Żywność wprost od rolnika legalna. Sceptycy twierdzą, że nowe prawo jest martwe

Data publikacji: 2017-01-02 09:00
Data aktualizacji: 2017-01-02 09:00:00

Żywność wprost od rolnika legalna. Sceptycy twierdzą, że nowe prawo jest martwe

fot.jannbr/sxc.hu

 

Od 1 stycznia rolnicy mogą legalnie sprzedawać żywność wytwarzaną w swoich gospodarstwach. Resort rolnictwa zapewnia, że wszystkie akty prawne zostały przygotowane i taką działalność można prowadzić bez obaw o łamanie prawa. Sceptycy oceniają, że wprowadzone regulacje okażą się martwe.

Na obecną chwilę trudno ocenić ilu gospodarzy zdecyduje się na korzystanie w praktyce z przepisów regulujących sprzedaż bezpośrednią żywności wytwarzanej we własnym gospodarstwie. Najbardziej optymistyczne prognozy mówią tu o nawet kilkudziesięciu tysiącach gospodarstw, ale w perspektywie 2-3 lat. Chodzi tu nie tylko nieufność do nowych przepisów oraz ich komplementarność.

„Do rozpoczęcia legalnej sprzedaży bezpośredniej żywności wystarczy dokonanie rejestracji w biurze powiatowego lekarza weterynarii, jeśli rolnik będzie handlował żywnością pochodzenia zwierzęcego lub zwierzęcego i roślinnego” – informuje naszdziennik.pl. Jeśli w gospodarstwie będzie wytwarzana tylko żywność pochodzenia roślinnego, takie zgłoszenie przyjmuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Rejestracji należy dokonać 30 dni przed rozpoczęciem handlu.

Działalność rolników regulują rozporządzenia: w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania, na temat rejestru zakładów produkcyjnych wytwarzających produkty pochodzenia zwierzęcego oraz w sprawie ustalenia weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego.

Jak podaje dziennik, ustawa o rolniczym handlu detalicznym zakłada, że „każdy gospodarz będzie mógł bez podatku sprzedać produkty spożywcze wytworzone przez siebie lub domowników o wartości 20 tys. zł rocznie. Po przekroczeniu tej kwoty rolnik będzie musiał zapłacić ryczałtowy podatek w wysokości 2 proc. od obrotu”. Rolnicy nie będą musieli prowadzić ksiąg rachunkowych, a ewidencję sprzedaży będzie można prowadzić w zeszycie.

Źródło: naszdziennik.pl

 
źródło: http://www.pch24.pl/zywnosc-wprost-od-rolnika-legalna–sceptycy-twierdza–ze-nowe-prawo-jest-martwe,48473,i.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s