Światowy Bank i Bill Gates rozdają w Nigerii nasiona GMO

/

Liczące ponad 14 milionów członków Stowarzyszenie Nigeryjskich Rolników zwróciło się do wszystkich mieszkańców wsi tego kraju, by ci nie przyjmowali nasion GMO i odmian hybrydowych rozdawanych przez Światowy Program Żywnościowy, tj. agencję ONZ (ang. World Food Programme, w skrócie: WFP) oraz Bank Światowy.

SONY DSC

W swoim liście skierowanym do Rady Bezpieczeństwa ONZ farmerzy żądają, by WPF i Bank Światowy przestały wykorzystywać swój międzynarodowy status do rozprowadzania nasion GMO w Nigerii i innych częściach Afryki.
Według stowarzyszenia: „Bill Gates wykorzystuje te instytucje do promocji i dystrybucji nasion GMO, chcąc zastąpić nimi nasiona odmian naturalnie występujących w Afryce Subsaharyjskiej. Gates dąży do monopolizacji tego rynku przez firmę Monsanto, której jest akcjonariuszem.”

List jest odpowiedzią na oświadczenie prasowe dyrektora WFP, pani Ertharin Cousin. Cousin zapowiedziała, że milion uchodźców powracających do swoich domów na północnym wschodzie Nigerii otrzyma na kolejny sezon upraw ulepszony materiał siewny oraz pomoc niezbędną do odbudowy zniszczonych społeczności. To, czego pani Cousin nie powiedziała to fakt, że naturalne uprawy tych uchodźców zostały wcześniej zniszczone przez Boko Haram (muzułmańskich ekstremistów, odpowiedzialnych m.in. za porwanie 276 uczennic w 2014). Jej członkowie zostali wynajęci przez miliarderów, którym zależy na wprowadzeniu na tym terenie odmian hybrydowych i GMO produkowanych przez Monsanto i Cargill.
Przyjęcie przez rolników darmowych nasion oznacza, że już po pierwszym sezonie upraw bezpieczeństwo żywnościowe Nigerii będzie leżeć w rękach tych koncernów. Stanie się tak, ponieważ rolnicy nie mogą wykorzystać nasion z otrzymanych plonów ponownie. W każdym kolejnym sezonie będą musieli się udać do przedstawicieli któregoś z koncernów i kupić nasiona po cenie, o której dziś nikt nie mówi, albo wypadną z rynku. Tragedia, jaka może ich spotkać jest nawet większa niż się wydaje: wystarczy przypomnieć, że w Indiach cena bawełny GMO na przestrzeni lat wzrosła 30-krotnie, a 300 000 Hindusów odebrało sobie życie, bo nie stać ich było na zakup materiału siewnego.Według rzecznika stowarzyszenia, Ahmeda Sule, sytuacja jest tragiczna i wymaga natychmiastowej międzynarodowej interwencji.

Bill Gates, miliarder, osobiście zaangażowany w sprawy Nigerii poprzez organizacje pozarządowe, swoją fundację „Melinda Gates” oraz układy w Banku Światowym i Banku Rozwoju Afryki troszczy się o swoje udziały w Monsanto. A sam koncern pracuje bez wytchnienia, by dotrzeć do afrykańskich władz i nakłonić je do akceptacji nasion GMO i odmian hybrydowych. Celem jest rynek nasion najbardziej zaludnionego w Afryce kraju – Nigeria.
Zniszczenie pól na północnym-wschodzie tego kraju i zmuszenie rolników do ucieczki było pierwszym krokiem: doprowadziło do utraty ich nasion i upraw. Kolejnym jest wprowadzenie tzw. nasion ulepszonych, jak nazywa się GMO i odmiany hybrydowe. W 2010 Monsanto próbowało w ten sam sposób „pomóc” haitańskim rolnikom po trzęsieniu ziemi, którzy odważyli się jednak zniszczyć otrzymane nasiona. W 2011 Węgrzy spalili pola GMO, stawiając na pierwszym miejscu swoje zdrowie, środowisko oraz bezpieczeństwo żywnościowe. Inne kraje europejskie wprowadziły zakaz upraw GMO, a żywność zawierająca odmiany genetycznie modyfikowane musi być odpowiednio znakowana. To wszystko utrudnia eksport produktów rolnych z subsaharyjskiej Afryki na Stary Kontynent, rysując smutną przyszłość tamtejszemu rolnictwu.

Wielu obserwatorów uważa, że Nigeria nie wprowadzi zakazu upraw GMO z powodu działającego tu silnego lobby Monsanto, które już zdołało kupić lokalnych polityków i biznesmenów. Łapówki z miliardami dolarów przekazywano nie tylko w Nigerii, ale także w Ghanie, Kenii czy Południowej Afryce. Zakazu GMO nie wprowadzono, mimo że 98% tamtejszych społeczeństw opowiada się za nim.

Tekst źródłowy: http://www.globalresearch.ca/
z dn. 29.01.2017

za: http://xebola.wordpress.com/2017/02/07/swiatowy-bank-i-bill-gates-rozdaja-w-nigerii-nasiona-gmo/

Jedna myśl w temacie “Światowy Bank i Bill Gates rozdają w Nigerii nasiona GMO

  1. WINDU 1 MARCA 2017


    zdjęcie Bank Nasion – Global Crop Diversity Trust – flickr

    źródło: http://antimedia.pl/najwazniejszy-bank-na-swiecie-otrzymal-kolejna-dostawe-nasion/

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s