Islamizacja zachodu, ukrainizacja Polski? Co miesiąc we Wrocławiu zatrudnia się tysiące Ukraińców

Opublikowano: czwartek, 12, maj 2016 07:36

Według danych urzędu pracy, co miesiąc we Wrocławiu jest zatrudnianych aż 5 tys. kolejnych obywateli Ukrainy. Aktualnie legalnie w tym mieście pracuje już ponad 40 tysięcy Ukraińców, z czego wielu przyjechało z rodzinami. Ukraińcy coraz liczniej przyjeżdżają także w inne regiony Polski.

W 2015 roku do Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu wpłynęło ponad 36 tys. oświadczeń o chęci powierzenia pracy cudzoziemcowi. 99 proc. wniosków dotyczyło Ukraińców. 2,5 tys. kolejnych osób złożyło wniosek osobiście do wojewody.

Przedstawiciele urzędu przyznają, że tendencja jest „zdecydowanie rosnąca”. Od października do stycznia wpływało tam ok. 3,5 tys. oświadczeń miesięcznie. W lutym i marcu było to już powyżej 5 tys. miesięcznie.

Ukraińcy najczęściej zatrudniani są w niskopłatnych zawodach, ale nie tylko. Pojawia się m.in. coraz więcej ukraińskich informatyków, którzy zakładają swoje firmy w Polsce. Szef wrocławskiego koła Związku Ukraińców w Polsce Ihor Salamon twierdzi, że niektóre korporacje wolą ściągnąć do pracy informatyków z Ukrainy, ponieważ „są równie dobrze wykształceni, a przy tym zarabiają mniej”.

Ukraińcy coraz częściej przyjeżdżają do Polski z całymi rodzinami. W szkołach podstawowych we Wrocławiu uczy się już 300 dzieci z Ukrainy. Wrocławskie koło ZUwP planuje nawet jako związek otworzyć ukraińską szkołę podstawową i gimnazjum.

Dolny Śląsk to nie jedyny region, do którego w poszukiwaniu pracy ściągają Ukraińcy. Coraz więcej z nich przyjeżdża m.in. do województwa łódzkiego. Pod koniec ubiegłego roku informowano, że wniosków o kartę stałego pobytu dla cudzoziemców przybywa tak szybko, że w łódzkim Urzędzie Wojewódzkim zaczynało brakować urzędników.

Nawet na portalach oferujących pracę można natrafić na ogłoszenia kierowane bezpośrednio do Ukraińców. Często towarzyszą im propozycje ułatwiające pracę, jak np. bezpłatny kwaterunek, wyżywienie i dojazd od miejsca pracy.

Pojawianie się Ukraińcy na rynku pracy powoduje sytuacje konfliktowe. Polscy pracownicy jednej z łowickich firm skarżyli się, że Ukraińcy zabierają im pracę. Polacy nie decydują się na przyjęcie części ofert, ponieważ uważają je za zbyt nisko płatne. Na takie rozwiązania godzą się jednak Ukraińcy. W Kutnie część mieszkańców twierdziła, że godzą się oni pracować za połowę normalnej stawki wynagrodzenia.

W 2015 roku, według danych z września, w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łowiczu pracodawcy zgłosili chęć zatrudnienia ponad 3,4 tys. obywateli Ukrainy. W Łodzi było to ponad 5,6 tys. zgłoszeń, w Skierniewicach ponad 1,4 tys., a w powiecie rawskim ponad 3,8 tys.

GAZETAWROCLAWSKA.PL

Opublikowano: czwartek, 12, maj 2016 07:36

źródło: http://dziennik-polityczny.com/index.php/spoleczenstwo/4609-islamizacja-zachodu-ukrainizacja-polski-co-miesiac-we-wroclawiu-zatrudnia-sie-tysiace-ukraincow

Reklamy

Komentarze 2 to “Islamizacja zachodu, ukrainizacja Polski? Co miesiąc we Wrocławiu zatrudnia się tysiące Ukraińców”

 1. mgrabas Says:

  „Dodane przez wachmistrz_Soroka
  Opublikowano: Środa, 12 sierpnia 2015 o godz. 11:11:03

  W Polsce znacząco wzrosła liczba Ukraińców


  fot. CC BY 4.0

  Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca w wywiadzie dla Glavcom.ua przyznał, że liczba Ukraińców w Polsce uległa znaczącemu zwiększeniu.

  „Tak, powinienem powiedzieć, że to jest już zauważalne nawet na ulicach, w sklepach, w restauracjach i w placówkach oświaty. Liczba Ukraińców w Polsce znacząco wzrosła. W niektórych placówkach oświaty połowa studentów na roku lub w grupie pochodzi z Ukrainy. W ciągu półtora roku do dwóch lat liczba Ukraińców przebywających w Polsce gwałtownie wzrosła.

  Sam fakt, że w zeszłym roku polskie konsulaty wydały 800 tysięcy wiz na Ukrainie potwierdza jaka liczba Ukraińców może znajdować się w Polsce. Co więcej, obecnie może być trudno policzyć ilu ich może tutaj być, dlatego że od 1 maja zeszłego roku działa prawo, które pozwala przedłużyć legalny status pobytu w Polsce jeśli są do tego podstawy.

  Może to zrobić administracja województwa bez potrzeby wyjazdu z Polski i otrzymania nowej wizy. Ludzie, którzy wyjechali do Polski w zeszłym roku, pracowali lub uczyli się mogli przedłużyć swój pobyt” – powiedział Deszczyca.

  W przypadku dalszego pogarszania się sytuacji ekonomicznej Ukrainy, a także dalszej eskalacji konfliktu w Donbasie,

  potok ukraińskich imigrantów jadących do Polski ulegnie znacznemu zwiększeniu.

  Tomasz Maciejczuk/Wykop.pl/KRESY.PL”

  źródło: http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz%2Fw-polsce-znaczaco-wzrosla-liczba-ukraincow

 2. mgrabas Says:

  Uczelnie: Cudzoziemiec wart więcej niż Polak

   

  Za kilka lat ponad połowę studentów polskich wyższych uczelni będą stanowić obcokrajowcy. Takie są przewidywane efekty nowego algorytmu finansowania szkół wyższych, który wejdzie w życie wraz z nowym rokiem.Uczelnie dostaną wyższą dotację na naukę cudzoziemca, który przyjedzie nad Wisłę na cały pięcioletni cykl kształcenia. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapłaci za niego trzykrotnie więcej, czyli np. 30 tys. zamiast 10 tys. rocznie. Będzie to premiować placówki, które swoją ofertą dydaktyczną i prestiżem przyciągną chętnych z zagranicy – tłumaczy resort.

  Eksperci i uczelnie do pomysłu ministerstwa podchodzą sceptycznie. Część mówi wprost, że to niezrozumiałe premiowanie tych placówek, które już teraz z kształcenia cudzoziemców zrobiły niezły biznes. Inni podkreślają, że więcej pieniędzy na naukę obcokrajowców będzie premiować przede wszystkim słabe ośrodki akademickie.

  Wyższe dotacje to nie jedyne rozwiązanie, które ma zachęcić do kształcenia cudzoziemców. Ministerstwo pracuje nad projektem ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, która będzie odpowiedzialna za umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego.

  Źródło: parezja.pl ”

  za: http://www.aktyw14.net/index.php/informacje/krajowe/636-uczelnie-cudzoziemiec-wart-wiecej-niz-polak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s