Gdzie leżą tęczowe góry Danxia i jak się tam dostać?

Lipiec 23, 2014

Na pewno fotomontaż – pomyślałam, gdy pierwszy raz zobaczyłam je na zdjęciach. Otóż nie! Te góry istnieją naprawdę i w rzeczywistości mają takie kolory. Podczas poszukiwania informacji na ich temat, odkryłam, że w Chinach takie góry znaleźć można aż w pięciu miejscach. Jednak te w prowincji Gansu, w pobliżu miasta Zhangye, budzą szczególny podziw, bo mienią się wszystkimi kolorami tęczy.

Góry należą do Geologicznego Parku Zhangye Danxia Landform, który zajmuje teren ponad 40 km kwadratowych. W 2010 roku obszar ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W parku wybudowano cztery platformy widokowe, odległość pomiędzy nimi to 8 kilometrów. To pozwala na podziwianie tychże zachwycających form skalnych z różnych perspektyw. Na każdej platformie mamy nieograniczony czas na chłonięcie zjawiskowych widoków. Niektóre szczyty w tęczowych górach mają ponad kilkaset metrów wysokości, jednak gładkie i strome zbocza skalne uniemożliwiają wspinaczkę.

Zhangye-rainbow-mountains

Góry Danxia od razu znalazły się na mojej top liście miejsc do odwiedzenia. Tylko jak tam dotrzeć?!? Przekopując Internet w poszukiwaniu informacji bardzo ciężko trafić na dokładne szczegóły dojazdu. Oczywiście trzeba najpierw dotrzeć do Pekinu. Z Warszawy taki lot trwa około 9 godzin. Miasto Zhangye oddalone jest od stolicy aż o 1700 km. Z Pekinu do Zhangye możemy dostać się samolotem, pociągiem lub autobusem.

Na mapie wygląda to tak:

Pekin Danxia

SAMOLOT

Jeśli chodzi o loty z Pekinu do Zhangye, to wygląda to następująco. Mamy popołudniowy lot nonstop z Xi’an do Zhangye we wtorki, czwartki oraz soboty liniami Tianjin Airlines (GS7563), jednak jest on bardzo drogi. Inna możliwość to lot z Chongqing do Zhangye liniami China Express. Samolot zatrzymuje się w Lanzhou po drodze. Nie kursuje codziennie, ale 4-5 razy w tygodniu. Kosztowna sprawa z Chongqing, jednak  transport na odcinku Lanzhou-Zhangye nie powinien wynieść już tak dużo.

POCIĄG

Można dotrzeć tam także pociągiem. Jedzie on 5 godzin z Lanzhou. W ciągu doby kursują trzy pociągi, poranny T9205, popołudniowy T9203 oraz nocny T9201 (cena to około 118 CNY, czyli 59 zł). Jeśli zdecydujemy się na nocny pociąg (T35) odjeżdżający z Xi’an o 23:13, a przyjeżdżający do Zhangye o 12:25, możemy zobaczyć trochę miasta.

SAMOCHÓD

Z Zhangye to jeszcze około godziny jazdy samochodem do naszego upragnionego celu, który znajduje się koło wioski Nantai (Nantaicun). Trzeb znaleźć lokalną drogę nr 213 i z Zhangye kierować się na zachód około 40 km, prawie do przecięcia drogi z rzeką.

8-danxia_nicholas-sayer_wiki

NOCLEG w Zhangye

Noclegu możemy szukać albo na dobrym starym booking.com lub też na www.ctrip.com (http://english.ctrip.com/). Na bookingu znajduję tylko jednej obiekt Bean Sprout Hostel, w którym łóżko w pokoju 8-osobowym kosztuje 30 zł, w 6-osobowym 40 zł. Na ctrip.com polecane hotele to TianyuHuachen Intl czy Electricity Mansion. Lepiej mieć coś z góry zarezerwowane, bo potem może być problem.

Nie znajdziemy tam żadnych zorganizowanych wycieczek z Zhangye. Jeszcze jakiś czas temu nie było także żadnej publicznej komunikacji, która mogłaby nas podwieźć pod same góry, tak więc jedyną opcją było wynajęcie taksówki, która zaczeka na miejscu i potem odwiezie nas z powrotem. Aktualnie kursuje tam podobno w miarę regularnie jakiś lokalny bus z centrum Zhangye do Danxia lub wioski obok Danxia, jednak mimo wszystko taksówka wydaje się najbardziej rozsądną opcją. Całkowity czas takiej wyprawy z Zhangye łącznie ze zwiedzaniem to około 4 godziny. Kolory gór Danxia najpiękniej prezentują się w piękny bezchmurny dzień późnym popołudniem. Godzina powrotu do Zhangye zależy od pory roku, w której odwiedzamy ten rejon. Latem z Zhangye można wyruszyć nawet o 16:00, do Danxia dotrzemy o 17:00, góry wyglądają wtedy najpiękniej. Wynajęcie taksówki na taką wycieczkę to koszt 150-180 CNY, czyli 75-90 zł (cena z października 2012 roku).

U217957

WSTĘP

Jeśli chodzi o wstęp, są tam dwie wejściówki: opłata za przekroczenie bramy (40 CNY, czyli 20 zł) oraz za eco shuttle busy (20 CNY, czyli 10 zł), które to wożą turystów po górskim terenie. Dla osób powyżej 70 roku życia wstęp jest darmowy, podobnie jak dla dzieci mająceych poniżej 120 centymetrów wzrostu. Busy są dość małe, w każdym znajduje się przewodnik, który niestety opowiada o górach jedynie po chińsku. Ale czy potrzeba nam tutaj historycznych opowieści? Natura mówi sama za siebie. Bus zatrzymuje się w czterech miejscach na 15-30 minut i wtedy turyści mogą chwilę pospacerować i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Całkowity czas pobytu w parku to dwie godziny.

Podobno mamy także możliwości zwiedzania terenu samochodem, kóry to wynajmuje się na miejscu. Takie udogodnienie kosztuje dodatkowo 20 CNY (10 zł). Jeżeli ktoś ma ochotę, może również podziwiać okolicę z lotu ptaka. 3-4-minutowy przelot szybowcem kosztuje 200 CNY (100 PLN), 5-7-minutowy 300 CNY (150 PLN), a 10-12-minutowy 500 CNY (250 PLN).

Bajkowe góry Danxia udostępnione są dla zwiedzających codziennie od 5:30 do 20:30 latem oraz od 8:00 do 18:00 zimą.

Zhangye-platform

575_1

162ca36cda8512ec027bb208431fdc8d

Zhangye podobno jest warte odwiedzenie i zatrzymania się tam przynajmniej na jedną noc. Można odwiedzić tam buddyjską świątynię. Uwaga: prawie nikt nie mówi po angielsku.

W pobliżu Danxia znajdują się także inne atrakcje, równie ciekawe, ale o tym już w następnym poście.

źródło: http://www.celwpodrozy.pl/2014/07/gdzie-leza-teczowe-gory-danxia-i-jak-sie-tam-dostac.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s