10 rzeczy, które musisz wiedzieć o umowie CETA!

Co to jest CETA? To umowa handlowa między Kanadą a Unią Europejską. 23 września 2016 roku w Bratysławie podczas nieoficjalnego spotkania europejskich ministrów ds. handlu padły wstępne deklaracje na temat jej przyjęcia. Ministrowie byli „za”. Protestujące w Bratysławie organizacje pozarządowe – „przeciw”. Ale z nimi ani teraz, ani wcześniej nie rozmawiano, podobnie jak w przypadku ACTA i TTIP.

1.Mechanizm inwestor-przeciwko-państwu ISDS (Investor-state dispute settlement) zmienia nazwę na ICS (Investment Court System). Czy coś wymiernego idzie za tą zmianą?

Jest to dodatkową furtką dla inwestora zagranicznego na wypadek, jeśli wszedłby on w spór z rządem kraju, w którym dokonuje inwestycji. W wielu sytuacjach inwestor może pozwać rząd o odszkodowanie – i często je uzyskuje. Mechanizm ten obecny jest w umowach inwestycyjnych podpisywanych przez Polskę w latach 90. Przez wiele lat wykorzystywany był sporadycznie, jednak w ostatnich latach liczba spraw lawinowo wzrosła, bo ISDS stał się ulubionym przez korporacje sposobem uzyskiwania pieniędzy z budżetów państw.

2. Rolnictwo europejskie nie będzie w stanie konkurować z kanadyjskim modelem przemysłowym.

Kanadyjczycy od ubiegłego roku zezwalają na sprzedaż jabłek modyfikowanych genetycznie. CETA pozwoli na zwiększenie ich eksportu do Europy, ponieważ obniżone zostaną cła wwozowe z 9 do 0 proc. Uderzy to głównie w Polskę, gdzie produkcja jabłek jest największa w UE. W tym roku genetycznie zmodyfikowany łosoś został dopuszczony do sprzedaży w Kanadzie jako produkt spożywczy. CETA doprowadzi do zniesienia obecnych 15-procentowych stawek celnych dla łososia, co przełoży się na wzrost jego sprzedaży w Europie.

3. Standardy dotyczące bezpieczeństwa żywności są wyższe w UE niż w Kanadzie. Jak je zachować, skoro CETA nie gwarantuje obowiązywania zasady ostrożności?

Kanada jest jednym z trzech największych producentów żywności zmodyfikowanej genetycznie na świecie. Podobnie jak USA, nie odwołuje się do europejskiej zasady ostrożności, nie wymaga też obowiązkowego oznakowania żywności z GMO. Między prawodawstwem amerykańskim i kanadyjskim w kwestii bezpieczeństwa żywności nie ma zasadniczej różnicy. Podobnie jak USA, Kanada uważa, że nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających, że żywność zawierająca GMO jest bardziej niebezpieczna od żywności tradycyjnej. Nie wymaga też od producentów informowania na etykietach o zawartości GMO.

4. Środki fitosanitarne zakazane w UE mogą być sukcesywnie dopuszczane.

W Europie obowiązuje obecnie moratorium na stosowanie niektórych substancji czynnych z grupy neonikotynoidów, które w Kanadzie (i USA) są dopuszczone. Zakaz stosowania tych pestycydów powoduje oczywiście wzrost kosztów produkcji, ponieważ konieczne jest stosowanie większej liczby zabiegów zabezpieczających rośliny. Z tym wiąże się mniejsza konkurencyjność w przypadku produkcji rzepaku, ale większe bezpieczeństwo dla ludzi oraz zwierząt.

5. Ochrona środowiska może pozostać tylko deklaracją w preambule umowy.

Deklaracja o ochronie środowiska zamieszczona w preambule niewiele daje. Bo wiążące są wyłącznie postanowienia zawarte w konkretnych rozdziałach. Tyle teoria; praktyka zaś nie napawa optymizmem, jeśli spojrzy się na rabunkowe wydobycie ropy w Kanadzie i jego konsekwencje. Eksploatacja piasków bitumicznych doprowadza do dewastacji środowiska i pozbawiła kanadyjskich Indian prawa do użytkowania należnej im ziemi.

6. CETA przyniesie utratę miejsc pracy w Europie – to wynika z raportów.

We wrześniu 2016 roku zostało opublikowane badanie, z którego wynika, że CETA będzie miała daleko idące konsekwencje dla pracowników. Z powodu tej umowy do 2023 roku spodziewana jest w UE utrata 200.000 miejsc pracy. Wzrośnie rola kapitału, a zmniejszy się udział płac.

7. Amerykańskie firmy transgraniczne wejdą do Europy i bez TTIP, poprzez swoje spółki córki.

8. Ekspansja banków może odbywać się bez żadnych ograniczeń.

W wyniku CETA rynki finansowe Kanady i Unii Europejskiej staną się bardziej ze sobą powiązane, a w efekcie bardziej podatne na wszelkie wstrząsy. CETA zakazuje stosowania jakichkolwiek barier ograniczających udział kapitału zagranicznego w krajowych bankach i innych instytucjach finansowych, liczbę zagranicznych podmiotów, a także liczbę i skalę realizowanych przez nich transakcji. Wszystko to drastycznie zmniejsza możliwości ograniczenia międzynarodowego przepływu kapitału spekulacyjnego, a to zmniejsza możliwości zapobiegania kryzysom finansowym i ich zwalczania, gdy już zaistnieją.

9. Dane osobowe bez odpowiedniej ochrony.

Po pierwsze, CETA, teoretycznie, przewiduje pewne zabezpieczenia i wyjątki, które mogą pozwolić obu stronom przyjąć zasady pozwalające chronić prywatność i dane. Jednakże klauzule te mogą być aktywowane tylko wtedy, gdy nie są one sprzeczne z innymi przepisami CETA. W tej sytuacji Karta Praw Podstawowych staje de facto na niższym poziomie niż umowa. Po drugie, CETA wymaga, aby standardy organizacji międzynarodowych, jeżeli obie strony są członkami, były przestrzegane. Jednak Kanady nie dotyczy Konwencja Rady Europy o ochronie danych osobowych.

10. Liberalizacja usług publicznych może uderzyć np. w ochronę zdrowia czy zaopatrzenie w wodę.

CETA nie zapewnia tego, że państwa będą miały swobodę w regulowaniu usług publicznych (m.in. ochrona zdrowia, edukacja, transport publiczny, dystrybucja energii, zaopatrzenie w wodę, usługi społeczne, kulturalne) zgodnie ze swym wyborem. Wręcz przeciwnie, w imię zapewnienia dostępu do rynku oraz ochrony praw inwestorów zagranicznych, CETA istotnie zmniejsza pole dla prowadzenia przez państwo (władze centralne i lokalne) własnej polityki dla realizacji interesu publicznego, w tym poprzez renacjonalizację usług poprzednio już sprywatyzowanych.

Protest przeciwko umowie odbędzie się 15 października w Warszawie. Link TUTAJ.

Więcej informacji na: biznes.gazetaprawna.pl

 

źeódło: http://parezja.pl/10-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec-o-umowie-ceta/

Reklamy

Komentarzy 10 to “10 rzeczy, które musisz wiedzieć o umowie CETA!”

 1. mgrabas Says:

 2. mgrabas Says:

  http://fakty.interia.pl/raporty/raport-ceta/tylko-w-interii/news-ceta-jak-korporacje-pozywaja-panstwa-i-wygrywaja,nId,2285990

 3. mgrabas Says:

  „By Krzysztof „Kaktus” Adamek| Wrzesień 27th, 2016

  Zadzwoniłem do kancelarii Pani Premier z pytaniem o TTIP i CETA

  Rządzić to znaczy służyć obywatelom. Czy Polski rząd prowadząc zakulisowe rozmowy w sprawie TTIP oraz CETA działa w interesie i dla dobra naszych obywateli? Nie lubię powielać plotek, a więc postanowiłem sprawdzić jak to się ma do tego, co czytam internecie. Pragnę przypomnieć, że poinformowałem urzędników o nagrywaniu naszej rozmowy, co z resztą w trosce o bezpieczeństwo obywatela czyni również KPRM. Jakież było moje zdziwienie, gdy usłyszałem, że urzędnik wymieniony na rządowej stronie z imienia i nazwiska nie pracuje już tam od 5 lat. Dzięki tak zakrojonej na szeroką skalę dezinformacji nasza rozmowa trwała ponad 19 minut, a przypomnę, że to ja dzwoniłem na swój koszt z Oslo w Norwegii ( podaję, aby służby nie musiały słuchać całego nagrania :) ).

  krzysztof-adamek

   

   Czy tak powinna wyglądać telefoniczna obsługa obywatela w XXI wieku przez KPRM? Polska rządowej administracji to zaścianek Europy i Świata? A może to już państwo grupy trzymającej władzę (?) wg zasady TKM i BMW? Nie wierzę!”
 4. mgrabas Says:

  6 PAŹDZIERNIKA 2016 – Zdrada! Umowa CETA przyjęta ;(

  ceta-przyjeto
  (…)

  Sejm przyjął dzisiaj ustawę o handlu miedzy UE a Kanadą czyli CETA.

  Tylko posłowie Kukiz’15 byli przeciwni jak i chcieli wnieść poprawkę odnośnie ratyfikacji umowy CETA przez referendum – sejm odrzucił wniosek!

  LUDZIE TO JEST PORAŻKA WSZYSTKICH POLAKÓW I POLEK
  MACIE TERAZ SWOJĄ ABORCJĘ I CZARNY PROTEST.
  ZDRADA KRAJU! ZDRADA NARODU!…

   

  źródło: http://pekokantylichwiarz.wordpress.com/2016/10/06/zdrada-umowa-ceta-przyjeta/

 5. mgrabas Says:

  od mg: poniżej celne opinie naszych rodaków z Kanady i Niemiec o nieskuteczności pisania petycji do okupanta

  „14/10/2016

  Jak kapućką głosowałaś, to teraz wysyłaj petycje buhaha

  Filed under: Uncategorized — grypa666 @ 11:30

  PB: Jak durnie próbują prowadzić Polaków do czynu to tak jest. Pani Iwonka zauroczyła się kandydziorem Kukizem i mamy “patry-jotycznych” bandziorów w KneSSejmie. Kolejne 4 laty zmarnowane… Bein z Szubertem flaki se wypruwali próbując tłumaczyć farsę wybiurczą, a panie Iwonki kapuśckami zagłosowały — i kto mówi że tylko facetom rozum na dół ucieka buhaha

  Andrzej Dziąba: Pani Iwono! Właśnie o to chodzi Pani Iwono. Brakuje roboty. Z naszym ziomkiem Tadeuszem Wolnickim z Olsztyna w sprawie Pani Danuty Jasik i nie tylko mnie się już udaje coś zrobić. A z Panią?

  PB: Pani Iwono, takie petycje to już tylko ćwiczenie na sformułowanie problemu dla piszącego i upuszczeni ejego wściekłości na system — a na to nie trzeba publiki. ani zawracać im głowy podpisami które pójdą na przemiał.

  Rozsyłając takie robi pani podwójną szkodę:
  1. Mami się, że działa i coś z tego będzie.
  2. Daje nadzieję lemingom, że ktoś za nich to zrobi, żont się przesraszy i będzie co powinno być w normalnym panstwie od naczała.

  pozdravP

  Andrzej Szubert: Tę petycję koniecznie napiszcie na papierze toaletowym. Inaczej marionetki okupanta z żydo-PiS-u dupę se nią podetrą. A tak wyląduje “tylko” w koszu.
  Pisanie petycji do okupanta to strata czasu. W ostatnich latych były wysyłane go niego setki przeróżnych petycji. I gówno one dały. Okupant ustąpi jeśli już, to jedynie wobec masowych protestów na ulicach i blokadzie wszystkich urzędów państwowych – od knessejmu, Belwederu, siedziby URM i ministerstw po urzędy wojewódzkie, powiatowe i miejskie – prowadzonych dzień w dzien, w razie potrzeby miesiącami – aż do skutku. Petycji natomiast asgentura okupanta nie boi się.

  as

  2016-10-13 23:38 GMT+02:00 Iwona Mozejko:

  Witam!

  Proszę o podpisanie i przesłanie dalej. Dziękuję. Iwona
  http://www.citizengo.org/pl/ 37589-petycja-o-reforme- spoldzielczosci-mieszkaniowej- w-polsce
  http://temidacontrasm.info/ oszustwo-wyborcze-pis/
  http://temidacontrasm.info/ nasze-nie-dla-ataku-na-prawa- czlonkow-sm/ ”

  źródło: http://piotrbein.wordpress.com/2016/10/14/jak-kapucka-glosowalac-to-teraz-wysylaj-petycje-buhaha/

 6. mgrabas Says:

  Jeśli społeczeństwo nie ma nic do powiedzenia w sprawie CETA i może jedynie być zmuszone do ponoszenia jego ciężaru, nie mówmy że jest to „umowa”.

  źródło: http://di.com.pl/protesty-przeciwko-ceta-narodowcy-z-lewakami-przeciwko-koalicji-po-pis-dlaczego-to-sie-stalo-55635

 7. mgrabas Says:

  http://miziaforum.wordpress.com/2016/10/29/ceta-w-polskim-sejmie-ratyfikacja-poniedzialek-31-10-2016-r-niedziela-jutro-szczyt-u-e-kanada-ale-sie-spiesza/

  • mgrabas Says:

   „30 października 2016 17:17

   UE: CETA podpisana

   W niedzielę Unia Europejska i Kanada podpisały umowę handlową CETA, której celem jest liberalizacja handlu transatlantyckiego. Podpisy pod dokumentem złożyli kanadyjski premier Justin Trudeau, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i Robert Fico, szef rządu Słowacji, pełniącej w tym półroczu prezydencję Rady Unii Europejskiej.

   To dla mnie ogromna przyjemność, że mogę powitać wszystkich państwa w Brukseli. To chyba najbardziej oczekiwany szczyt w niedawnej historii. Musieliśmy pokonać wiele przeszkód, ale możemy teraz świętować naszą przyjaźń i partnerstwo strategiczne” – oświadczył Donald Tusk, dodając, że Kanada jest „najbardziej europejskim krajem spoza Europy„.
   Planowany pierwotnie na czwartek szczyt nie odbył się z powodu weta ze strony parlamentu Walonii. Dopiero po południu tego dnia osiągnięto kompromis i Walonowie wycofali swój sprzeciw wobec traktatu. Umowa wymaga jeszcze ratyfikacji przez Parlament Europejski i parlamenty poszczególnych krajów Wspólnoty, jednak część jej zapisów, między innymi stawki celne, wejdą w życie w trybie natychmiastowym.
   (na podstawie tvn24bis.pl opracował RS)

   ceta

   źródło: http://xportal.pl/?p=27243

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s