I stopień ALFA i II stopień BRAVO-CRP na terytorium RP

Opublikowano: wtorek, 19, lipiec 2016 20:11

Od dnia 20 lipca 2016 r. od godz. 0:00 Prezes Rady Ministrów Pani Beata Szydło zarządziła wprowadzenie pierwszego stopnia alarmowego (stopień ALFA) oraz drugiego stopnia alarmowego CRP (stopień BRAVO-CRP) na terytorium RP. Stopnie te będą obowiązywały do dnia 1 sierpnia 2016 r. do godz. 23:59.

glowne

Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych w przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych.

Z kolei w przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP.

Zarządzony przez Prezesa Rady Ministrów stopień ALFA wprowadza się w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia.

Natomiast stopień BRAVO-CRP wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednakże konkretny cel zdarzenia nie został zidentyfikowany.

Po wprowadzeniu trzeciego lub czwartego stopnia alarmowego minister właściwy do spraw wewnętrznych, z inicjatywy własnej albo na wniosek Szefa ABW lub Komendanta Głównego Policji, może zarządzić zakaz odbywania zgromadzeń publicznych lub imprez masowych na obszarze lub w obiekcie objętym stopniem alarmowym, jeżeli jest to konieczne dla ochrony życia i zdrowia ludzi lub bezpieczeństwa publicznego.

Źródło: RCB/ustawa o działaniach antyterrorystycznych

za: http://ochronaimprezmasowych.pl/index.php/czytelnia/aktualnosci/675-i-stopie%C5%84-alfa-i-ii-stopie%C5%84-bravo-crp-na-terytorium-rp.html

Reklamy

Komentarze 2 to “I stopień ALFA i II stopień BRAVO-CRP na terytorium RP”

 1. mgrabas Says:

  Poziom zagrożenia terrorystycznego w RP*
  niski X
  umiarkowany
  wysoki
  bardzo wysoki

   
   
   
   
   
   
   
   Wyróżnia się następujące poziomy zagrożenia terrorystycznego:

  1) poziom niski – któremu nadaje się kolor ZIELONY oznacza, że brak jest informacji wskazujących bezpośrednio na zagrożenie o charakterze terrorystycznym dla Rzeczypospolitej Polskiej;

  2) poziom umiarkowany – któremu nadaje się kolor ŻÓŁTY oznacza, że zdarzenie o charakterze terrorystycznym jest mało prawdopodobne, ale występują informacje wskazujące na możliwość jego wystąpienia;

  3) poziom wysoki – któremu nadaje się kolor POMARAŃCZOWY oznacza, że zdarzenie o charakterze terrorystycznym jest prawdopodobne oraz występują potwierdzone informacje o możliwości jego wystąpienia;

  4) poziom bardzo wysoki – któremu nadaje się kolor CZERWONY oznacza, że wystąpiło zdarzenie o charakterze terrorystycznym lub uzyskane informacje wskazują na końcową fazę jego przygotowania.

  *Zgodnie z załącznikiem nr 1 do zarządzenia nr 18 Prezesa Rady Ministrów z 2 marca 2016 r. w sprawie wykazu przedsięwzięć i procedur systemu zarządzenia kryzysowego

  źródło: http://www.antyterroryzm.gov.pl/CAT/poziom-zagrozenia/858,Poziom-zagrozenia-terrorystycznego-w-RP.html

 2. mgrabas Says:
  „0:25 21/7/2016

  Do poziomu BRAVO-CRP podniesiono na czas Światowych Dni Młodzieży stopień alarmowy związany z cyberprzestrzenią (czyt. siecią i usługami w internecie) na terenie Polski. Pani Premier podniosła także ogólny stopień alarmowy do poziomu ALFA. Podwyższone poziomy obowiązują od 21 lipca do 1 sierpnia 23:59.

  Stopnie alarmowe w Polsce

  Premier Polski może wprowadzić jeden z 4 stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Stopnie występują także w wersji CRP, czyli dla “cyberprzestrzeni” (czyt. sieci i usług internetowych).

  Wprowadzony stopień ALFA oznacza, “ogólne ostrzeżenie” ze względu na pozyskanie informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia terrorystycznego, którego “rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia”. Organy administracji publicznej muszą prowadzić wzmożone kontrole miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludności oraz na bieżąco przekazywać informacje odpowiednim służbom, w przypadku zaistnienia incydentu takiego jak np. znalezienia podejrzanych pakunków, samochodów, czy zastrzeżenia do podejrzanie zachowujących się osób. Dodatkowo, administracja publiczna musi wykonać przegląd swoich instalacji alarmowych i procedur ewakuacji.

  Stopień alarmowy ALFA był już raz wprowadzony w Polsce w czasie EURO 2012. Donald Tusk ogłosił go po tym, jak na Bugu zatrzymano łódkę z materiałami wybuchowymi i telefonem komórkowym zawierającym zdjęcia stadionu narodowego.

  Stopień BRAVO-CRP oznacza zwiększone ryzyko ataku na państwowe systemy teleinformatyczne, bez podania dokładnie o które chodzi. Jak czytamy w w tym załączniku do zarządzenia PRM z 2 marca 2016 roku. administracja publiczna jest zobligowana do:

  • Zapewnienia dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych, a także wprowadzenia dyżurów w trybie alarmowym dla osób podejmujących decyzję w sprawach bezpieczeństwa IT
  • Sprawdzić aktualny stan bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej i ocenić wpływ zagrożenia na bezpieczeństwo, a także wprowadzić wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa.

  terror

  W przypadku podniesienia poziomu do CHARLIE lub DELTA (ostatni z nich oznacza atak terrorystyczny lub wysoki stopień przygotowywań do niego), MSWiA na wniosek szefa policji lub ABW może zakazać zgromadzeń publicznych na terenach objętych tym stopniem alarmowym, a w przypadku cyberprzestrzeni (czyt. państwowych sieci i systemów teleinformatycznych) przygotować się do wprowadzenia planów awaryjnych i planów ciągłości działania.

  Czy będą nas “hackować w cyberprzestrzeni” (czyt. w internecie)

  Intrygujące jest to, że dla cyberprzestrzeni (czyt. państwowych sieci i systemów teleinformatycznych) wprowadzono wyższy próg alarmowy. Czyżby ze względu na ŚDM groziło nam coś straszniejszego w internecie, niż w realu? Ze względu na duże skupiska ludności w jednym miejscu, z punktu widzenia terrorystów, wydaje się że atrakcyjniejsze są raczej ataki klasyczne (bomby, pędzące ciężarówki, furiaci z maczetami).

  Nie wykluczone jednak, że właśnie na taki tok myślenia mogą liczyć pracujący na rzecz wywiadów obcych państw komputerowi włamywacze — zaabsorbowane “naziemnymi” wydarzeniami służby naszego kraju mniej uwagi będą przykładać do infrastruktury IT, a ta odkryta i niemonitorowana, stanowić będzie łatwiejszy niż zwykle cel. Stąd wprowadzenie BRAVO-CRP może być zasadne.

  cyber-war_jpg

  P.S. Wszystkim miłośnikom alfabetu fonetycznego ICAO, przy pomocy którego oznacza się stopnie alarmowe, a zwłaszcza tym, którzy ze względu na BRAVO-CPR zostali odwołani z urlopów, dedykujemy ten utwór:

  Przeczytaj także:

  źródło: http://niebezpiecznik.pl/post/beata-szydlo-wprowadzila-podwyzszony-stopien-alarmowy-bravo-dla-polskiej-cyberprzestrzeni/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s