Rosja wprowadziła całkowity zakaz GMO

Rosja przyjęła nową ustawę zakazującą jakichkolwiek upraw GMO i modyfikacji genetycznych zwierząt na terenie Federacji Rosyjskiej.
Ustawa wprowadza również całkowity zakaz importu produktów GMO,  które według jej zapisu mogą  stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego.

GMO rosja zakaz

Już w 2015 roku prezydent Rosji Władimir Putin  wygłaszając przemowę w rosyjskiej Dumie oznajmił, że Rosja stoi przed szansą stania się największym na świecie dostawcą żywności ekologicznej.
Jeszcze w tym samym roku Rosja wprowadziła nakaz wyraźnego oznaczania na etykietach produktów zawierających GMO , a rosyjski wicepremier Arkadij Dworkowicz zapowiadał , że kraj nie będzie stosować GMO w celach zwiększania wydajności rolnictwa.

Rosja wybrała inną drogę. Nie będziemy korzystać z tych [GMO] technologii.

W efekcie jego działań do rosyjskiej Dumy wpłynął projekt ustawy o pełnym zakazie upraw GMO zanieczyszczających płody rolne.

Nowe prawo to wielka wygrana przeciwników GMO m.in Ministra Rolnictwa, Alexandra Tkacheva i samego prezydenta Władimira Putina.
Nowe przepisy, jak twierdzą autorzy ustawy, pomogą Rosji stać się potentatem na światowym rynku produktów ekologicznych  – zwłaszcza, że globalny popyt na  naturalną, zdrową żywność szybko i stale rośnie.

Rosja GMO

Przeciwnicy nowej ustawy, lobbyści koncernów GMO twierdzą, że Rosja wprowadza nowe prawo z obawy przed konkurencją i nowymi technologiami.

Pierwszy projekt ustawy o GMO był przedmiotem gorącej debaty, przeciwnicy za wszelka cenę chcieli go odrzucić  posiłkując się argumentem w postaci raportu, z którego wniosków wynikało, że produkty GMO są zdrowe i bezpieczne.
Raport opracowany przez naukowców sponsorowanych  m.in  przez Monsanto, na wniosek Ministra Rolnictwa został poddany dogłębnej  analizie m.in przez specjalistów w dziedzinach bioinformatyki i informatyki z jednostek badawczych Rosyjskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu z Miami,  którzy podsumowali go:

Przeprowadziliśmy ponowną analizę przeglądu danych badawczych zawartych w raporcie i okazały się one sprzeczne z wnioskami autorów, co więcej nie znajdują żadnych potwierdzeń naukowych i nie wykraczają poza tzw. błąd statystyczny

Z kolei w opinii naukowców z  OAGB  metoda zastosowana w raporcie nie pozwala na zidentyfikowanie prawdziwych skutków działania GMO, wręcz przeciwnie – ukrywa ich toksyczne działanie.

W ciągu ostatnich kilku lat dowody naukowe na poparcie tezy, że GMO nie stwarza zagrożenia dla ludzi i środowiska mocno topnieją.

W ubiegłym roku ponad połowa  z 28 krajów Unii Europejskiej podjęła decyzję o zakazie upraw GMO

Rosja poszła o krok dalej. Według niektórych ekspertów krok ten może mieć długotrwałe konsekwencje dla tego sektora gospodarki . Nowe prawo może otworzyć rosyjskiemu rolnictwu szanse na zdobycie rynków amerykańskich i europejskich.

Ponieważ popyt na czystą ekologiczną żywność z roku na rok wzrasta Rosja zdobędzie uprzywilejowaną pozycję światowego eksportera produktów naturalnych.

Źródła:
naturalnews.com
anonhq.com

 

źródło: http://sekrety-zdrowia.org/rosja-wprowadzila-calkowity-zakaz-gmo/

 

Reklamy

Komentarze 2 to “Rosja wprowadziła całkowity zakaz GMO”

 1. mgrabas Says:
  „20:11 26.08.2016

  Rosja wyklucza z zamówień publicznych żywność pochodzącą z importu

  Rosja wprowadza zakaz dostaw ryb od norweskiego producenta

  Photo : RIA Novosti

  Rosyjski rząd wprowadził zakaz przeprowadzania zamówień publicznych, których przedmiotem jest dostawa mięsa i ryby pochodzących z zagranicy.Takie rozporządzenie podpisał rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew. Z tekstem można się zapoznać na portalu rosyjskiego rządu. Poza mięsem i rybą, na listę „produktów objętych zakazem” trafiły mleko, ryż, cukier, masło i sól.

  „Na listę włączono ryby przetworzone i konserwowane, kawior i jego substytuty, skorupiaki i mięczaki, wołowinę, cielęcinę, wieprzowinę, drób, podroby, mleko i nabiał, ryż łuskany, cukier, sól i inne produkty” — czytamy w rozporządzeniu. Wyjątek może być uczyniony tylko dla krajów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) pod warunkiem jednak, że w procedurze udzielenia zamówienia publicznego weźmie udział co najmniej dwóch dostawców. Zgodnie z tekstem rozporządzenia podobne ograniczenia wpłyną pozytywnie na rozwój produkcji artykułów żywnościowych w Rosji i krajach EUG.”

  źródło: http://pl.sputniknews.com/gospodarka/20160826/3772560/zakaz-zamowienia-publiczne-rozporzadzenie-Rosja-mieso-ryby.html

 2. mgrabas Says:

  „maryjanek said

  2016-08-26 (piątek) @ 21:02:59

  Doskonale ile można truć ludzi usrealskimi chemikaliami.

  —w PRL mieliśmy najostrzejsze NORMY JAKOŚCIOWE . Własny przemysł FARMACEUTYCZNY -WSZYSTKO WŁASNE !!!! ——-DZISIAJ MAMY TERRORYZM KORPORACJI !! i NIErząd !!—-

  -DLATEGO !! musimy SAMI PODJĄĆ WALKĘ !! z WSZELKIMI BANDYTAMI ,którzy weszli na polską ziemię i mordują nas na wszelkie sposoby i różnymi metodami !! Polacy ! naszą bronią musi stać się ŚWIADOMOŚĆ !! i wiara ,że –DAMY RADĘ !!———WESPÓŁ-ZESPÓŁ !!!!!!!!!!!!
  http://ninanonimowa.neon24.pl/post/124447,szczepionki

  ~janex
  22 lipca 2016 o 16:56
  w PRL była PN (POLSKA NORMA) dziś już nie obowiązuje
  wg PN kiełbasa musiała nieć zawartość mięsa co najmniej 70%

  Dziś brak norm kiełbasa ma 10% mięsa, hmm a czym jest reszta?

  […]Widzieliśmy w hipermarkecie kiełbasę, która miała 11 proc. mięsa. To pana dziwi? – Nie. Bo producent zagrał uczciwie. Nie wszyscy piszą, ile dany produkt ma mięsa, choć zgodnie z prawem – powinni[…]
  http://wyborcza.biz/biznes/1,147879,15919822,Kielbasa_polska__czyli_jak_wyglada_jakosc_naszej_zywnosci_.html

  http://zygmuntbialas.blog.pl/2016/07/22/jak-sie-zylo-w-prl-u-22-07-2016/

  źródło: http://marucha.wordpress.com/2016/08/26/rosja-wyklucza-z-zamowien-publicznych-zywnosc-pochodzaca-z-importu/#comment-610034

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s