Czym nie jest a czym jest Ruch ZEITGEIST?

„Stworzony pod koniec 2008 roku Ruch Zeitgeist (ang. The Zeitgeist Movement), istnieje zasadniczo jako komunikacyjne oraz aktywistyczne ramię organizacji o nazwie Projekt Venus (ang. The Venus Project). Podstawowym dążeniem Ruchu jest zapoczątkowanie przemiany w nowy, trwały projekt społeczny nazwany „Gospodarką zasobową” Ten termin został stworzony przez Jacque Fresco z Projektu Venus i odnosi się do struktury ekonomicznej opartej jedynie na zarządzaniu surowcami i odpowiedniej edukacji.

Współczesny świat został odseparowany od natury poprzez nowe metody produkcji oraz dystrybucji, które nie mają nic wspólnego ze środowiskiem fizycznym. Używanie systemu monetarnego opartego na zysku oraz napędzanego „rozwojem”, stało się jednym z większych niszczycieli środowiska naturalnego oraz trwałych ludzkich wartości. Jest ważne, aby zrozumieć, że cała globalna ekonomia wymaga „cyklicznej konsumpcji” po to, aby funkcjonować. Oznacza to, że pieniądze muszą być w ciągłej cyrkulacji. Zatem nowe dobra, towary oraz usługi, muszą być cały czas wprowadzane bez względu na stan środowiska oraz rzeczywistej ludzkiej potrzeby. To „bezustanne” podejście posiada fatalną wadę, ponieważ surowce, jak wiemy, nie są nieskończone. Surowce są ograniczone, a Ziemia jest zasadniczo zamkniętym systemem. Gdy skończą nam się surowce potrzebne do przeżycia, gra będzie skończona. Przykładem jest to, że całe nasze społeczeństwo jest zbudowane na paliwach pochodzenia mineralnego, które nie są odnawialne. Tworzywa sztuczne we wszystkim co posiadasz, nawozy bazujące na amoniaku, które są używane do masowej produkcji jedzenia, niezwykłe ilości energii zużywanej podczas transportu, oraz prąd elektryczny, który zasila twój dom, są prawie w całości uzyskiwane z paliw mineralnych. Innymi słowy, stworzyliśmy społeczeństwo bazujące na surowcu, który jest nieodnawialny. Co się stanie gdy skończy nam się ten surowiec? Jest to tylko kwestia czasu, czyż nie? Jest to najistotniejsze pytanie, które trzeba rozważyć, ponieważ jeżeli nie podejmiemy stosownych i radykalnych kroków, konsekwencje dla ludzkiego gatunku będą okropne i szokujące.

Niestety intencje związane z systemem monetarnym przynoszą efekty odwrotne do zamierzonych i czerpią ogromne korzyści z niedostatku. Oznacza to, że na krótką metę surowce na wyczerpaniu są tak naprawdę pozytywnym aspektem dla przemysłu, ponieważ więcej pieniędzy można uzyskać z każdej poszczególnej jednostki. Jest to znane jako podstawowe prawo podaży oraz popytu i stąd bierze się „wartość” w ekonomii. To tworzy kuriozalne wzmacniane ignorancji wobec problemów środowiskowych oraz negatywne konsekwencje w postaci niedostatku, ponieważ te rzeczy są dosłownie zamieniane w zysk.

Sprawy mają się jeszcze gorzej ponieważ ten system potrzebuje „problemów” oraz ciągłej interesowności konsumenta aby funkcjonować. Im więcej ludzi chorych na raka w Stanach, tym lepsza ekonomia z powodu drogiej opieki medycznej. Nie trzeba dodawać, że to generuje naturalne lekceważenie ludzkiego szczęścia i zdrowia. Układ monetarny, czy to pod postacią kapitalizmu, komunizmu, socjalizmu, faszyzmu, wolnego rynku i tym podobnych, jest całkowicie odseparowany od surowców naturalnych i w ten sposób od ludzkiego dobra. Jesteśmy błędnie przekonani, że motywacja do zarabiania pieniędzy jest również motywacją do pomagania społeczeństwu. Nic bardziej mylnego. Projekt i konstrukcja każdego wydanego na rynek produktu stworzonego przez korporacje jest słaba, gdyż wymagania rynku są takie żeby obniżać koszty kreowania na rzecz obniżania „kosztów zakupu” po to, aby utrzymać konkurencyjność. W ten sposób automatycznie obniża się jakość każdej rzeczy. Innymi słowy, jest niemożliwym utworzenie najlepszego długotrwałego „czegokolwiek” w naszym społeczeństwie, a to z kolei przekłada się znowu na skandaliczną ilość marnotrawionych surowców. Jest to całkowicie nietrwały system społeczny, a świat, który zaczynasz dostrzegać, z głodem, ubóstwem, bezrobociem, rosnącym niedostatkiem wody, żywności oraz gruntów uprawnych jest rezultatem istnienia tego systemu.

W ten sam sposób wiele zawodów nie jest bezpośrednio powiązanych z faktycznymi rzeczami potrzebnymi do życia. To wszystko jest raczej wymyśloną historyjką po to, żeby ludzie wciąż pracowali i utrzymywali zdolność nabywczą. Rzeczywistość, która twierdzi, że od każdego człowieka wymagane jest, aby był niewolnikiem korporacji lub klienta tylko po to, żeby zarobić na kupno rzeczy niezbędnych do przeżycia, również podtrzymuję i utrwala ekstremalne marnotrawstwo… natomiast tym razem jest to marnotrawstwo ludzkiego umysłu oraz życia. We współczesnym świecie rozwój nauki oraz technologii udowodnił, że potrafimy zautomatyzować wiele rzeczy. W istocie, mówiąc statystycznie, im więcej technologi zastosowanej jest w pracy tym bardziej produktywne stają się rzeczy. A więc jest to nie tylko niedbałe, aby marnować nasze życia czekając aż podadzą nam do stołu, pracując na stacji autobusowej, naprawiając samochody lub wykonując inne monotonne pracę, ale jest to również w całości nieodpowiedzialne, abyśmy nie zastosowali współczesnych technik mechanizacyjnych we wszystkich możliwych przemysłach, ponieważ oprócz strategicznego zarządzania surowcami jest to potężna metoda na osiągnięcie równowagi oraz obfitości dla wszystkich ludzi świata oraz ograniczenia braku balansu, który prowadzi do przestępczości. Innymi słowy nadszedł czas, aby uaktualnić nasze społeczeństwo do obecnego stanu wiedzy biorąc pod uwagę zdolność Ziemi do konkretnej pojemności. Nadszedł czas, aby przeorganizować nasze metody, które bazować będą na utrwaleniu trwałości społeczeństwa jako wspólnoty, a nie na nagrodzie pieniężnej.

Lecz nawet z naszym obecnym destrukcyjnym podejściem Ziemia jest wciąż obfita w surowce. Nasza praktyka racjonowania surowców, poprzez pieniądze jest niestosowna oraz nieskuteczna gdy chodzi o ludzkie dobro i szczęście. Dzisiejsze społeczeństwo ma dostęp do wysoko rozwiniętych technologi i z łatwością potrafi dostarczyć więcej niż jest to wymagane dla zapewnienia wysokiego standardu życia wszystkich ludzi. Jest to możliwe poprzez wdrożenie Gospodarki Zasobowej.

Gospodarka Zasobowa wykorzystuje istniejące surowce, a nie pieniądze, oraz zapewnia sprawiedliwą metodę dystrybucji w najbardziej ludzki i sprawny sposób dla całej ziemskiej populacji. Jest to system, w którym wszystkie naturalne, syntetyczne oraz zrobione przez ludzi lub maszyny surowce, byłyby dostępne bez użycia pieniędzy, kredytów, handlu lub każdej innej symbolicznej wymiany. Gospodarka Zasobowa wykorzystuje istniejące surowce z lądu i morza, a środki używane do produkcji i fabryki przemysłowe wykorzystuje tak, aby ulepszyć życia całej ludzkiej populacji. W gospodarce bazującej na surowcach, konserwacji oraz najbardziej zaawansowanej technologii oraz nauce, potrafilibyśmy wyprodukować wszystkie niezbędne rzeczy potrzebne do życia oraz bylibyśmy w stanie zapewnić wysoki standard życia dla każdego. Aby to osiągnąć musimy zwalczyć nasze obecne, przestarzałe i przyjęte praktyki. Jest to cel Ruchu Zeitgeist – stworzenie globalnej świadomości oraz zmiana kierunku na nowy i zrównoważony dla ludzkości funkcjonującej jako całość.”

źródło: http://tzmpolska.org/wiedza/czym-jest-ruch-tzm.html

17 myśli w temacie “Czym nie jest a czym jest Ruch ZEITGEIST?

 1. Obecny system – JAK DZIAŁA

  „Kiedy zrozumiemy, że wszystkie systemy podlegają zmianom i są w stanie bezustannej ewolucji, oraz że w rzeczywistości jesteśmy wszyscy symbiotycznie podłączeni do natury i siebie nawzajem w najprostszy, ale i zarazem głęboki sposób, zdamy sobie również sprawę, że nasza osobista integralność jest tylko tak wysoka, jak spójność reszty społeczeństwa. Zobaczymy wówczas jak pokręcone i uwstecznione są nasze instytucje społeczne i jak ich istnienie skutkuje niestabilnością społeczeństwa. Na przykład, system monetarny od dawna uznawany jest za działającą w społeczeństwie pozytywną siłę, gdyż jak się uważa pobudza motywację i postęp. W rzeczywistości, system monetarny stał się motorem do powstania podziałów i totalitarnej kontroli.

  Jest on ostateczną formą idei „Dziel i Rządź”, u jego podstaw leży założenie, że:

  1) Musimy walczyć ze sobą nawzajem, by przeżyć.

  2) Ludzie muszą oczekiwać nagrody, by mieć „motywację” do zrobienia czegokolwiek znaczącego.

  Jeśli chodzi o punkt nr 1, (wszyscy musimy walczyć o przetrwanie) element „konkurencji” w systemie jest gwarancją korupcji w społeczeństwie, na każdym jego poziomie, bo bazuje on na założeniu „my przeciwko nim”. Wielu polemizując twierdzi, że „system wolnego rynku” jest dobry… ale w dzisiejszych czasach jest on zepsuty złą polityką, faworyzowaniem jednostek, subwencjami itp. Ludzie ci zakładają, że jeśli istniałby „czysty” wolny rynek, wówczas wszystko byłoby w porządku. To jest nieprawdą, gdyż właśnie w dniu dzisiejszym, widzimy TO, czym jest Wolny Rynek, z całą jego nierównością podziału korzyści i korupcją. Żadne prawa nigdy nie powstrzymają potajemnych układów, zmów, monopolu, wykorzystywania robotników, nieczystości, planowanego niwelowania postępu i innych podobnych tym działań… to jest właśnie niezawodny wynik systemu konkurencji, ponieważ bazuje on na wykorzystywaniu innych. Kropka.

  Musimy zacząć uwalniać się od tych uciążliwych idei i ruszyć w kierunku „zaprojektowanego” systemu, by służyć wspieraniu istot ludzkich… w miejsce tego, który zmusza je do walki o przetrwanie. Zaś w przypadku punktu nr 2, (ludzie muszą oczekiwać nagrody, by mieć „motywację” do zrobienia czegokolwiek znaczącego) jest to tylko smutnym i niesamowicie negatywnym obrazem istoty ludzkiej. Zakładanie, iż osoba musi być „strukturalnie motywowana” i tym samym „zmuszana” do robienia czegokolwiek, jest po prostu absurdem. Przypomnij sobie jak byłeś dzieckiem i nie miałeś zielonego pojęcia czym są pieniądze. Bawiłeś się, byłeś ciekawy i robiłeś wiele rzeczy… dlaczego? Dlatego, że chciałeś. Jednakże w miarę upływu czasu, nasz system odbiera ludziom tą naturalną ciekawość i auto-motywację, zmuszając ich do wpasowania się w wyspecjalizowany, poszufladkowany i z góry ustalony układ pracy, służący przeżyciu. To z kolei tworzy naturalny bunt wewnątrz osoby będący wynikiem narzuconych obowiązków i to w ten właśnie sposób utworzył się podział na czas „pracy” i „odpoczynek”. Jednakże lenistwo, o którym mówią zwolennicy systemu monetarnego (mającego ponoć pobudzać motywację) nie jest przez nich z tym buntem utożsamiane. W prawdziwym społeczeństwie ludzie podążaliby drogą swych naturalnych skłonności i pracowaliby, aby wnieść coś do społeczeństwa, nie dlatego, że byliby za to „opłacani”, ale dlatego, że mieliby pełniejszą świadomość i zdolni byliby dostrzec, iż wnoszenie czegoś do społeczeństwa pomaga im w stopniu takim samym, jak wszystkim innym. To właśnie ten wyższy stan świadomości, mamy nadzieję promować. Twoją nagrodą za przyczynianie się do rozwoju społeczeństwa jest dobro tego społeczeństwa… co z kolei jest twoim dobrem.

  Aby ogarnąć zasady, na jakich obecnie działa nasz świat, musimy zrozumieć, że niezaprzeczalnie, jest on napędzany przez małą grupę dominujących ludzi zajmujących wysokie stanowiska w głównych instytucjach naszego społeczeństwa – Biznesie i Finansach. Rząd jest tandemem wpływów i władzy korporacji oraz banków. Krwią tego tandemu są pieniądze, które w rzeczywistości są iluzją, mającą niewielkie znaczenie dla społeczeństwa i będącą narzędziem manipulacji i podziału oraz organizacji społeczeństwa w sposób gwarantujący elitaryzm, przestępczość, wojnę i rozwarstwienie społeczne.

  Jednocześnie, jednostki uczy się aby były „poprawne” i promuje pogląd, iż owa poprawność świadczy o ich wartości, jako istot ludzkich. Ten stan bycia „poprawnym” jest ściśle powiązany z dominującymi wartościami wyznawanymi przez społeczeństwo. Tym samym ci, którzy akceptują i wspierają wartości tego systemu, uważani są za „normalnych” podczas gdy ci, którzy się z nimi nie zgadzają postrzegani są jako „nienormalni” lub nawet jako „wywrotowcy”. Czy to dogmat unikalnej tradycji społecznej, czy droga wyznaczana przez światowy establishment religijny, podstawa pozostaje ta sama: Ideologia i Religia.

  Zdając sobie sprawę z tego, że wiedza i tym samym nasze instytucje są zawsze w stanie ewolucji, dostrzeżemy iż system wierzeń, twierdzący, że „wie” coś, nie pozwalając na dyskusje, jest zgubną perspektywą. Religia, mając za swój fundament wiarę, jest królem wypaczenia, jako iż utrzymuje, że bezapelacyjnie wie coś o najbardziej złożonych i nieuchwytnych początkach rodzaju ludzkiego, co jest po prostu niemożliwe, w nieustannie rozwijającym się wszechświecie.

  Mówiąc to, zrozumiemy, że jednakowo groźni jak Struktury Establishmentu Władzy, są ludzie, którzy zostali uwarunkowani, by całkowicie akceptować statyczny obraz świata tworzony przez system… stając się: „Samozwańczymi Strażnikami Statusu Quo”. To się tyczy każdego systemu, a zwłaszcza politycznego, finansowego i religijnego. Odkąd ludzie identyfikują się z doktrynami Państwa, Religii czy Etyki biznesowej, nierzadko bardzo trudno jest danej osobie zmienić się, ponieważ jego, czy jej tożsamość, została przemieszana z narzuconą ideologią. Dlatego podtrzymują doktryny instytucji, zwyczajnie, aby podtrzymać swój obraz integralności wewnętrznej. Musimy przerwać ten cykl, gdyż paraliżuje on nasz rozwój nie tylko w odniesieniu do jednostki, ale całego społeczeństwa.”

  źródło: http://tzmpolska.org/wiedza/czym-jest-ruch-tzm/obecny-system.html

  Niedostatek – DLACZEGO ISTNIEJE

  (otwierając film z adresu http://www.youtube.com/watch?v=4Z9WVZddH9w dostępne są napisy PL)

  Technologia – CO POTRAFI DZISIAJ

  http://tzmpolska.org/wiedza/filmy/our-technical-reality.html

  Polubienie

 2. Uwaga na Zeitgeist!! To jest new agowska lipa.

  http://radtrap.wordpress.com/2011/03/09/komunizm-nowego-wieku-zeitgeist/

  http://radtrap.wordpress.com/2011/03/13/ruch-zeitgeist-uwolnic-czlowieka-od-zla-ktore-sobie-wyrzadza/


  od mg: dziękuję, rzeczywiście warto w świetle Słowa przyglądnąć się treściom jakie ten „Zeitgeist” głosi
  dopiero zapoznaję się z tym tematem i bardzo wdzięczny jestem za takie cenne wpisy jak ten

  Polubienie

 3. Nie ma problemu. Trzeba sobie pomagać we wskazywaniu kolejnych kitów lansowanych…przez wiadomo kogo.

  Pozdrawiam w Chrystusie!

  od mg: pozdrawiam wzajemnie!

  „17 A Duch i Oblubienica mówią:
  «Przyjdź!»
  A kto słyszy, niech powie:
  «Przyjdź!»
  I kto odczuwa pragnienie, niech przyjdzie,
  kto chce, niech wody życia darmo zaczerpnie.
  18 Ja świadczę
  każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi:
  jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył,
  Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze.
  19 A jeśliby ktoś odjął co ze słów księgi tego proroctwa,
  to Bóg odejmie jego udział w drzewie życia
  i w Mieście Świętym –
  które są opisane w tej księdze.
  20 Mówi Ten, który o tym świadczy:
  «Zaiste, przyjdę niebawem».
  Amen. Przyjdź, Panie Jezu!
  21 Łaska Pana Jezusa ze wszystkimi świętymi. Amen!

  (Ap22)

  Polubienie

 4. Gdzie w dzisiejszym swiecie szukac dobra i prawdy w ludziach ?

  Wiadomo,ze BOG to PRAWDA i MILOSC ale ja i moi przyjaciele szukaja dobra,prawdy i milosci takze wsrod ludzi.

  Wskazcie nam droge lub chocby kierunek w tym zagubionym i zaklamanym swiecie .

  Za co z gory DZIEKUJEMY i POZDRAWIAMY DOBRYCH , MADRYCH LUDZI CALEGO SWIATA !

  Brzydzimy sie klamstwem i faryzejstwem ,DEMASKUJEMY i ZWALCZAMY ZLO .

  APA

  od mg: prawdy o ludziach nie szukałbym w świecie, ale w sercach ludzi

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s