Sztuczna inteligencja będzie polować na „mowę nienawiści” w Internecie

Posted by Marucha w dniu 2016-09-30 (piątek)

Internetowy gigant Google wprowadza algorytm sztucznej inteligencji, który będzie automatycznie cenzurował i usuwał komentarze użytkowników, które uzna za obraźliwe. Przeciw takiemu ograniczaniu wolności słowa opowiedzieli się użytkownicy popularnego forum z obrazkami 4chan, organizując własną akcję.

Jigsaw Conversation AI, czyli algorytm sztucznej inteligencji stworzony przez internetowego monopolistę z Mountain View, ma za zadanie walczyć z „mową nienawiści” w Internecie. Sztuczna inteligencja „uczy się” rozpoznawać obraźliwe treści, poprzez sprawdzanie kontekstu wypowiedzi. Już dziś po przeanalizowaniu ponad 17 milionów anglojęzycznych komentarzy, potrafi rozpoznać takie słowa jak „nigger”, „faggot” czy „tranny” jako obraźliwe, również w różnych odmianach.

Wkrótce sztuczna inteligencja ma wyręczyć administratorów i moderatorów serwisów w oznaczaniu i usuwaniu obraźliwych komentarzy.

Uznane przez algorytm komentarze jako seksistowskie, rasistowskie, homofobiczne, transfobiczne, islamofobiczne czy imigrantofobiczne będą znikać z takich serwisów jak YouTube, a ich autorzy będą blokowani.

Wojnę takiej cenzurze wypowiedzieli użytkownicy serwisu 4chan. Nawołują oni do tego, aby „obraźliwe słowa” w komentarzach i treściach zastąpić nazwami wielkich korporacji lub neutralnymi słowami. Proponują więc, aby słowo „nigger” (czarnuch) zastąpić słowem „google”, słowo „Jew” (Żyd) zastąpić słowem „skype”, „Muslim/Arab” zastąpić słowem „skittle”.

Lista słów z 4chan mająca wprowadzić w błąd sztuczną inteligencję Google:

Cała akcja ma na celu wprowadzenie w błąd algorytmu sztucznej inteligencji, aby analizując kontekst wypowiedzi uznała słowa takie jak „google”, „skype” czy „butterfly” (motyl) jako obraźliwe. Już dziś widać w komentarzach w serwisie YouTube, że użytkownicy „podłapali” akcję. Czy w ten sposób sztuczna inteligencja z Google zablokuje samo Google?

http://www.prawdaobiektywna.pl

 

za: http://marucha.wordpress.com/2016/09/30/60533/

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Sztuczna inteligencja będzie polować na „mowę nienawiści” w Internecie”

  1. mgrabas Says:

    „Jacek Placek
    28 wrzesień 2016 06:56

    Google mu w Google!

    źródło: http://www.prawdaobiektywna.pl/s/210/?fb_comment_id=926648877439696_926650440772873

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s