Nas mogą wszędzie inwigilować, obserwować, nagrywać, podsłuchiwać i śledzić, bez naszej zgody – satelity, drony, kamery w autobusach, pociągach, dworcach, skrzyżowaniach dróg, urzędach, służby obcych wywiadów, obce wojska na naszym terytorium, żydowskie korporacje i banki, itd. – a my – Polacy – za zamontowanie kamery, dla własnego bezpieczeństwa, na swojej posesji, możemy być za to nawet zaskarżeni w sądzie!

Instalując kamery monitoringu możesz naruszyć dobra osobiste sąsiadów – wyrok SA w Warszawie

Jeśli musisz mieć monitoring to nie kieruj kamer na działkę sąsiadów. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że takie zachowanie może naruszać dobra osobiste.

Państwa inwigilują obywateli i tłumaczą, że to dla bezpieczeństwa. Czy można w takim razie nagrywać sąsiada i wytłumaczyć się tak samo? Można, ale trzeba się liczyć z odpowiedzialnością. Mówi o tym Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 17 sierpnia 2016 roku (sygn. akt VI ACa 839/15).

Tło sporu było następujące. Dwie osoby pozwały mężczyznę, który umieścił kamery na swoim budynku i mógł obserwować ich budynek oraz osoby znajdujące się w pobliżu. Powodowie uznali, że takie zachowanie było naruszeniem ich dóbr osobistych.

Sąd Okręgowy: Nic się nie stało(?)

Sprawa trafiła najpierw do Sądu Okręgowego w Warszawie. Ten oddalił powództwo i zasądził na rzecz pozwanych koszty zastępstwa procesowego. Właściciel kamer początkowo ustawił je tak, że były częściowo skierowane na posesję i budynek sąsiadów. Później ustawienie kamer poprawiono. Nagrywanie nie miało charakteru ciągłego. Kamery były włączane czujnikiem ruchu.

Sąd Okręgowy uznał, że powodowie nie wskazali jakie dobra osobiste miałyby być naruszone poprzez instalację kamer. Sąd wskazał również, że powód nie przedstawił dowodów na to, iż kamera skierowana jest w głąb jego posesji, a na podstawie zdjęć robionych z posesji powodów nie można stwierdzić co dokładnie „łapie” kamera.

Sąd Okręgowy uznał także, że właściciel kamer chciał podnieść poziom swojego bezpieczeństwa, a kwestia monitoringu nie jest w Polsce prawnie uregulowana (rzeczywiście nie jest i mówi się o tym problemie od lat).

Powodowie nie zgodzili się z wyrokiem Sądu Okręgowego. Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego gdzie powodowie podnieśli, że sąd nie rozważył wszechstronnie materiału dowodowego. Zdaniem powodów zachowanie właścicieli kamer było nieco bardziej inwazyjne niż wynikało to z ustaleń sądu I instancji.

Zobacz także:

Prawo cywilne. Glosy

Książka zawiera glosy do orzeczeń SN, a także jednego orzeczenia TS UE. Glosy te powstały w ramach seminarium prowadzonego przez prof. Zolla, które na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadził w roku akademickim 2014/2015 *

Sąd Apelacyjny: Nie trzeba nagrywać sąsiadów

Sąd Apelacyjny uznał zasadność apelacji. Przyjrzawszy się raz jeszcze zgromadzonym dowodom stwierdził, że kamery cały czas obejmowały swoim zasięgiem działkę powodów. Nawet jeśli ich ustawienie poprawiono to jednak nie na tyle, aby uniemożliwić podglądanie sąsiadów. W uzasadnieniu wyroku Sądu Apelacyjnego czytamy

…obraz z kamer był u pozwanych wyświetlany na telewizorze i udostępniany innym osobom (…) Wbrew ustaleniom Sądu I instancji wizerunki te (osób nagrywanych na kamerę – red.) były czytelne (…) Sami pozwani powoływali się zresztą na to w zakresie, w jakim kierowali zarzuty względem powódki, że przerzuca śmieci na ich posesję (…) W konsekwencji należało uznać, że (…) kamery, cały czas i to od wielu lat, rejestrowały aktywność powodów na ich nieruchomości /ich życie prywatne/, to niewątpliwie doszło, do naruszenia prawa do prywatności, a także prawa do wizerunku powodów.

Zdaniem Sądu Apelacyjnego już samo utrwalanie wizerunku osoby bez jej zgody może być naruszeniem dobra osobistego. Właściciel kamer nie tylko utrwalał życie sąsiadów, ale też pokazywał nagrania innym osobom. Sąd stwierdził, że trudno jest uznać za uprawnione „udostępnianie wizerunku sąsiadów w ramach życia towarzyskiego, dla innych osób”.

Sąd zauważył też, że zachowanie właściciela kamer miało wpływ na jakość życia powodów.

…takowe przebywanie „w oku kamery” /innymi słowy mimowolne pojawianie się w „prywatnej telewizji ”/, ze świadomością, że ktoś to na bieżąco ogląda, a również utrwala, niewątpliwie utrudniało, a wręcz uniemożliwiało nieskrępowane i swobodne spędzanie czasu w ogrodzie, przebywanie w nieformalnych strojach, krępowało wszelką naturalność i spontaniczność…

Ponadto Sąd Apelacyjny zwrócił uwagę, że skoro dało się poprawić ustawienie kamer za pierwszym razem to najwyraźniej podlegało ono regulacji wystarczającej, by całkowicie zaprzestać nagrywania sąsiadów.

Sąd Apelacyjny nie miał więc wątpliwości, że doszło do naruszenia dóbr osobistych. Jego zdaniem pozwany nie wykazał skutecznie braku bezprawności swoich działań. Nie jest wystarczające samo zapewnienie, że chodziło o bezpieczeństwo.

Sąd II instancji zakazał właścicielowi kamer rejestrowania życia sąsiadów. Zasądził też kwotę 5 tys. zł. na rzecz powoda. Jeśli chcecie znać szczegóły to poniżej zamieszczamy całą treść uzasadnienia.

Wyrok Monitoring by Dziennik Internautów on Scribd

https://www.scribd.com/embeds/334084637/content?start_page=1&view_mode=scroll&access_key=key-CtThxuBwUlQ3AnKsRjiC&show_recommendations=true

źródło: http://di.com.pl/instalujac-kamery-monitoringu-mozesz-naruszyc-dobra-osobiste-sasiadow-wyrok-sa-w-warszawie-56111

Reklamy

Komentarze 4 to “Nas mogą wszędzie inwigilować, obserwować, nagrywać, podsłuchiwać i śledzić, bez naszej zgody – satelity, drony, kamery w autobusach, pociągach, dworcach, skrzyżowaniach dróg, urzędach, służby obcych wywiadów, obce wojska na naszym terytorium, żydowskie korporacje i banki, itd. – a my – Polacy – za zamontowanie kamery, dla własnego bezpieczeństwa, na swojej posesji, możemy być za to nawet zaskarżeni w sądzie!”

 1. mgrabas Says:

  „Posted by miziaforum w dniu Grudzień 14, 2016

  KOGO PILNIE I USILNIE SZUKA POLICJA NIEMIECKA !!! W CELU UKARANIA !!

  MAŁY SZOK !!!

  CZYTAJ I OGLĄDAJ ……

   

  Imigranci zepchnęli kobietę ze schodów. Policja skupiła się jednak na szukaniu osoby, która opublikowała wideo w sieci!

   

  Od kilku dni w mediach było głośno na temat filmu, na którym widać jak imigranci z Niemiec spychają ze schodów w berlińskim metrze kobietę. Całe zdarzenie zbulwersowało internautów jeszcze bardziej, ponieważ na nagraniu widać, że kobieta została kopnięta nogą. Dziś policja poinformowała, że skupia się jednak teraz na poszukiwaniu osoby, która upubliczniła to wideo.

  Na szeroko komentowanym w sieci filmie widać fragment zapisu wideo z kamery przemysłowej ze stacji metra Berlin-Neukölln, U8 Hermannstraße. Kobieta, która schodziła ze schodów została kopnięta, przez co przewróciła się i z nich spadła. Niemiecki dziennik „Das Bild” informuje, że sprawcą zdarzenia jest imigrant. To jeszcze bardziej rozjuszyło internautów.Chociaż całe zdarzenie miało miejsce 27 października, film wyciekł do sieci dopiero kilka tygodni później. Policja poinformowała wtedy media, że sprawcy wciąż nie udało się ująć.

  Wczoraj jednak do mediów trafiły kolejne informacje, które ponownie wzburzyły opinię publiczną. Policja oświadczyła bowiem, że poszukuje osoby, która upubliczniła nagranie argumentując, że mogło dojść do złamania prawa i ujawnienia tajnych materiałów dowodowych.

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Imigranci-zepchneli-kobiete-ze-schodow-Policja-skupila-sie-jednak-na-szukaniu-osoby-ktora-opublikowala-wideo-w-sieci,wid,18638075,wiadomosc.html

  FILM 

  źródło: http://miziaforum.wordpress.com/2016/12/14/policja-w-calych-niemczech-poszukuje-osoby-ktora-ujawnila-twarz-wizerunek-i-bandycki-czyn-imigranta-w-formie-nagrania-av/

 2. mgrabas Says:

  O burkach nic nie piszą-widocznie można

 3. mgrabas Says:

  Musisz to wiedzieć(236) Londyński monitoring policyjny kontra migrant szabrujący Range Rovera!

  Opublikowany 26 lip 2017

 4. mgrabas Says:

  Musisz to wiedzieć (240) Minister Macierewicz nałoży dodatkowe zobowiązania na polskie firmy…

  Opublikowany 11 sie 2017

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s