Chroń leki ziołowe – wezwanie do działania

WEZWANIE DO DZIAŁANIA

Po 30 kwietnia 2011 r. wiele produktów ziołowych i suplementów diety zawierających zioła staną się NIELEGALNE. Stanie się tak z powodu zmian prawnych zachodzących na poziomie europejskim.

Po dniu 30 kwietnia 2011 r. dyrektywa europejska, znana jako dyrektywa dot. tradycyjnych ziołowych produktów leczniczych (THMPD) będzie obowiązywać z cała mocą prawną.

Po tym czasie, TYLKO leki ziołowe, które zostały zarejestrowane w ramach programu rejestracyjnego będą dostępne w całej UE. Dla wielu produktów ziołowych, zwłaszcza tych spoza tradycji europejskich takich jak Ayurveda i tradycyjnej medycyny chińskiej, wymagania systemu rejestracyjnego są niemożliwe do spełnienia lub zbyt kosztowne. Do tej pory praktycznie nie ma ŻADNEGO zarejestrowanego leku ziołowego tych tradycji. Te produkty będą zdelegalizowane po 30 kwietnia 2011 roku.

Zakaz również będzie miał wpływ na zioła lecznicze w suplementach żywnościowych, które są zażywane przez wiele tysięcy ludzi w całej Europie w celu utrzymania zdrowia.

Opracowaliśmy kompleksową strategię potrójnej inicjatywy w rozwiązywaniu tych problemów wraz z naszymi współpracownikami w European Benefyt Foundation.

Pilnie potrzebujemy pomocy ze strony społeczeństwa, lekarzy i firm podczas działań prawnych, które jesteśmy w trakcie przygotowywania. Naszym celem jest rewizja dyrektywy UE (THMPD) w oparciu o fakt, że jest ona nieproporcjonalna, nieprzejrzysta i dyskryminująca.

Musimy zebrać 90 000 funtów szterlingów (102 240 euro) na pokrycie kosztów prawnych w pierwszym etapie rewizji, która odbędzie się w High Court w Londynie. Następnie nasze postępowanie będzie przekazane do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, które będzie wymagało dalszego finansowania.

Prosimy o pomoc w celu poinformowania społeczeństwa o działaniach, które podejmujemy w celu ochrony praw Europejczyków do korzystania z ziół. A jeśli używasz ziół, prosimy o hojną dotację, aby umożliwić nam zebranie funduszy na te wielce potrzebne działania prawne! Adnotacja: ANH nie prowadzi petycji.

Alliance for Natural Health (ANH)
http://www.anh-europe.org/node/3113

Tłumaczenie StopCodex

——————————————————————————–

KAMPANIA W POLSCE
Ze swojej strony Zespół StopCodex zaprasza do wsparcia naszej polskiej akcji.
Razem z Fundacją INCARIA prowadzimy rozmowy z firmami z branży zielarskiej
w sprawie przeprowadzenia oficjalnej kampanii medialno – prawnej w Polsce.

Termin do podjęcia ostatecznych decyzji ws kampanii to 15.03 br.
Niemniej zachęcamy do wsparcia naszych działań już TERAZ.

DZIAŁANIA NA TERAZ
Ważnym jest profesjonalne przetłumaczenie szczegółowych wyjaśnień ws zagrożenia ze strony dyrektywy THMPD, ponieważ krąży wiele niejasności w tej kwestii. Zauważalne również jest niepokojące bagatelizowanie problemu oraz postawa bierności.

Całość tutaj http://stop-thmpd.pl/a/wsparcie.html

i więcej info tutaj:

http://stop-thmpd.pl

tu jest petycja: http://www.savenaturalhealth.eu/

W ciągu 3 dni, UE wprowadzi wiele zakazów w medycynie ziołowej proponując nam farmaceutyki, które napędzają zyski Farmacji.

Dyrektywa UE THMPD stworzyła wysokie bariery dla leków ziołowych, które nie były na rynku od 30 lat – w tym niemal wszystkich chińskich, Ayurvedic i Afryki medycyny tradycyjnej. Jest to drakoński ruch, który jest na korzyść firmą farmaceutycznym, a który ignoruje tysiące lat wiedzy medycznej.

Musimy wzbudzić wielki protest przeciwko temu. Razem nasz głos może wywrzeć nacisk na Komisję UE dla zmian w tej dyrektywie, zmusić nasze rządy do odmowy jej realizacji i stworzyć drogę do wniesienia sprawy do sądu.

Podpisz się i przekaż informację o tej kampanii do wszystkich. Zbierzmy MILION głosów, aby ochronić medycynę ziołową:

Do Komisji Europejskiej i rządów UE:

Ponieważ dotyczy obywateli UE, wzywamy Komisję do zmiany dyrektywy „ziołowej”THMPD, zawieszenia drakońskich przepisów przeciwko lekom ziołowym i usunięcie wszystkich barier dla tradycyjnych preparatów profilaktycznych o długiej historii stosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz Europy. Wzywamy rządy naszych krajów do odmowy wypełniania postanowień niniejszej dyrektywy do czasu jej zmiany. Mamy prawo do wyboru spośród wszelakich preparatów i leków, które mogą utrzymać nas i nasze rodziny w zdrowiu.

TUTAJ MOŻESZ PODPISAĆ PETYCJĘ:

http://www.avaaz.org/en/eu_herbal_medicine_ban/?vl

Więcej o dyrektywie THMPD w j. polskim: http://www.stopcodex.pl/stop-thmpd/

oraz http://www.stop-thmpd.pl/

Bądź na bieżąco – zapisz się na Biuletyn StopCodex.

Czas na działanie!”

źródło: StopCodex

Reklamy

Komentarzy 40 to “Chroń leki ziołowe – wezwanie do działania”

 1. mgrabas Says:

  Do końca kwietnia trwa podpisywanie petycji w sprawie leków ziołowych Podpisało się ponad 250 tysięcy osób, ale potrzeba więcej. Wystarczy wypełnić trzy pola (imię, nazwisko, adres mailowy) i to wszystko!

  Oto treść petycji (przetłumaczona tłumaczem Google):

  Tłumaczenie (angielski > polski)

  Petycja do posłów Parlamentu Europejskiego

  Odp: dyrektywy w sprawie Tradycyjne Roślin i Przetworów Zielarskich

  Szanowni Państwo,

  Apelujemy do Komisji Europejskiej, aby zatrzymać tradycyjny produktów ziołowych dyrektywy (THMPD), dyrektywy 2004/24/WE, który jest ustawiony do usunięcia dostępu do większości ziołowych produktów leczniczych początek 30 kwietnia 2011.

  THMPD GUS dotyczących praw każdego obywatela do samostanowienia w zarządzaniu zdrowia. To wykracza daleko poza wszelką kontrolę nad niebezpiecznymi produktami, i wkracza w obszar przymusu poprzez ograniczenie możliwości leczenia problemów zdrowotnych.

  publiczny dostęp do ziołowych produktów, które tradycyjnie były ogólnie dostępne muszą nieprzerwanie.

  Uważam, że przodków wiedzy medycznej przez rośliny nie mogą być unicestwione wyłącznie dla zysku, międzynarodowych koncernów farmaceutycznych.

  Jest to ogromny problem i chciałbym prosić o uwzględnienie tego ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem poważne problemy.

  Zmiany należy pilnie wprowadzić do niniejszej dyrektywy tak, że potrzeba przygotowań z zakładów spoza Europy na lepsze wynagrodzenie.

  Proszę was, mówiąc, niezwłocznie, niezbędne ciśnienie do Parlamentu Europejskiego, jak również Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów (DG SANCO), aby takie zmiany są proponowane.

  Z poważaniem,

  Z poważaniem,

  PODPISZ, PRZEKAŻ DALEJ, CZASU JEST NIEWIELE, ZRÓB TO TERAZ!!!!!!!

  petycja jest tu: http://www.savenaturalhealth.eu/

 2. mgrabas Says:

  „Za dwa lata nie kupisz już ziół w aptece
  Kończy się era legalnego ziołolecznictwa.
  Od 2011 większość ziół zniknie z aptek w krajach UE.

  Czytaj tutaj: http://www.stopcodex.pl/2010/01/za-dwa-lata-nie-kupisz-juz-ziol-w-aptece/

  Suplementy znikają – czy jeszcze ktoś nie dowierza??
  Od stycznia nie będzie można sprzedawać jako żywność preparatu spełniającego kryteria leku
  Według nowych przepisów środki z pogranicza suplementów i leków nie będą już mogły być sprzedawane jako żywność.

  Czytaj tutaj : http://www.stopcodex.pl/2009/12/suplementy-zniakaja-czy-jeszcze-ktos-niedowierza/

  źródło: StopCodex

 3. mgrabas Says:

  „01.05.2011 jest dniem, w którym pętla regulacji Unii Europejskiej w związku z produktami ziołowymi mocno się zacisnęła. Wynik? Tysiące produktów ziołowych z technicznego punktu widzenia stają się nielegalne, ponieważ po prostu nie można negocjować z przepisami stworzonymi przez UE w ciągu 10 lub więcej lat. Pełne wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej tradycyjnych ziołowych produktów leczniczych (THMPD) dzisiaj stanowi ostatni kawałek skomplikowanej układanki, który będzie miał wpływ na większość najbardziej użytecznych i skutecznych produktów ziołowych na rynku UE. Dotyczy to większości produktów ziołowych związanych z długowiecznymi pozauropejskimi systemamiopieki zdrowotnej takimi jak medycyna chińska (TCM), medycyna tybetańska, Ayurveda, południowo afrykańska, Amazońska i inne tradycje.

  Podpisz petycję Avaaz już TERAZ

  Jeśli czujesz, że jest coś fundamentalnie złego z tym – czy to Cię irytuje, złości lub po porostu dotyczy Ciebie – proszę podpisz petycję Avaaz i zapytaj jak najwięcej innych osób czy nie zrobią tego samego. Musimy być w stanie pokazać Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Leków, Rządom Państw UE, Europejskim Parlamentarzystom jak bardzo ludzie odczuwają tą ogromną niesprawiedliwość. Z technicznego punktu widzenia wszystkie wyprodukowane ziołowe leki, które nie zostały zarejestrowane pod unijną dyrektywę dotyczącą tradycyjnych ziołowych produktów leczniczych (THMPD) są zakazane. Problemem jest to, że tylko około 200 różnym produktom udało się przejść te skomplikowane regulacje; takie które są specjalnie skalibrowane aby mogły mieścić się w wąskimzakresie produktów ziołowych.

  Tak więc, jakie produkty są korzystne a jakie są niedozwolone

  Zwycięzcami są głównie produkty pochodzące z wyciągów alkoholowych pojedynczych ziół, które są wspólne dla europejskich ( i szczególnie niemieckich) fitofarmaceutycznych tradycji. Głównymi przegranymi są produkty związane z najdłuższymi na świecie, najbardziej przyjętymi, najbardziej rozwiniętym holistycznymi systemami opieki zdrowotnej, w szczególności Ayurveda i TCM. Mniej znane i mniej zglobalizowane tradycje takie jak tybetańskie, koreańskie, południowej Afryki i tradycje Amazonii są również ofiarą. Ale nie tylko leki ziołowe padają ofiarą regulacji UE. Inne kategorie produktów również stają się zabronione, gdyż zawierają związki odżywcze i ziołowe produkty związane z żywieniowym i czynnościowym sposobem leczenia. Problem występuje gdy poszczególne składniki ziołowe są uważane za lecznicze przez regulacje prawne, to wtedy cały produkt staje się nielegalny i nie może być nadal sprzedawany jako suplement żywności.

  Dlaczego zakaz nie będzie natychmiastowy

  Jeśli spodziewasz się, że zobaczysz puste półki w sklepach od poniedziałku 2-go maja będziesz musiał poczekać. Istnieje kilka powodów. Po pierwsze organom regulującym zajmie dużo czasu sporządzenie ustaleń dotyczących produktów, które wciąż pozostają na rynku, sprzedawane jako roślinne suplementy żywności. W niektórych krajach UE takich jak Holandia i Czechy, które mają liberalną politykę, nie należy spodziewać się żadnych zmian w chwili obecnej, tak jak w krajach, w których uznawane są produkty TCM i Ayurvedic jako suplementy żywności. Inne, jak Wielka Brytania i Niemcy, dwa kraje, które zarejestrowały większość produktów pod THMPD, mają odmienne zdanie. Dla tych krajów i innych, które idą za ich przykładem, suplementżywności, który posiada farmakologicznie czynne składniki ziołowe uważany jest za lek. W związku z czym należy go usunąć z rynku, chyba że jest zarejestrowany. Skutki tej polityki są dalekosiężne i szkodliwe z punktu widzenia serii produktów, które zostały wprowadzone na rynek przed majem 2011 roku. Aby zmniejszyć ryzyko natychmiastowego publicznego oburzenia, Wielka Brytania pozwoliła na sprzedaż przez sprzedawców detalicznych przed 10 kwietniem 2011 produkty, które zostały uznane za niezarejestrowane ziołowe leki. Niektóre z tych produktów mogą mieć datę ważności 2 lub 3 lata, więc będą zmniejszać efekt nieuniknionych zakazów.

  Aktualizacja dotycząca rewizji sądowej dyrektywy THMPD przez ANH/ Benefit Fundation

  Naszym powodem wniesienia sprawy do sądu jest utrata produktów objętych europejskim prawem medycznym i żywnościowym. Wytrwale pracujemy z zainteresowanymi stronami w całej Europie by wnieść sprawę i jesteśmy prawie gotowi aby to zrobić. Jednak ze względu na złożoność sprawy zajęło to dłużej niż planowano. Mamy nadzieję, że sprawa ta zostanie wniesiona wkrótce. Będziemy dokładnie informować o naszych postępach, robimy co w naszej mocy wraz z naszymi prawnikami europejskimi by wyjaśnić jedną z największych niesprawiedliwości niszczącej medycynę naturalną.

  Dziękujemy wszystkim tym, którzy wsparli nasze działania finansowo. A także tym, którzy przekazują informacje o problemach związanych z produktami ziołowymi.

  Teraz proszę, zróbcie co w Waszej mocy aby pozyskać jak najwięcej sygnatariuszy petycji Avaaz.

  W zdrowiu, naturalnie

  Dr Robert Verkerk

  Dyrektor Wykonawczy ANH UK[1]

  PETYCJA AVAAZ w sprawie powstrzymania dyrektywy THMPD z polskim tłumaczeniem TUTAJ: http://www.stop-thmpd.pl

  Więcej informacji nt. Dyrektywy „ziołowej” THMPD tutaj:

  http://www.stopcodex.pl/stop-thmpd/

  [1] http://www.anh-europe.org/news/eu-herb-ban-technically-starts-today

  Czas na działanie… Zespół Stop Codex ********************************************** BEZPŁATNY Biuletyn StopCodex http://StopCodex.pl Stop dyrektywie „ziołowej” THMPD http://www.stopcodex.pl/stop-thmpd/ Problem Genetycznie Modyfikowanych Organizmów GMO wyjaśniony http://www.stopGMO.org z BEZPŁATNYM kursem Akcja KOALICJI POLSKA WOLNA OD GMO http://www.gmowpolsce.com.pl/ Raport SZCZEPIENIA:dowiedz się wszystkiego. http://www.stopcodex.pl/szczepienia/

  źródło: StopCodex

 4. mgrabas Says:

  ” Szanowni Państwo,
  Mamy małe zwycięstwo. Nowy projekt ustawy o nasiennictwie wrócił dzisiaj do Komisji Sejmowej.

  Dzięki naszej wspólnej akcji ‚APEL DO RZĄDU I POLITYKÓW W SPRAWIE ODRZUCENIA PROJEKTU NOWEJ USTAWY O NASIENNICTWIE’ posłowie zadawali podczas sprawozdania Komisji szereg niewygodnych pytań, cytowali fragmenty naszego APELU, mówili o braku konsultacji. Widać było efekty naszych działań.

  To budujące, że stajemy się coraz to bardziej skuteczni.
  DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, którzy włączyli się do akcji, podpisali APEL i nagłośnili całą sprawę.

  Oczywiście jest to tylko cząstkowe (!) zwycięstwo ale zyskaliśmy trochę czasu i możemy spokojniej się zastanowić jak działać dalej, aby doprowadzić do odrzucenia nowej propozycji ustawy i do tego, aby rząd w końcu wprowadził zakaz na upraw GMO.

  Tymczasem zapraszamy Państwa do współpracy w ramach ogólnokrajowej akcji pt. ‚DNI TRADYCYJNEJ WSI. DOSYĆ niszczenia żywności przez korporacje!”

  Akcję zaplanowaliśmy na 23-24.07. W ramach akcji można robić:
  edukacyjne spotkania, dni otwarte w gospodarstwach/sklepach/barach/firmach, przedstawienia uliczne, kiermasze i pikniki z tradycyjną żywnością.

  ZRÓBMY TO RAZEM – setki małych i dużych wydarzeń, które nas połączą. Niech to będzie zabawa i edukacja; niech to będzie NASZE WSPÓLNE ŚWIĘTOWNIE.

  Prosimy Was o pomoc i włączenie się do akcji ‚DNI TRADYCYJNEJ WSI. DOSYĆ niszczenia żywności przez korporacje!”. Dla przypomnienia i inspiracji zapraszamy na http://dnitradycyjnejwsi.pl/
  oraz http://wielkipiknik.pl/

  źródło: StopCodex

 5. mgrabas Says:

  ” Szanowni Państwo,
  Mamy małe zwycięstwo. Nowy projekt ustawy o nasiennictwie wrócił dzisiaj do Komisji Sejmowej.

  Dzięki naszej wspólnej akcji ‚APEL DO RZĄDU I POLITYKÓW W SPRAWIE ODRZUCENIA PROJEKTU NOWEJ USTAWY O NASIENNICTWIE’ posłowie zadawali podczas sprawozdania Komisji szereg niewygodnych pytań, cytowali fragmenty naszego APELU, mówili o braku konsultacji. Widać było efekty naszych działań.

  To budujące, że stajemy się coraz to bardziej skuteczni.
  DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, którzy włączyli się do akcji, podpisali APEL i nagłośnili całą sprawę.

  Oczywiście jest to tylko cząstkowe (!) zwycięstwo ale zyskaliśmy trochę czasu i możemy spokojniej się zastanowić jak działać dalej, aby doprowadzić do odrzucenia nowej propozycji ustawy i do tego, aby rząd w końcu wprowadził zakaz na upraw GMO.

  Tymczasem zapraszamy Państwa do współpracy w ramach ogólnokrajowej akcji pt. ‚DNI TRADYCYJNEJ WSI. DOSYĆ niszczenia żywności przez korporacje!”

  Akcję zaplanowaliśmy na 23-24.07. W ramach akcji można robić:
  edukacyjne spotkania, dni otwarte w gospodarstwach/sklepach/barach/firmach, przedstawienia uliczne, kiermasze i pikniki z tradycyjną żywnością.

  ZRÓBMY TO RAZEM – setki małych i dużych wydarzeń, które nas połączą. Niech to będzie zabawa i edukacja; niech to będzie NASZE WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE.

  Prosimy Was o pomoc i włączenie się do akcji ‚DNI TRADYCYJNEJ WSI. DOSYĆ niszczenia żywności przez korporacje!”. Dla przypomnienia i inspiracji zapraszamy na http://dnitradycyjnejwsi.pl/ oraz http://wielkipiknik.pl/

  WSPIERAJ DZIAŁANIA NA RZECZ POLSKI WOLNEJ OD GMO http://www.icppc.pl/antygmo/pomoz-kampani/

  Serdecznie pozdrawiamy,
  Jadwiga Łopata i Julian Rose

  stopcodex.pl ”

  źródło: StopCodex

 6. mgrabas Says:

  „Prawdziwe koszty upraw GMO

  Greenpeace zaprezentował raport „Prawdziwe koszty upraw GMO”. Zawarto w nim wyniki analiz rynkowych i badań nad uprawami genetycznie modyfikowanych organizmów w poszczególnych krajach, przeprowadzonych przez organizacje rolne i niezależnych naukowców. Dane te pokazują, że rzeczywistość rolnictwa, w którym wykorzystuje się zmodyfikowane genetycznie rośliny znacznie różni się od tej prezentowanej w folderach reklamowych firm agrochemicznych.
  Z raportu wynika, że uprawy GMO wbrew obietnicom nie dają większych plonów od upraw tradycyjnych, natomiast wymagają stosowania rosnącej (i większej niż ma to miejsce w przypadku naturalnych odpowiedników) ilości środków owado- i chwastobójczych, których producentami są zazwyczaj te same firmy, które produkują zmodyfikowane genetycznie nasiona. Dzieje się tak m.in. na skutek uodparniania się chwastów na wspomniane substancje i występowania plag nowych szkodników pojawiających się w miejsce owadów pierwotnie najgroźniejszych. Raport opisuje także przypadki zanieczyszczania upraw tradycyjnych przez GMO.

  Za porażkę upraw GMO płacą rolnicy zarówno z krajów rozwijających się, jak i Zachodu. Niższe od przewidywanych plony, rosnące koszty zakupu ziaren i pestycydów, uzależnienie od korporacji agrochemicznych, którym udaje się zmonopolizować rynki nasion oraz zamknięte dla wielu odmian GMO rynki, sprawiają, że ludzie ci często po prostu bankrutują. Ogromną cenę za uprawy GMO płaci też środowisko naturalne. Ekspansja tej technologii wiąże się z zanikaniem pożytecznych roślin i zwierząt, degradacją gleby i systemów wodnych oraz, jak to ma miejsce m.in. w Ameryce Południowej, masową wycinką lasów.

  Według raportu IAASTD z 2008 roku przygotowanego na zlecenie ONZ i będącego pierwszą tak kompleksową pracą poświęconą rozwojowi rolnictwa na świecie, GMO nie stanowi również odpowiedzi na problem głodu na świecie, jak często przedstawiają to koncerny agrochemiczne. Dokument ten dowodzi, że bezpieczeństwo żywnościowe teraz, jak i w przyszłości jest w stanie zapewnić zrównoważone rolnictwo, do którego również może przyczynić się nowoczesna nauka z pominięciem metod modyfikacji genetycznych.

  Raport IAASTD, trendy rynkowe, które pokazują rosnący na świecie popyt na produkty ekologiczne, spadek areału upraw GMO w Europie, zakazy upraw zmodyfikowanego genetycznie ziemniaka Amflora i kukurydzy MON810 wprowadzane przez kolejne kraje Unii Europejskiej jasno pokazują, w jakim kierunku powinien postępować rozwój rolnictwa także w Polsce. Niestety nasz rząd tego nie dostrzega lub nie chce dostrzec i tworzy ustawę o GMO, która zamiast wzmocnić polskie rolnictwo, znacząco je osłabi, umożliwiając wysiew roślin transgenicznych w naszym kraju. Rozwiązaniem byłoby wprowadzenie wspomnianych wyżej zakazów już teraz. Np. Węgry zabroniły wysiewu i obrotu kukurydzą MON810 dwa lata przed dostosowaniem swojego prawa w zakresie GMO do norm unijnych powiedziała Joanna Miś, koordynatorka kampanii w Greenpeace.

  Do pobrania:
  http://www.greenpeace.org/raw/content/poland/press-centre/dokumenty-i-raporty/koszty-upraw-gmo-raport.pdf

  źródło: StopCodex

 7. mgrabas Says:

  „Protest przed Sejmem ws GMO piątek 01.07.2011

  Propozycja ustawy o nasiennictwie BEZ ZMIAN wróciła do Sejmu i będzie głosowana w ten piątek 01.07.2011 r. o godz 12.00

  Zapraszamy wszystkich którzy są przeciwni ustawie do pojawienia się w piątek o godzinie 10.00 przed budynkiem sejmu w celu wyrażenia swojej dezaprobaty. Można przyjść przed sejm ubranym na czarno( żałoba) albo na kolorowo ( bioróżnorodność) można przynieść transparenty z hasłem GMO TO NIE TO albo jakimkolwiek jakie chodzi wam po głowie lub też po prostu przyjść i postać w milczeniu.

  Jeśli nie możecie przyjść prosimy przekażcie informację dalej.

  Czas na działanie… Zespół Stop Codex”

  źródło: StopCodex

 8. mgrabas Says:

  Co się stało 1 lipca ws GMO w Polsce?

  1 lipca posłowie PO i PSL przegłosowali nową ustawę o nasiennictwie, która otwiera Polskę na komercyjne uprawy GMO (Genetycznie Modyfikowane Organizmy) oraz spowoduje poważne ograniczenia dostępu do tradycyjnych/regionalnych nasion.

  Krótki reportaż FNBG: http://www.youtube.com/watch?v=T8UlNzx-9MQ

  Przerażająca jest niewiedza i dwulicowość polityków, którzy zupełnie zignorowali głos swoich wyborców, bowiem Polacy, podobnie jak mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej, nie chcą GMO.
  Przerażający jest brak odpowiedzialności posłów, którzy głosowali za tą ustawą; brak odpowiedzialności za wyborców, za Polskę, za swoje rodziny i przyszłe pokolenia.

  Fakty, które wskazują na poważne zagrożenia GMO dla zdrowia, środowiska,tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa (które stanowi 80% polskiego rolnictwa), są tak jasne, proste i jednoznaczne, że trudno im zaprzeczać i trudno je ignorować.
  Rząd RP i posłowie, którzy głosowali za nową propozycją ustawy o
  nasiennictwie, pokazali Polakom po raz kolejny, że ważniejsze są dla nich interesy ponadnarodowych korporacji niż własne społeczeństwo, w tym wyborcy, którzy oddali na nich swoje głosy. Mamy nadzieję, że w nadchodzących wyborach dostaną oni czerwone kartki od wyborców.
  Prosimy o nagłośnienie naszego stanowiska oraz APELU DO RZĄDU I POLITYKÓW
  http://alert-box.org w sprawie odrzucenia projektu nowej ustawy o
  nasiennictwie, pod którym od KILKU DNI zbierane są podpisy.

  Jadwiga Łopata, laureatka Nagrody Goldmana (ekologiczny Nobel), odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi Sir Julian Rose, prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi Anna Szmelcer, prezes Stowarzyszenia ‚Polska Wolna od GMO”
  Edyta Jaroszewska-Nowak, prezes Stowarzyszenia Ekoland o/Zachodniopomorski
  Paweł Połanecki, niezależny ekspert Koalicji Polska Wolna od GMO Roman
  Andrzej ŚNIADY – Komisja Sterująca Koalicji „POLSKA WOLNA OD GMO”

  Czas na działanie…”

  źródło: StopCodex

 9. mgrabas Says:

  UWAGA! POLSKA ŻYWNOŚĆ SKAŻONA RAKOTWÓRCZYMI GENAMI. APEL DO POLSKIEGO SPOŁECZEŃSTWA.

  1 lipca posłowie PO i PSL przegłosowali nową ustawę o nasiennictwie, która otwiera Polskę na uprawy GMO (Genetycznie Modyfikowane Organizmy) oraz spowoduje poważne ograniczenia dostępu do tradycyjnych/regionalnych nasion.

  GMO stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, różnorodności biologicznej, polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Uwolnienie

  genetycznie zmodyfikowanych organizmów do naturalnego środowiska jest procesem nieodwracalnym, a współistnienie ich z tradycyjnymi uprawami NIEMOŻLIWE.

  Nikt nie będzie miał wyboru – ani rolnicy, ani konsumenci – jeśli nastąpi skażenie naszych pól, tak jak ma to miejsce np. w USA czy Kanadzie. Zostaniemy skazani na żywność, która powoduje alergie, niepłodność, choroby nowotworowe i oporność na antybiotyki.

  Skorzystają na tym TYLKO ponadnarodowe korporacje.

  W Europie już 9 krajów wprowadziło zakazy na uprawy GMO chroniąc swoje społeczeństwa (Francja, Austria, Węgry, Włochy, Luksemburg, Grecja, Niemcy, Bułgaria oraz Szwajcaria).

  Przerażająca jest niewiedza i dwulicowość Rządu RP, posłów z PO i PSL, którzy zupełnie zignorowali głos swoich wyborców, bowiem Polacy, podobnie jak mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej, nie chcą GMO.

  Koalicja „POLSKA WOLNA OD GMO” podejmować będzie dalsze działania interwencyjne na forum Senatu RP w celu obalenia wadliwego projektu ustawy nasiennej, a w przypadku zatwierdzenia jej przez Izbę Wyższą zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego. Jednak tak poważna ingerencja w napędzony przez rządzącą koalicję proces legislacyjny wymaga szerokiego poparcia społecznego, bez niego nie mamy szans na wygraną.

  Musimy wspólnie zmobilizować wszystkie siły, aby powstrzymać legalizację upraw GMOna terytorium naszego kraju.

  Prosimy o współpracę i podjęcie NATYCHMIASTOWYCH działań:

  1. kontaktujcie się z senatorami (spotkania i telefony) i żądajcie odrzucenia tej niebezpiecznej ustawy o nasiennictwie (nazwiska senatorów według okręgów tu:

  http://www.senat.gov.pl/k7/senat/alf/list-woj.htm

  2. nagłośniajcie sprawę w swoich środowiskach i mediach,

  3. podpisujcie APEL DO RZĄDU I POLITYKÓW

  http://alert-box.org w sprawie odrzucenia projektu nowej ustawy o nasiennictwie.

  SPRAWA JEST NIEZWYKLE PILNA I KLUCZOWA

  Pamiętajcie, że pozwalając na zanieczyszczenie przez GMO naszych pól skazujemy siebie, nasze dzieci i przyszłe pokolenia na skażoną biologicznie żywność i środowisko oraz na niewolniczą zależność od korporacji, których jedynym celem jest szybki i jak największy zysk.

  Nowa ustawa jest bardzo pokrętnie skonstruowana: przyzwolenie na uprawy GMO pomimo pozornego zakazu i dalsza dezinformacja społeczeństwa.

  PONIŻEJ WIĘCEJ INFORMACJI I WYJAŚNIEŃ.

  Paweł Połanecki, niezależny ekspert Koalicji „POLSKA WOLNA OD GMO”

  dr Roman Andrzej Śniady – Komisja Sterująca Koalicji „POLSKA WOLNA OD GMO”

  Anna Szmelcer, prezes Stowarzyszenia „Polska Wolna od GMO”

  Sir Julian Rose, prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC

  Jadwiga Łopata, laureatka Nagrody Goldmana (ekologiczny Nobel) odznaczona Złotym

  Krzyżem Zasługi

  Edyta Jaroszewska-Nowak, Stowarzyszenie Ekoland o/Zachodniopomorski

  Anna Bednarek, Stowarzyszenie BEST-PROEKO

  Prof. UŚ dr hab. Piotr Skubała, Uniwersytet Śląski

  Jacek J. Nowak, dr, profesor kontraktowy w Szkole Wyższej im. B. Jańskiego w Warszawie

  DODATKOWE INFORMACJE

  1. Link do wyników głosowania za ustawą o nasiennictwie

  http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&6&95&120

  2. Wyjaśnienia dlaczego nowa ustawa jest niebezpieczna:

  a) w nowej ustawie w art 104 ust 2 zapisano, że materiał siewny GMO nie może być dopuszczony do obrotu. Oznacza to, że zapis z poprzedniej wersji ustawy (choć w nieco zmienionym brzmieniu ) pozostał.

  b) Jednak w obecnej wersji ustawy wykreślono zapis z poprzedniej (z 2006 r), że materiał odmian GMO nie będzie wpisywany do krajowego katalogu. Oznacza to, że zakaz art 104 ust 2 jest pozorny. Skoro można będzie wpisywać odmiany GMO do katalogu, to automatycznie są one dopuszczone do upraw na terytorium RP. Należy tu podkreślić, że prawo UE stanowi, iż jeśli dana odmiana jest wpisana do katalogu wspólnotowego to musi być obowiązkowo wpisana do katalogów każdego kraju członkowskiego.

  Dalej – wystarczy aby jakiś kraj członkowski wpisał daną odmianę do swojego katalogu w porozumieniu z KE a każdy kraj ma obowiązek wpisać ją do swojego katalogu krajowego.

  Dlatego tak istotne było utrzymanie zapisu z poprzedniej ustawy o zakazie wpisu GMO do katalogu krajowego.

  c) Również odrzucono zgłoszoną przez posłów PiS poprawkę dotyczącą doprecyzowania pojęcia „obrót” w taki sposób aby nasiona przywożone na własny użytek też stanowiły obrót.

  Wówczas powyższy art 104 ust. 2 odnosiłby się również do obrotu na własny użytek. W wyniku odrzucenia tej poprawki sytuacja się nie zmieniła w stosunku do zakazu wprowadzania do obrotu czyli „indywidualni rolnicy” (czytaj dystrybutorzy bo oni dostarczają rolnikom ziarna a tylko fakturują indywidualnie) będą mogli dalej bezkarnie przywozić nasiona GMO z innych krajów.

  Jeśli połączymy to z umieszczeniem odmian GMO w katalogu to w efekcie mimo zapisu o zakazie obrotu z art 104. każdy użytkownik będzie mógł uniknąć odpowiedzialności za łamanie tego pozornego zakazu (żaden sąd administracyjny nie uzna naruszenia art 104 ust. 2 jeśli dany rolnik będzie uprawiał odmianę GMO umieszczoną w katalogu).

  Reasumując po pierwsze nowa ustawa o nasiennictwie mówi, że GMO można wpisywać do katalogu krajowego (bo wykreślono zakaz), a po wtóre choć utrzymano zakaz obrotu (zawarty w poprzedniej ustawie) to jednak brak zgody na doprecyzowanie pojęcia „obrót” o „użytek własny” skutkuje dopuszczeniem do upraw szmuglowanych nasion GMO (wbrew art 104 ust 2).

  Jest to wszystko bardzo pokrętnie skonstruowane, ale efekt osiągnięty: przyzwolenie na uprawy GMO pomimo pozornego zakazu i dezinformacja społeczeństwa.

  3. Ustawa o nasiennictwie spowoduje poważne ograniczenia dostępu do tradycyjnych/regionalnych nasion. Są w niej zapisy mówiące, że „… Łączna ilość wprowadzonego do obrotu materiału siewnego odmian regionalnych roślin rolniczych nie może przekroczyć (!) 10%…Maksymalna ilość materiału siewnego danej odmiany w przypadku rzepaku, jęczmienia, pszenicy, grochu, słonecznika, kukurydzy i ziemniaka wynosi (!) 0,3 % materiału siewnego danego gatunku stosowanego rocznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz odpowiednio (!) 0,5 % dla pozostałych gatunków…”

  4. Kontrowersyjny projekt rządowy ustawy o nasiennictwie

  http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/4114.htm

  Czas na działanie… Zespół Stop Codex ”

  źródło: StopCodex

 10. mgrabas Says:

  „Szanowni Państwo,

  Głosowanie tej ustawy o nasiennictwie, która otwiera Polskę na komercyjne uprawy GMO (Genetycznie Modyfikowane Organizmy) oraz spowoduje poważne ograniczenia dostępu do tradycyjnych/regionalnych nasion będzie w Senacie podczas sesji 27-29 lipca.
  Walczmy bo jak dopuszczą uprawy GMO to wkrótce nasze wsie zmienią się w pustynne monokultury a my będziemy skazani tylko na żywność z GMO. Co trzeba zrobić?

  1. Zorganizować wydarzenia informacyjne z okazji ogólnokrajowych „DNI TRADYCYJNEJ WSI. DOSYĆ niszczenia żywności przez korporacje! STOP GMO”, które przypadają na 23-26 lipca.

  Przykłady WSPANIAŁYCH wydarzeń na http://www.dnitradycyjnejwsi.pl
  Podczas swoich wydarzeń nagłaśniajcie tę niebezpieczną ustawę i to, że Senat wkrótce będzie ją głosował.

  2. Dzwonić do senatorów, odwiedzać ich w biurach…i domagać się, jako wyborcy, odrzucenia tej ustawy.

  3. „GMO TO NIE TO” – 27 lipca – protest przeciwko nowej ustawie o nasiennictwie.
  Tutaj jest link
  http://www.facebook.com/event.php?eid=141660125908249
  Jest również akcja lobbingowania senatorów:
  http://www.facebook.com/event.php?eid=183398105055535

  4. Dalej zbieramy podpisy pod APELEM http://www.alert-box.org

  DZIAŁAĆ TRZEBA TERAZ I KAŻDY Z WAS MOŻE ZROBIĆ BARDZO DUŻO. Mobilizujcie też swoich znajomych…
  namówcie ich aby coś zrobili…powszechna edukacja i powszechna mobilizacja.

  Serdecznie pozdrawiamy,
  Jadwiga Łopata i Julian Rose
  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

  Akcje w Warszawie

  CO?: w ramach DNI TRADYCYJNEJ WSI

  PROGRAM:
  – codziennie prezentacja DOSYĆ NISZCZENIA ŻYWNOŚCI PRZEZ KORPORACJE
  – codziennie prezentacja GMO ZAGROŻENIEM DLA EKO I TRADYCYJNEGO ROLNICTWA
  – codziennie rozdawanie ulotek dotyczących zagrożeń ze strony GMO oraz płyt DVD GMO Niechciana Prawda
  – składanie podpisów pod APELEM DO RZĄDU I POLITYKÓW w sprawie odrzucenia projektu nowej ustawy o nasiennictwie
  – we wtorek 26.07. o godzinie 18:30 pokaz filmu ŻYCIE WYMYKA SIĘ SPOD KONTROLI

  KIEDY?: 22.07 do 30.07

  GDZIE?: Bar VEGA, ul. Jana Pawła II 36c, Warszawa,
  http://www.vega-warszawa.pl/

  W Barze VEGA zakupując obiad, dokładasz swą cegiełkę do prowadzonej przez Fundację „Pożywienie – Darem Serca” akcji wspomagania ubogich dzieci.
  Bar VEGA różni się od innych lokali tym, że przestrzega zasad zdrowego żywienia. Przygotowywane pożywienie to dania wyłącznie wegetariańskie i wegańskie , wolne od GMO. Propagowanie idei zdrowego żywienia, eksperymenty kuchenne, ciekawe smaki – oto powód, dla którego warto Vegę odwiedzić.
  Godziny otwarcia: poniedziałek-sobota 11-19, niedziela 12-19
  Telefon: (22) 35-35-400,
  ORGANIZATOR i KONTAKT: Robert Świerk, tel.:22 654 41 11 wew.110
  oraz Zespół StopCodex http://www.stopcodex.pl email:biuro@stopcodex.pl

  Zobacz też http://www.gmowpolsce.com.pl/

  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

  CO?: w ramach DNI TRADYCYJNEJ WSI
  PROGRAM:
  – prezentacja DOSYĆ niszczenia żywności przez korporacje
  – rozdawanie ulotek dotyczących zagrożeń ze strony GMO
  – składanie podpisów pod APELEM DO RZĄDU I POLITYKÓW w sprawie odrzucenia projektu nowej ustawy o nasiennictwie

  oraz tradycyjnie BioBazar pełen ekologicznej certyfikowanej żywności, wolnej od GMO.

  GDZIE?: BioBazar, ul. Żelazna 51/53,dawna fabryka Norblina, Warszawa.

  BioBazar działa na warszawskiej Woli w dawnej fabryce Norblina, ul. Żelazna 51/53, w każdą sobotę w godzinach 8-16. Oferuje produkty z certyfikatami ekologicznymi od około 30 dostawców.
  W ofercie znajdują się: warzywa i owoce, przetwory, kasze, ryże, mąki, makarony, mięso, wędliny, a także nabiał. Poza produktami spożywczymi na BioBazarze dostępne są także kosmetyki, środki czystości, zabawki, gadżety i ubrania.
  KIEDY?: 23 lipca 2011 w godzinach od 8 do 16

  ORGANIZATOR i KONTAKT: BioBazar, tel. 022 620 09 18

  Zobacz też http://www.gmowpolsce.com.pl/

  Czas na działanie…
  Zespół Stop Codex

  **********************************************

  BEZPŁATNY Biuletyn StopCodex http://StopCodex.pl

  Stop dyrektywie „ziołowej” THMPD
  http://www.stopcodex.pl/stop-thmpd/

  Problem Genetycznie Modyfikowanych Organizmów GMO wyjaśniony http://www.stopGMO.org z BEZPŁATNYM kursem

  Akcja KOALICJI POLSKA WOLNA OD GMO
  http://www.gmowpolsce.com.pl/

  Raport SZCZEPIENIA:dowiedz się wszystkiego.
  http://www.stopcodex.pl/szczepienia/

  źródło: wiadomość otrzymana drogą mailową (od StopGMO.org)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s