1 marca zaczął się okres lęgowy. Widzisz wycinkę? Poinformuj o tym!

mail kontakt24@tvn.pl        telefon 22 324 24 24        nr sms/mms 516 4444 24

Czy to koniec masowych wycinek? Liczą na to ekolodzy, którzy informują, że w środę 1 marca rozpoczął się okres lęgowy ptaków. Oznacza to, że bez odpowiedniego zezwolenia nie można ciąć drzew, na których gniazdują ptaki. Czy to zatrzyma prywatnych właścicieli? Jak informuje tvnwarszawa.pl, wątpliwości mają między innymi władze stolicy. A my uruchamiamy kolejną część naszej akcji. Czekamy na zdjęcia i filmy z miejsc, gdzie od 1 marca są wycinane drzewa. Wasze relacje umieścimy na Str. 4 – 1 marca zaczął się okres lęgowy. Widzisz wycinkę? Poinformuj o tym! | Gorące Tematy w Kontakt 24 mapie.

Teraz zachęcamy Was do tworzenia kolejnej mapy – drzew, które zostały wycięte od 1 marca. Ekolodzy zwracają uwagę, że to dzień rozpoczęcia na terenie całego kraju okresu lęgowego. Potrwa on do 15 października. To okres, w którym ptaki dobierają się pary, składają jaja i wychowują młode. To także czas specjalnej ochrony ich siedlisk i miejsc gniazdowania, czyli – jak przypominają ekolodzy z Greenpeace – głównie drzew. Wszystkich, również tych rosnących na prywatnych posesjach.

„Sytuacja jest niezwykle prosta”

Ochronę ptakom zapewnia rozporządzenie ministra środowiska z 16 grudnia 2016 roku. Zgodnie z jego zapisami, drzew, na których znajdują się gniazda ptaków nie można ścinać. Chyba, że ma się specjalne pozwolenie z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

– Sytuacja jest niezwykle prosta, ponieważ dotyczy praktycznie wszystkich gatunków ptaków. Jedynym wyjątkiem jest gołąb miejski. W jego przypadku, gniazda i siedliska można zniszczyć bez zgody RDOŚ, ale tylko wtedy, kiedy nie ma w nim piskląt lub jaj – wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Paweł Szypulski z Greenpeace. Jak dodaje, te przepisy mogą zatrzymać masowe wycinki, z którymi mamy do czynienia w ostatnich tygodniach.

Prywatni właściciele tną drzewa na mocy ustawy, znowelizowanej w grudniu przez Sejm. Pojawia się więc pytanie czy rozporządzenie – jako akt niższego rzędu – nie będzie musiał ustąpić miejsca ustawie, która w hierarchii aktów prawnych jest ważniejsza.

Zdaniem Szypulskiego – nie. Twierdzi, że rozporządzenie jest aktem wykonawczym do tej właśnie ustawy i należy je respektować.

Będą uważnie się przyglądać wycinkom

Ale władze Warszawy studzą nieco entuzjazm ekologów. – Właściciele, nawet prywatni, powinni przestrzegać przepisów dotyczących okresu lęgowego ptaków. Co nie oznacza jednak, że drzewa od jutra nie będą znikały – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Jak dodaje, skuteczność rozporządzenia ministra nie jest tak mocna jak się wydaje. – Po pierwsze, dotyczy ono wyłącznie tych drzew, na których są ptaki. W takich przypadkach daje nam prawo do zawiadomienia o naruszeniu okresu lęgowego do RDOŚ. Dalej to ona wszczyna odpowiednie postępowanie egzekucyjne – opisuje Olszewski.

Władze ratusza zapowiadają, że będą uważnie przyglądać się każdej wycince i – jeśli będzie dochodziło do nadużyć – informować odpowiednie organy. Jednak każde postępowanie i tak wszczynane jest po fakcie, czyli po tym jak właściciel fizycznie wytnie drzewo. – Dlatego nic nie jest w stanie ochronić przyrody tak jak odpowiednia ustawa, której przepisy politycy PiS wyrzucili do kosza – podsumowuje wiceprezydent.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW POZNASZ NA TVNWARSZAWA.PL

Greenpeace: zgłaszajcie wycinki

Mimo wątpliwości, aktywiści z Greenpeace zachęcają mieszkańców, aby reagowali na zauważone wycinki drzew, jeśli zajdzie podejrzenie, że znajdowały się na nich gniazda. „Możesz śmiało poinformować właściciela terenu o tym, że taka wycinka będzie niezgodna z prawem. Jeśli mimo to zostanie rozpoczęta, należy ją zgłosić policji” – apelują ekolodzy.

Doradzają też, że w celu usprawnienia całego procesu należy podać podstawę prawną takiej interwencji: Rozporządzenie ministra środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Czekamy na zdjęcia i filmy z miejsc, gdzie od 1 marca są wycinane drzewa. Wasze relacje umieścimy na mapie.

więcej: http://kontakt24.tvn24.pl/1-marca-zaczal-sie-okres-legowy-widzisz-wycinke-poinformuj-o-tym,1280,gt/2

Reklamy

Komentarzy 5 to “1 marca zaczął się okres lęgowy. Widzisz wycinkę? Poinformuj o tym!”

 1. mgrabas Says:

  „2 Marca 2017 by cyklista

  Nie po to dziesiątkami lat chroniono drzewostany, by w parę tygodni zdewastować je z żądzy zysku

  TVN24

  01 marca 2017

  PiS zmieni ustawę o wycince drzew „Całkowita ochrona zieleni na terenach zabytkowych, w tym zabytkowych parków, ogrodów, cmentarzy i innych form zieleni na obszarach wpisanych do rejestru zabytków” – to założenia projektu nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw. Projekt, który zgłosił wicepremier Piotr Gliński, został przyjęty przez rząd we wtorek. – Proponowane zmiany chronią przed niekontrolowaną wycinką zieleni, która jest nieodłącznym elementem krajobrazu kulturowego – skomentowała wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków prof. Magdalena Gawin. „Błąd w ustawie zostanie naprawiony”. Jarosław Kaczyński o wycince drzew – Do ustawy o… czytaj dalej » Resort w komunikacie przekazuje, że usprawniona została procedura uzyskiwania pozwolenia na usunięcie drzew i krzewów. „Niezależnie od tego, czy teren jest własnością prywatną, wymagane będzie jedno pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, zamiast dotychczasowych dwóch, wynikających z odmiennych ustaw” – czytamy w informacji ministerstwa. Zmiany w wycince drzew Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy ustawy o ochronie środowiska umożliwiające wycinkę drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Przepisy przyjęto podczas głosowania w Sali Kolumnowej Sejmu większości głosami PiS, w czasie kiedy opozycja protestowała na Sali Plenarnej Sejmu. Zmiany w ustawie zapowiedział we wtorek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. – Poprawka (…) uniemożliwi (…) wykorzystywanie tej ustawy, które rzeczywiście miało miejsce ostatnio, czyli wycinanie drzew w jakiś większych zespołach po to, żeby w sposób bardzo prosty tworzyć podstawy dla inwestycji, żeby omijać ograniczenia, których istnienie jest racjonalne – mówił. – Błąd w ustawie zostanie naprawiony – zaznaczył. Jak powiedział prezes PiS, zmiany zostaną przyjęte przez Sejm na najbliższym posiedzeniu.

  Autor: kło/sk /

  Źródło: mkidn.gov.pl

  (http://www.tvn24.pl)”

  za: http://cyklista.wordpress.com/2017/03/02/nie-po-to-dziesiatkami-lat-chroniono-drzewostany-by-w-pare-tygodni-zdewastowac-je-z-zadzy-zysku/

 2. mgrabas Says:

  Cztery hektary chronionego lasu wycięte w dwa dni. „Teraz możemy budować do chmur”

  http://www.tvn24.pl/wielka-wycinka-w-lebie-hektary-chronionego-lasu,719838,s.html

  „gigawolt 2 dni temu

  Jakim cudem chroniony obszar był w rękach prywatnych?! Dlaczego państwo tego nie wykupiło i nie chroniło?!

  źródło: http://www.tvn24.pl/wielka-wycinka-w-lebie-hektary-chronionego-lasu,719838,s.html#forum

 3. mgrabas Says:

  „09.06.2016 | RENATA JEZIORNA

  DRZEWOSTANY REFERENCYJNE

  Za drzewostany referencyjne zgodnie ze standardem FSC uznaje się drzewostany – ekosystemy stanowiące fragment lasu o wielkości umożliwiającej niezakłócony przebieg podstawowych procesów dynamiki ekosystemu, reprezentatywny dla określonego typu ekosystemu leśnego w określonych warunkach geograficznych wyłączony z użytkowania i zabiegów hodowlano-pielęgnacyjnych w celu uzyskania punktu odniesienia do porównania przyrodniczych efektów gospodarki leśnej z efektami przebiegu spontanicznych procesów przyrodniczych.Zestawienie drzewostanów referencyjnych w nadleśnictwie Świdwin zawierają poniższe załączniki.

  MATERIAŁY DO POBRANIA

  źródło: http://www.swidwin.szczecinek.lasy.gov.pl/drzewostany-referencyjne#

  • mgrabas Says:

   „Bratek ~Jabrzoza
   /2017-03-03 22:02

   NAJLEPSZYM SPOSOBEM NA POPRAWĘ JAKOŚCI POWIETRZA JEST TOTALNA WYCINKA DRZEW. Szczególnie w stepowiejącej Polsce

   Smog się kończy ~sep
   /2017-03-01 13:37

   Smog smog dlaczego nie ma ani słowa o innym smogu na terenach miast:
   Już pracują firmy sprzątające spalinowymi dmuchawami. Które niczego nie sprzątają a przedmuchują śmieci z jednego miejsca w drugie. Powodując tym zakurzenia całej okolicy i ludzi w tym rejonie. Zagrożenie rozsiewaniem bakterii odzwierzęcych wysuszony kał- ptasi, zwierząt i co tam jeszcze można sobie dodać unosi się w powietrzu i ludzie to wdychają. Do tego jeszcze mieszkańcy płacą tym firmą za pozorowanie sprzątania. Domagam się odgórnego zabronienia użynania tego sprzętu do prac na terenie otwartym w przestrzeni miast.

   źródło: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/polska,28/sprawdz-stezenie-zanieczyszczen-w-twoim-miescie,221490,1,0.html

 4. mgrabas Says:

  http://niewygodne.info.pl/artykul7/03654-Za-PO-wycieto-120-mln-drzew-i-nikt-nie-panikowal.htm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s