Najbiedniejszy prezydent świata: Bogaci nie powinni rządzić

Tekst źródłowy: http://www.higherperspectives.com/jose-mujica-1505645116.html
z dn. 14.12.2015

Mujica

Czy kochasz pieniądze i chcesz z ich pomocą kontrolować świat? Jeśli tak, to prawdopodobnie nie spodoba się Tobie wypowiedź byłego prezydenta Urugwaju, Jose Alberto „Pepe” Mujica Cordano, na temat bogatych ludzi w polityce.

„Wymyśliliśmy coś, co nazywa się demokracją pośrednią” – powiedział prezydent Mujica w udzielonym niedawno wywiadzie – A zatem moim zdaniem ci, którzy nas reprezentują, powinni żyć tak jak większość, nie mniejszość.”

„Pepe” zyskał sławę na całym globie po tym, jak BBC nazwała go „najbiedniejszym prezydentem świata”. 90% swojej prezydenckiej pensji Mujica przekazywał organizacjom charytatywnym, a zamiast mieszkania w okazałym pałacu wybrał życie na skromnej farmie.
Mujica ostro potępia tych polityków, którzy troszczą się tylko o siebie i swoich bogatych sponsorów. I ma rację. Dziś przeciętny członek amerykańskiego kongresu posiada majątek wart miliony dolarów, a międzynarodowe korporacje przekazują ogromne sumy do Super PAC (organizacja, która przekazuje pieniądze na kampanie wyborcze polityków) bez konieczności ich ujawnienia.

„To wszystko są pozostałości po czasach feudalnych. A tłum otaczający prezydenta to dworzanie.” – mówi Mujica.

Były prezydent zaprzecza jakoby miał jakiś problem z bogatymi ludźmi. Według niego, oni po prostu nie mogą zrobić dobrego biznesu dla całego swojego narodu:
„Nie jestem przeciwnikiem ludzi, którzy mają pieniądze, kochają je i szaleją z ich powodu. Ale należy trzymać ich z dala od polityki, dla której są zagrożeniem. Ludzie, którzy kochają pieniądze powinni poświęcić swoje życie dla przemysłu lub handlu i pomnażać swoje bogactwo. Ale w polityce nie chodzi o ich biznes, tylko o załatwienie szczęścia dla wszystkich obywateli naszego państwa.”

Zapytany dlaczego bogaci nie powinni reprezentować biednych Mujica odpowiada:
„Oni patrzą na świat przez swoją perspektywę, tj. perspektywę pieniędzy. Nawet mając dobre intencje ich postrzeganie świata, życia, swoich decyzji jest zorientowane na zysk. Jeśli żyjemy w świecie, gdzie to większość powinna rządzić, to wybrani przez nas politycy powinni postrzegać świat tak jak ta większość, nie mniejszość.”

Na koniec Mujica dodaje:
„Jestem wrogiem konsumpcjonizmu. A z powodu dzisiejszego hiperkonsumpcjonizmu zapominamy o fundamentalnych sprawach i marnujemy ludzkie siły na puste zabawy, które mają tak niewiele wspólnego z ludzkim szczęściem.”

Były prezydent, który w marcu tego roku ustąpił z prezydenckiego fotela, nadal mieszka na swojej farmie z żoną na peryferiach Montevideo.

źródło: http://xebola.wordpress.com/2015/12/28/najbiedniejszy-prezydent-swiata-tlumaczy-dlaczego-powinnismy-trzymac-bogatych-ludzi-z-dala-od-polityki/

Reklamy

Komentarzy 6 to “Najbiedniejszy prezydent świata: Bogaci nie powinni rządzić”

 1. mgrabas Says:

  „Posted by Włodek Kuliński – Wirtualna Polonia w dniu 2015-12-26

  Tegoroczny Sylwester. Będzie zabawa.

  źródło: http://wirtualnapolonia.com/2015/12/26/tegoroczny-sylwester-bedzie-zabawa/

 2. mgrabas Says:

  http://wzzw.wordpress.com/2015/12/28/%e2%96%a0%e2%96%a0-tajne-konta-politykow-czas-zrozumiec-o-co-idzie-boj/

 3. mgrabas Says:

  http://parezja.pl/tvn-powstala-za-skradzione-pieniadze-niewygodny-sluchacz-szkle-kontaktowym/

  http://systempo.pl/wp/afery/iti/goodbye-iti/

  • mgrabas Says:

   „Data publikacji: 2016-01-14 09:00
   Data aktualizacji: 2016-01-14 09:59:00

   Zbrodniczy spisek w licealnej klasie! TVN zajmuje się „kontrowersyjną”… gazetką szkolną

   TVN zajął się „kontrowersyjną” gazetką w jednej z wrocławskich szkół. Dlaczego? Otóż znalazły się na niej hasła „Stop islamizacji Europy narodów”, „Nie jaram się Zachodem” a także… „Nie oglądam TVN” czy „Nie czytam Gazety Wyborczej”!

   Oburzenie stacji wywołało także hasła „Od urodzenia Wielka Polska”, „Dumny z pochodzenia”. „Były też mapy hitlerowskich Niemiec i Unii Europejskiej z dopiskiem Znajdź 10 szczegółów, którymi się różnią” – alarmuje stacja. Dyrektor XVII liceum ogólnokształcącego we Wrocławiu tłumaczy TVN, że o gablocie nie wiedział. Według odpowiedzialnej za gazetkę nauczycielki, prezentowane w niej treści zostały podmienione. Doszło do głupiego żartu.

   „Dyrektor szkoły jest wojewódzkim radnym z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, a także jednym z kandydatów na dolnośląskiego kuratora oświaty. Czy szkolna gazetka była wymierzona w jego kandydaturę? On zapewnia, że nie” – czytamy na stronie TVN24.pl.

   W związku z interwencją stacji wykazującej się rewolucyjną czujnością dyrektor rozesłał już do nauczycieli i uczniów zarządzenie. Dotyczy ono…. korzystania z gablotek szkolnych.

   Rodzice mogą spać spokojnie. TVN czuwa, także w szkołach.

   źródło TVN24.pl
   mat”

   źródło: http://www.pch24.pl/zbrodniczy-spisek-w-licealnej-klasie–tvn-zajmuje-sie-kontrowersyjna—-gazetka-szkolna,40591,i.html#ixzz3xHY2YvZu

 4. mgrabas Says:

  http://parezja.pl/jest-sledztwo-ws-oszabrowanych-rezydencji-prezydenckich/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s