd nasuwa się prosty wniosek, że choroba głębokiego oddychanie jest głównym czynnikiem przedwczesnej starości, kalectwa i umieralności.

  Jak nauczyć się zdrowo oddychać – metoda Butejki/Buteyko.

  Głównym założeniem metody Butejki/ Buteyko jest zmniejszanie objętości oddechowej. Dzięki tej metodzie nauczysz się stopniowo zmniejszać głębokość oddechu w celu ograniczenia ilości wdychanego powietrza. W ten sposób podniesiesz poziom stężenia CO2 w ciele i odwrócisz zmiany chorobowe wynikłe z głodu tlenowego (hipoksji) w komórkach, a twoje ciało wróci do równowagi fizjologicznej. Metoda Butejki/Buteyko pozwoli ci podnieść jakość życia, przywróci ci zdrowie, witalność, większą sprawność fizyczna oraz uwolni cię od konieczności zażywania wielu leków.

  Przeczytaj o efektach metody Butejki/ Buteyko oraz chorobach wynikających z hiperwentylacji. 

  źródło: http://butejko.pl/metoda-butejki/podstawy-metody-butejko/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s