Polska zadłuża się w niespotykanym w historii tempie!

CZERWIEC 20, 2016

Zadłużenie Skarbu Państwa w okresie styczeń-kwiecień 2016 r urosło o 47 mld 323,1 mln zł – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów. W 4 miesiące. Jest to absolutny historyczny rekord. Tempo zadłużania zwiększyło się aż do 280 tys. zł na minutę.

„Wzrost zadłużenia w kwietniu 2016 r. był głównie wynikiem: osłabienia złotego (o 10,1 mld zł); wzrostu stanu środków na rachunkach budżetowych (o 9,7 mld zł) związanego z gromadzeniem środków na finansowanie potrzeb pożyczkowych; finansowania potrzeb pożyczkowych netto budżetu państwa (o 2,2 mld zł), w tym deficytu budżetowego (o 1,5 mld zł)” – podało Ministerstwo Finansów w kominikacie.

„W kwietniu 2016 r. zadłużenie w walutach obcych zwiększyło się o 19,8 mld zł, co było głównie wynikiem: dodatniego salda emisji długu (o 9,7 mld zł); osłabienia złotego (o 10,1 mld zł)” – napisano.

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2016 r. wyniosło 881 mld 873,7 mln zł.

Źródło: Ministerstwo Finansów

źródło: http://polskaracja.com/polska-zadluza-sie-niespotykanym-historii-tempie/
KOMENTARZE:

 Edward Petera
PRL /Gierek/ zadłużył kraj na 24 mld dolarów. Obecnie mamy dług 882 mld złotych, z czego w 2016 47,3 mld. Który okres „od czci i wiary”?????????


 Greg Scud · Londyn
Nikt tu nie wspomina nawet, że to właśnie za „cudownych” rządów PO zadłużenie Polski wzrosło niemal dwukrotnie w stosunku do okresu, gdy przejęli oni rządy i wzrósł za ich kadencji o ponad 400 mld złotych. Jednak proszę się nie martwić. Japonia, USA, a nawet Francja są zadłużone jeszcze bardziej. Pytanie jest tylko, skoro wszyscy są zadłużeni, to u kogo..? U siebie nawzajem..? W takim razie „jakoś to będzie”.
Proszę sobie podzielić te 400 mld wzrostu długu przez 8 lat (i to w kryzysie) , wychodzi 50 mld ROCZNIE. A ZA CUDOWNYCH RZĄDÓW PiS zdążył ponad 47 mld w 4 MIESIĄCE, czyli ok. 145 mld rocznie. Ot ,wagarowało się na lekcjach matmy?
Ponadto liczyć trzeba w stosunku do PKB, tu przez 8 lat kryzysu dług publiczny wzrósł o 4,7 % od przejętego od PiS budżetu na 2008 r. gdzie było 46,6 % PKB, do ostatniego za 2015 r. gdzie było 51,3 % PKB. No i jeszcze jedno, z Polski została zdjęta pod koniec rządów PO-PSL klauzula nadmiernego zadłużenia, zaowocowało to najniższym w historii oprocentowaniem polskich obligacji, czyli pożyczaliśmy najtaniej. Było, minęło – już jedziemy w górę.
Naczytał Pan się w tym Londynie niestety bajek propagandy PiS, zresztą nie Pan jeden.
21 czerwca 2016 16:30
Bernard Kita w jakim kryzysie? Przecież byliśmy zieloną wyspą, wzorem dla całej europy jak radzić sobie w kryzysie…
 21 czerwca 2016 23:47

 Greg Scud · Londyn
Bernard Kita, sugeruje mi Pan jakieś wagarowanie na lekcjach matmy..? Przepraszam, ale kim Pan jest, by się tak do mnie zwracać? W kwestii zadłużenia Polski w 4 miesiące o 47 mld, nie jest to kwota wynikająca z kolejnych pożyczek, ale przede wszystkim wynikająca ze zmiany kursu walut w stosunku do złotówki. Wiadomo, że dług zagraniczny jest spłacany nie w złotówkach, ale w walucie, w jakiej został zaciągnięty. To jest zwykły truizm, ale tak jest. Co do Londynu, skoro już Pan o nim wspomina, była tam propagowana nader namiętnie inna bajka. Opowiadał ją Donald Tusk. Brzmiała ona jakoś tak – „Polacy, wracajcie. W Polsce jest dla was praca”. Cóż, wielu ludzi uwierzyło i wróciło. Po jakimś czasie większość z nich znowu wróciła na wyspy, gdy zobaczyła na żywo, jak ten „dobrobyt”, ta „zielona wyspa” wyglądają. Były potrzebne ich transfery funtów do Polski, by ożywić wewnętrzny rynek napływem gotówki, ale nie oni sami. Cóż, taki majstersztyk w białych rękawiczkach. Udał się, bo napłynęło wtedy do Polski naprawdę dużo funtów. Niemniej, większość z tych co wtedy wróciła do Polski, po jakimś czasie wróciła z powrotem na wyspy. I można się zżymać, ale taka jest prawda. Ta zwykła, oczywista prawda, a nie wykresy, tabelki iluzorycznego wzrostu i zachwyty politycznej wierchuszki. To co nie podoba mi się obecnie, to program 500+ i zlikwidowanie konkursów na kluczowe stanowiska w służbie cywilnej i brak wymogu posiadania doświadczenia w administracji, w tym na kierowniczych stanowiskach. Oczywiście, nie wymieniam tu wszystkich spraw, z którymi się nie zgadzam w polityce obecnego rządu. Niemniej, już tylko te dwie kwestie mogą budzić bardzo poważne zastrzeżenia i narazić Państwo na poważne straty. W tym także finansowe. Nie stać jest nas na takie obciążenia, jak program 500+ przy tak wysokim zadłużeniu. Jak więc Pan może zauważyć już choćby po tych moich słowach, „propaganda PiS i ich bajki”, jak Pan się wyraził, nie stały się dla mnie „prawdą objawioną”, prawda…?? czy może ma Pan inne zdanie..? Jeśli tak słucham, ale niech nie bawi się Pan w mentora.
 19 godz.
Reklamy

Jedna odpowiedź to “Polska zadłuża się w niespotykanym w historii tempie!”

 1. mgrabas Says:

  „20.06.2016 21:44

  Radosny POPIS w III RP

  Najnowszy przykład fabrykowania fikcji stanowi „zamach terrorystyczny” w Orlando, w którym rzekomo zginęło 50 homoseksualistów, a 53 zostało rannych.

  Kiedy to panowie Kaczyńscy  obejmowali władzę  po swych pierwszych wygranych wyborach, to obiecywali wielkie zmiany pod skrótowym tytułem IV RP. Jak wiemy z IV RP nic nie wyszło, a PiS zerwał koalicję z LPR i Samoobroną w połowie kadencji. Cóż było przyczyną tak dramatycznego posunięcia?

  Według publicznych deklaracji pana prezesa przyczyną była korupcja i rozwiązłość Premiera Leppera. Tych gołosłownych oskarżeń nie podparto żadnymi konkretnymi dowodami, a cała sprawa przestała być aktualna w momencie popełnienia samobójstwa na Andrzeju Lepperze.

   Jakby jednak nie było, gdyby wziąć za dobrą monetę deklarację prezesa PiS,  wychodziłoby na to, że dla pana Jarosława większe znaczenie od dobra umiłowanej Ojczyzny, miał rozporek szefa Samoobrony. Nawet biorąc poprawkę na wyjątkowe przywiązanie prezesa PiS do magisterium kościoła katolickiego, należy uznać jego wybór za naganny moralnie.

  No ale oczywiście deklarowane przez „polityków” preteksty do takich czy innych pociągnięć, mają taką samą wartość jak ich „programy polityczne”, czyli służą jedynie tumanieniu naiwnych wyborców. Prawdziwa przyczyna zerwania koalicji pozostanie na zawsze słodkim sekretem pana prezesa. My możemy jedynie spekulować.

  Osobiście uważam, że skromne ale autentyczne zapędy reformatorskie Samoobrony i LPR, poważnie zaniepokoiły zagranicznych sponsorów pana Jarosława. Już na wstępie odszedł od zaakceptowanego scenariusza, czyli rządów POPiS. W scenariuszu owym nie mogło być mowy o jakichkolwiek działaniach dla dobra Polski, oczywiście poza pustą retoryką. Także ta kropla przepełniła czarę goryczy sponsorów i zapewne pan prezes dostał wyraźne polecenie służbowe natychmiastowego przerwania tego karnawału polskiej ciemnoty i zacofania w wykonaniu „oszołomów” z Samoobrony i LPR.

  Kiedy to nasz „wybitny mąż stanu”, Jarosław Kaczyński, po raz drugi poprowadził swych „patriotycznych” bojowników ku wyborczemu zwycięstwu, obietnice były już nieco skromniejsze. Obiecano jednak powrót do „normalności”. Tu dygresja; po zerwaniu przez PiS koalicji z LPR i Samoobroną, „europejska partia” PO wygrała wybory pod hasłem „przywróćmy normalność”. Ciekawe co jedna i druga „partia polityczna” ma na myśli pod pojęciem normalności?

  Oprócz bliżej nie zdefiniowanej „normalności” nasi „patrioci” obiecali ścisły sojusz jagiellońskiej III RP z jedynym światowym supermocarstwem, USA….oraz z naszym najbliższym przyjacielem judeo-banderowską Ukrainą. Na fundamencie tych wspaniałych „sojuszów”, wybitny „minister obrony narodowej” Antoni Macierewicz zadeklarował nawet spełnienie celu swej manii prześladowczej, jakim jest zdemaskowanie sprawstwa Putina w zamachu smoleńskim.  Amerykański „sojusznik” miał dostarczyć tego dowody.

  Upłynęło już sporo czasu od powyborczej deklaracji Macierewicza, a „sojusznik” nie dostarczył wymarzonych dowodów. Czyżby dlatego, jak niektórzy twierdzą, że zamachu w ogóle nie było? Amerykanie oskarżają Rosję o wszystkie rzeczywiste i wymyślone zbrodnie tego świata, jak na przykład zestrzelenie malezyjskiego samolotu nad Donbasem, choć wszystkie dowody wskazują na akcję ukraińskiego myśliwca. Nie ma wątpliwości, że CIA zna przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem, a jeśli nie to zawsze może sfabrykować fałszywe wskazujące na Rosję.

  Najnowszy przykład fabrykowania fikcji stanowi „zamach terrorystyczny” w Orlando[i] , w którym rzekomo zginęło 50 homoseksualistów, a 53 zostało rannych. Po wyselekcjonowaniu 93 milionów wzmianek internetowych na ten temat, nie można znaleźć zdjęć zabitych lub rannych w szpitalach miejskich. CNN zaprezentował galerię zdjęć z tego incydentu, która bardziej przypomina fotoreportaż z miejsca ćwiczeń ratowników medycznych[ii] niż z miejsca terroru i nikt się tym specjalnie nie przejmuje; pospólstwo przełknie każde kłamstwo „wolnych mediów”.

  Czemu więc CIA traci taką doskonałą okazję obarczenia smoleńską zbrodnią Rosji? Przyczyna może być tylko jedna, ona sama współuczestniczyła w tym zamachu i dekonspiracja Rosji, spowoduje odwetową dekonspirację USA przez Putina.

  No ale nie martwmy się! Nasz najwspanialszy „sojusznik” ma jeszcze wiele asów w rękawie i czas pokaże, jakie nam jeszcze niespodzianki przyszykował. A na razie „Rodacy do boju z Rosją!”.

  [i] http://www.paulcraigroberts.org/2016/06/20/orlando-wrap-up-paul-craig-roberts/

  [ii] http://edition.cnn.com/2016/06/12/us/gallery/orlando-shooting/

  dr nowopolski – Unikający stereotypów myślowych analityk spraw politycznych i gospodarczych Polski i świata ”

  źródło: http://drnowopolskiblog.neon24.pl/post/132298,radosny-popis-w-iii-rp

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s