Wzrosną ceny prądu i żywności? Wszystko przez ten projekt PiS-u

ag 22 godz. temu Gazeta.pl

© SŁAWOMIR KAMIŃSKI Posłowie PiS podczas głosowania

Ministerstwo Środowiska pracuje nad projektem ustawy o „prawie wodnym”. W jej wyniku przedsiębiorstwa i klienci mogą ponieść wysokie koszty.

Liczący ponad 300 stron projekt ustawy zakłada wzrost stawek za pobór wody i korzystanie ze ścieków. Zmianami zostaną objęte przede wszystkim przedsiębiorstwa, ale pośrednio straci na tym również przeciętny obywatel.

Ogromne podwyżki w branży spożywczej

Dla przemysłu spożywczego przygotowano specjalne stawki. Do tej pory pobranie 1m3 wody podziemnej (1000 litrów) kosztowało zakłady przetwórcze około 10 groszy. Projekt zakłada podniesienie tej stawki do 2,10 zł, co oznacza 20-krotny wzrost. Dodatkowo, producenci wód i napojów objęci zostaną czterokrotnie wyższym podatkiem.Tym samym koszt zużycia wody w branży spożywczej może wzrosnąć nawet 80-krotnie.

Zmiany obejmą te podmioty, które w ciągu doby zużywają 5m3 wody. Teoretycznie nie obejmą więc gospodarstw domowych – Polacy zużywają średnio 96 litro wody na osobę w ciągu doby. Konsument zapłaci za to pośrednio. Wyższe koszty produkcji wpłyną bowiem na wzrost cen żywności.

Za pobór wody będą musiały też płacić elektrownie i elektrociepłownie, które dotąd były z tych opłat wyłączone. Część kosztów zostanie zapewne przerzucona na klientów. Można się zatem spodziewać wzrostu cen prądu.

Zapłacą również przedsiębiorstwa wykorzystujące wodę do celów rolniczych. One również były do tej pory wyłączone z opłat.

Ministerstwo tłumaczy zasadność projektu

W uzasadnieniu Ministerstwa Środowiska znalazła się informacja, że nowa ustawa wynika z próby dostosowania się do wymogów UE, dotyczących polityki wodnej.

„Efektywna gospodarka wodna powinna gwarantować utrzymanie niezbędnej ilości i odpowiedniej jakości zasobów wód powierzchniowych i podziemnych oraz usuwanie bądź minimalizowanie wszelkich zagrożeń związanych z jej deficytem i nadmiarem (powodzie i susze)” – czytamy w dokumencie resortu środowiska z 24 kwietnia.

Nowy projekt ma m.in. uregulować kwestie bezpieczeństwa powodziowego oraz wpłynąć na oszczędzanie wody.

Ustawa ma być uchwalona do końca czerwca. Rząd liczy, że dzięki tym zmianom uda się zarobić 4 mld złotych rocznie. Opłatami ma zarządzać nowa spółka – Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.

Nie ma powodów do obaw?

Ministerstwo Środowiska podkreśla, że opracowany projekt ustawy jest efektem wieloletnich konsultacji z jednostkami samorządu terytorialnego oraz organizacjami pozarządowymi. Efektywność programu ma być zbadana po pięciu latach od momentu jego wprowadzenia.

Rząd uspokaja ponadto, że obywatele nie odczują wzrostu cen, bo będą one nieznaczne. Podwyżki prądu mają wynieść około 30 zł rocznie na mieszkańca. Projekt może zostać jeszcze zablokowany przez samorządy, które są przeciwne temu rozwiązaniu.

źródło: http://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/wzrosn%C4%85-ceny-pr%C4%85du-i-%C5%BCywno%C5%9Bci-wszystko-przez-ten-projekt-pis-u/ar-BBtepCh?li=BBr5MK7&ocid=SK2MDHP

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s