Kanada przeprasza Indian

Podobnie jak swój poprzednik premier Justin Trudeau przeprosił w imieniu władz państwowych przedstawicieli rdzennych ludów Kanady za politykę przymusowej asymilacji oraz przemoc w specjalnych ośrodkach wychowawczych, gdzie umieszczano młodzież oderwaną od rodzin.

“Rząd Kanady prosi autochtonicznych mieszkańców o przyjęcie przeprosin za to, że tak źle wypełniał swe obowiązki względem nich oraz prosi o przebaczenie” – powiedział Trudeau w Ottawie podczas uroczystości upamiętniających ofiary prześladowań.

Szef kanadyjskiego rządu powiedział, że oddzielanie siłą indiańskich dzieci od rodziny i środowiska, by pozbawić je kultury i tradycji, było złem. Politykę przymusowej asymilacji Harper nazwał „czarnym rozdziałem” w historii Kanady. Minister ds. Indian i rozwoju Północy Chuck Struhl określił przemowę jako szczerą i pełną szacunku. Dodał, że „wielu ludzi całe życie czekało na te przeprosiny”.

Źródło: dailymail.co.uk, the guardian.com

Foto: Blair Gable

za: http://dobrewiadomosci.net.pl/9100-kanada-przeprasza-indian/

Reklamy

Komentarzy 6 to “Kanada przeprasza Indian”

 1. mgrabas Says:

  „Styczeń 23, 2014

  Naukowcy odkryli sekret zadowolenia z życia. Jest niezwykle prosty

   

  1
  fot. wuborcza.pl

  Podwyżka? Awans? Wygrana na loterii? Niestety, te rzeczy sprawiają, że poziom zadowolenia z życia rośnie tylko na kilka miesięcy. Najdalej po pół roku efekt znika. Ale jest coś, co zadowolenie podnosi na długo – a efekt utrzymuje się nawet po latach.

  Jak donosi BBC, brytyjscy naukowcy odkryli, że przeprowadzka w pobliże terenu zielonego – parku lub lasu – sprawia, że ludzie są bardziej zadowoleni z życia niż przed przeprowadzką. To nie jest być może specjalnie zaskakujące odkrycie, każdy chyba przyzna, że miło jest mieć zieleń za oknem. A przynajmniej milej niż ścianę bloków, kamienic czy ruchliwą ulicę. Ale to, co jest zaskakujące w odkryciu brytyjskich badaczy, to fakt, że wzrost poziomu zadowolenia z życia po przeprowadzce w pobliże zieleni jest trwały i utrzymuje się przez wiele lat.

  To o tyle dziwne, że z wielu wcześniejszych badań wiadomo, że inne czynniki podwyższające poziom zadowolenia z życia, takie jak podwyżka czy awans, sprawiają, że bardziej zadowoleni z życia jesteśmy tylko przez kilka miesięcy – maksymalnie do pół roku. Potem nasz poziom zadowolenia z życia spada do takiego samego poziomu, jak przed miłym wydarzeniem. Nawet osoby, które wygrały znaczne kwoty na loterii, po pół roku od wygranej są zadowolone z życia tak samo, jak przed wygraną.

  Natomiast uszczęśliwiający efekt przeprowadzki w pobliże parku lub lasu – co odkryli Brytyjczycy – utrzymuje się przez wiele lat. To sprawia, że inaczej należy spojrzeć na urbanizację i zabudowę terenów zielonych w miastach – znikanie parków i skwerów po prostu sprawia, że mniej ludzi będzie zadowolonych z życia, co ma wymierne efekty dla kosztów opieki zdrowotnej – ale i gospodarki. Brytyjczycy zastanawiają się, czy wartość terenów zielonych nie powinna być uwzględniana na przykład w wydatkach na ochronę zdrowia.

  Badanie wykonano na dużej, reprezentatywnej próbie ponad 10 tysięcy osób. Naukowcy zamierzają teraz zbadać bardziej szczegółowo, dlaczego zieleń ma taki dobroczynny wpływ na mieszkańców miast.

  Źródło: http://wyborcza.pl/1,75400,15273594.html

  za: http://dobrewiadomosci.net.pl/176-naukowcy-odkryli-sekret-zadowolenia-z-zycia-jest-niezwykle-prosty/

 2. mgrabas Says:

  „Czerwiec 30, 2016

  Co dzieje się w organizmie przez godzinę jazdy na rowerze?

  Wszyscy wiedzą, że słońce, wiatr we włosach i odrobina wysiłku to najlepszy przepis na codzienną porcję wzmocnienia i dobrego nastroju. Nawet tak nieobciążające ćwiczenia jak jazda na rowerze dokładają kolejną cegiełkę do poprawy samopoczucia. Jednak co właściwie powoduje tę zmianę nastroju? Co dokładnie dzieje się w organizmie przez godzinę jazdy?

  10 minut

  Twój organizm przestawia się na nieco intensywniejszy tryb działania. Pierwszy szok, nieuchronny zwłaszcza jeśli nie jesteś przyzwyczajony do ruchu, mija. Oddech i serce pracują już w normalnym tempie i zostaje tylko frajda z szybkiej jazdy, niezależna od aktualnego stanu dróg.

  20 minut

  Zaczyna spadać poziom kortyzolu w twoim organizmie. To hormon stresu, którego nadmiar jest odpowiedzialny za takie zjawiska jak odkładanie się tkanki tłuszczowej, ścieńczenie skóry czy rozstępy. Redukcja kortyzolu to łatwiejsze zasypianie i sprawniejszy metabolizm.

  40 minut

  Po tym czasie twój organizm wyczerpał już cały zapas glukozy we krwi i zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Jesteś w pełni dotleniony, a to oznacza zarówno łatwość łączenie faktów w logiczną całość, jak i zwiększoną kreatywność. Cokolwiek cię czeka w ciągu dnia, stawisz temu czoła, zwłaszcza jeśli rowerem dojeżdżasz do pracy.

  45 minut

  Przysadka mózgowa produkuje endorfiny i serotoninę, czyli naturalne środki przeciwbólowe odpowiedzialne za poczucie szczęścia. Oprócz zwyczajnej satysfakcji może wzrosnąć pewność siebie. Mija poczucie odrętwienia, rośnie entuzjazm.

  60 minut

  Pojawia się satysfakcja z pełnej godziny jazdy połączona z wszystkimi fizycznymi efektami, które dała ci godzina ciągłego wysiłku, nawet jeśli nie był zbyt intensywny. W dodatku jeśli wolisz jeździć rowerem po mieście, np. do pracy, prawdopodobnie i tak już dotarłeś na miejsce, podczas gdy w samochodzie ciągle mógłbyś stać w korkach.

  Czytaj więcej na facet.wp.pl

  Foto: pixabay.com”

  za: http://dobrewiadomosci.net.pl/176-naukowcy-odkryli-sekret-zadowolenia-z-zycia-jest-niezwykle-prosty/

 3. mgrabas Says:

  OPUBLIKOWANO SIERPIEŃ 17, 2014 PRZEZ A303 W ZDROWIE

  Korzeń mniszka lekarskiego skuteczniejszy od chemioterapii

  (Health Benefits) Naukowcy odkryli, że korzeń mniszka lekarskiego działa lepiej niż chemioterapia. Podczas gdy chemioterapia zabija wszystkie komórki, mniszek zabija jedynie te dotknięte rakiem.

  a

  Niesłusznie zaniedbywana roślina bogata we właściwości lecznicze, i jedyna, najważniejsza rzecz to by zbierać ją w czystym środowisku, daleko od dróg. W medycynie ludowej z kwiatów mniszka robi się syrop, wiedząc że zawiera wiele substancji terapeutycznych. Ale mniej wiemy o korzeniu mniszka, który pomaga chorym na raka.

  Ponadto ma właściwości moczopędne, stymuluje wydzielanie żółci, oczyszcza wątrobę, pomaga w chorobach alergicznych, jest wspaniałym sojusznikiem w obniżaniu cholesterolu. Korzeń mniszka jest bogaty w minerały takie jak żelazo, wapno, kwas foliowy i magnez, oraz witaminy C i A.

  Portal Natural News poinformował, że rezultaty badań na Wydziale Chemii i Biochemii Uniwersytetu Windsor w Kanadzie dają nową nadzieję wszystkim cierpiącym na raka. Doszli do wniosku, że korzeń mniszka zabija komórki rakowe. Kolejną ważną info jest to, że nie ma negatywnego wpływu na inne komórki organizmu.

  Badanie wykryło, że herbata z mniszka wpływa na komórki rakowe w taki sposób, że rozpadają się w ciągu 48 godzin, zaś zdrowe pozostają w całości. Stałe stosowanie korzenia mniszka może zniszczyć większość komórek rakowych. Te niespodziewane wyniki zmusiły naukowców do dalszego badania tej cudownej rośliny.

  72-letni John Di Carlo jest osobiście przekonany do terapeutycznych właściwości mniszka. Spędził 3 lata poddając się agresywnej i intensywnej terapii chemioterapii, po czym lekarze zwolnili go do domu by spędził z rodzina ostatnie dni życia. Biorąc pod uwagę fakt, że lekarze mieli mniejszy wybór w poszukiwaniu rozwiązań do walki z jego chorobą, zasugerowali mu picie herbaty z korzenia mniszka lekarskiego, i zaledwie po 4 miesiącach doświadczył remisji choroby.

  Źródło: http://healthydebates.com/root-effective-chemotherapy/

  Tłum. z j. ang. Ola Gordon.”

  za: http://wolna-polska.pl/wiadomosci/korzen-mniszka-lekarskiego-skuteczniejszy-chemioterapii-2014-08

  • mgrabas Says:

   „Grudzień 2, 2015

   Naukowcy z Kanady odkryli roślinę, która zabija komórki raka w 48 godzin

   Dandelion-Tea-e1429782360871-620x306

   Herbata z Mniszka oddziałuje na zakażone rakiem komórki w sposób, który je dezintegruje w 48 godzin, podczas których żadne zdrowe komórki nie są zarażane. Ta często pomijana roślina jest uznawana za chwast, ale ma wiele leczniczych właściwości i powinna być zbierana z dala od dróg i innych zanieczyszczeń.

   Nasze babki używały syropu z mniszka wiedząc, że zawiera wiele leczniczych substancji, jakkolwiek nie miały pewności czy korzeń mniszka może pomóc w leczeniu chorych na raka. Naukowcy odkryli, że korzeń tej rośliny okazuje się lepszy od chemioterapii, która zabija wszystkie komórki, a korzeń mniszka tylko te z rakiem.

   Dodatkowo ma właściwości moczopędne, stymuluje wydzielanie żółci, oczyszcza wątrobę, pomaga w alergiach i redukuje cholesterol. Zawiera bardzo ważne witaminy i minerały takie jak: witamina B6, tiamina(wit. B1), ryboflawina(wit. B2), witaminę C, żelazo, wapń, potas, kwas foliowy i magnez.

   Zawiera do 53% dziennego zapotrzebowania na witaminę K i około 110% zalecanej dziennej dawki witaminy A. Fakty te są znane od lat, ale ostatnie badania dały nowe światło na mniszka.

   Na uniwersytecie w Windsor w Kanadzie przeprowadzono badanie na wydziale chemii i biochemii, i rezultaty mogą dawać nadzieję chorym na raka. Odkryto że korzeń mniszka zabija komórki raka bez negatywnego wpływu na zdrowe, co zostało opublikowane na stronie Natural News.

   Badanie pokazało, że herbata z mniszka oddziałuje na komórki raka tak, że dezintegrują się one w ciągu 48 godzin, podczas których żadne zdrowe komórki nie są uszkadzane. Wywnioskowano, że długotrwałe leczenie korzeniem mniszka może zniszczyć większość komórek raka i ze względu na nieoczekiwane rezultaty, naukowcy otrzymali dodatkowe wsparcie by kontynuować badania nad tym cudownym ziołem.

   wdr-220-john-dicarlo-dandelion-tea

   72 letni John di Carlo, który osobiście przekonał się o leczniczych właściwościach mniszka, poddał się intensywnemu i agresywnemu leczeniu chemioterapią w ciągu trzech lat swojego życia, po czym lekarze wysłali go do domu by spędził ‚ostatnie dni’ z rodziną. Biorąc pod uwagę, że lekarze nie zaproponowali mu żadnych alternatywnych rozwiązań w walce z chorobą, sam zadecydował, że będzie pił herbatę z korzenia mniszka w ramach ostatniej nadziei. Zgodnie z Natural News , zaledwie po czterech miesiącach, ten mężczyzna doświadczył remisji.

   Jak zbierać korzeń mniszka?

   Korzeń mniszka zbiera się jesienią lub wiosną, kiedy cała energia jest skupiona w korzeniu. Korzeń należy wyrywać z ziemi. Użyj małej łopatki, po czym delikatnie usuń ziemię dookoła korzenia. Upewnij się, że korzeń pozostaje nietknięty, by nie utracić leczniczych płynów z jego wnętrza.

   wdr-620-dandelion-cu

   Przenieś korzeń w czyste miejsce i podczas odrywania korzenia skup uwagę na dużych i dorodnych roślinach.

   Jak przechowywać korzeń mniszka?

   Dandelion_Root

   Jako lekarstwo, korzeń mniszka jest używany zarówno świeży jak i ususzony. Jeśli chcemy przechowywać korzeń mniszka, musimy go ususzyć. Przed suszeniem, korzeń powinien zostać ostrożnie obrany i pokrojony na mniejsze, równe kawałki. Korzeń mniszka powinien być trzymany na świeżym powietrzu. Rozłóż je na płaskiej powierzchni w chłodnym, suchym miejscu z dobrą wentylacją.
   Korzeń będzie ususzony w przeciągu 3 do 14 dni., można poznać po tym, że stanie się kruchy. W takim stanie korzeń mniszka zachowuje swoje medyczne właściwości do roku, i powinien być przechowywany w szklanym słoiku, w chłodnym, ciemnym miejscu.

   Źródło: healthyandnaturallife.com

   Opracowała: Małgosia Grzybowska”

   źródło: http://dobrewiadomosci.net.pl/8891-naukowcy-z-kanady-odkryli-rosline-ktora-zabija-komorki-raka-w-48-godzin/

 4. mgrabas Says:

  „Sierpień 12, 2014

  8 korzyści ze spania nago

  1

  Młodsza i zdrowsza skóra, lepsze samopoczucie, mocniejsza więź z partnerem – to tylko niektóre korzyści ze spania nago. Co jeszcze można zyskać, rezygnując z piżamy?

  2

  W relacjach z partnerem nic nie zastąpi kontaktu z nagą skórą. Wpływa on na wydzielanie się oksytocyny – hormonu miłości, który wyzwala potrzebę bliskości i silne przywiązanie. Pomaga on nie tylko zespolić związek między partnerami (oraz z dzieckiem po porodzie), ale również podnosi poziom zadowolenia, redukuje stres i ciśnienie krwi.

  3

  Spanie nago pozwala oswoić się ze swoim ciałem i czuć się w nim komfortowo. To z kolei wpływa na wzrost pewności siebie w towarzystwie innych ludzi, którzy postrzegają takie osoby jako bardziej atrakcyjne.

  4

  Bez piżamy ciało lepiej wypoczywa. Nie krępuje go żadna guma w pasie, ale, co ważniejsze, organizm efektywniej reguluje temperaturę i nie przegrzewa się. To z kolei ułatwia budzenie się rano i wstawanie z łóżka.

  5

  Sprawna regulacja temperatury u osób, które śpią na nago, poprawia także kondycję skóry. Bez piżamy oddycha ona lepiej, co w wielu przypadkach może pomóc na problemy z trądzikiem. Ponadto na spaniu bez nocnej odzieży korzystają także intymne części ciała, które na co dzień są skrępowane ubraniami.

  6

  Termoregulacja u osób śpiących na nago ma jeszcze inną zaletę – ujmuje lat. Przegrzanie i skrępowanie ubraniami organizmu w ciągu dnia utrudnia wydzielanie hormonów, które uruchamiają proces regeneracji skóry. Spanie bez piżamy z kolei daje ciału sposobność do nadrobienia strat – sprawnego odbudowania tkanek przez efektywniejszą termoregulację, co zapobiega m.in. powstawaniu zmarszczek.

  7

  Przychodzisz z pracy i od razu zakładasz piżamę? Rezygnujesz tym samym ze spontanicznych, wieczornych wyjść na miasto czy spotkań ze znajomymi. Po prostu kończysz dzień, w końcu jesteś już przebrany do łóżka. Jeśli sypiasz nago, to nie zakładasz piżamy na długo przed położeniem się w pościel i pozostajesz w eleganckich ciuchach przez cały wieczór. Tym samym Twój dzień trwa dłużej i nie obawiasz się niespodziewanych gości.

  8

  Jeśli śpisz z partnerem na nago, możesz liczyć na częstszy seks. W końcu nic Cię od niego nie dzieli, poza tym wrażenia wzmacnia efekt wizualny.

  9

  Wreszcie korzyść ekonomiczna: nie śpisz w piżamie – nie niszczysz jej, nie pierzesz, a tym samym nie musisz kupować nowej.

  Źródło: stylzycia.newsweek.pl

  źródło: http://dobrewiadomosci.net.pl/587-8-korzysci-ze-spania-nago/

 5. mgrabas Says:

  „Październik 22, 2015

  Śpiewanie w chórze może przynosić korzyści dla zdrowia psychicznego

  3

  Jak wynika z badań Nicka Stewarta z Oxford Brookes University, śpiewanie w chórze może przynosić korzyści dla zdrowia psychicznego.

  Nick, za pośrednictwem Internetu, zadał grupie 375 osób, wśród których część śpiewała w chórze, część śpiewała solo, reszta była członkami drużyn sportowych. Pytania dotyczyły ich samopoczucia oraz satysfakcji z tego co robią.

  Jak się okazało, we wszystkich grupach poziom zadowolenia z życia był dość wysoki. Jednak śpiewający w chórach deklarowali znacznie lepsze samopoczucie niż śpiewający solo i nieco lepsze niż sportowcy.

  Członkowie chórów podkreślali także, że śpiewanie w grupie daje im poczucie jedności, a zespół jest ważną częścią ich życia. Sportowcy o swoich drużynach wypowiadali się chłodniej.

  „Wyniki badań sugerują że dołączenie do chóru może być dobrym sposobem, aby poprawić sobie codzienne samopoczucie. Wiemy zaskakująco mało, jak śpiewanie w grupie może mieć wpływ na nasze zdrowie”– skomentował Nick Stewart

  „Wyniki padań sugerują, że doświadczenie w postaci używania własnego głosu do tworzenia muzyki może być bardziej atrakcyjne, jeśli czujemy się częścią spójnej grupy. Dalsze badania mogą pokazać, jak wspólne poruszanie się i zsynchronizowane oddychanie, może powodować unikalny stan dobrego samopoczucia i zadowolenia”.

  Źródło: brookes.ac.uk, fot. singers.com ”

  źródło: http://dobrewiadomosci.net.pl/8467-spiewanie-w-chorze-moze-przynosic-korzysci-dla-zdrowia-psychicznego/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s