Zamach na polski węgiel! Nasze złoża przejdą w ręce zagranicznych podmiotów!

Wokół zamykanych polskich kopalni są udzielane koncesje na poszukiwanie i dla podmiotów zagranicznych i inwentaryzację złóż. Zgodnie z polskim prawem górniczym będą miały prawo ich eksploatacji, stosując nowoczesne technologie wydobywcze. Polska również dysponuje takimi technologiami, ale ich nie wdraża, oddając złoża w obce ręce – alarmowali uczestnicy zorganizowanej w czwartek w Sejmie Konferencji „Kopalnie – zamykamy czy otwieramy – inne spojrzenie na problem polskiego górnictwa”.

– Wkrótce zamknięte zostaną wszystkie polskie kopalnie, a uruchomione zostaną nowe technologie zgazowywania węgla na naszych zasobach – ostrzegał Roman Borecki, wykładowca akademicki, który od lat jest związany z branżą górniczą. – Realizujemy za ciężkie pieniądze – w przypadku kopalni Wieczorek było to 100 mln złotych – projekty badawcze, które zespoły badawcze oceniają jako bardzo pozytywne. Najwyższa Izba Kontroli ocenia je pozytywnie i nie ma dalszych działań. Nie ma decyzji na szczeblach wykonawczych, aby te wyniki badań wykorzystać – brak jest realizacji projektów wdrożeniowych – bił na alarm Borecki.

– My jako kraj z ogromnym dorobkiem inżynierskim w technologii zgazowywania węgla zaniedbujemy i nie rozwijamy tej technologii. Niezrozumiałe jest to dla nas chociażby w kontekście tego, że zamykanie kopalń bez uzasadnienia ekonomicznego, a równocześnie wydawanie kilkudziesięciu koncesji – w tej chwili wydanych jest ok. 50-60 koncesji na poszukiwanie złóż węgla, a tylko 10 z nich przyznano polskim podmiotom – ubolewał.

– Prawo górnicze dopuszcza, że kto zidentyfikuje i zinwentaryzuje złoże, ma prawo do jego eksploatacji. Podejrzenie nasze jest takie, że te wszystkie firmy, które stosują technologię zgazowywania węgla, a które otrzymały w Polsce koncesję na poszukiwanie i inwentaryzację złóż są ukierunkowane w tym procesie, aby w niedługim czasie, gdy zamknięte zostaną tradycyjne metody wydobycia i zamknięte zostaną wszystkie polskie kopalnie, uruchomią te złoża w technologii podziemnego zgazowania, na naszych zasobach – nie krył obaw i nie są to niestety obawy bezpodstawne, jako że polską branżę górniczą mają na oku tzw. zagraniczni inwestorzy od wielu lat i od wielu lat trwa systematyczne niszczenie tego sektora przez kolejne rządy.

– To jest działanie na szkodę naszego narodu. Zaniechanie rozwoju czystych technologii węglowych i nowoczesnych technologii eksploatacji złóż jest działaniem na szkodę naszego narodu, ponieważ wyzbywamy się jednego z naszych bogactw, które umożliwiłoby nam intensywny rozwój gospodarczy – tłumaczył Borecki.

– Jak prześledzimy wywiady ministra Tobiszowskiego czy Tchórzewskiego, uważa, że część kopalń należy zamykać, ale tworzyć nowe kopalnie. Coś tu nie gra – mówił mgr inż. Marek Adamczyk, przypominając, że jedno miejsce pracy w górnictwie generuje cztery miejsca pracy. – Kraje G20 nadal wspierają i subsydiują branżę paliw kopalnych. Przecież rząd polski powinien się powoływać na tego typu przykłady. Polska ze względu na specyficzne położenie energetyczne musi wspierać własne wydobycie – przekonywał. – Ciekawe, że respektowali to wszyscy I Sekretarze PRL, a nie respektują wszyscy rządzący III RP – zauważył.

– My importujemy węgiel z Ukrainy, gaz od „przyjaciół”, a mamy takie straszne zasoby, że nie wiadomo, co z nimi zrobić i to nie przez dziesięć lat, ale dziesięć stuleci – konkludował prof. Bogdan Żakiewicz, podkreślając, iż polscy naukowcy od lat dysponują nowoczesnymi technologiami wydobycia, tyle że nikt nie jest zainteresowany, żeby wdrażać owe naukowe zdobycze w życie. Niestety – przynajmniej dotychczas – rząd Beaty Szydło w niczym nie różni się pod tym względem od wcześniejszych.

Anna Wiejak

źródło: http://prawy.pl/42293-zamach-na-polski-wegiel-nasze-zloza-przejda-w-rece-zagranicznych-podmiotow/

15.12.2016 11:03

Górnicy z kopalni Makoszowy rozpoczęli strajk. Nie wyjechali na powierzchnię

W kopalni Makoszowy górnicy rozpoczęli podziemny strajk

W kopalni Makoszowy górnicy rozpoczęli podziemny strajk (Fot. Grzegorz Kozieł/TOK FM)

Dwudziestu górników z zabrzańskiej kopalni Makoszowy rozpoczęło 800 m pod ziemią protest w obronie kopalni, która z końcem roku ma zakończyć wydobycie węgla. Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), do której należy kopalnia, zapewnia, że każdy górnik otrzyma ofertę pracy.

Jak przekonuje przedstawiciel związku zawodowego, akcja ma charakter spontaniczny i jest oddolną inicjatywą, a także świadectwem determinacji górników. Chęć przyłączenia się do protestu deklarują kolejni górnicy.

Grzegorz Kozieł @kozielgrzegorz

20 górników rozpoczęło podziemny protest w kopalni Makoszowy w Zabrzu. Nie wyjechali po nocnej zmianie na powierzchnię @TOKFM_NEWS

Zdaniem Andrzeja Chwiluka, związkowca z kopalni Makoszowy, „kropką nad i”, która przesądziła o rozpoczęciu protestu, było niepowodzenie środowej wizyty związkowców z kopalni Makoszowy w Sejmie. Przedstawiciele strony społecznej wystąpili m.in. na konferencji zorganizowanej przez posłów Platformy Obywatelskiej, domagając się podjęcia rozmów na temat utrzymania kopalni i przekonując, że może ona rentownie pracować i pozyskać inwestora.

Główny postulat: nie wstrzymywać wydobycia

Według Chwiluka, głównym obecnie postulatem jest to, by kopalnia nie zakończyła wydobycia z końcem tego roku, ale by po 1 stycznia mogła nadal działać, udowadniając, że jest w stanie pracować rentownie i znaleźć rozwiązanie pozwalające na dalsze funkcjonowanie w dłuższej perspektywie.

Pracownicy kopalni nie wykluczają też innych form protestu, m.in. manifestacji w Zabrzu i innych miastach

Wygaszenie wydobycia w kopalni Makoszowy z końcem tego roku wynika z listopadowej decyzji Komisji Europejskiej, która notyfikowała pomoc publiczną na restrukturyzację polskiego górnictwa. Zgodnie z tą decyzją, przynosząca dotąd straty kopalnia Makoszowy tylko do końca tego roku może korzystać z budżetowych dopłat do strat produkcyjnych. Aby dalej działać, musiałaby uzyskać rentowność. Związkowcy przekonują, że zakład zrealizował plan naprawczy i wychodzi na prostą; zaprzeczają temu przedstawiciele SRK, zapewniając jednocześnie, że każdy pracownik Makoszów otrzyma ofertę pracy w innej kopalni.

Niepewni o przyszłość

Mimo tych deklaracji – według Chwiluka – górnicy z kopalni Makoszowy są zdezorientowani i niepewni o przyszłość. Jak mówił, formalnie – aby zatrudnić się w innej kopalni – pracownicy Makoszów muszą zwolnić się ze swojego zakładu, bez gwarancji, że faktycznie otrzymają pracę gdzie indziej. Kluczowe jest jednak – podkreślił związkowiec – to, że przeważająca większość pracowników wierzy w przyszłość kopalni i chciałaby nadal w niej pracować.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że górnicy kopalni Makoszowy mogą przechodzić do pracy w innych grupach górniczych całymi brygadami. Zapewnił, że praca będzie dla całej załogi, a pensje górników nie będą mniejsze.

Platforma Obywatelska wezwała rząd do przedstawienia informacji o planowanej likwidacji kopalń i miejsc pracy na Śląsku, wskazując na przykład kopalń Krupiński i Makoszowy. Również górnicy z należącej do JSW kopalni Krupiński w Suszcu planują protesty. Dziś po godzinie 14 mają zablokować drogę wojewódzką w Suszcu. Krupiński ma trafić do SRK w pierwszym kwartale przyszłego roku.

jagor

źródło: http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,21122658,gornicy-z-kopalni-makoszowy-rozpoczeli-strajk-nie-wyjechali.html

Podziemny protest górników w obronie KWK Makoszowy ZDJĘCIA + WIDEO

Górniczy gniew jest już nie do powstrzymania. Grupa górników z kopalni Makoszowy nie wyjechała na powierzchnię po swojej zmianie. Strajkujących pod ziemią stale przybywa. Strona związkowa mówi już o ponad 30 górnikach. Nie zgadzają się na rozpoczęcie likwidacji ich zakładu pracy. Rozpoczął się podziemny protest. Związkowcy nie używają jeszcze sformułowania: podziemny strajk.

Strajk w Makoszowach nabiera rozpędu. @Arkadiusz NaukaStrajk w Makoszowach nabiera rozpędu.Strajk w Makoszowach nabiera rozpędu.

Kamila Rożnowska

Kamila Rożnowska

Data dodania: 15.12.2016, 15:21 Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016, 18:56


AKTUALIZACJA GODZ. 18.10

Z informacji przekazanych przez SRK wynika, że po wyjeździe o godz. 17.30 na dole pozostało 4 protestujących, w tym dwóch związkowców.

AKTUALIZACJA GODZ. 17.55

Planowany na jutro przemarsz w Zabrzu prawdopodobnie nie odbędzie się.

Przypomnijmy: pracownicy, mimo braku zgody na organizację tego zgromadzenia (zostało zgłoszone w trybie uproszczonym, a powinno zwykłym, ponieważ mogłoby powodować utrudnienia w ruchu drogowym), chcieli aby jednak doszło do skutku.

Górnicy z Makoszów będą prawdopodobnie obecni pod kopalnią Wujek w Katowicach.

Będą odbywać się tam uroczystości, upamiętniające 35. rocznicę pacyfikacji strajku górników. Ma wziąć w nich udział prezydent Andrzej Duda.

AKTUALIZACJA GODZ. 17.45

Po raz pierwszy dzisiaj liczba protestujących podawana przez związki zawodowe i SRK jest zbliżona. Strona społeczna informuje o 12 pracownikach, SRK – 11.

Oznacza to, że część uczestników protestu wyjechała na powierzchnię.

AKTUALIZACJA GODZ. 17.05

W Zabrzu doszło do spotkania przedstawicieli ZZ, pani prezydent oraz przedstawiciela inwestora.

AKTUALIZACJA GODZ. 16.30

Spółka Restrukturyzacji Kopalń informuje, że w podziemnym proteście uczestniczy 11 górników w tym dwóch związkowców.

AKTUALIZACJA GODZ. 14.45

Związkowcy informują, że załoga miała usłyszeć od pracodawcy, że jeśli ktoś przystąpi do protestu, będzie mógł mieć później problemy, gdy zdecyduje się na alokację.

– Zdecydowanie dementuje te doniesienia. Taki sposób rozmowy z pracownikami nie jest przez stosowany – odpowiada na te zarzuty Witold Jajszczok, rzecznik prasowy SRK.

AKTUALIZACJA GODZ. 14.41

Według ZZ pod ziemią aktualnie protestuje 31 górników. Natomiast według SRK: 8.

Pojawiały się informacje, że o godz. 14.30 na cechowni miałaby się rozpocząć głodówka. Z naszych informacji wynika, że jak na razie do niej nie doszło.

Pod kopalnią Makoszowy odbyła się nieduża pikieta. Część pracowników pojechała do Suszca, aby wesprzeć górników z kopalni Krupiński w blokadzie DW 935.

AKTUALIZACJA GODZ. 12.54

Śląsko – dabrowska Solidarność informuje, że pod ziemią aktualnie znajduje się 20 górników. Przebywają na poziomie 850 m w komorze montażowej w pobliżu szybu.

– Protest wybuchł spontanicznie. To była inicjatywa załogi. Ludzie mają już dość tego, co dzieje się na kopalni. Boją się, że stracą swoje miejsca pracy i będą się tułać po Śląsku. Obawiają się przechodzenia do kopalń należących do Polskiej Grupy Górniczej czy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Niektóre z nich są oddalone od Zabrza nawet o 70 km. Boją się, że będą musieli pracować tylko na paliwo. Tak dramatyczne działania podjęli w obronie swoich miejsc pracy – mówi Dawid Bendkowski, wiceprzewodniczący zakładowej Solidarności.

Związkowiec zwraca uwagę również, że przejście pracowników do nowych spółek węglowych nie będzie miała charakteru alokacji.

– Alokacja polega na przeniesieniu z kopalni do kopalni. Tutaj jest sytuacja taka, że górnicy najpierw muszą się sami zwolnić z kopalni Makoszowy, a następnie zatrudnić w innej. To rodzi ogromne wątpliwości – dodaje.

Do protestujących zjeżdżają liderzy związkowi. – Wspierają ich. Rozmawiają z nimi i pytają, co im jest potrzebne, zapewniają gorące napoje, posiłki i koce – informuje.

AKTUALIZACJA GODZ. 12.03

Grupa górników z kopalni Makoszowy rozpoczęła podziemny protest w obronie kopalni, tymczasem już 323 pracowników (na 1346 pracowników aktualnie zatrudnionych w Makoszowach) z Zabrza złożyło deklaracji ws. przeniesienia do innych zakładów wydobywczych.

Gwarancja zatrudnienia dla wszystkich zatrudnionych w Makoszowach to jeden z zapisów, zawartych w porozumieniu ze stycznia 2015 roku, na mocy którego zabrzańska kopalnia trafiła do SRK.

Oferty zatrudnienia dla górników z Zabrza przedstawiła Polska Grupa Górnicza (w kopalniach: Ruda, ROW, Piast – Ziemowit oraz Bolesław Śmiały) oraz kopalnia Knurów Szczygłowice (Jastrzębska Spółka Węglowa).

– Przed punktem w Ruchu Bielszowice kopalni Ruda (uruchomiona tam punkt konsultacyjny dla pracowników z Zabrza – przyp. red.) w pewnej chwili nawet ustawiła się kolejka. Zainteresowanie jest bardzo duże, zwłaszcza pracą właśnie w tym ruchu. Bez wątpienia to efekt małej odległości tej kopalni od Makoszów – mówi Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.

[sndh]

W ciągu dwóch dni w PGG złożono 138 deklaracji ws. przeniesienia.

CZYTAJ KONIECZNIE:
AWANTURA O KOPALNIE MAKOSZOWY: ONI W ROLACH GŁÓWNYCH

Sporym zainteresowaniem cieszy się także kopalnia Knurów – Szczygłowice, ponieważ obok rudzkich kopalni, znajduje się najbliżej Zabrza. Przygotowano tam 423 miejsc. Do wczoraj deklaracje złożyło tam 120 pracowników dołowych oraz 30 pracowników dozoru.

Ponad to SRK wysyła do każdego pracownika Makoszów imienny list, w którym znajduje się przewodnik dot. miejsc i numerów telefonu, gdzie można znaleźć informacje odnośnie alokacji oraz deklaracja ws. przeniesienia na inną kopalnię.

– Chcemy dotrzeć z tą informacją bezpośrednio do wszystkich pracowników. To ważne by w tym okresie przedświątecznym byli pewni, że ich przyszłość jest zabezpieczona, że mają pracę zagwarantowaną i dowolność wyboru, w której kopalni chcą pracować – tłumaczy prezes SRK Marek Tokarz

AKTUALIZACJA GODZ. 11.51Górnicy, którzy po zmianie nie wyjechali na powierzchnię mają znajdować się na poziomie 800 m.

Marek Twaróg @MarekTwarog

https://twitter.com/KamilaRoznowska/status/809341188633411589 

@MarekTwarog Nie wyjechało 10. Są na poziomie 800. To na razie. Byłech rano pod grubom i godołech z chopami

AKTUALIZACJA GODZ. 11

Dane dotyczące liczby protestujących pod ziemią pracowników kopalni Makoszowy różnią się. Strona związkowa informuje, że na powierzchnię nie wyjechały już 22 osoby, natomiast SRK mówi o 5 pracownikach.

CZYTAJ KONIECZNIE:
AWANTURA O KOPALNIE MAKOSZOWY: ONI W ROLACH GŁÓWNYCH

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Górnicy KWK Krupiński blokowali drogę w Suszcu. Pracowników JSW wsparli również pracownicy z kopalni Makoszowy.

Do Zabrza przyjechał Jarosław Grzesik, szef górniczej sekcji Solidarności.

CZYTAJ TAKŻE:
WYNIKI REFERENDUM W MAKOSZOWACH

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY

Według nieoficjalnych informacji część górników z kopalni Makoszowy po nocnej zmianie nie wyjechała na powierzchnię. Rozpoczynają protest przeciwko likwidacji ich zakładu wydobywczego. Zabrzańska kopalnia od początku nowego roku przestanie otrzymywać dopłaty do strat produkcyjnych, a dzięki nim była w stanie funkcjonować od maja 2015 roku, gdy trafiła do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

„To się zaczęło. Na KWK Makoszowy górnicy małymi grupami zostają na dole. Czekamy na inne kopalnie” – takie wpis pojawił się tuż po godz. 6 rano na portalu społecznościowym Facebook.

[sndh]

Ilu górników zostało na dole? Początkowo była mowa o 10 górnikach lub ok. 20. – Sytuacja jest rozwojowa – mówi jeden ze związkowców z kopalni Makoszowy.

Kamila Rożnowska @KamilaRoznowska

Związkowcy jednak mówią, że na dole w jest 11 górników. Rotacyjnie będą z nimi związkowcy @zachodni

Przedstawiciele SRK informują, że na dole przebywa aktualnie pięciu pracowników. Jeden z górników miał wyjechać o godz. 1.30, drugi o godz. 6. Po godz. 6 dołączyło do nich trzech związkowców. Z kolei związkowcy mówią, że protest rozpoczęło już 11 osób.

Sytuacja na kopalni jest bardzo napięta, a załoga podzielona. Już wczoraj pojawiały się doniesienia, mówiące o tym, że załoga kończąca zmianę ok. godz. 20 nie wyjedzie na powierzchnię. Z naszych ustaleń wynika, że na dole doszło do przepychanki słownej – część górników chciała zostać, część wyjechać.

Kamila Rożnowska @KamilaRoznowska

Szef górniczej „S” po przyjeździe na podobno „miał minę minorową”

wideo do oglądnięcia w źródłach:

http://www.dziennikzachodni.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/a/podziemny-protest-gornikow-w-obronie-kwk-makoszowy-zdjecia-wideo,11581008/#sondaPodglad

http://www.dziennikzachodni.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/a/podziemny-protest-gornikow-w-obronie-kwk-makoszowy-zdjecia-wideo,11581008/2/

http://www.dziennikzachodni.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/a/podziemny-protest-gornikow-w-obronie-kwk-makoszowy-zdjecia-wideo,11581008/3/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s