JEST POROZUMIENIE BAYER Z MONSANTO – CZY POWSTANIE NAJWIĘKSZA FIRMA AGROCHEMICZNA NA ŚWIECIE?

Tekst źródłowy: http://www.ecowatch.com/
z dn. 14.09.2016

5752824339_c276c70683_o

Monsanto ostatecznie zgodziło się na przejęcie przez Bayer za historyczną kwotę 66 mld dolarów. W ten sposób powstanie największa firma na świecie zajmująca się nasionami i środkami ochrony roślin.

Od 4 miesięcy niemiecki gigant na rynku farmaceutyków i chemikaliów zabiegał o zakup amerykańskiego producenta nasion oferując to coraz większe sumy. Ostatecznie Bayer zapłaci 128 dolarów za akcję Monsanto, podczas gdy pierwsza propozycja wynosiła 122 dolarów.
Jak donosi Agencja Reutera, w amerykańskiej historii pierwszy raz nastąpiło tak duże przejęcie spółki przez niemiecką firmę za tak wysoką cenę. Dzięki fuzji powstanie największa na świecie firma agrochemiczna, kontrolująca 1/4 rynku nasion i pestycydów.
Według agencji prasowej Bloomberg: „Dzięki umowie Bayer będzie miał dostęp do ponad 2000 odmian takich roślin uprawnych jak kukurydza, soja i pszenica. Dodając do tego jego własne: warzywa, ryż, bawełnę i rośliny oleiste, niemiecki gigant zajmie czołową pozycję na światowym rynku nasion.”
Połączenie niemieckiej i amerykańskiej firmy

to kolejny przykład konsolidacji przemysłu rolniczego, w którym garstka koncernów będzie kontrolować cały sektor. Na fuzję zdecydowały się już także DuPont i Dow Chemical, oraz China National Chemical Corporation i Syngenta.

Prezes firmy Bayer, Werner Baumann oraz prezes firmy Monsanto, Hugh Grant, wspólnie poinformowali o zawartym porozumieniu. W swoich oświadczeniach oboje powtarzali, że biotechnologia pomaga zwiększyć wydajność produkcji rolnej i że jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Według obu panów to także jedyne rozwiązanie problemu głodu na Ziemi.
„Czujemy się zobowiązani do podjęcia jednego z największych wyzwań jakie stoją przed ludzkością: jak wykarmić rosnącą populację w przyjazny dla środowiska sposób.” – powiedział Baumann. „To, co robimy, jest dobre dla konsumentów, ponieważ pomagamy produkować bezpieczną, zdrową i tanią żywność. Jest to także dobre dla rolników, którzy dzięki nam mogą zwiększyć wydajność upraw bez martwienia się o środowisko naturalne.”

Jednak Dave Murphy, przewodniczący organizacji Food Democracy Now!, ma odmienne zdanie niż prezes Baumann:
„Nigdy celem biotechnologii nie było nakarmienie głodnych. Celem jest poprawa wyników finansowych chemicznych korporacji, które od lat produkują substancje toksyczne dla ludzi i środowiska.”
Monsanto, największy producent genetycznie modyfikowanych roślin uprawnych i popularnego herbicydu Roundup, zasiada na ławie oskarżonych w wielu procesach o związanych ze szkodliwym wpływem swoich produktów na zdrowie i środowisko. Bayer jest krytykowany za swój popularny środek owadobójczy, imidakloprid z grupy neonikotynoidów, zabijający owady zapylające.
Jak to ujął Murphy: „Dziś najbardziej nikczemna firma w Europie przejęła najbardziej nikczemną firmę w Ameryce. Motto powstałego koncernu powinno brzmieć: „Zabijamy pszczoły i motyle dla zabawy. I dla zysku.”

Przejęcie Monsanto przez niemiecką firmę zastanawia. Choć uprawy GMO są popularne w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, kwestia ta jest nadal szeroko dyskutowana w Europie. Wiele europejskich krajów ma surowe prawo dotyczące roślin GMO w związku z obawami dotyczącymi ich wpływu na zdrowie i środowisko. A same Niemcy nie chcą upraw GMO…

Jak donosi BBC, grupy rolnicze obawiają się, że fuzja może zmniejszyć konkurencję na rynku i podwyższyć ceny.
„Zakup przez Bayer firmy Monsanto może okazać się złą informacją dla jej klientów: rolników” – twierdzi prof. John Colley z angielskiej Warwick Business School. „Asortyment dla sektora rolnictwa się zmniejszy, a jego cena może wzrosnąć.”

Kilka organizacji konsumenckich i środowiskowych z podobnych powodów potępia planowaną fuzję.

„Dziś Bayer ogłosił, że zdołał porozumieć się w sprawie kupna Monsanto. Jest to kolejna fuzja, która będzie mieć niszczący wpływ na rolników, środowisko i konsumentów.” – twierdzi Wenonah Hauter z organizacji Food & Water Watch. „Konsolidacja w przemyśle agrochemicznym oznacza, że rolnicy dostaną mniej pieniędzy za swoje zbiory, zwiększy się zużycie środków ochrony roślin, a oferta dla przeciętnego konsumenta w sklepie będzie znacznie uboższa.”
„Fuzja amerykańskiego i niemieckiego giganta oznacza objęcie pozycji monopolisty, podobnie jak to wcześniej miało miejsce z Dow i DuPont oraz Syngenta i ChemChina.” – dodaje Ken Roseboro, publicysta w The Organic & Non-GMO Report. „Te trzy firmy zdominują światowy rynek nasion i pestycydów i prawdopodobnie podwyższą ceny dla rolników. Te fuzje powinny być zatrzymane, ponieważ szkodzą one rolnikom, rolnictwu i konsumentom.”

Krytycy fuzji zauważają, że przyczynkiem do decyzji o sprzedaży był zły wizerunek firmy Monsanto. Dr Vandana Shiva, dyrektor organizacji Navdanya Trust, opisała ostatnio kontrowersyjną przeszłość obu firm:
„MoBay (nazwa powstała od połączenia nazw „Monsanto” i „Bayer”) dostarczało składników do produkcji Agenta Orange na potrzeby wojny w Wietnamie. W ten sposób na południową część tego kraju spadło 90 milionów litrów defoliantów i środków ochrony roślin. Nadal rodzą się tutaj dzieci z wadami wrodzonymi, dorośli cierpią na chroniczne dolegliwości i chorują na raka. (…) Ostatnio mówi się o planowanej fuzji obu firm, dzięki której będą miały one dostęp do swoich herbicydów i technologii ich produkcji. Przez to po połączenie się przemysł biotechnologiczny przepoczwarzy się w I.G.Farben dzisiejszych czasów, z Monsanto u jego sterów.”

Aktualnie Monsanto i Bayer zamierzają przedłożyć odpowiednie dokumenty w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, ponieważ kwestią otwartą pozostaje zalegalizowanie planowanej fuzji. Jeśli do końca 2017 nie uda się tego zrobić, Bayer zapłaci Monsanto 2 miliardy dolarów. A według analityków z Bernstein Research brak politycznego wsparcia w tej sprawie, związanego z niezadowoleniem organizacji rolniczych i opuszczaniem USA przez Monsanto może doprowadzić do znacznych opóźnień i komplikacji.

 

Reklamy

Jedna odpowiedź to “JEST POROZUMIENIE BAYER Z MONSANTO – CZY POWSTANIE NAJWIĘKSZA FIRMA AGROCHEMICZNA NA ŚWIECIE?”

 1. mgrabas Says:

  przez

  7 ciemnych sekretów firmy Bayer – znanego producenta leków… i nie tylko (8 obrazków)

  Bayer chętnie przypisuje sobie autorstwo aspiryny, jednak sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Kwas salicylowy (występujący w korze wierzby) znany był już Egipcjanom na 1,5 tys. lat przed Chrystusem. W 1853 roku kwas acetylosalicylowy otrzymał Charles Gerhardt. Potem jeszcze kilku naukowców uzyskało podobne rezultaty. Pracujący dla Bayeru Felix Hoffman wynalazł jedynie metodę syntezy substancji, nadając jej przy tym nieco bardziej znośny smak. Prawdopodobnie jednak Hoffman był wciąż tylko wykonawcą cudzego pomysłu.

  Hoffman wynalazł jednak heroinę. Owszem, substancja została otrzymana jakieś ćwierć wieku wcześniej, ale odkrycie zostało momentalnie zapomniane. Bayer sprzedawał heroinę jako środek na kaszel… szczególnie polecany do stosowania przez dzieci. Przedstawiciele niemieckiej firmy polecali również stosowanie heroiny w leczeniu… uzależnienia od morfiny. W każdym razie wiele wysiłku kosztowało potem firmę sprawienie, by ludzie zaczęli kojarzyć ją z aspiryną, a nie heroiną (zwłaszcza że obie substancje otrzymano w podobnym czasie, przy czym Bayer początkowo z całych sił promował tę drugą).

  Z innych wiekopomnych osiągnięć, jakie przypisać można firmie Bayer, wyróżnić należy m.in. gaz musztardowy i inne gazy, które pochłonęły życie przynajmniej 60 tysięcy ludzi podczas I wojny światowej. Dyrektor firmy Bayer, Carl Dusiberg, był jedną z trzech osób, które niemieckie Ministerstwo Wojny wyznaczyło do specjalnej komisji, której zadaniem było znalezienie praktycznego zastosowania dla i tak trujących odpadów w zakładach chemicznych.

  Przez długi czas Bayer sprzedawał leki na hemofilię, które to leki – wytwarzane z ludzkiej krwi – przynosiły więcej szkody niż pożytku. Na początku lat 80., w związku z wybuchem epidemii AIDS, zakazano produkcji leków z krwi osób tzw. ryzykownych – więźniów, homoseksualistów itp. Bayer nie przejmował się zakazem. Mało tego, mieszał ze sobą krew pobraną od bardzo różnych osób, niemal gwarantując odbiorcom jego „leków” zarażenie.

  Aby wyeliminować ryzyko zagrożenia wirusem HIV wystarczyło lek podgrzać, co nie zmniejszało jego skuteczności w leczeniu chorób, do których zwalczania był przeznaczony. Niestety i to „nie opłacało się” Bayerowi. Kiedy sprzedaż niosących zagrożenie leków została zakazana w Europie i Stanach Zjednoczonych, Bayer wcale nie wycofał z rynku środków (by je chociażby łatwo ulepszyć), ale przeniósł je zwyczajnie do Azji i Ameryki Południowej, gdzie niebezpieczne dla zdrowia środki sprzedawał jeszcze przez lata.

  W dalszym ciągu wielu uważa, że Bayer odpowiada, przynajmniej po części, za rozprzestrzenianie się tzw. hiszpanki – epidemii grypy, która dziesiątkowała ludność Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej zaraz po I wojnie światowej. Sprzedając jeden z bardzo nielicznych leków, Bayer mógł na rozwoju choroby bardzo wiele zarobić. Choć brakuje dowodów, które potwierdziłyby winę niemieckiego producenta, duża ilość osób wierzących w tę teorię pokazuje, na jaki wizerunek zapracował sobie jeden z największych wytwórców leków na świecie.

  Po I wojnie światowej Bayer i kilka innych firm farmaceutycznych postanowiło połączyć siły pod wspólnym szyldem IG Farben. Ów nowo powstały konglomerat posiadał między innymi 40% udziałów w firmie wytwarzającej Cyklon B – substancję zabijającą więźniów komór gazowych między innymi w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Substancje opracowywane przez Bayer na Żydach „testował” sam doktor Mengele, jedna z najczarniejszych postaci historii. Zresztą nawet sam Bayer oficjalnie kupował sobie więźniów, by móc przeprowadzać na nich eksperymenty.

  źródło: http://joemonster.org/

  za: http://demotywatory.pl/4806115/7-ciemnych-sekretow-firmy-Bayer-znanego-producenta-lekow-i

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s