Brukselski portal B2 specjalizujący się w polityce obronnej opublikował artykuł pt: — „Duda inicjuje działania wojenne”

8 lipca 2016

Polska będzie winna wybuchowi III wojny światowej-eksperci nie pozostawiają wątpliwości

Szczyt NATO rozpoczyna się dziś w Warszawie. Spotkanie przywódców potrwa do jutra. W obradach weźmie udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów. Wśród nich prezydent USA Barack Obama- najjaśniejszy sojusznik Warszawy. Na jednym z najważniejszych i największych szczytów NATO od lat mają zapaść decyzje wzmacniające bezpieczeństwo m.in. na wschodniej flance Sojuszu.

Brukselski portal B2 specjalizujący się w polityce obronnej opublikował artykuł pt: „Duda inicjuje działania wojenne” Jego autor nie ma wątpliwości, że w przypadku wybuchu wojny zacznie się ona właśnie od drażnienia Rosji, tę rolę publicysta przypisuje Andrzejowi Dudzie wytykając polskiemu prezydentowi nadanie szczytu NATO jeszcze przed jego rozpoczęciem antyrosyjskiego tonu.

Portal wyraża opinię Francji, częściowo także Belgii i Włoch. To Paryż najbardziej utrudniał porozumienie o rozlokowaniu czterech batalionów w naszym regionie. Francja nie chce drażnić Rosji.

Publicyści podkreślają, że dyplomaci NATO od kilku tygodni przekonywali, że wzmocnienie wschodniej flanki nie jest wymierzone w Rosję, a nowe siły mają raczej rotacyjny i defensywny charakter a to Warszawa rozgłaszała, że jest to konieczne w wypadku ataku Rosji lub jest to wzmocnienie przeciwko Rosji. Belgijski portal zauważa również, że ani Prezydent Polski ani nikt z przedstawicieli Rządu RP nigdy temu nie zaprzeczył.

Dziennikarzom nie umknął także fakt bliskiej współpracy Polski z Ukrainą, wspieranie działań ukraińskich, w szczególności tych wymierzonych w Rosję a także…otwarcie szeroko swych granic na Ukraińców.

Wszystko to nieprzerwanie kontynuowane i wzmacniane doprowadzi w końcu do takiego zadrażnienia stosunków NATO z Rosją, że wybuch wojny będzie kwestią czasu i stanie się to z wyłącznej winy Polski.

źródło: http://znews.pl/2016/07/08/polska-bedzie-winna-wybuchowi-iii-wojny-swiatowej-eksperci-nie-pozostawiaja-watpliwosci/

21:55 09.07.2016 (zaktualizowano 08:23 10.07.2016)

„The National Interest”: natowski teatr absurdu na rosyjskich granicach

Szczyt NATO w Warszawie

Szczyt NATO, którego uczestnicy skoncentrowali się na „obronie byłych członków Układu Warszawskiego” przed rosyjskim zagrożeniem, przekształcił się w teatr absurdu i nie ma nic wspólnego z ideą obrony zbiorowej, pisze „The National Interest”.

Nikt na poważnie nie może mieć nadziei, że Rosja przestraszy się czterech batalionów, których łączna liczba nie przekracza nawet tysiąca żołnierzy, w krajach bałtyckich i w Polsce. Najprawdopodobniej członkowie sojuszu liczą na pojawienie się czegoś na kształt „czynnika odstraszającego” w stosunku do Moskwy, by uspokoić nerwy krajów, które nie na żarty wystraszyły się napływających informacji o rosyjskim przezbrojeniu.Jednak, gdyby kraje NATO rzeczywiście były zainteresowane zachowaniem stabilności w krajach bałtyckich, to, zamiast wysyłać jednostki wojskowe, skoncentrowałyby się na takich kwestiach, jak stosunek lokalnych władz do rosyjskojęzycznej ludności i skuteczna integracja mniejszości narodowych.

Tymczasem w plany Sojuszu nie wchodzi taki scenariusz, głównie dlatego, że już dawno przestał być on instrumentem zbiorowej obrony i zachowania stabilizacji na świecie. Teraz jego kluczowa rola polega na tym, by dawać Stanom Zjednoczonym możliwość zarządzania europejskim bezpieczeństwem. I pozostałe cele i zadania, m.in. omawiane w ramach szczytu w Warszawie, są niczym więcej jak farsą, rozgrywaną, by odwrócić uwagę od tej realności, pisze „The National Interest”.

źródło: http://pl.sputniknews.com/swiatowa_prasa/20160709/3403326/szczyt-nato-warszawa.html

16:26 09.07.2016 (zaktualizowano 16:32 09.07.2016)

Szczyt jedności. Duda pęka z dumy

Prezydent Polski Andrzej Duda na szczycie NATO w Warszawie
© REUTERS/ Kacper Pempel

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział z sobotę, że prezydent Polski Andrzej Duda jest bardzo zadowolony z rezultatów szczytu NATO w Warszawie. W jego ocenie jest to szczyt jedności.

Prezydent Andrzej Duda jest bardzo zadowolony z rezultatów szczytu, z tych wszystkich decyzji, które zapadły, ze wszystkich rozmów, które tutaj się toczą — powiedział Szczerski.

— To jest szczyt, o którym można powiedzieć, że sojusznicy potwierdzają, że spójność Sojuszu, wspólna strategia, wspólna odpowiedź na wszystkie zagrożenia jest możliwa i że jest to odpowiedź pełna treści – zaznaczył prezydencki minister.

Szczerski dodał, że w Warszawie udało się znaleźć mocne odpowiedzi na wszystkie współczesne zagrożenia. — To jest niezwykła wartość tego szczytu, on potwierdził, że państwa sojusznicze znajdują wspólną odpowiedź na zagrożenia – ocenił.

— Szczyt przebiega bardzo dobrze, kończy się dobrymi konkluzjami, atmosfera jest bardzo dobra — podkreślił Szczerski.

źródło: http://pl.sputniknews.com/polityka/20160709/3403120/szczyt-nato-warszawa-duda.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s