Firma Solaris Bus & Coach jest niemiecka, a nie polska

Reklamy

Komentarze 3 to “Firma Solaris Bus & Coach jest niemiecka, a nie polska”

 1. mgrabas Says:

  „Przez Redakcja – 

  Cudzoziemiec wart więcej niż Polak – 3 razy większe pieniądze dla uczelni za obcokrajowca


  Indeks fot. pl.wikipedia.org

  Za kilka lat ponad połowę studentów polskich wyższych uczelni będą stanowić obcokrajowcy. Takie są przewidywane efekty nowego algorytmu finansowania szkół wyższych, który wejdzie w życie wraz z nowym rokiem.

  Uczelnie dostaną wyższą dotację na naukę cudzoziemca, który przyjedzie nad Wisłę na cały pięcioletni cykl kształcenia. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapłaci za niego trzykrotnie więcej, czyli np. 30 tys. zamiast 10 tys. rocznie. Będzie to premiować placówki, które swoją ofertą dydaktyczną i prestiżem przyciągną chętnych z zagranicy – tłumaczy resort.

  Eksperci i uczelnie do pomysłu ministerstwa podchodzą sceptycznie. Część mówi wprost, że to niezrozumiałe premiowanie tych placówek, które już teraz z kształcenia cudzoziemców zrobiły niezły biznes. Inni podkreślają, że więcej pieniędzy na naukę obcokrajowców będzie premiować przede wszystkim słabe ośrodki akademickie.

  Wyższe dotacje to nie jedyne rozwiązanie, które ma zachęcić do kształcenia cudzoziemców. Ministerstwo pracuje nad projektem ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, która będzie odpowiedzialna za umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego.”

  źródło: http://parezja.pl/cudzoziemiec-wart-wiecej-niz-polak-3-razy-wieksze-pieniadze-dla-uczelni-obcokrajowca/

 2. mgrabas Says:

  „Data publikacji: 2016-12-24 21:00
  Data aktualizacji: 2016-12-24 15:50:00

  Ukraińcy pokochali Wrocław. W roku 2016 zatrudniono ich w dolnośląskiej stolicy aż 62 tysiące

  Ukraińcy pokochali Wrocław. W roku 2016 zatrudniono ich w dolnośląskiej stolicy aż 62 tysiące

  Zdjęcie ilustracyjne. By National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH) from USA (Air Sampling Equipment) [Public domain], via Wikimedia Commons

  Coraz więcej Ukraińców podejmuje pracę na Dolnym Śląsku. W ciągu roku w województwie zgłoszono aż 119,5 tys. zatrudnionych Ukraińców. W samym Wrocławiu ich liczba sięga niemal 62,5 tys. Do tego należy jednak doliczyć niepracujących członków rodzin, studentów oraz pracujących w szarej strefie.

   

  „Gazeta Wrocławska” opublikowała dane statystyczne pochodzące z Powiatowych Urzędów Pracy. Wynika z nich, że „do listopada tego roku (…) przyjechało do nas do pracy 121,7 tys. obcokrajowców. Aż 119,5 tys. z nich to Ukraińcy. Zajmujących drugą lokatę Białorusinów, przyjechało zaledwie 839. Przy zmianie pracy obcokrajowcom potrzebne jest nowe zezwolenie, więc dana osoba może się pojawiać w tegorocznych statystykach kilkukrotnie, ale z drugiej strony pracują u nas Ukraińcy z pozwoleniem wydanym na dwa, trzy lata, więc nie ma ich w zestawieniu z tego roku, ale realnie pracują” – pisze redaktor Weronika Skupin.

   

  We Wrocławiu pracę w tym roku podjęło 62,4 tys. Ukraińców, a w Świdnicy 18,6 tys. Trzecie miejsce zajmuje Oława i okolice: w tym powiecie pracuje aż 5,5 tys. Ukraińców (często w jelczańskiej strefie ekonomicznej będącej częścią strefy wałbrzyskiej, gdzie znajdują się m.in. fabryki Autoliv, Toyota, Faurecia, Italmedia, Siloldes, czy Elica).

   

  Wielu Ukraińców było w tym roku zatrudnionych także w powiatach: trzebnickim (4,1 tys.), legnickim (ziemskim i grodzkim, ok. 4 tys.), oleśnickim i wołowskim (po 3,1 tys.), strzelińskim i bolesławieckim (po 2,1 tys.).

   

  Co warte podkreślenia w powiatach oławskim, legnickim, lubińskim czy bolesławieckim dość liczna diaspora ukraińska jest już obecna od końca lat 40. XX wieku. Dzisiejszy imigranci podwyższają tylko i tak już spory odsetek osób narodowości ukraińskiej.

   

  Najwięcej obywateli Ukrainy przekroczyło nasze granice w ostatnich miesiącach roku. W sierpniu liczba wydanych pozwoleń przekroczyła 12 tys. Obecnie wynosi prawie 14 tys.  miesięcznie i stale rośnie.

   

  Podobnie jest w województwie opolskim. Tam najwięcej oświadczeń o zamiarze zatrudnienia (9,3 tys.) przyjął Powiatowy Urząd Pracy w Opolu. Zdecydowana większość z nich dotyczyła Ukraińców. W tym roku (do końca listopada) oświadczeń było już 10 tys., a opinii (do końca sierpnia) – 4 tys. Sporo Ukraińców chce pracować w Kędzierzynie-Koźlu i Brzegu.

   

  Póki co rząd odroczył wejście w życie nowych przepisów. Ich zadaniem jest regulowanie napływu chętnych do pracy w naszym kraju zza wschodniej granicy. Miały one polegać na wprowadzeniu opłat dla pracodawców składających w urzędach pracy oświadczenia o zamiarze zatrudnienia obcokrajowca.

   

  Celem przepisów było ograniczenie liczby przyjeżdżających do Polski osób, które nie zawsze pojawiają się tu z zamiarem podjęcia pracy. Nie ma tygodnia, żeby straż graniczna nie zatrzymywała w województwie opolskim osób, które korzystały z polskich oświadczeń, żeby wyjechać za granicę.

   

  Źródło: kresy.pl, gazetawroclawska.pl

  MWł”

  źródło: http://www.pch24.pl/ukraincy-pokochali-wroclaw–w-roku-2016-zatrudniono-ich-w-dolnoslaskiej-stolicy-az-62-tysiace,48308,i.html

 3. mgrabas Says:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s